PDA

View Full Version : Проблем с лаптопа



darkness848
07-10-2012, 20:17
Здравейте на всички!
Първо искам да кажа, че не съм много на "ти" с информационните технологии, така че, ако случайно можете да ми дадете отговор на въпроса, обяснявайте така, сякаш е за... десет годишно дете :D
Като за начало, лаптопа ми е HP Pavilion g series с Windows 7. От както го купих (миналият ноември) до преди два дена, нямах абсолютно никакви проблеми с него. Но от два дена насам забелязвам, че например, ако слушам повече от час музика независимо каква, някак си музиката започва да се чува един звук като бръждене или пукане. И то само за секунда, две, след което се оправя и си продължава нормално, но след по-малко от минута, същото се повтаря отново.
Сигурно ще питате дали слушам силно увеличена музика, на самия лаптоп. Ами, не. Включвам си колоните и буфера и от там слушам музика. От лаптопа гледам филми, клипчета, но и дори да слушам музика, е увеличен на ниво максимум 25, не повече.
Когато чух въпросното бръждене, изключих колоните, защото си помислих, че има някакъв проблем по кабелите, но след това разбрах, че самият лаптоп го прави този шум. Също така, докато бръжди някак си забавя ритъма на песента в определената секунда и след това се оправя.
Понеже е още в гаранция и смятам да го занеса на техник, исках предварително да попитам горе-долу какво мога да обясня на техниците и случайно, ако сте имали подобен проблем, как сте го разрешили?
П.П. Когато чуя бражденето и рестартирам лаптопа, след това му няма нищо, но ако слушам музика повече от час и отново се появява. Колонките не са избили или поне не звучат като избити. :D
Надявам се, че сте разбрали целият проблем. От тук нататък сте вие! :)

npp
07-11-2012, 10:11
това може да се провери чрез тест на процесора и паметта с prime95 и memtest 4.0, ако не даде никакви грешки, тогава е проблем с аудио секцията

DennisCobain
07-11-2012, 10:16
Преинсталирай програмата с която отваряш песните , драйверите също. :)

darkness848
07-11-2012, 11:33
това може да се провери чрез тест на процесора и паметта с prime95 и memtest 4.0, ако не даде никакви грешки, тогава е проблем с аудио секцията

Току-що изтеглих prime95 и сега я пуснах... В началото ми даде "Run a Torture Test" и след това имаше опции:
1. Small FFT s (maximum FPU stress, data fits in L2 cache, RAM no tested much)
2. In-place large FFT s (maximum heat, power consumption, some RAM tested)
3. Blend (tests some of everything, lots of RAM tested) (това, което аз избрах, защото още като я включих си беше избрано) :D
4. Custom и ако кликна на последната съответно отдолу ми излиза следното:
Number of torture test threads to run: 4

Torture test settings:
Min FFT size (in K): 8
Max FFT size (in K): 4096
Run FFT s in place (тук мога да го маркирам в кутийката, но по принцип не си е маркирано, така че го оставям така :D)
Memory to use (in MB) (1600)
Time to run each FFT size (in minutes): 15

Та, това е всичко за сега. Малко се порових в интернет и разбрах, че ми трябват няколко часа през които програмата максимално ще натовари всички основни компоненти, за да се разбере дали работят правилно...
По-късно ще пусна и снимка на крайният резултат, ако може да кажеш дали всичко е окей... За справка така.. :D
Ииии мерси за отговора! :)

Cybershot
07-12-2012, 08:56
То на HP половината им драйвери в ОФИЦИАЛНИЯ им сайт са бъгави, сякаш ги е писал брат ми...
Също, отдавна ми паднаха в очите като марка след няколко инцидента с техни машини.
Пробвай с едно live cd на Убунту да видиш как ще е звука.

npp
07-12-2012, 10:33
Току-що изтеглих prime95 и сега я пуснах... В началото ми даде "Run a Torture Test" и след това имаше опции:
1. Small FFT s (maximum FPU stress, data fits in L2 cache, RAM no tested much)
2. In-place large FFT s (maximum heat, power consumption, some RAM tested)
3. Blend (tests some of everything, lots of RAM tested) (това, което аз избрах, защото още като я включих си беше избрано) :D
4. Custom и ако кликна на последната съответно отдолу ми излиза следното:
Number of torture test threads to run: 4

