PDA

View Full Version : Има ли смисъл да се връщам в България?



darkness848
07-12-2012, 16:21
Здравейте на всички!
От доста време насам се чудя дали има смисъл да се върна в България, след като завърша училище.
Живея в Испания от три години и честно казано, все още ми е от части трудно да свикна с мисълта, че се връщам в България само за ваканции и почивки.
Въпросът е там, че всеки ден гледам новините, ровя се из фейсбук, чатя с хора от България и с всеки изминал ден започвам да се колебая все повече и повече. Имаме ли някакви шансове за истинска реализация на плановете ни в България?
Виждам, че все повече и повече ученици и студенти искат да учат или следват извън границите на държавата ни и покрай тях започвам и аз да се замислям.
До преди месеци, бях повече от сигурна, че нищо няма да ме задържи тук и завърша ли дванайсти клас веднага се връщам в България да кандидатствам в Пловдивския медицински университет.
Да, ама след дни разсъждения започнах да търся и други варианти.
Например, мечтата ми е да уча и живея в Лондон. Затова, след като завърша дванайсти клас (сега ще съм 11) мисля да опитам да кандидатствам там или пък в Русия, Германия и т.н. където ми хареса най-много. :D
Колкото до вас, вие защо искате (или не искате) да учите в България и мислите ли че има смисъл да кандидатствам там или по-добре да си опитам късмета на местата, за които мечтая?

daq96
07-12-2012, 16:30
или по-добре да си опитам късмета на местата, за които мечтая?
По това разбирам, че мечтаеш да учиш извън България. Затова по-добре кандидатствай там където искаш. Ще ти бъде по-трудно (заради езика), но ако го искаш, значи си заслужава.
А и винаги когато поискаш, можеш да се върнеш! :) Успех!

windowlicker
07-12-2012, 17:06
Виж, ти хубаво си мечтаеш да живееш на различни места, но знай, че не можеш да живееш на две места (България и Англия примерно). Докато си много привързана към България, никъде няма да се чувстваш добре. Аз като дойдох тук се чувствах много зле в началото. Седях непрекъснато в скайп и си писах с приятели от бг и те като ми кажеха че излизат аз се чувствах още по-зле, защото нямах приятели. Исках непрекъснато да се връщам... Та, това, което мога да ти кажа е че ако искаш да се чувстваш добре в избраната от теб държава, трябва да се откъснеш от България. Спри да влизаш в скайп и други места свързани с България за известно време и ще усетиш разликата. Ако пък смяташ че това не си струва и не искаш да се откъсваш от всичко, което познаваш в бг тогава наистина е по-добре да да се върнеш там, защото иначе където и да отидеш, няма да се чувстваш добре.

darkness848
07-12-2012, 19:16
^ Да ти кажа честно, не се бях сещала да погледна на нещата от този ъгъл...
И аз като теб в началото, когато дойдох два месеца бях в пълна депресия, в буквалния смисъл на думата... И аз постоянно висях в скайпа и си търсех някой с когото да си чатя, а когато излизаха навън с приятели, аз си представях как се веселяха и ми ставаше още по-гадно и пак рев до среднощ.
Тук също имам много приятели... Но честно казано, с тях не се чувствам толкова близка колкото с тези от България. И тогава не излизам много много с тях... За сметка на това пък, вече все по-рядко влизам в скайп и ако го правя е само за час, два... Колкото да разменя две думи с някой, но като че ли вече не можем да си кажем нищо... Предполагам е, защото средите ни в които живеем вече са съвсем различни и няма как да коментираме...
Относно Англия... Някак си, самата държава ме влече... Като си представя десетките светлини през нощта, да се разхождам из Лондон, да видя Окото на Лондон или пък Биг Бен... Не знам... Наречи ме мечтателка или както си поискаш, но всички тези детайли някак си ме карат да искам да отида в Лондон дори още по-бързо... Плюс това, езика ми харесва страшно много и тази година се подготвям за FCE (First Certificate Exam). Имам чувството, че отида ли там, вече всичко за което съм мечтала ще бъде сбъднато... :D
И.. Не знам... Започвам да гледам на тази идея като нещо, което може пък някой ден да стане реалност... :D

PainMonopoly
07-13-2012, 11:55
Препоръчвам ти да не вярваш на клишета като това, че няма реализация. Шансовете за реализация ги има и са горе-долу същите като в чужбина. Дали ще се реализираш зависи от това в кой град си, каква специалност си и от личностните ти качества. Аз лично завърших КСТ в ТУ и бившите ми колеги сега всички до един си работят по специалността и взимат достатъчно пари. Това е само пример, не е необходимо да си инженер и не е необходимо да си в София. Всичко си зависи от теб.

