PDA

View Full Version : Родителите ми искат да се преместим да живеем в чужбина, но мен ме е страх...



radi023
07-12-2012, 18:54
Баща ми живее в Испания от няколко години и с майка ми искат да се преместим при него. Първоначално бях твърдо против, сега искам, но ме е страх, че ще имам проблеми с езика, с новото училище, с хората.... Моля ви кажете вие как се чувствахте!

darkness848
07-12-2012, 20:02
Знаеш ли горе-долу в коя част на Испания ще ходите?

radi023
07-12-2012, 20:13
В Pais Vasco, градът е много близо до Сан Себастиан. Тъпото е, че трябва да уча 2 езика.

darkness848
07-12-2012, 21:05
Оу... Аз също съм там... :D Кой град?
Не искам да те плаша, обаче баския е меко казано скапан език... :D Лично мое мнение, на мен лично ми беше доста омотано докато започна горе-долу да го разбирам.. И сега трета година, пак леко ми куца...
Иначе хората са готини, стават. Имат малко странен начин на мислене, но с времето се свиква.. :D Ако питаш мен, може от сега лека полека да започнеш да учиш нещо, това онова... Не искам да те плаша, но после ще ти бъде малко по-лесно.
Аз лично, три години ходих в едно училище където уроците ми бяха основно на баски, но аз ги мрънках да ми ги дават на английски. :D
Сега се местя в друго училище, където всичко ще ми бъде на испански... Дано поне там да имам късмет, защото точно последните две години (bachillerato) 11 и 12 клас, са едни от най-важните и оценките ти трябва да имат среден успех на 8 и половина... (Не се плаши, те са по десетобалната система :D)
Иначе, разкажи нещо повече... На колко си, в кой град ще ходите, имаш ли някакви мм.. представи за хората и т.н.?

radi023
07-12-2012, 21:26
Ами аз съм на 12(август 13) града се казва Lasarte-Oria, баща ми живее и работи там от близо 2 години, за зимната ваканция прекарахме 20 дни там. Хората ами малко странни ми се сториха, първия ден излязохме да разгледаме града (бяхме цяла група аз, майка ми, сестра ми, братовчед ми, чичо ми и леля ми :D ) и хората бяха облекли някакви странни дрехи от тея дето по американските филми (от по-старите) прислугата ги носи - по-късно се оказа че това са им носиите - и танцуваха по улиците с някви акордеони и дайрета :D Иначе трудно се оправяхме с тях. Аз имам няква основа в испанския (уча испански и съм ниво А2.2), майка ми го знае по-добре от мен, но се притеснява а сестра ми е на 4. Така, че беше доста трудно. Опитах на английски на доста места, но ми отговориха само на едно. Иначе в тоя град има българи (колеги на баща ми със семействата си), но и те не са по-добри с езика. На едно от семействата сина им учи в училище с основен баски език, а преди това беше учил в друг град пак в Испания където си говореха обикновения испански и се беше стресирал първия ден в новото училище. Иначе наще искат да ме пратат в училище с основен испански. А имам един въпрос от коя година започва да се учи bachillerato-то, в смисъл такъв аз сега в България ще съм 7-ми клас, а в Испания тръгват една година по-рано и трябва да съм 8-ми.... ох много ми стана объркано.. :D

