PDA

View Full Version : Да четеш или да?



BrainlessROCKBABY
07-08-2012, 13:29
Какъв, мислите, е процентът на четящите? Има ли пряка връзка между четенето и осъзнаването на хората? Кога стана модерно да си посредствено грамотен?

xoxi
07-08-2012, 13:35
Не са много четящите хора в днешно време.
Информация може да се набавя от интернет, + че вече плъзнаха онлайн списания, вестници, е-книги и т.н.
Малко, наистина малко останаха хората, които оценяват и търсят мириса на страници (нови или стари), както и чувството да държиш една книга в ръце и да шумулиш с листовете.

Връзка между четенето и осъзнаването има, но зависи каква литература те влече.

prosto_chovek
07-08-2012, 17:11
уви, малък, аз, обаче спадъм към този процент и компенсирам, като чета за трима :D :) сериозно, жалко е, че никой не чете почти в днешно време или поне не се четат стойностни произведения :)

Amore-Mio*
07-10-2012, 11:36
Какъв, мислите, е процентът на четящите?

Уви, малък. За много хора в днешно време - четенето е просто губене на време. Аз съм от тия, които обожават да четат и никога не оставам без книга в ръка.

Има ли пряка връзка между четенето и осъзнаването на хората?

Има. Гадното е, че много хора не могат това точно да разберат. А особено определен жанр книги са точно с тая цел: да ти помогнат с осъзнаването на много неща, които на пръв поглед изглеждат или малки, или просто незаслужаващи внимание. Или просто неща, които до сега не е обръщал внимание.

Кога стана модерно да си посредствено грамотен? Не мога да ти разбера въпроса, така че няма да ти отговоря. Но принципно книгите доста помагат относно грамотността. Много думи , трудни на пръв поглед, съм се научила как се пишат от книгите. Докато другите, които не обичат да четат и за тях това е ненормално, допускат хиляди грешки само в едно изречение. Срам!

prosto_chovek
07-10-2012, 13:46
неграмотицата в нашата действителност, за мое огромно съжаление, е невероятно много. Самият факт, че хора пишат на маймуница, вместо на български, е показателен. За много хора езикът вече е няма нищо, на никой не му пука как се изразява, за всеки другият е "баце", "копеле", "батка" и тем подобни простотии. Младежта ни върви към регрес. А никой не осъзнава нито каква история сме имали, нито кои сме всъщност. Чуждопоклонничеството е много, много силно у нас, за съжаление. Е, доста хора направиха така, че децата да станат неграмотни и тъпи, все пак, прост народ се управлява по - лесно. Трябва да се чете, апелирам към това. Уви, много малко хора го правят и никой няма да се вслуша в моя апел :)

darkness848
07-10-2012, 19:43
И аз лично съм разочарована, че вече все по-малко хора четат книги.
Лично мое мнение е, че те ограмотяват страшно много. Било то за начина на изписване на думите, начина на изразяване или пък научаването на някоя нова дума.
И сега както каза xoxi вече почти всичко е електронно. Просто, самото купуване на книгата, желанието да я разтвориш и да разбереш какво е написано вътре, не може да се разбере от тези, които през живота си са прочели около 5,6 книги и едва ли не са горди от този факт... Срамота... :/
Anyway... Относно темата, аз също мисля, че има връзка между четенето и осъзнаването на хората... Проблема е там, че няма кой да седне и да разбере, след като не чете... :)

glam_girl
07-12-2012, 20:44
За съжаление българският народ, а и въобще светът като цяло, деградира културно... Неграмотността взима връх и все повече млади нямат елементарни познания по правопис и правоговор! Колкото повече спада процентът на четящите, толкова повече ще спада и грамотността... Положението е наистина трагично. Хората вече не изпитват удоволствието от четенето на книги, от чувството да си представиш сам героя, въображението ти да заработи, да си "разчовъркаш" мозъка... Всичко вече е възможно онлайн и сякаш сме загубили връзка с реалността, с материята... Наистина е много жалко... :(

cookie78
07-13-2012, 12:00
-Процентът е твърде нисък, недостатъчен.
-Има. Като разбереш един герой, ще разбереш и един човек. Аз лично и психоанализа чета. Ама те хората не искат да се разбират вече. В собствения свят си им е чудно и си нямат проблеми..За к'во да се мъчат с Чужди тела, че да ги и разбират. Ама моля ти се!
-Това е добър въпрос..Може би идва от нашия велик мързел, но не знам. Никак не го разбирам това желание у хората.
Аз се опитах да убедя един приятел да седне да прочете нещо.Той обаче категорично отказа. За какво да чете, като може да се троши по цял ден навън с колелото (негови думи)
Почувствах се зле от факта... :(
А, то да беше само той-добре, ама не е. Много са.
Не иска човечеството. Не иска да чете, да се ограмотява, да мисли..
Чудя се вече за какво да говоря с някой мой познати. Аз мисля на много по-различно различно ниво от тях..А като почнат и с бабините деветини съвсем ми призлява..
Гледам ги хората как стават все по-зле. Имат беден речник, лошо изразяване. Никакво въображение. И не го виждат-НЕ!.
Става ми тъжно.. :(

prosto_chovek
07-13-2012, 16:26
тъжно е :)

lisi4ety
07-14-2012, 12:17
уви, малък, аз, обаче спадъм към този процент

спадАм (чети малко повече, след като още допускаш такива елементарни грешчици)

Виж в каква среда, в какво общество расте младежта днес! Защо да четат, като могат вместо това да гледат някой турски сериал, да послушат малко чалга, или да излязат навън да пият и да пушат. С какви глупости искаш да се занимават? Пф, книги.

Че е жалко - жалко е, несъмнено. Ама това е положението. Селянията и простотията са на мода.

SÜß
07-15-2012, 15:59
В днешно време-да четеш..но интернет статии :)

BrainlessROCKBABY
07-19-2012, 14:59
Трогнахте ме : )) Мислех, че темата пак ще си остане забутана, защото има книги в нея (сакън да не прочета нещо, че ще стана умна! :D) Значи не всичко е загубено?

P.S. Дотолкова ме тормози простотията, че започнах да се заяждам. И се обиждат, моля ти се...

lilinnka1
07-21-2012, 15:22
В последните години никой не се занимава да чете ..
Причината за това е интернет , списанията и всичко друго !!
Процента на четящите е много малък едва ли има и 40 процента от 100 ...
Което е много жалко ! Ама това е положението !!