Също така не е вярно, че много хора бягат от БГ, защото колкото хора бягат, толкова и се връщат. Точно най-големите мрънкала относно положението в БГ се връщат първи, защото ако не можеш да се адаптираш в БГ, вероятно ще имаш проблеми и в чужбина.

Освен това много хора ходят в чужбина защото сега е по-лесно да се установиш някъде в ЕС, а живота в чужбина, ако знаеш че е за кратко, е интересно и полезно преживяване.

Вероятно обаче си чувала, че висшето образование в БГ е безполезно. Това вече е абсолютно вярно. Ако държиш на образованието си, не се записвай в университет в БГ, завърши в чужбина и тогава се върни евентуално. Тогава и ще имаш много добри шансове за реализация.

darkness848
07-13-2012, 12:08
Вероятно обаче си чувала, че висшето образование в БГ е безполезно. Това вече е абсолютно вярно. Ако държиш на образованието си, не се записвай в университет в БГ, завърши в чужбина и тогава се върни евентуално. Тогава и ще имаш много добри шансове за реализация.

Точно това ме притесняваше най-много... Пък и доста често съм чувала, че човек където завърши, в тази страна си намира и работа от там му тръгва живота и докато разбере, вече няма планове да се връща в България. Сега до колко е вярно не знам.

PainMonopoly
07-13-2012, 12:38
Аз лично познавам хора, които са се върнали след като са завършили в чужбина. Всичко зависи от това как са се адаптирали в БГ и как са се адаптирали в чужбина.

Ако в чужбина имаш приятели, гадже, разбираш езика и системата, а в БГ си загубил контакт с всички, не си наясно с тенденциите и т.н., ако се върнеш в БГ, ще се чувстваш така както когато си заминала първоначално и ще преживееш културен шок в собствената си страна.

Както казах, изборът ти трябва да се базира на това дали държиш на образованието си. Ако си мислиш обаче, че държиш, може би обаче трябва да си преосмислиш позицията. :Д

Аз си мислех, че ми е важно. Обаче като отидох в Германия, установих, че се учи 20 пъти повече отколкото в български университет, пак се учат теоретични глупости дори и в магистратурата, а най-хубавото нещо което ми се е случило в следването беше, че си намерих работа, която ме изпълва.

В БГ имаш възможност да си изкараш университета просто ей така, за дипломата, а междувременно да започнеш работа и да градиш кариера още като студент.

Дали на теб ти е важно да учиш и дали те влече, сигурно ти е трудно да кажеш сега, защото нямаш достатъчно информация. За съжаление обаче това е главното, което трябва да определи избора ти и трябва да го направиш сама.

windowlicker
07-13-2012, 14:51
^ Да ти кажа честно, не се бях сещала да погледна на нещата от този ъгъл...
И аз като теб в началото, когато дойдох два месеца бях в пълна депресия, в буквалния смисъл на думата... И аз постоянно висях в скайпа и си търсех някой с когото да си чатя, а когато излизаха навън с приятели, аз си представях как се веселяха и ми ставаше още по-гадно и пак рев до среднощ.
Тук също имам много приятели... Но честно казано, с тях не се чувствам толкова близка колкото с тези от България. И тогава не излизам много много с тях... За сметка на това пък, вече все по-рядко влизам в скайп и ако го правя е само за час, два... Колкото да разменя две думи с някой, но като че ли вече не можем да си кажем нищо... Предполагам е, защото средите ни в които живеем вече са съвсем различни и няма как да коментираме...
Относно Англия... Някак си, самата държава ме влече... Като си представя десетките светлини през нощта, да се разхождам из Лондон, да видя Окото на Лондон или пък Биг Бен... Не знам... Наречи ме мечтателка или както си поискаш, но всички тези детайли някак си ме карат да искам да отида в Лондон дори още по-бързо... Плюс това, езика ми харесва страшно много и тази година се подготвям за FCE (First Certificate Exam). Имам чувството, че отида ли там, вече всичко за което съм мечтала ще бъде сбъднато... :D
И.. Не знам... Започвам да гледам на тази идея като нещо, което може пък някой ден да стане реалност... :D

