PDA

View Full Version : Най-големият ми враг - аз? (За самоконтролът)



БожиятАгнец
07-19-2012, 12:46
Инстинкти, емоции, чувства... Дори и да не може да контролираме всички от тях има ситуации в които трябва поне да ги подтискаме. Не винаги заради някой друг/защото така трябва, а в името на собственото ни добро.
Хубаво. Ами, ако не можеш?
Нали се сещате за мъжете, които посягат на жените си, за децата, които един ден отиват на училище и застрелват съучениците си, майките, които убиват децата си и т.н... Не подкрепям подобни прояви, нито искам да съм някаква част от тях, но (тайничко) винаги съм разбирала тези хора. Поне тази част, които са напълно нормални, без никакви психически отклонения. Те просто не могат да се владеят. Станали са роби на това, което усещат/чувстват. Тези (негативни) емоции и инстинки са надделяли. Те вечене са били господари на съдбата си..Или дори на тялото си.
Но това са крайности...Крайности до които не искам да стигам.
Липсата на самоконтрол има и положителни страни - буквално нямаш нервите да се занимаваш с глупости. Нямаш нервите за подмазване, лицемерничене, чакане...Всякаш си по-смел и откровен от останалите.
Но негативните...Негативните страни могат да те съсипят. Могат да съсипят и животът ти, заедно с бъдещето.
В общи линии липсата на самоконтрол и глупостта си приличат. (А аз явно съм надарена и с двете.)

Толкова е нелепо... И все пак се опитах да формулирам възможно най-сериозно темата.

И сега...Какво? Какво мога да направя? Някой има ли подобни проблеми? Как се справя? Има ли някакви техники? Нещо? М?

PainMonopoly
07-19-2012, 12:59
Аз винаги съм бил точно обратното. От една страна умишлено съм се стремял да се контролирам в доста ситуации като бунт срещу склонната ми към истерясване майка. От друга пък понякога съм се депресирал, че съм плах и нерешителен.

Наскоро четох една книга, в която това противоречие беше описано. Това е проява на flight or fight инстинкта. Има хора, които смело и агресивно се хвърлят в непознати ситуации, има и такива, които прекарват известно време за да съберат информация за тях. Еволюцията има нужда и от двата типа хора.

100% няма начин да станеш сдържана и спокойна, ако си импулсивна. Просто трябва да знаеш кога се превръща в проблем, кога нараняваш себе си и околните и тогава да предприемеш нещо, но не съм се интересувал какво се прави в такива случаи, защото както казах аз съм пълната противоположност. :Д

kosder
07-19-2012, 13:00
Аз пък го разбирам по друг начин. Според мен хората, които нямат необходимия самоконтрол или самодисциплина имат проблеми с волята. Едва ли хората със силна воля имат проблеми със самоконтрола.

yakuza_
07-19-2012, 18:54
Аз лично се контролирам винаги и съм спокоен, рядко повишавам тон, нямам писклив глас и мразя да викам. За мен хората сами си създават проблеми. Аз съм свел проблемите си до минимум и не ги мисля докато не остане 1-2 дена, щом мога да свърша нещо за 2 дена, след като са ми дали 30, значи 28 са за да си почивам :D Доста търпелив съм, така че чакането не ме изнервя много. Мразя и нервни, превъзбудени без причина хора около мен. Натоварват ме. По принцип и аз не обичам да слуша глупости, но изслушвам хората ако са ми приятели, разбирам, че изпитват нужда да споделят. И аз не харесвам подмазвачи, лакеи, подлоги, роби, ассликери. Такива ги игнорирам и не говоря с тях, докато накрая сами се усетят и спрът да ми говорят. По принцип пред наще си спестявам цинизмите (не всички, няма начин да кажеш на ваще, че еди си кой е педал/педераст, без да го кажеш) и го правя без да се усещам.

montana6
07-19-2012, 20:43
И сега...Какво? Какво мога да направя? Някой има ли подобни проблеми? Как се справя? Има ли някакви техники? Нещо? М?