darkness848
07-12-2012, 22:30
Хаха, да това са им носиите. Ще им свикнеш и на празниците... За тях всеки ден е празник... :D
Значи, ще ти обясня как беше с мен и какво правиха в моето училище.
Аз уча в Арасате/Мондрагон, може и да знаеш къде се намира... На около 70 километра от Сан Себастиян е.
Когато дойдох тук, в началото ми беше супер гадно. Дойдох юли месец и бях на 13 години, август навърших 14. През юли и август ми беше ужасно... Не исках да излизам никъде, не спирах да плача, исках да се върна, не се отлепвах от компютъра, чатех си постоянно с мои приятели и не спирах да моля нашите да си ме върнат обратно. Мислех, че едва ли не животът ми е спрял до там.
Септември месец ме записаха на училище. Понеже тате беше закъснял малко със сроковете, оказа се, че това училище е един вид частно. 50% от разходите за него се покриваха от общината и други 50% от родителите. (Тук ще вметна, че ако можеш запиши се в такова училище. Таксите не са големи, около 70 евро на месец мисля или дори на тримесечие... Не съм много сигурна, защото не ме мисли за расист, но в държавните училища е пълно с мароканци, еквадорци и т.н., които не всички са китки за мирисане, ако ме разбираш какво имам предвид...)
Някъде една седмица преди да почна училище, ме извикаха, за да направя едни тестове и да разберат в кой клас ще бъда. Не се плаши... :) Тестовете не бяха нищо особено...
По математика ми дадоха да решавам дроби, задачи от пети клас, а по английски доста проста граматика и текст, където после трябваше да отговаряш на въпроси с а), б) и в) :lol: На теб може и да ти дадат нещо по испански, понеже ти си го учил и преди, а аз не бях.
И тук пак ще вметна, че това ти е плюс, защото горе-долу знаеш поне основите на езика, а аз не знаех и думичка... :D
Училището ни започна на 10-ти септември. Раничко е, но пък и свършваме на 22-ри юни.
О, забравих да ти кажа! Тук наистина тръгват на 6 години на училище, но мен си ме пуснаха в класа, в който трябваше да си бъда и в България. Т.е., ако в България трябваше да бъда 8-ми клас с деца на 14 години, то тук ме пуснаха в "8 клас", но с деца на 13 години.
А колкото до bachillerato-то... Не съм много сигурна, но мисля, че на български се води бакалавър... :D Мисля, че и на теб класовете ти ще са например 1º de ESO, 2º de ESO, 3º de ESO и 4º de ESО, а след това са 1º de Bachillerato и 2º de Bachillerato. :)
Аз започнах в 2º de ESO и ако при теб всичко е окей, мисля, че трябва да те пуснат в 1º de ESO, което в България се води 7-ми клас.
Така, мисля, че до тук всичко е ясно... :D След това... Когато започнах училище, помолих учителите да ми дават уроците на английски, защото с децата говорих на английски (и трета година продължавам да го правя, една огромна грешка е! Ако можеш говори си на испански или баски, защото иначе ще ти е много трудно докато се престрашиш да започнеш....) и те се оказаха пекани и ми ги даваха на английски... :D В 3º de ESO, вече част от уроците ми бяха на баски, а в 4º de ESO, всичките...
По време на 2º и 3º de ESO, ме изпращаха да уча баски. Например, докато класа ми имаше математика, аз ходих да уча баски и така... :) Отделно извън училище посещавах други часове по баски... Казва му се Euskaltegia. Там се ходи, за да учиш баски.
Ммм... Не мисля, че съм пропуснала нещо...
Мога да кажа, че ваканциите им са дълги, в часовете има емоции... А! Относно часовете! На мен разписанието ми беше нещо такова...
08:30 - първи час
09:30 - втори час (без междучасие между тях)
10:30 - 11:00 - един вид голямо междучасие
11:00 - трети час
12:00 - четвърти час
13:00 - 14:30 - обедна почивка (може да се прибереш увас да обядваш или в стола на учлището)
14:30 - пети час
15:30 - шести час
Това беше ПРИ МЕН! Не знам при теб дали ще е така... :)
Колкото до хората, баските в началото трудно допускат хора до себе си, но стане ли това после разбираш, че не са лоши хора. Момчетата на твоята възраст налитат на цигарите и марихуаната и ако питаш мен, по-добре избягвай тези наркотични вещества... ;)
За училище ти препоръчвам да се запасиш с един Българо-Испански Испано-Български речник и един Баско-Английски Английско-Баски или Баско-Испански Испано-Баски. Ще ти е по-лесно... ;)
Не забравяй, че всяко начало е трудно и не се плаши... Само, че да знаеш, че в началото ще трябва много да наблягаш на ученето... :)
Айде стига толкова, че стана цял роман... :D
Ако имаш още въпроси питай... Надявам се, че съм помогнала... :)

radi023
07-12-2012, 23:05
ам да спомена момиче съм.. английския ми е добър, по принцип ходя на уроци и следващата година (2012-2013) трябва да се явявам на FCE, математиката ее по милост на госпожата ме пусна с 6.. относно това с хората, именно това ме притеснява. Досега в моето училище винаги съм била в групичка от 5-6 момичета с които сме почти неразделни и един вид ще ми е трудно да ги оставя и да си търся нова компания все пак ссъс сегашната ми от 6 години сме заедно и ще е много странно. За училището както казах преди това майка ми иска да ме запишат в училище с основен испански, но баща ми не е много съгласен защото както каза ти има много ектранхеровци както ги наричат испанците :D
Другата седмица баща ми се прибира и с майка ми за последно ще се разберат ще се местим ли сега или по-късно, но по-добре сега отколкото догодина след като кандидатствам :D
Другото нещо което ме притесняваше е някой ми беше казал, че баските били националисти демек едвали не мразят чужденците и това ме беше наплашило още повече! А на мен не ми се сториха чак толкова неприятни, какво е твоето мнение по въпроса?