Мен ако питаш аз винаги съм ЗА живеенето в чужбина пред България, но същевременно знам и как се чувстваш. Ако не си била досега в Англия те съветвам да отидеш в най-скоро време за няколко дни и просто да видиш как се чувстваш. Пробвай да се заговориш с няколко човека. Аз така правя в САЩ, защото искам да се местя и от време на време ходя до други градове да видя дали ми харесват така на външен вид след като съм проучила как са нещата там. Иначе аз влизам в скайп веднъж в месеца средно и седя 5 минути и като никой не ми пише излизам :lol:

darkness848
07-13-2012, 16:25
Хаха, тва със скайпа определено ме накара да се изсмея на глас... :lol:
Ако не ти е проблем, разкажи малко как е в САЩ, къде точно се намираш и как стои въпроса с кандидатстването, ако знаеш... Хората как са и така... :)

mimsssssss
07-14-2012, 12:14
Ами аз нямам желание да се връщам, просто това което уча няма голяма реализация в България, а и заплата от 300лв не ме устройва. Все пак не смятам цял живот да ме издържа майка ми.
Иначе си има доста просперитетни професии в родината, но се изисква и доза умения плюс малко връзки и така. Не мога да кажа, че е много зле, просто за разлика от другите европейски държави си е зле...

windowlicker
07-15-2012, 15:30
Здравей, ами аз съм в щата Вирджиния от около 6 години. В началото както казах въобще не исках да седя тук, много бях депресирана и непрекъснато исках да си ходя както и всички други предполагам. Та баща ми спечели зелена карта и дойдохме всички.

Да ти кажа за кандидатстването като чуждестранен студент нямам идея, аз кандидатствах като постоянно живееща и наистина не мога да кажа нищо за кандидатстването ако си чужденец. Само грешна информация мога да дам.

Иначе на мен хората ми харесват. Живяла съм на различни места из щата и мога да кажа, че колкото по-малко чужденци има на едно място, толкова са по дръпнати към чужденци. В смисъл като чуят, че имаш акцент и веднага предполагат, че не говориш английски и оттам нататък трябва да ги убеждаваш че не е така. Иначе като живееш на място с много хора от различни места нямаш такива проблеми или поне са рядкост. Не ти се бъркат много. Винаги ще са усмихнати и като ги питаш как са ще ти кажат че са добре, а не да ти разказват целия си мизерен живот. Много от тях не знаят къде е България и им е много интересно като им разказваш. И като че ли така е по-добре да не знаят, защото май в Европа все негативни неща знаят за нас.

Живях и работих в един град, където нямаше много чужденци и понякога като говорех на някой клиент ги виждах че просто се опитваха да разберат какво по дяволите им говора заради тъмния ми балкански акцент :lol:

Иначе тук е много строго с алкохола. Не можеш да си купуваш алкохол до 21 години. И затова като отидат на университет пият като ненормални и се получават доста неприятни гледки. Аз живях в общежитие една година и направо не мога да опиша за какво става дума. Пътуват с коли навсякъде, тука броя и себе си. Разстоянията са много големи в повечето случаи и прекарваш доста време в колата. Където живея сега рядко виждаш хора по улиците. Всички са с коли.

Иначе имат много интересни игри свързани с пиене. На мен любимата ми е Beer Pong

http://www.longislandpress.com/wp-content/uploads/2010/03/beerpong.jpg

Трябва да уцелиш някоя чаша с топчето и като уцелиш, този от другия отбор трябва да изпие бирата в тази чаша. Имат много други игри които са направени само с цел да се напиеш. Друго не мога дса се сетя сега. По-късно може да се включа с още :)

SÜß
07-15-2012, 16:41
Няма.

darkness848
07-16-2012, 10:24
windowlicker, мога да кажа само едно... Уааааау! Като те слушам и все едно ми описваш сцена от филм. Имаш супер голям късмет, че живееш у Америката :D
А бих искала да те попитам, горе-долу знаеш ли нещо за цените в училищата, колежите и изобщо горе-долу на какво ниво е животът там?
Сигурна съм, че сега ще ме хвърлиш в трета глуха с някой друг супер як разказ, ама нека... :D

windowlicker
07-16-2012, 22:54
Еми да си призная аз се старах хубави неща да казвам има и много неща, които ме дразнят разбира се.

Сега за университетите: има три варианта грубо. Първия е community college. Това се води полувисше и се учи средно 2 години. Цените варират м/у 1000 и 2000 долара грубо на семестър. По принцип много хора ги изплозват да ходят там една две години, защото е евтино и после с добри оценки се прехвърлят към нормален университет както и аз направих.
Второ: държавен университет - 4 години цените най-често да варират м/у 3000 и 7000 на семестър. Общежитията са много скъпи (поне в моя).
Трето: частен университет - цените започват от 40 000 на година за всички. Иначе другите 2 варианта трябва да отбележа, че тези цени са ако си жител на този щат, в койото е университета. Иначе за останалите и чуждестранни студенти е три пъти по-скъпо...