Превъзпитай се.

yakuza_
07-19-2012, 22:25
Значи ако не говориш против някой си подлога ? Нищо чудно, че ваще са те заебали като краставо куче.

БожиятАгнец
07-19-2012, 22:44
Така е, глобале, така е. Примерно имаше един пациент, той беше някъде на 30, девствен, живееше сам в един бункер в Южния парк и когато не го гавреха разни деца по форумите си играеше с играчки (хеликоптери). Имаше много шантави негърски делюзии как поддържа телепатична връзка с известни личности и как едно момиче е влюбено в него и иска да му роди деца, защото му казало 'здрасти'. Той не беше излизал от бункера години наред, но когато баба му отказала да му пере гащите и да ходи до мак доналтс, за да му купува детско меню се наложило да излезе навън с цел да отиде до магаина. Било лято, жега, 40 градуса на сянка. Той облякъл кожухът си и се запътил към магазина. Разбираш ли, след толкова години в бункера му било студено навън, а освен това бил много блед. Толкова, че за 2-те минути път до магазина, които той наричал социален живот, изгорял. Толкова бил развълнуван от външният свят и това, че магазинерката (първата жена, която виждал на живо от десетилетия насам) му говори, че колабирал. Докато колбирал минавали някакви жени, той започнал да халюцинира, че те искат да го ебат и ги атакувал (любовно). Когато от общината го изгони от бункера той заживял в една палатка близо до една зала. Бил в постоянна параноя и халюцинациите се увеличили. Когато охраната искала да го отведе от там той запознал да ги замеря с фекалиите си и да крещи как ги е закупил за собствена употреба. После две бабички го пребили. Той бил толкова нежна душица, че почти умрял. И тъй, като всичко било толкова забавно медиите решили да се намесят. Той бил нещо, като тяхна маймунка. Когато излъчиха интервюто с "маймунката" милиони българи му се смяли. О, те толкова се смяли, че после поне две седмици ходили ухилени така все едно бяха ебали самата Мадона.
Мисля, че после го затвориха в една лудница.
А, само колко е тъжен и смущаващ фактът, че има интернет в лудниците, направо няма да ти казвам.
Пациенщитина, а? Добре, че е някой друг, а не ти.

Ех, глобале, глобалееее, ще вземеш да ме вдъхновиш да напиша някоя много романтична книга накрая. И като стана известна заради нея ще можем да си говорим телепатично. Много очарователно, нали?

Suiadan
07-19-2012, 22:50
^ето затова обичам LambOfGod :)

StringTheoryPracticist
07-19-2012, 23:14
http://wiki.lesswrong.com/wiki/How_To_Actually_Change_Your_Mind

за всеки който иска да намали собствените си ирационалности, като цяло целия форум/сайт е изключително епичен

StringTheoryPracticist
07-19-2012, 23:19
АВЕ ЕЙ!

БожиятАгнец
07-19-2012, 23:23
Маймуно мръсна, 'наиш к'во ми причини? Изпих тука два галона (еврейска) ракия, изпуших пакет цигари и такава лежа на килима и плача. Ама така плача, както бутибой плаче след, като хорацио му каже, че къса с него, щото му е малка путката....Ъъъъ, така, де - пишката. Та, плача си аз и си режа вените. Кръв навсякъде, а-у, трето-пето. Нали екшън да става. Замерям монитора с котки и проклинам света. Защо господ ме е проклел толкова жестоко, че глобал да не ме обича? Написах няколко ЕМО поеми в депресарският си дневник, ама ги омацах в кръв и смърт. :(
Та, както и да е. И тамън щях да скоча от джама, щото вече не виждах друг изход. (Това, че живея на първи етаж не е важно, всичко е в жеста!) И гледам си ми писал. Изприпках до монитора и го разцелувах! Щото вече ме обичаш и животът ми отново е пълноценен! Йеййй!
Пък ела на форумната! Ще е много забавно. Нали сме си дружки,та, за къде сме един без друг? Ще си шепнем клюкички за другите на ушенце и ще пием цветни коктейлчета. Като в секса и града. Ти ще си Саманта, а аз ще съм другата. К'ва идилия ни чака не е реално просто!