darkness848
07-13-2012, 00:07
Сори, за обръщенията по-горе.. :)
Иначе браво за FCE! Аз ще се явявам тази година... Просто до сега не ми се беше отваряла възможност... :)
Щом в училището, където има много чужденци, значи е точно за тези, които ти говорих по-горе. Ако вашите се разберат дали ще ходите или не, може да ми пишеш и ако искаш аз ще говоря с класната, ако знае някои по-хубави училища да ми каже имената и да ги видите там с вашите... Те тук ги знаят кои са хубави и кои не... :)
Така относно баските... Предполагам, че си чувала за ЕТА? Идва от Euskadi 'Ta Askatasuna, в превод Баските и свободата...
Предполагам знаеш, че Испания е разделена на автономни области... Cataluña, Extremadura, Galicia, Pais Vasco и т.н. Ами, баските искат да се отцепят от Испания и да просперират като собствена държава, но от управлението в Мадрид не им позволяват. Затова преди време тази терористична организация ЕТА правеше атентати на териториите на Мадрид и т.н, но вече спряха.
Истината е, че баските мразят да се наричат испанци. За тях все едно испанците са друга нация. Колкото до българите специално, не мисля, че имат някое по-особено отношение. Отзивчиви са и ти помагат до колкото могат. В началото само трябва да пречупиш леда и от там нататък е лесно... Ще си имаш приятели и всичко... :) Ясно е, че тези в България ще ти липсват, но ако си заета с уроците и т.н, няма да се чувстваш особено самотна, защото акъла ще ти е зает с други работи... :)
И според мен, ще е по-добре колкото се може по-рано да започнеш, за да може да усвоиш езика преди да започнеш bachillerato. =)
Друго ако има, пак може да питаш... :D

radi023
07-13-2012, 09:14
Мерси за това, че се занимаваше да отговаряш на въпросите ми! До края на месеца наще трябва да се разберат и като решат ще пиша, ако не съм заета да плача и да обеснявам на всичките ми приятели :D Е, пак благодаря! :)

darkness848
07-13-2012, 10:43
^ Не съм много съгласна относно училището... Може и да е куул, а може и да не е... Всичко зависи от това как тя ще приеме ситуацията...
Може да я приеме като най-лошото нещо на света, да се депресира, да плаче, да не излиза навън, да не контактува с никой ИЛИ пък може да я приеме като един вид предизвикателство. Ще срещне нови хора, ще научи нов език, ще се запознае с различна култура и т.н. Всичко опира до нея.

Колкото до авторката, няма проблеми. Знам какво е да се преместиш в нова държава, да не познаваш никого, а най-вече да нямаш към кого да се обърнеш за някакви подробности или помощ... :)

radi023
07-13-2012, 10:49
Да се надяваме, че ще го приема по втория начин :D

radi023
07-14-2012, 19:55
Вчера баща ми ми каза аз да реша дали ще ходим в Испания или не...... Първо бях против, после бях за, а сега и аз не знам..... Не искам да решавате вместо мен, просто моля да дадете съвет какво бихте направили ако бяхте на мое място ?!

closeenough
07-14-2012, 23:00
Не съм експерт по тези работи, но се замисли. Имаш ли някакви мечти свързани с България? Ще ти липсват ли много приятелите ти? Зависи от много фактори. Замисли се дали си готова да направиш такава голяма промяна. Не би било никак лесно, но е шанс да научиш нов език, да се запознаеш с нова култура, да започнеш на чисто. Но струва ли си това? Не искам да си налагам мнението, но аз не бих, защото се приспособявам трудно. Аз изпитвам лоялност към всичко,което ценя - приятелите ми, мечтите ми. Всичко зависи от теб. Запомни - това е голямо решение. Помисли колкото ти трябва, замисли се какви са плюсовете и минусите на двата варианта. Няма човек, който да е напълно сигурен във всяко решение. Не се безпокой, ако не си сто процента сигурна. Нормално е :)