Системата е различна. Всеки час си с различни хора. Общо взето ти си избираш какви часове да взимаш (все пак си има списък с 15 предмета примерно от които да си избереш 2 и така. Не се преписва или поне не както в бг. Дават домашни през целия семестър, също има и контролни и накрая изпит в повечето случаи на целия материал. Няма поправителни,но ако изкараш двойка повтаряш само този час.

classy
07-17-2012, 18:50
windowlicker - В Щатите ли си? В кой град? Просто ми е любопитно. По темата: Аз съм във Франция и си ми харесва тук.Не смятам да се връщам.

sashko705
07-17-2012, 19:09
С тоя FCE може само да си мечтаеш да учиш в Англия... тва е английски ниво 9ти клас.. Изкараш ли CAE или най-добре CPE можеш да си стягаш багажа за Англия.. Ученето в България няма никакъв смисъл..

darkness848
07-17-2012, 19:25
sashko705, след FCE ще изкарам и Advanced, за който знам, че е най-високото ниво... :)

sashko705
07-20-2012, 22:30
Не, профишънси (CPE) е най-високото ниво..

Macaroni
07-25-2012, 17:48
CPE е най-високото ниво от Cambrige сертификатите, но той се всима ако си абсолютно уверен в английския си.. Advanced е напълно достатъчен, пък не знам защо мисля, че по-добре изглежда да имаш A на CAE отколкото B на CPE..

Bloody Red
07-25-2012, 19:18
Classy, искам да те разпитам за Франция, понеже в бъдеще ми се ще да следвам там ии по-скоро да не се връщам в България..Как е там? Начинът и нивото на живот, хората, отношението им към чужденците? В кой град по-точно живееш? На мен винаги ми е било мечта да живея на морето.. Всякакви подробности, които биха ми помогнали по-добре да си представя живота там, дори лошите страни. Как се чувстваше ти, когато отиде, за колко време свикна, сама ли беше или с роднини? Май е по-дпбре вече да спра с въпросите, предварително благодаря, ако имаш търпението да отговориш на всичко :)

classy
07-25-2012, 19:35
Имам. Значи аз съм в Париж. На мен ми харесва много. От едно година и нещо съм тук,но не съм свикнала съвсем със всичко още. :D Иначе начина на живот е много по-различен от нашия. Поне живота на тийнейджърите. Като цяло отношението на французите към чужденците не е особенно добро,но аз като съм в голям град и има доста чужденци. Така де,повечето ми приятели не са французи.Не казвам,че са някакви злоби,де. Примерно,децата в училище не ми се подиграват с неща от сорта на "Ти си българка,к'во правиш при нас?" Учителите ми помагаха с френския много,защото съм за първа година тук. :D Единственото което не ми харесва в Париж е,мърсотията. По центъра,на Шанз-Елизе,бизнес квартала и тия по-известните нито един боклук няма да видиш,но завиеш ли към кварталчетата ......... Как се чувствах ли? Странно. Особенно на първия ден в училище,всичко ми беше толкова различно. Ако ти трябва още нещо ми пиши на лично :D

Nam3less3
07-25-2012, 22:14
Мислете за бъдещето. Тука всяка година става все по-зле, аз поне не бих искал децата ми да живеят в съсипана страна в която по-нататъка ще преобладават циганите.
Като че ли най-логичната и масова схема е живеене, работене и семейство в чужбина, и връщане в България през ваканциите(хем да видиш роднини, приятели и ще ти е евтинко за почивка).
Не че в чужбина е рай де, и там ще има тежки проблеми, но в Западна Европа и подобни развити страни нивото е една идея(или няколко) по-добро от това тук.

А ако човек живее тука, има няколко специалности с хубава реализация, които може да завърши, да натрупа капитал и опит и после ще му е по-лесно да замине. 15 от 29те ми съученика вече го направиха/правят го в момента. И от другите ми близки приятели 5-6 са в чужбина, както и половината роднини. Направо се едно аз съм в чужбината. Тук става единствено за забавление и заведения.

Quimera
07-26-2012, 10:43
@ darkness848, ако искаш да се върнеш за висше в България, ще трябва да кандидатстваш като чужденка. Bachillerato (ако тва е което правиш де, ама то същото се отнася и за циклите) не съществува в България и ще трябва освен матури да държиш и много подробни и обширни изпити за сякви общообразователни предмети. Едва ли ще си заслужава блъскането. Според мен ще ти е по-добре да завършиш някъде другаде, а после ако все още имаш мерак да се върнеш.

Amore-Mio*
07-28-2012, 10:04
На всички ни е ясно, че в България реализацията наистина е трудно, но все пак съществува такава. Но от всичко написано, бих те посъветвала да следваш мечтите си. Кандидатствай за местата, където искаш и ще си щастлива, когато го постигнеш. В България може да се върнеш след време , когато вече си в добро финансово състояние или през ваканции и почивни дни. Следвай мечтите си!

