PDA

View Full Version : Бягане сутрин,вечер...



ribok
07-18-2012, 16:10
Може ли да ми разясните това, нали когато бягам изгарям мазнини и калории ? Когато бягам сутрин на гладно и не съм ял се изгарят повече мазнини ами калориите ?!? И когато бягам вечер изгарям повече калории, щото естествено съм ял, а мазнини не изгарям ли ?!? И нали е важно да бягам на гладно, няма значение в колко часа, щото ставам към 12 :) и още нещо тия калории дето не съм ги изразходил през деня кво става с тях, превръщат се в мазнини ?

xXxAngerfisTxXx
07-18-2012, 17:38
гори се най-вече с Hiit кардио. И след сън е най-добре, защото нямаш почти никакъв гликоген в мускулите, и за да имаш енергия да бягаш гориш мазнини. Лесно е.

Chacho
07-18-2012, 17:39
Май не ти е много ясно какво са калории и какво са мазнини. Мазнините СА калории. За да бягаш ти е нужна енергия. Тая енергия може да я получиш от различни източници - можеш да преработиш мазнини, въглехидрати, протеини, други вещества до енергия, която да ти е гориво за някаква физическа дейност. Калориите измерват енергия. 2 кила въглехидрати и 1 кило мазнини ще ти дадат горе-долу едно и също количество енергия, тоест са едно и също количество калории. Калориите, както и джаулите са мерна единица за енергия. Провери учебника по физика.

Другото, което трябва да знаеш, е че мазнините ще ги гориш след въглехидратите. Мазнините са ти складове за енергия. Когато се храниш, имаш пресни въглехидрати, които трябва да изгориш първо, за да бръкнеш в складовете и да започнеш да топиш мазнини. Ако не изгориш въглехидратите, те се натрупват като мазнини отново и повишаваш запаса.

Сутрин, след като се наспиш, запасите (гликогеновите депа) са общо взето празни, нямаш пресни въгл. и много бързо започваш да топиш мазнини. На теория би трябвало да гориш сутрин повече. Но пък от друга страна ще имаш енергия за по-малко бягане. И все пак най-вероятно ще дадеш по-добри резултати сутрин след сън (не е важен часа, а дали ще си ял след събуждане).

ribok
07-18-2012, 18:08
tnx

BodyRocker*Ans*
07-18-2012, 20:36
това за енергията не е вярно,аз от година си бягам и правя интервали тренировки на гладно и дори се чувствам по-добре,а пък и тренировките са с кратка продължителност,под 40 мин,ако е по- продължителна тренировка бързо води до хипоглекимия (ниска кръвна захар).
ribok ако ще гориш мазнини и аз ти препоръчвам ХИЙТ бягането,при тази система се изгарят най-много мазнини за сметка на мускула

Chacho
07-18-2012, 21:05
Аз пък редовно правя над 40-минутни тренировки и не съм имал никакви оплаквания, не съм и доближавал хипогликемия. Дори не съм имал апетит само за сладко след кардиото.

Второ, HIIT е с едно от най-лошите съотношения на изгорени мазнини за сметка на мускули. Дори анаеробната му част не компенсира интензивността му. Колкото по-ниско интензивно е, толкова по-голям процент от изгорените калории са мазнини.

Главното предимство на ХИИТ е, че гориш повече калории за по-малко време. Другата е, че тренираш по-малко време. Общо взето това е, що се касае до топене.

Така като гледам, другите аспекти на кардиото не вълнуват автора, затоав няма да ги коментирам.

BodyRocker*Ans*
07-18-2012, 22:00
имам на предвид малко трудно е да си представя да тренираш сутрин на гладно повече от 40 мин. ;)
за второто не съм съгласна, при по продължителните тренировки с аеробен характер се изгаря и мускул например аеробика,продължително бягане 50-60 мин...
http://www.bb-team.org/articles/1408_izgaryane-na-maznini-s-intervalni-trenirovki
чети по внимателно ;)

Chacho
07-18-2012, 22:19
На първо място се стимулират промени в митохондриите, които произвеждат енергия в клетката. При тези тренировки митохондриите са стимулирани да изгарят първо мазнините за енергия, дори по време на ниско- и средноинтензивните тренировки.

Това не е вярно. Темата за изгарянето на мазнини пред въглехидрати и протеини се коментира както в ХИИТ, така и в много други теми (НВД-ВМ например). Ако обаче се разровиш за изследванията и поговориш с медицински лица, ще ти обяснят, че е невъзможно. Дори миналата седмица разговарях с един авер от МУ и ми чете лекция 1 час, че това няма как да се случи.

Второ, ХИИТ не са изцяло анаеробни тренировки, тоест имат и анаеробен характер. Високоинтензивен аеробен, ако трябва да сме точни. Тъй като за такива тренировки е непосилно тялото да бърка единствено в мазнинните резерви се горят и много други вещества. За разлика от нискоинтензивните като джогингът или колоезденето, процентът при ХИИТ на немазнинните източници на енергия е много по-голям. При 500 изгорени калории, джогингът ще е изгорил много по-малко мускул, отколкото една ХИИТ тренировка или просто интензивна аеробна. Вярно, ХИИТ-ът е анаеробен и би трябвало да стимулира растежът на мускулите, но това не компенсира аеробната му част. Та дори изцяло анаеробните тренировки, като тези с тежестите трудно се борят срещу системно и качествено кардио. Има много изследвания, можеш да се разровиш, ако искаш.

Да не говорим, че откъм издръжливост при ХИИТ по-лесно се удря плато, отколкото при нискоинтензивните.

Ползите на ХИИТ обаче идват при ускореното възстановяване, скоростната издръжливост, бързото сваляне на килограми, отчасти и за развиване на скорост, сила, дори рефлекси.

В статията е спомената темата за бързите и бавните влакна, но е несериозно да се разчита на резултати в тази област при ХИИТ тренировки. Има си специфични методи, повечето от които включват тежести.


Чел съм внимателно и доста, и повярвай ми, ХИИТ не е най-добрият начин да запазиш мускулите си. И, ако човек има притеснения за тях заради кардиото, трябва да обърне внимание на фитнес тренировките и храненето си.

TheNormalGuy
07-18-2012, 23:02
Чачо как стоят нещата когато тренираме HIIT, и сме в положителен калориен баланс ?

ribok
07-19-2012, 07:48
Ами аз искам да попитам още нещо... Кога има опастност да станат стрии?

BodyRocker*Ans*
07-19-2012, 08:01
Второ, ХИИТ не са изцяло анаеробни тренировки, тоест имат и анаеробен характер.
тука не успях да те разбера но за другото съм съгласна,не съм казала че при ХИЙТ не се изгарят и мускули,изгаря се но е сравнително малък процента,сравнение с други.,а и ХИЙт не се ограничава само с бягане,имам много други които включват и силови упражнения с тежест примерни сайтове ... http://www.bodyrock.tv/ и http://www.myomytv.com/

BodyRocker*Ans*
07-19-2012, 08:02
Ами аз искам да попитам още нещо... Кога има опастност да станат стрии?

опасност от стрии им когато рязко се покачва или се сваля тегло

braindmg
07-20-2012, 10:53
http://www.sofiautre.bg/zdrave/3806-sofiautrebg_ne_pushete_dnes_spasete_zhivota_na_adi

lepinto
07-20-2012, 17:49
на обяд като е топло да се потиш