Torture test settings:
Min FFT size (in K): 8
Max FFT size (in K): 4096
Run FFT s in place (тук мога да го маркирам в кутийката, но по принцип не си е маркирано, така че го оставям така :D)
Memory to use (in MB) (1600)
Time to run each FFT size (in minutes): 15

Та, това е всичко за сега. Малко се порових в интернет и разбрах, че ми трябват няколко часа през които програмата максимално ще натовари всички основни компоненти, за да се разбере дали работят правилно...
По-късно ще пусна и снимка на крайният резултат, ако може да кажеш дали всичко е окей... За справка така.. :D
Ииии мерси за отговора! :)

ако има проблеми, пиши

ivanstef
07-12-2012, 11:53
Това нещо е често срещано и обикновено се получава, като се пренатовари процесора. Нищо опасно или особено. Ако искаш да го избягваш можеш да дадеш по-висок приоритет на програмата, с която слушаш музика от Task Maganer-а (Ctrl+Shift+Esc). Пиши да кажеш дали помага.

darkness848
07-12-2012, 17:48
npp, след 13 часа на максимално натоварване на всичките основни компоненти на лаптопа, накрая пишеше, че всички тестове са преминати успешно, но днес проблемът се повтори отново... :(

ivanstef, когато това стана, реших да пробвам и твоя метод. Дадох му най-висок приоритет, но нищо не се промени... :(

И сега вече и аз не знам какво да правя... Само се надявам, да не е нещо сериозно, че честно казано при тези "механици" тук, ме е страх да си дам лаптопа на поправка...
Някои други идеи?

npp
07-12-2012, 18:03
npp, след 13 часа на максимално натоварване на всичките основни компоненти на лаптопа, накрая пишеше, че всички тестове са преминати успешно, но днес проблемът се повтори отново... :(

ivanstef, когато това стана, реших да пробвам и твоя метод. Дадох му най-висок приоритет, но нищо не се промени... :(

И сега вече и аз не знам какво да правя... Само се надявам, да не е нещо сериозно, че честно казано при тези "механици" тук, ме е страх да си дам лаптопа на поправка...
Някои други идеи?

а тества ли с memtest 4.0?, ако и при него няма грешки, тогава може да е от аудио сегмента

darkness848
07-12-2012, 18:22
Сега ще дръпна и тази програма и ще видим тогава... :)
Мерси отново! :D

asp1r1n94
07-12-2012, 22:14
Аз имам друг въпрос,лаптопа изключваш ли го или само го затваряш ?

ivanstef
07-13-2012, 08:28
Хм... а случвало ли ти се е това, когато работи само плеъра, с който свириш музиката?

darkness848
07-13-2012, 09:18
asp1r1n94 Не съм много сигурна дали те разбрах с точност, но... Когато слушам музика и лаптопа си ми е отворен. Когато се получи този пукот го рестартирвам и за следващите 15 минути си осигурявам добро звучене, но след това... Трагедия... :D Пробвала съм да го затварям и след като го отворя няма никаква промяна....

ivanstef случва се и когато работи само плеъра, а също и когато са отворени други папки, програми, ако съм в нета...

npp, за да съм честна, проверих в нета как се работи с memtest 4.0, пишеше да го сваля на диск и да го дам като буутващо устройство. Това и направих, започна се отново натоварване на системата и отново резултатите показаха, че всичко е окей, но този номер със звука продължава да си го прави. Дори когато не е музика, а например когато съм в скайп и няма нищо написано в текстовото поле и когато натисна бакспейса и нали ми издава един кратък звук... Пукота се появява дори и тогава...