Tikche
08-08-2012, 21:32
Не се връщай. Има хора, които биха убили да имат твоя шанс. Тук реализация няма. Има само за 3 професии и за 1вата трябва талант, а за другите 2 да се съсипеш от учене. Ако не ти се седи там, където си отиди в Дания, Белгия, Холандия. Това са страни в които ценят образованието и ти помагат с каквото могат. Може да ти е безплатен университета, ако вземеш диплома. Ако си с добри оценки и нямаш много пари университета ти дава по 600 евро на месец, за да си взимаш храна и тн...помощи. Това при нас го няма. Опитай се, но не се връщай в БГ.

ledenakrasota
08-08-2012, 21:39
Прочети "Софтуер на ума" от Хофстеде. Голямо улеснение ще ти бъде после. Нормално е да изпаднеш в "културен шок" връщайки се у нас. ;d България няма да избяга. Имай предвид, че супер трудно ще ти бъде с езика на писмен изпит, ако е на български и го държиш в СУ. Не знам каква специалност искаш. В Испания си. Имаш страшни възможности там. Ние бихме ти казали да не се връщаш. :) Тук е мизерия. Проучи унитата в другите страни за това, което искаш да изучаваш. :)

JungleJaguar
08-15-2012, 11:12
Има смисъл,разбира се-към 1 милион цигани чакат да взимат издръжка всеки месец !
Кой ще им плаща,докато стоят и се размножават до безкрайност?
Не бъдете расисти,а се върнете тук,за да се реализирате и всеки месец да ви взимат пари,които ще отиват за помощ на бедните,изстрадали цигански души,които до 20-30 години ще са колкото нас по брой.

Macaroni
08-16-2012, 12:43
По-мизерни и изстрадали от циганските души, за съжаление, са младите умове заляти от знайни и незнайни места с боклуци. На тая земя сте се родили и сте част от нея. Ходете, разглеждайте, обучавайте се, копунясвайте, намерете приятели, любов, реализирайте се професионално.. Правете каквото смятате, че ще ви направи щастливи, богати и т.н. Но после, когато се обърнете да помислите, от вас зависи дали ще решите дали ще се погрижите нещо мъничко да израстне на тая земя, която е поверена на вас, дали ше полеете един ред от градината на България или ще оставите своята отговорност на гърба на "изстрадалите цигански души". Друг дом освен България никой българин няма да има в тоя живот - земята България, за съжаление твърде често започнаха да я бъркат с държавата България, която пък ни би била дом на никой човек..

Така, че решавайте си.. наш общ проблем си е но всеки решава сам за себе си и това не е лошо стига що годе да знае какво прави.. На мен честно казано ми е доста обидно и ми омръзна да чувам и чета на всякъде каква мизерия било... Ако се спрете за седмица поне да повтаряте чуждата простотия 80% от вас ще намерят причина да се радват на своята България. (Което не значи и никога не е значело да се затвориш в тъмната стаичка и никога да не ходиш извън пределите и..)

mikko123
08-16-2012, 13:17
Има и други хубави страни по този свят. България вече не е хубава нито като държава, нито като страна.
А аз само чакам Хърватия да влезе в ЕС, че да се преместя да живея там - езикът е подобен на нашия, близо е, климатът е горе-долу същия, но имат по-поддържани и чисти градове, не цапат като хората тук, не са още в ЕС, но имат по-високи заплати и стандарт от нас.

Lucho
08-17-2012, 21:35
Не, няма никакъв смисъл да се връщаш. При условието, че вече си в чужбина, знаеш език, имаш възможност... не я пропускай. ledenakrasota го е написала хубаво.


Има и други хубави страни по този свят. България вече не е хубава нито като държава, нито като страна.
А аз само чакам Хърватия да влезе в ЕС, че да се преместя да живея там - езикът е подобен на нашия, близо е, климатът е горе-долу същия, но имат по-поддържани и чисти градове, не цапат като хората тук, не са още в ЕС, но имат по-високи заплати и стандарт от нас.

НДСВ да не са решили да се преориентират в Хърватия и да печелят тамошните парламентарни избори?

windowlicker
08-18-2012, 15:09
НДСВ да не са решили да се преориентират в Хърватия и да печелят тамошните парламентарни избори?

:lol: Щях да падна от стола

Lucho
08-19-2012, 09:14
Иначе какво ще прави електората там? :D

mikko123
08-19-2012, 15:46
НДСВ да не са решили да се преориентират в Хърватия и да печелят тамошните парламентарни избори?