radi023
07-15-2012, 09:44
Вече казах за приятелите ми по-горе. За мечтите, ами мечтите ми бяха да завърша в хубава гимназия, и след това да отида в университет в чужбина да следвам право. Не съм се замисляла в България ли да започна работа след това или в чужбина, иска ми се да е в България, но като слушам приятели на наще завършили право, че сега работят като продавачи в магазин, се замислям дали няма да е по-добре в чужбина. Но все пак има време докато завърша. Решението наистина е голямо и ми е трудно да го взема, но ще помисля още.... :)

darkness848
07-15-2012, 11:11
Имаш време да помислиш (надявам се). Помисли как самата ти реагираш на новите неща. Дали се приспособяваш лесно, дали го искаш. Все пак си била за малко в Испания и виждаш как стоят нещата. Знаеш къде ще отидеш, къде ще живееш, знаеш и какво те очаква. :)
Така че, хубаво си помисли. Колкото до образованието и аз също мислех да кандидатствам извън България, пък то се получи, че трябва и да уча извън България...
Но въпреки всичко, знаеш, че всяко нещо си има плюсове и минуси. Щом са ти дали възможност да избираш, всичко сега опира до теб.

radi023
07-15-2012, 11:46
Единственото нещо което ме притеснява е езика (баския), с испанския ще се оправя някак си :D
Не че го искам на абсолютно 100%, но ще бъде по-добре за семейството ми да сме заедно, а не аз, майка ми и сестра ми далеч от баща ми. Казвам всичко това тук във форума, защото не искам да притеснявам родителите ми, защото щяхме да се преместим още през декември но аз тогава ревах нон-стоп седмица и нещо и те се отказаха. И не искам да се повтаря цялата драма. :(
Знам, че в началото ще е трудно, но се някак ще се справя. Благодаря за съветите, ще помисля още, ще го обсъдих хубаво с мама и тате(той се прибира утре :) йей) и като вземем решение ще пиша пак.
И отново благодаря за подкрепата и съветите!! :)

windowlicker
07-15-2012, 14:47
Виж сега. По принцип това трябва да е решение на родителите ти. Виждам обаче че ти си правила доста драми и затова те се чудят какво да те правят и ти дават решението на теб. Ако мен питаш нямаш право да им ревеш и тръшкаш толкова. Когато един ден ти си имаш семейство ти ще си тази която ще решава. Сега не си.

Щом въпроса е дали сега или по-късно, по-добре сега. Всеки реве преди да замине. И аз съм ревала точно преди да замина. Родителите ти са сметнали, че ще имате по-добър живот в Испания и е много по-добре да сте заедно отколкото разделени (както сте сега заради теб). Просто в един момент трябва да мислиш и за другите. Нали така или иначе мислиш да ходиш в чужбина да следваш? Ако мислиш, че тогава ще ти е по-лесно само защото е далече няма да бъде за съжаление. Добре помисли какво им е на родителите ти да живеят разделени само защото ти не искаш да заминеш от страх.

Иначе съвета ми е: така или иначе ще заминеш рано или късно. Наистина е по-добре сега. Да, ще ти е много гадно в началото, но с времето ще свикнеш. Ако пък ли не, винаги можеш да се върнеш. Но задължително веднъж като отидеш там трябва да се стараеш да помагаш на вашите и да не им мрънкаш, че искаш да се връщаш непрекъснато. Стой поне година и ти гарантирам, че ще ти хареса, щом баща ти вече е готов да ви вземе. На майка ти също ще и е трудно, затова трябва да се подкрепяте. Успех.

radi023
07-15-2012, 19:30
Мерси.. :):) Наистина смятам да спра да притеснявам наще, ако ще рева от тук нататък няма да е вкъщи :D

radi023
08-07-2012, 14:37
В крайна сметка от 4-ти сме в Испания! Днес ходихме до училището в града(оказа се, че имат ESO на испански и има възможност да не уча баски), но го боядисваха (късмет :D:D) затова годихме до общината(мисля.. :D) и майка ми и баща ми попълниха някакъв документ и сега чакаме да ни се обадят.... Стискайте палци :)

sashko705
08-07-2012, 14:41
Испания е най-противната държава в Европа..

windowlicker
08-08-2012, 15:36
Ради, браво! Много се радвам за теб. Честито :)

radi023
08-10-2012, 15:39
Мерси :) Сега съм хипер притеснена. Обаче щом около 50 човека преди мене са го направили значи и аз ще се справя :)

Amore-Mio*
08-14-2012, 18:11
Ясно е, че те е страх от новото и непознатото, но просто действай. Няма смисъл да правиш, каквито и да е драми. Да, всичко изглежда изключително сложно, но има ли желание, няма да усетиш дори. Имаш си някаква основа в испанския, можеш да го подобриш, докато отидеш там и така.

radi023
08-15-2012, 21:39
Аз вече съм "там".

