PDA

View Full Version : Oчила или Лещи ? Спешноооо !



ioana150
07-19-2012, 08:53
Здравейте , знам че има много такива теми, но нямам възможност да търся в момента .
Нося очила от около година и няколко месеца , на 14 години съм , диоптъра ми е : ляво око 0,75 и дясно око 1,00 ,
Последните месеци изцяло спрях да си ползвам очилата , знам че правя огромна грешка , защото съм в пубертета и диоптъра ми може да се покачи рязко .
В близките дни ще ходя на преглед, за да видя дали съм си променила диоптъра , но все още не съм решила нови очила или лещи да си взимам . Сегашните ми очила излезнаха около 150 лв ( тати ми беше казал да не си взимам скъпи очила , защото ще ми омръзнат , ще ги счупя и после ще се ядосвам ) .
Много ще се радвам ако някой който е носил очила и лещи или само лещи да ми кажа какви са предимствата , заслужава ли си да си купя лещи или по - добрия вариант е очила .
Имам и няколко въпроса относно лещите :
Цени ?
Лесно ли се свиква ?
Казаха ми, че за възрастта ми не било хубаво да нося лещи. Вярно ли е ?

Ellyinka
07-24-2012, 13:02
ами аз точно на твоята възраст сложих лещи...да ти кажа аз особено есен и зима задължително си нося само лещи, тъй като примерно когато вали, очилата са мокрят...наведеш се...паднат :D аз съм за лещи :) но ако имате финансово възможност си вземи и едни по евтини очилца :) да си имаш за разнообразие или примерно ако лещите ти се скъсат

cyclops
07-24-2012, 17:37
Аз имам лещи за през деня и когато се прибера слагам очилата, така окото си почива. Плюсът на лещите е, че не се усещат и забравяш, че имаш проблем с очите. С очилата, както знаеш има разстояние между стъкло и око, което е малко по-кофти(съответн отова го няма при лещите). Освен това с очилата не можеш да носиш слънчеви очила, освен ако не избереш подходящи тъмни стъкла, докато с лещите можеш.
Минусът на лещите е, че трябва да се грижиш много добре за тях и като цяло излиза по-скъпо. Ако например носиш тримесечни лещи това ще ти излезе около 30-40 лева + 20 лева разтвор,който ще ползваш около месец-два. Трябва да имаш безупречна хигиена, защото все пак поставяш чуждо тяло в окото си.
Аз лично започнах да нося лещи на около 15 годишна възраст и мисля, че най-добрия вариант е лещи + очила(за да си почиват очите). Но нека лекарят прецени кое е най-подходящо за теб. :)

kalpazanka
07-25-2012, 07:59
Само един чифт очила ли трябва да поръчваш /т. е. нямаш разлика в диоптрите за близо и далеч/?

Amore-Mio*
07-25-2012, 17:11
Според мен си използвай очилата.

Някак си трябва прекалено много да се грижиш за тях, за тяхната хигиена и всичко. Имат си една течност, която на месец ти излиза към 20 - 25 лв. Струва ми се , че лещите са само излишно тормозене на очите. Но всеки с мнението си, така че. Пък и ще ти излязат по - скъпо.

zlatit0o
07-27-2012, 09:10
Според мен си използвай очилата.

Някак си трябва прекалено много да се грижиш за тях, за тяхната хигиена и всичко. Имат си една течност, която на месец ти излиза към 20 - 25 лв. Струва ми се , че лещите са само излишно тормозене на очите. Но всеки с мнението си, така че. Пък и ще ти излязат по - скъпо.