Нека не си затваряме очите като идиоти-националисти, Хърватия е много по-хубава страна от България. :)
Ама какво говоря, то Сърбия и Румъния са по-хубави, а в Сърбия имаше война пък скоро ще ни застигнат по развитие. За Унгария, Чехия, Словакия, Австрия, Франция, Швейцария, Люксембург, Белгия да не споменавам. И не става въпрос само като държави... и като държави и като страни са по-хубави, и като народи и култура.

Ама като ви чете човек ще каже, че говната ви имат аромат на теменужки, само защото са излязли от български задник. Къде пише, че е задължително да си патриот не знам?! За свобода на словото да сте чували случайно?! Лично аз от БГ харесвам само кухнята ни, всичко друго е от простотия нагоре. За най-красивите жени и природа да не говоря - тези двете ги има и в други държави. То щото и англичаните си виждат английските кравички като най-красивите жени, ама така ли е? Я се погледнете с очите на страничен наблюдател!

JungleJaguar
08-20-2012, 10:10
Как можеш да наречеш националистите идиоти бе,пръдльо малък???

Пускай си циганина Азис и мри в цигания !

Lucho
08-20-2012, 10:52
Нека не си затваряме очите като идиоти-националисти, Хърватия е много по-хубава страна от България. :)
Ама какво говоря, то Сърбия и Румъния са по-хубави, а в Сърбия имаше война пък скоро ще ни застигнат по развитие. За Унгария, Чехия, Словакия, Австрия, Франция, Швейцария, Люксембург, Белгия да не споменавам. И не става въпрос само като държави... и като държави и като страни са по-хубави, и като народи и култура.

Ама като ви чете човек ще каже, че говната ви имат аромат на теменужки, само защото са излязли от български задник. Къде пише, че е задължително да си патриот не знам?! За свобода на словото да сте чували случайно?! Лично аз от БГ харесвам само кухнята ни, всичко друго е от простотия нагоре. За най-красивите жени и природа да не говоря - тези двете ги има и в други държави. То щото и англичаните си виждат английските кравички като най-красивите жени, ама така ли е? Я се погледнете с очите на страничен наблюдател!

Българино, посочи ми кога и къде тук аз съм казвал, че България е идеалната и най-добрата държава на света? За свобода на словото съм чувал, но пък често се сблъсквам и със свободата на простотията, която е обезпечена благодарение на свободата на словото.

Аз мога да погледна и себе си, и държавата си през очите на страничен наблюдател. А за майтапа с НДСВ се сетих от другата тема, където ревностно ги защитаваше... ама карай, да не спамим темата, JungleJaguar хубаво го каза.

darkness848
08-25-2012, 11:22
Хм, честно казано доста си помислих върху всичко което казахте... И аз всеки ден виждам колко повече безобразия се случват в страната... http://static2.cs-bg.net/forum/images/smilies/disagree.gif
Истината е, че не знам... Въпреки глупавото управление, извънземните цени и всичко друго останало, нещо някак си ме кара да ги преглътна един вид и да си се върна обратно.
Все пак, там са ми приятелите, всичко... Вече трета година карам в Испания и не съм спирала да поддържам връзка с хората от там... Дори завързвам нови приятелства и т.н.
Страх ме е от това, че отида ли в някоя нова държава, ще преодолея същото мъчение каквото беше и тук... Още ми става тъпо като се сетя... Но пък при всеки е така... Все пак, това си е един вид ново приключение и не знаеш какво може да ти донесе то, ако не опиташ, нали?
ledenakrasota, така и така си обичам да чета книги, ще поръчам и тази... 8-) И между другото, сега чак разбирам колко сляпа съм била. http://static2.cs-bg.net/forum/images/smilies/slap.gif Ще разгледам наистина по интернет и за университети в други държави, пък да видим какво ще стане... :)
Quimera, не знаех това за останалите изпити... До колкото бях осведомена, трябва само да държа приемните изпити за даденият университет... И сега като ми каза за матури и останалите изпити, направо ме запрати директно в трета глуха... http://static2.cs-bg.net/forum/images/smilies/blink.gif
Tikche, това за Дания всъщност звучи доста примамливо... Благодаря ти за коментара... Може да разгледам в интернет и за това...
Колкото до личната ми амбиция свързана с България, исках да кандидатствам в пловдивският медицински университет... Ако ли не, в Лондон, пак някой медицински университет. Все още не съм сигурна...
Имам още две години, в които да реша какво да правя... Следващото лято ще постоя за няколко месеца в България, да се разходя нагоре-надолу... Да си изградя някаква що годе реална оценка, защото за по две седмици... Тъкмо започвам да свиквам и стане време да си ходя. :D

Tikche
08-30-2012, 13:03
Имам още две години, в които да реша какво да правя... Следващото лято ще постоя за няколко месеца в България, да се разходя нагоре-надолу... Да си изградя някаква що годе реална оценка, защото за по две седмици... Тъкмо започвам да свиквам и стане време да си ходя. :D
То и аз така направих. Бях в Холандия, върнах се тук, за да реша какво искам да уча. Дадох си една година и сега зимата се връщам, за да кандидатствам. Исках да имам 1 година време да реша, с какво ми се занимава, за да не направя грешка и после пак да давам пари за друга специалност. Исках точно да реша, в кой град да живея, къде да уча и какво. Тази 1 година ми дойде от голяма полза.