Благодаря на всички за това, че се опитвате да ми помогнете, защото знам, че така като не сте видели и чули проблема сами е доста по-трудно, но вече не знам какво да правя...
Ако имате някакви идеи, ще се радвам да ги споделите... :)

npp
07-13-2012, 11:43
а видя ли какви са температурите на процесора и чипсета?, ако не знаеш каква програма да използваш за целта, използвай aida64 или everest

darkness848
07-13-2012, 13:31
Имам Еверест... За чипсета не знам, но за процесора видях, че ми беше 61 градуса и честно казано доста ме стресна... Стоях на тръни последните няколко часа и все го гледах да не вземе да прегрее до фатална степен... :D

thesimo
07-13-2012, 13:56
И аз имах същия проблем като си купих моя HP Pavilion преди 2 години... Проблема при мен беше в микрофона които си е вграден в лаптопа. Аз направо го спрях

darkness848
07-13-2012, 14:54
thesimo мерси за мнението... Моя микрофон също е вграден. Сега ще го спра и ще опитам да видя какво става... :)

Btw... А има ли вариант, в който микрофона ти да работи, а това пращене да не се получава?

thesimo
07-13-2012, 15:14
Ами ако е от микрофона пробвай да намалиш децибелите да не е толкова чувствителен.

npp
07-13-2012, 17:02
ако не се оправи по друг начин, опитай да охладиш лаптопа по някакъв начин, с климатик или като го оставиш в хладилник за малко време, и така ако докато е добре охладен продължи да пращи, значи не е от високи температури - само гледай ако ще го оставяш в хладилник да не е много влажно там

а ако ти е писнало да се занимаваш и имаш възможност да го занесеш в сервиз, възползвай се

darkness848
07-13-2012, 17:42
Окей съфорумници, тоя път успях да запиша коварния звук, който ми прецаква настроението, което имам докато слушам музика... Сега, ако можете да ми кажете някой сайт, в който да кача звуковия файл (нещо подобно на прикачи.ком, но за музика.. :D) ще можете и вие да го чуете... Ако все още ви се занимава де... :)

npp, честно казано не искам да го нося в сервиз, защото той още ми е в гаранция и ще трябва да го занеса на мястото от където съм го купила, а като ги знам какви са техници...
Например на брат ми компютъра трябваше да го носим 4 пъти, докато разберат, че проблема, който е имал е бил в дънната платка, която най-накрая смениха. Първо го чистиха от прах, после го преинсталираха (като ме оставиха без драйвери за Nvidia и твърдяха, че дори не ми трябват) и сега ме е страх да не вземе нещо подобно да се случи и с моя лаптоп, понеже много си го обичам... :D Може да е бъгав ама си е мой... :D
Та, за това, ако знаете начин по който мога да ви пратя записите... :)

npp
07-13-2012, 18:41
пробвай да upload-неш тук: http://www.wikiupload.com/

darkness848
07-13-2012, 18:54
Ако съм го направила като хората, това са линковете... Само се заслушайте малко повече, не по-дълги са от две минути. Искам също да добавя, че не съм издавала никакви звуци по време на записа и че не съм мърдала и т.н. :D

http://www.wikiupload.com/9RNF2LYVW3TK8Q0

http://www.wikiupload.com/XYJ227UXMM9U43B - мисля, че тук се чува по-добре.

Успех! 8-)

npp
07-13-2012, 19:36
най-вероятно го прави при по-високи температрури, а и не е изключено някакви ел. компоненти от аудио секцията да са повредени, за да провериш това е добре да поставиш лаптопа на хладно място, например в хладилника, само че преди да го вкараш там, първо е добре да го изключиш и да го оставиш да изстине, иначе лично аз не мога да гарантирам че от рязката промяна в температата на въздуха няма да му стане нищо, например като го изключиш вечерта преди да си легнеш, на сутринта като се събудиш, го сложи в хладилника включен към захранването и колонките към него, но гледай да не протече от някъде течност върху него, затвори вратата на хладилника до колкото позволяват кабелите, и му тествай аудиото при това положение, ако отново се явяви пукането/пращенето, значи има някаква повреда

darkness848
07-13-2012, 19:55
Окей npp. Утре ще го тествам... :)
Ако и тогава не стане, вече ща не ща ще го нося... :)

asp1r1n94
07-13-2012, 22:34
Добре,доста странно,защото и аз имах същия проблем и след като спрях да слушам радио или ТВ,при което изискваше да го сваля на HDD-то се оправи,мисля ,че проблемът беше в това ,че не се освобождаваше паметта.Този проблем го забелязвам само при win 7...