StringTheoryPracticist
07-19-2012, 23:23
note to self: трябва да си измисля нови лафове

Suiadan
07-19-2012, 23:43
ех, тая Шадоуче, имам чувството, че у вас всичко е с нейни снимки облепено :)

БожиятАгнец
07-19-2012, 23:44
note to self: трябва да си измисля нови лафове

Бтв това ми напомня за днес и за ракията. Вързаха ме да чакам 10 минути на софийския днес и нали си взех биричка и цигари за енергия. И то жега, гадно такова...Аз се чудя къде да се навра на сянка, щото там е фрашкано с хора, няма къде да се намърдаш. И гледам някъв образ, истински пациент ми маха. Отивам аз при него, лафи ми някви неща и ми иска цигара. Хуу, давам му и той такъв изведнъж ми вика 'Джесика', докато говореше. Аз такава го гледам и съм в пълен шок, че ми знае името.И така, като го погледанх дълбоко в очите го познах. Наиш кой беше? Емил-Едуард! Нашият еврейски приятел! Пък такъв къпан, бръснат,подстриган - не можеш да го познаеш, като го видиш. Вика ми да седна с него да пием по ракия. Пък то хубава ракия се оказа, замезвах с биричка и вървеше лафът... Та, много поздрави имаш. Каза да му гледаме филма и да очакваме новия. Казва се 'Херцогът' - за някви наркомани ще се разправя. И така.

yakuza_
07-20-2012, 05:59
Това въображаемия свят не е шега работа :(

StringTheoryPracticist
07-20-2012, 06:38
Бтв това ми напомня за днес и за ракията. Вързаха ме да чакам 10 минути на софийския днес и нали си взех биричка и цигари за енергия. И то жега, гадно такова...Аз се чудя къде да се навра на сянка, щото там е фрашкано с хора, няма къде да се намърдаш. И гледам някъв образ, истински пациент ми маха. Отивам аз при него, лафи ми някви неща и ми иска цигара. Хуу, давам му и той такъв изведнъж ми вика 'Джесика', докато говореше. Аз такава го гледам и съм в пълен шок, че ми знае името.И така, като го погледанх дълбоко в очите го познах. Наиш кой беше? Емил-Едуард! Нашият еврейски приятел! Пък такъв къпан, бръснат,подстриган - не можеш да го познаеш, като го видиш. Вика ми да седна с него да пием по ракия. Пък то хубава ракия се оказа, замезвах с биричка и вървеше лафът... Та, много поздрави имаш. Каза да му гледаме филма и да очакваме новия. Казва се 'Херцогът' - за някви наркомани ще се разправя. И така.
АХАХАХАХАХА wtf :D

machoka
07-20-2012, 10:32
Жалко, че Агнеса не ме обича, иначе щяхме да създадем поколение!

yakuza_
07-20-2012, 11:11
Може да станете семейни приятели :shock: Ти и Ламб, шадоуче и глобала ака илко

Ще си ходите на гости и ще обсъждате работата и времето, не всъщност само времето, илко не работи. Дори може да имате деца по едно и също време :shock: и да сте си взаймно кръстници :О

LightningMcQueen
07-20-2012, 21:45
Аве я по сериозно по-темата. Най-вече агнето.

Конкретно предложение за самоконтрол. Мълчиш. Все едно се контролираш. Кой ще види разликата.
Тъпо става, ако прекалиш и решиш да си контролираш и живота, ще е като в ням филм.