Струва ми се, че и ти не знаеш какво говориш...?? Не излиза изобщо чак толкова скъпо, но както и да е сега ще обясня по-подробно.
Значи започнах да нося очила,когато диоптъра ми беше 1.25. Носих ги само вкъщи и в у-ще, понеже ме беше срам. Много съжалявам в момента за това, но какво да направя, минало... заминало. Та от това нередовно носене на очилата сега съм със -2.50 на едното око и на др-то -2.75 и ми е просто невъзможно да виждам без очила/лещи.
3 години носех очила(2 години и нещо ги носех само в часовете а около 2 месеца нон-стоп), но ми беше супер неудобно, вярно че се свиква, но все пак ми беше неудобно. Изчетох 1231321 форуми и се реших да си взема лещи, направо се родих! Мега удобни са. Взех си разтвор + контейнерчета за 25лв ако не се лъжа и вече 4ти месец разтвора ми не е стигнал и половината, всех си сега едни новички лещи да го нося навсякъде а старите си ги ползвам като ходя на плаж или басейн, ако случайно загубя някоя да не е чак толкова фатално. Питам се защо по-рано не си взех лещи ами се мъчех с тези очила. На 15години сам ако е от значение :D
С няколко думи ти препоръчвам лещи, на 14 години мисля, че си достатъчно оправна за тях :) Не ти трябва някаква хипер хигиена, просто сменяш редовно разтвора и преди да сложиш лещите хубавичко измиваш ръцете със сапун. Ако имаш някакви въпроси насреща съм :)

sweetycherry33
07-27-2012, 09:21
Здравейте , знам че има много такива теми, но нямам възможност да търся в момента .
Нося очила от около година и няколко месеца , на 14 години съм , диоптъра ми е : ляво око 0,75 и дясно око 1,00 ,
Последните месеци изцяло спрях да си ползвам очилата , знам че правя огромна грешка , защото съм в пубертета и диоптъра ми може да се покачи рязко .
В близките дни ще ходя на преглед, за да видя дали съм си променила диоптъра , но все още не съм решила нови очила или лещи да си взимам . Сегашните ми очила излезнаха около 150 лв ( тати ми беше казал да не си взимам скъпи очила , защото ще ми омръзнат , ще ги счупя и после ще се ядосвам ) .
Много ще се радвам ако някой който е носил очила и лещи или само лещи да ми кажа какви са предимствата , заслужава ли си да си купя лещи или по - добрия вариант е очила .
Имам и няколко въпроса относно лещите :
Цени ?
Лесно ли се свиква ?
Казаха ми, че за възрастта ми не било хубаво да нося лещи. Вярно ли е ?

И аз съм със същия диоптър (поне последния път като ходих, а то беше отдавна) .
Наистина правиш грешка.Трябва да си носиш очилата, особено като стоиш на компа (личен опит, по - добре ме послушай).

Та.Според мен трябва да си вземеш пак очила, но ти си решаваш.Една приятелка имаше лещи и не можа да си ги свали (е, успя де)...не знам...Аз се съмнявам на твоята възраст да не е хубаво да се носят лещи (ако си 13 нагоре).
Обаче и лещите си имат плюсове - примерно ако не ти отиват очилата можеш да си сложиш лещи, ако ти пречат, ако ги забравяш, ако ги губиш и др.
Но пък очилата - няма такава опасност като написаната по - горе, а и за лещите трябва да свикваш бая време.

DaNGeRousLy
07-27-2012, 11:59
Според мен си вземи очила и си ги носи, когато си пред компютър.
Аз лично нося лещи, защото е по-удобно, но твоя диоптер мисля,
че е прекалено малък за тях ( до колкото помня минимума е 2 ) :)



Една приятелка имаше лещи и не можа да си ги свали и май и се възпалиха очите и се бяха заклещили и...не знам...

^ най-голямата глупост, която съм чувал :lol:

kalpazanka
07-27-2012, 12:15
Нося очила от 4 години. Двата чифта ми излязоха около стотина лева. Не ми се мисли, ако бях с лещи, що пари щях да потроша. Не ми пречи да чета на компютър, няма отблясъци, не ме пронизва светлината от монитора, няма риск от възпаления и когато трябва да чета текст, просто сменям очилата.