Elli *
08-16-2012, 06:40
ее честито :) прочетох цялата тема, пожелавам ти вс хубаво там ^^
п.с - дръж ни в течение, ако можеш ^^

radi023
08-16-2012, 19:57
ще се старая да пиша когато мога :)

Game_Fan98
08-19-2012, 21:15
Може и да е трудно.:(
Само не се предавай и ще свикнеш на живота.
Учителите ще ти дадат време да научиш езика,но трябва
да се фокусираш и върху образованието,защото тука може да имаш 6
но там може да имаш 2-3-4

radi023
08-19-2012, 23:27
да се надяваме да има място в местното училище, защото учителят има опит с българи :D:D и под опит имам предвид прилагани са му псувни :D и е усвоил думи като "да, добре, здравей и т.н."

darkness848
08-25-2012, 11:34
Хехей, много се радвам за теб!
Just keep your head above!
Драскай когато можеш да видим как се развиват нещата... ^^

radi023
08-25-2012, 14:40
първата седмица на септември ще ни звъннат да ни кажат в кои училища сме приети (още не мога да повярвам, че сестра ми ще ходи на училище :D )
сега деца на колегите на баща ми ми разказват за това как те са дошли и повечето са повтаряли първата година, но сега вече говорят безпроблемно и как испанцците се учудват като им казват, че са българи
има вариант да не уча баски изобщо или пък да уча, но без оценка, което ме устройва напълно


това е за сега ще пиша като има нещо ново :))

mlf
08-26-2012, 20:44
Ще е трудно първоначално, но после ще ти стане по леко :)
Пожелавам ти успех със всичко ново там (у-ще, учители, приятели, гаджета (:D) и н.т.)
Пиши да видим как стоят нещата като имаш време :)

darkness848
08-27-2012, 00:00
Ради, не е задължително да повтаряш една година... Могат да си те пуснат в годината, в която си вървиш... :)
Колкото до баския, аз лично бях така... Учих, но нямах оценка... :D
Anyway... Не ме кефи нещо тоя език... :D
Успех!

radi023
09-05-2012, 10:00
Вчера ходихме да ме запишат. И утре в 10 съм на училище (пуснаха ме във 2º de ESO)

windowlicker
09-05-2012, 15:02
Radi, много благодаря, че ни държиш в течение :) А как се чувстваш?

radi023
09-05-2012, 15:27
притеснявам се доста.... :( чудя се дали утре майка ми и сестра ми да идватс мен до там... приготвям си една чанта вътре с документи които трябва да дам в училището, тетрадка и речаник :D
ужасно много се притеснявам... :D:D

strawberry88
09-05-2012, 19:33
Нормално е да се притесняваш.Пожелавам ти успех и дано учителите и съучениците ти да са готини и да си намериш приятели!Кажи после как е минало! ;)

radi023
09-06-2012, 12:40
Днес отидох и госпожата ме качи в стаята по-рано и ми обясни нещата на кратко (тя е учителка по английски и се разбрахме на английско-испански). След това се видях и със съучениците ми.... Сториха ми се приятни (е в началлотоо името ми им се беше сторило доста странно като се има предвид че се представих с малкото ми име).
Има едно момче от София в моя клас, но не знае български защото са се преместили като е бил много малък.
Е ще видим утре като започне ученето как ще протече всичко, но сега поне притеснението ми вече е значително по-малко.. :)

darkness848
09-06-2012, 13:00
Много се радвам за теб, Ради! [sun]
Надявам се скоро да си намериш свестни и стабилни приятели иии да не ти е трудно с уроците!! :)

radi023
09-06-2012, 13:33
Мерси :)

radi023
09-09-2012, 11:09
В петък бях на училище и имахме часове... Запознах се с няколко момичета от класа ми и няколко от другите.. след училище излязохме заедно.... разбрахме се на английско-испански :D.... вв часовете когато нещо не разбирам или госпожата или някой от съучениците ми превежда на английски...
общо взето страхувах се напразно :D:D

darkness848
09-09-2012, 15:24
Еее, супер! ^^
Радвам се, че започва да ти харесва и да излизаш с хората. Как ти се струва всичко с езика, а баския? :D
Мислиш ли, че ще ти хареса? :D
Всичко, всичко! :D

