PDA

View Full Version : абе някой



fen7asy
07-31-2012, 17:15
помни ли онази тема дето Зарко беше дал една задача за роботи.. там дето имало две врати- едната към сигурна смърт, другата към свобода и какво трябва да питаш роботите ако единия казва истината, другия лъжата, ама не знаеш кой кой е.. кво беше там. Зарко, помниш ли задачата и решението? апък ако не ти се пише ми намери темата направо :д и го поствам тука да може ако Зарко не се сети вие да се сетите :с аре моля. :–)

StringTheoryPracticist
07-31-2012, 17:31
awerw я беше дал, сега ще ти дам друга версия, която е практически същата задача:

http://mathforum.org/dr.math/faq/faq.liar.html

на английски е, но отговора го има в линка

Chacho
07-31-2012, 17:36
Примерно:

Имаш 2 робота и зад всеки по 1 врата. Единият казва истината, другият казва лъжата. Зад този, който казва истината е вратата към свободата, а зад този, който лъже - вратата към смъртта. Двата робота изглеждат неразличими. Имаш право да им зададеш 1 въпрос, за да разбереш кой казва истината. Как ще го постигнеш?

Отговор: Ако беше на мястото на другия робот, кой би казал, че лъже?
Лъжещият: Аз.
Казващият истината: Той.

Казващият истината трябва да излъже, защото това би направил лъжещият.
Лъжещият пък очевидно ще си излъже.

Две лъжи => истината е обратното на това, което казват.



Последният път над тази загадка спорихме 100 часа дали трябва да кажат "той" или "аз" роботите в зависимост от това, като се постави на мястото на другия, дали говори и от неговите граматически род и лице или не го прави.

fen7asy
07-31-2012, 17:56
е аз останах с впечатлението че можеш да зададеш само 1 въпрос, само на единия и той може да ти отговори само 'да' или 'не' и се чудих как ще стане.. :д ама да, мерси :-)

StringTheoryPracticist
07-31-2012, 18:16
о да, задачата беше с 1 въпрос; има и решение с един въпрос

Chacho
07-31-2012, 18:26
"Мога ли да провера кво има зад таа врата?" :D:D

FasterBeach
07-31-2012, 22:01
Вие cте извратени..