Macaroni
09-09-2012, 02:32
Ех майко... Знам че е another brick in the wall ama пак искам да ви кажа, че тая простотия от която се оплаквате, тва сте вие.. Съжалявам никoй не искам да обидя но това е... Някои даже не знаете какво говорите бас ловя.. Някой да ми каже повече за фолклора на хърватите или дори на българите? Че нещо съм забравила. А каква е разликата между страна и държава? Не извинявам се ама поне силно се надявам докато авторите на постовете търсят отговора в google зачервени от срам, яд и инат, отричайки всичко, да научат нещо малко повече за обща култура, току виж си избършат носа някой ден с нея..

Тея националистите в наше време повечето пият бира по борисова и говорят за политика, дето нищо общо с благото на народа няма, така че и на тях не вярвайте.

Като се научите вие, тогава може и да има хубава страна България до тогава ще си бъркате в носа и ще ревете. Ама ако сте такива по начало чужбина нз дали ще ви оправи..

А и само за протокола.. Ако някои са стигнали вече до периода в училище когато се учи ботаника (5-6 клас май беше) да си припомнят че теменужки баш от лайната растат...

notlike
09-13-2012, 08:47
Хърватия било рай - хахахахахаха, такава гавра не бях чувал. Спецове, та спецове! Не е бил там, не знае какво става в тая държавица, но вече знае всичко от това, което е прочел в Гугъл. Че то за нас може да пише, че работим на средна заплата от 1000 лева, хахаха. Имам приятели в Хърватска и никой от тях не е доволен, с изключение на един от Загреб. Картинката е нещо като нашата - една столица, където са всички добре платени работи, и "провинцията" - там кучета ги яли. Ама нали е курортна страна, бая скъпичко им идва. Ех, как ми идва наум за един велик българин, обиколил Европата. Даже Алеко го е описал в цяла книга..

mikko123
09-16-2012, 03:10
Не, въобще не визирах Загреб, а провинциалното градче Самобор, което е с около 15 хиляди души и е като градина. Снимките в Нета са недостатъчни, човек трябва да иде на място и да го усети. Аз бях там на екскурзия през юни.

А всеки знае как изглеждат българските градове с 15-20 хиляди души - мръсни и прашни като гета. А виж това - идеално павирана и чиста улица в град с 15 хиляди население, без боклуци, без разместени и изпочупени плочки, без грозни драсканици по стените на къщите:

http://www.flickr.com/photos/rmajetic/3622361780/sizes/o/in/photostream/

sexblqn
10-05-2012, 09:53
От една година живея в Испания и много добре те разбирам как се чувстваш, но честно казано в Бг няма смисъл да се връщаш поне за сега, а още повече, за да завършиш медицина там. Имах приятелка, която искаше а учи медицина, завърши гимназия с профил химия и биология с отличен, взе си изпитите с хич не лоши оценки над 5 имам предвид и пак не я приеха. За специалности като медицина, фармация и подобни в Бг има една всеизвестна корупционна практика за която моята приятелка по- късно разбра и сподели с едно момиче , което се възползва и сега учи. Значи ситуацията е следната: Харесваш си университета , където искаш да учиш. Всеки университет организира едни доста скъпи подготвителни курсове за тези специалности, които траят една година. Записваш се на тях, плащаш си таксичките и така попадаш в един списък. Ако те няма в него няма шанс да те приемат. Да не говорим, че дори и да те приемат материалната база е под всякаква критика и почти всички млади лекари , а и не само младите бягат за чужбина, което ми говори, че положението никак не е розово.
Истината е, че имаш много по- добри шансове ако учиш някъде, където и да е в чужбина, пък после ако толкова много ти липсва България, върни се, но поне учи навън. Ти си знаеш. Това, което ти казвам обаче е истината за нашите университети...........

Lucho
10-05-2012, 14:26
sexblqn, изкарай на редовните изпити 6,00 по Химия и Биология (или 5,85 - 5,95) и ела ми кажи, че не са те приели в който и да е ВУЗ с медицина у нас. Че има корупция - има, спор няма. Но не е чак толкова невъзможно.