Hayashi
07-27-2012, 12:46
Аз си имам и очила и лещи. На компютъра задължително си слагам очилата. И има ефект, защото очите ми почти никога не са уморени и не ме боли главата.
Навън си излизам с лещи. Страшно удобни са! Аз най-много държах да си купя лещи, заради шофьорския курс. Въпреки че още не съм го започнала не си се представям да карам кола с очила.

Единственият плюс на очилата е защитното покритие на стъклата. Но дори и само това е достатъчна причина винаги да си имаш един чифт очила подръка.
Иначе лещите са много удобни, по-лесни за поддръжка от очилата според мен. Също така не ограничават периферното зрение.
Един чифт очила ми е към 200 лв. В момента имам 3, като 2 от тях са с много малко по-нисък диоптър от колкото трябва. Два броя лещи ми излизат 30 лв, като те ми издържат около 4-5 месеца. Ако си купиш от големите разтвори един разтвор ти излиза към 25 лв. Моят е от септември миналата година като още имам към 1/3 от него.
Друго предимство на лещите е, че като си скъсаш или загубиш лещата отиваш и си купуваш нова за 15 лв и става веднага. Докато ако си счупиш очилата става доста по-сложно. Аз съм много невнимателна и няма чифт върху който да не съм сядала/оставяла нещо отгоре поне по 2-3 и съответно рамките се изкривяват.

Абе според мен си трябват и двете. Това е малко като да питаш превръзки или тампони трябва да ползваш.

DeviL_AsS
07-27-2012, 13:29
Имам очила и лещи.Лещите ги нося навън ,а очилата вкъщи,защото някак не ми е удобно вкъщи да съм с лещи.Очилата ми излязоха към 60-70лв,а лещите общо 2те-24лв,голямата тубичка разтвор е 20-25лв.
Аз ти препоръчвам лещите,защото примерно като си с очила като погледнеш настрани/нагоре/надолу не виждаш,докато с лещите е по-удобно :)

BreakingDawn
07-27-2012, 14:28
А само аз ли мисля,че не ти си определяш какво да носиш?!Аз не мога да нося лещи (за съжаление) защото така са ми казали..има хора пък които могат да носят и очила и лещи (като повечето които са писали в темата)
Единствният плюс за мен е,че очилата ми отиват..преди бих казала без да се замисля очила,но толкова искам лещи,че...ако имаш възможност си купи лещи( или и двете)

Hayashi
07-27-2012, 14:35
А само аз ли мисля,че не ти си определяш какво да носиш?!Аз не мога да нося лещи (за съжаление) защото така са ми казали..има хора пък които могат да носят и очила и лещи (като повечето които са писали в темата)
Единствният плюс за мен е,че очилата ми отиват..преди бих казала без да се замисля очила,но толкова искам лещи,че...ако имаш възможност си купи лещи( или и двете)

Ще ме простиш за любопитството, но защо не можеш да носиш лещи? Не ти понасят ли?

BreakingDawn
07-27-2012, 15:02
Ами не знам причината... от 4 годишна си нося очила и винаги така са ми казвали
предполагам че вече към 16-17 годишна възраст и лещи ще мога да нося
Но пък нямам нищо против очилата,защото без тях в моя случай става страшно..
А за любопитството няма никакъв проблем :D

kalpazanka
07-27-2012, 15:42
^ Добре де .. само аз ли съм на мнение, че няма лещи за 1 диоптер ?

Не си само ти. Аз затова съм с два чифта очила. А и е неудобно да сменям лещите с диоптъра за четене с лещите с диоптъра за далеч. :) Голяма слугувня и разход са си. Затискала съм с тухла /разбирай учебник/ очилата за четене- занесох ги в оптиката и ми ги изпънаха като нови. :D

neverbackdownx
07-27-2012, 16:05
Не знам какво е усещането да носиш едно от двете, не съм носила нито очила,нито лещи, но мисля,че може би очилата са по-добре, а лещите са някак по-дискретни, но това може да каже някой,който е носил и двете :)