PDA

View Full Version : Trolley problem



StringTheoryPracticist
07-26-2012, 10:18
Карате влак. Обаче има авария и спирачките спират да работят, като резултата е, че навлизате в зона, където не трябва да сте. Оттам, релсите се разклоняват в две посоки: в първата работят 5 човека, а във втората работи 1. Към коя посока ще насочите влака? Сигурна смърт чака тези, към които се насочите.

Втора дилема: карате влак, има авария и се насочвате към 5 човека, и 5мата ще умрат ако ги стигнете, а спирачките не работят. Обаче ако бутнете нещо тежко пред влака, той ще спре, а по случайност, точно до вас има дебел (и нищо неподозиращ) човек, който би спрял влака. Бихте ли го бутнали, за да спасите хората?

Не питам какво наистина бихте направили ако ви се случи, а какво смятате, че е правилно да се направи в ситуацията.

embraceme
07-26-2012, 10:23
На първото бих убил единия не петимата , а на втория въпрос е правилно да се бутне дебеличкия ,но не вярвам ако съм в такава ситуация да го направя,той с нищо не е виновен,че да го бутам нарочно :Д

nqmaznacheniee
07-26-2012, 10:32
Питали са ни същите по психология :Д При първия вариант бих насочил влака към 1-я човек. Ако обаче този 1 човек ми е много близък, а другите 5 непознати - към тях :Д При втория вариант не бих бутнал дебелия човек, за да не се чувствам, като убиец после и да ми тежи на съвестта. Смятам, че това бих направил и че това трябва да се направи по принцип.

StringTheoryPracticist
07-26-2012, 22:48
искам още отговори!

Claymore
07-26-2012, 22:54
1. Към единия човек
2. Ще оставя да продължи към петимата души

Chacho
07-26-2012, 23:05
1. Към единия човек.
2. Ще се метна пред влака, ако има значение малко по-тежък човек от мен, то и аз би трябвало да повлияя (а така или иначе съм обречен и, ако друг няма да се пожертва, явно ще съм аз). Ако това не е опция, ще предложа на дебелия да сам да се метне. Ако не е готов да се жертва, ще го бутна.

Едит: Сега ми хрумна нещо към 1. Ще тръгна да пренасочвам релсите докато влака минава над тях, за да излезе извън релси и да не отлети към 5-мата или 1-я.

StringTheoryPracticist
07-26-2012, 23:10
1. Към единия човек.
2. Ще се метна пред влака, ако има значение малко по-тежък човек от мен, то и аз би трябвало да повлияя (а така или иначе съм обречен и, ако друг няма да се пожертва, явно ще съм аз). Ако това не е опция, ще предложа на дебелия да сам да се метне. Ако не е готов да се жертва, ще го бутна.

Едит: Сега ми хрумна нещо към 1. Ще тръгна да пренасочвам релсите докато влака минава над тях, за да излезе извън релси и да не отлети към 5-мата или 1-я.
ама не си разбрал, към 2 умират само 5мата - всички във влака си оцеляват; а в 1 нямаш право да чийтваш! аве ей!

vankovvv
07-26-2012, 23:11
ще се почеша и ще си замина

Chacho
07-26-2012, 23:13
ама не си разбрал, към 2 умират само 5мата - всички във влака си оцеляват; а в 1 нямаш право да чийтваш! аве ей!

Дообре, дебелака мре и двата пъти.