DS
10-28-2012, 00:52
Тема: Има ли смисъл да се връщам в България?

Отговор: НЕ!

mrankoniiii
11-03-2012, 14:21
Има ли смисъл да се връщам в България? НЕ

forside1
11-04-2012, 15:29
Винаги има смисъл. Носталгия/хора/роднини/приятели/родно място > материалното . Ако си кариерист по характер обаче, смисъла намалява значително.

Iwanskiq
12-02-2012, 15:09
Виж това (http://bit.ly/UYF72z) и прецени сам/а.

xwhitecarnationx
12-05-2012, 21:06
На твое място не бих се върнала в България. Бих заминала за Германия, Англия или някъде другаде, но не и да се връщам да уча в България. Но все пак ти си решаваш какво да правиш. Това е мое мнение. :)

HollyGolightly
12-07-2012, 21:54
НЕ!

bonbona999
12-13-2012, 06:21
Според мен, в България нямаш никакъв шанс за развитие и реализация. Какъв старт в живота ти дава държавата? По никакъв начин няма да ти помогне. Всичко в нашата държава се случва с цел да те прецака. Примерно започваш някаква работа, или няма да ти платят, ще се опитат да те изиграят по някакъв начин или ще те съкратят когато най-малко очакваш това да се случи. Никой не го е грижа за теб, какво общество сме, ние не сме колектив. Станали сме егоисти и мислим само за себе си и как да избачкаме другите. Аз съм на 17г. и смятам когато завърша гимназията, да замина в чужбина, там е бъдещето. Имам една приятелка която живее в Англия и работи като сервитьорка, заплатат на момичето без бакшишите е 2000 евро на месец. Къде тук в нашата дуржава ще видим толкова пари за каквато и да е професия? Всеки който е богат в нашата държава прави някакви нечисти схеми, за да печели. Единствения начин да изкараш малко повече лев, за да можеш в нормални условия да отглеждаш детето си и да се грижиш за семействтото си е да работиш нещо нелегално. Шибаните управници крадът от държавата и въпреки че всеки е наясно с това, никой не прави нищо по въпроса.. Попринцип жалка работа сме.. ВЕКОВЕ НАЗАД ОТ ДРУГИТЕ ДЪРЖАВИ !!!

strawberry88
12-13-2012, 18:46
НЕ!

+

vladislavcheto
12-14-2012, 18:24
НЕ!НЕ!НЕ!НЕ!Никога не прави тази грешка!Никога!Тук няма абсолютно нищо.Квото и да говорят за Испания - криза,кво ли не,испанския е най-говорим след английския ;) Учи там,няма кой знае колко голяма разлика м/у добър университет в Мадрид,Лондон,Копенхаген и тн .. Веднъж си се измъкнала от ада,не се връщай пак ;) А този по-горе дето беше писал за семенцето,което трябва да засеем в градината на България .. Ебаваш ли ме или на кво си ? ;дд Тая държава(сори държавица ;дд)кво е направила за теб,КВО Е НАПРАВИЛА ЗА СВЕСТНИТЕ СИ ГРАЖДАНИ ?

ПС.Понеже знам,че ще има хора,което ще тръгнат да ме оплюват,дайте ми един пример за СВЕТОВНОИЗВЕНСТЕН човек от български произход?Не ми давайте за пример Бербо,надали го знаят в Австралия примерно,при все че само се ебават с него на острова ;ддд ОТГОВОРЪТ Е САМО ЕДИН - НИНА ДОБРЕВ !!!!!! И да,успяла българка - ама пак успяла извън страната ..

Сама си прави изводите ;)

babatigosho
12-14-2012, 21:25
ами, владиславчето, ти счупи тъпомера, браво

Нина Добрев дори аз не я бях чувал допреди 2 години, как реши че тя е нашето лице...

Вземи разгледай малко книги и история, и стига бълва шит по форумите че ще вземе да види някой чужденец да ни се смее...

Macaroni
12-14-2012, 21:47
Въпросът е ти какво си направил за свестните хора около теб...? Ако трябва да си задаваме по-точно въпросите.. И не няма нужда да ми отговаряш достатъчно написа.. Както и аз, между другото..

А какво е направила държавата България ли? Все едно ме питаш какво е направила майка ми... Как да ти отговоря? Дали е добра или лоша това какво ще излезне от мен накрая си е моя отговорност.. Аз мога само да си я обичам и да се опитвам да я разбера, защото тук съм се родила и това е домът ми, колкото и да пътувам. Колкото до политиците... боже мили! Те ли са ви определението за страната??? Все едно да си забиеш трън в очите и да кажеш, че виждаш небето... Много прозорливо :D