radi023
09-09-2012, 15:45
с испанския ами разбирам какво ми говорят (ако нещо не разбирам винаги си нося речник в чантата :D)....
аа с баския ами докато класа има баски които явно е за по-напреднали, аз и още четирима (чужденци) имаме отделен час с друга госпожа.. те го учат вече 2-ра година и знаят малко.. аз нищо не знам и стоях и свързвах думи и изрази от баския с думи на български звучащи по същия начин ... имам си любими изрази (ако го учиш най-вероятно знаеш за какво говоря :D:D)... иначе ме кефи как почти всичко им завършва на -ак... :D

radi023
10-24-2012, 21:32
окей. значи тук съм вече от 2 месеца и малко... и контктувам активно вече :D вече почти не се налага да говоря на английски (е случва се, но не особено често)... с оценките - ами по еускера нямам оценки (няма и да имам), по lengua правихме един тест и аз не го правих защото той беше в началото на преговора, а аз от преговора нищо не знаех, обаче на 31 ни е следващи тест и ще искам да го правя, по математика съм една от тримата дето имаме оценка над 5, по география имам две 10-ки, една 9-ка и една 8-ца, та накратко добре съм с оценките.... вече се отпускам да говоря повече, имам приятели.. като цяло обстановката в класа е един вид приятелска.. в смисъл няма ги тея типично българските интриги и постоянни караници... но все пак България ми липсва :)

radi023
10-24-2012, 21:40
аа и да допълня за баския.. в часовете учим основните неща.. вчера писахме пощенска картичка и трябваше да превеждаме от castellano на euskera и да добавим още нещо от нас.. беше за къде живеем, че Сан Себастиан е в северната част на Hego Euskal Herria (малко странно ми се получи това изречение, хем северна, хем южна, но както и да е :D ), че има музеи, театри, барове и т.н. ... и аз я направих почти без помощта на учителлката и след това като показах на приятелките ми (те са си от Guipuzcoa и знаят баски) и бяха много учудени за месец и малко учене на езика колко знам.... :D

shootSTAR
10-26-2012, 11:30
Браво дано да продължаваш все така :)

abvgde93
10-27-2012, 19:23
Има едно момче от София в моя клас, но не знае български защото са се преместили като е бил много малък.

Това ми е малко странно. Аз също познавам няколко момичета който са българки , но даже са родени в чужбина (Италия) и си знаят българския ... :) Странно .

radi023
10-27-2012, 21:12
^ разбрах защо не знае български... осиновен е когато е бил на 3 и осиновителите му са испанци (баски..) :)

radi023
12-23-2012, 15:20
Така след 5 месеца тук вече всичко е нормално.... Имам си приятели (почти всички от тях са чужденци-Централна и Южна Америка), не знам разбирам се по-добре с тях.. След края на първия срок ни дадоха оценките, най-ниската ми е по-испански, 5-ца... С баския сме леко скарани, в смисъл разбирам горе-долу за какво става на въпрос, обаче с испанския сме по-добре... И все пак ми липсва България, плача доста често... Вчера например чичо ми се прибра в България за празниците, а аз не можах да спра да плача цяла вечер.. По tuenti приятелите ми се опитваха да ме успокоят обаче не им се получи много добре....
С испанския език се справям добре.. Казаха ми даже, че имам португалски акцент което ее доооста странно.... Псувам като каруцар, разбира се....... Еее за сега е това.. :)

skaterGirl
12-24-2012, 15:36
Ами аз бях за 1 година в Гърция. От началото, когато разбрах че ще ходя бях много ядосана, ревях постоянно не исках да говоря с нашите и така.. Но после като ме записаха на училище имаше една госпожа(там госпожите са много млади и всички знаят английски) тя постоянно се занимаваше с мен след часовете един вид тя ме научи на гръцки. Намерих си приятели, едно момиче от България, голям късмет беше, защото живееше точно над нас :D И така искам да ти кажа, че приятелките ти ще ти липсват просто няма как, но погледни от добрата страна ще научиш испански. Един език допълнително да знаеш е голямо богатство !!!! Така че не се притеснявай, ще се справиш :) :) :) УСПЕХ!!!

ACrimeNovelist
12-25-2012, 08:40
Страхът е най-големият ти враг. Не се страхувай и ще се справиш. Нещата ще са ок. ;)