PDA

View Full Version : Съмнявам се че имам глисти...



kyka1
08-01-2012, 22:20
Здравейте, колкото и срамно да звуци днес във изпражненията забелязах нещо като червейче (или така нареченето глистче) и малко ме е срам на наще да кажа, но това е друга тема.Та искам да попитам как се откриват тези глисти като се отиде на лекар но какво взимат ми кръв и правят изследвания, и после със хапчета ли се лекува.Ако някой е боледувал нека сподели :)

draid
08-01-2012, 22:33
Бръкват с един тампон в задника ти и изследват наличието на разни работи вътре, ако се окаже че имаш то ти изписват препарати които убиват гадинките и после ги изхождаш и готово. Кажи на вашите и отиди на лекар. Няма нищо срамно в това.

kyka1
08-01-2012, 22:35
Ммм изследването не се ли прави по кръвен път демек се дава кръв и се разбира !?

draid
08-01-2012, 22:39
Не съм наясно, може би има и кръвни тестове, но при положение че глистите се локализират първо в червата, логично е чрез изпражненията да се стига максимално лесно до тяхното откриване. Разбира се, лекаря ще ти каже най-точно за какво иде реч. Теб да не би да те е страх, че ще ти вземат кръв и за това да не щеш да ходиш ? Ако е така това е глупаво и безмислено.

lamer4e7o
08-01-2012, 22:46
Отивай по-скоро на доктор, защото това не е шегичка.

kyka1
08-01-2012, 22:57
Не съм наясно, може би има и кръвни тестове, но при положение че глистите се локализират първо в червата, логично е чрез изпражненията да се стига максимално лесно до тяхното откриване. Разбира се, лекаря ще ти каже най-точно за какво иде реч. Теб да не би да те е страх, че ще ти вземат кръв и за това да не щеш да ходиш ? Ако е така това е глупаво и безмислено.
По - скоро се притеснявам че ще ми бъркат в гъза...За кръв няма проблем ;)

draid
08-01-2012, 23:00
е ти не си представяй, че ти бъркат с тръба вътре, нищо няма да усетиш.

klu4odarjatel
08-02-2012, 00:07
Грешите! Глистите се доказват по наличието на яйца в изпражненията. Спокойно няма да ти бъркат в ануса. А специално при глистите диагнозата се поставя много лесно, защото те "странствуват" и започват да излизат през ануса, през носа, през устата. Понякога откриването може да е в храчки при мигрирането на ларвата в белите дробове, за усъществяване на развитието си преди да се спусне в отделите на червата. Най-голяма опасност при масивна инвазия е от обструкция на червото. Между другото вие не ползвате ли търсачки като Google например? Пишеш "откриване на глисти" и сам ще разбереш как става. Доколкото това, което си видял в изпражнението едва ли е глист, те са дълги и розови, когато са отделени скоро.

kyka1
08-02-2012, 08:21
Грешите! Глистите се доказват по наличието на яйца в изпражненията. Спокойно няма да ти бъркат в ануса. А специално при глистите диагнозата се поставя много лесно, защото те "странствуват" и започват да излизат през ануса, през носа, през устата. Понякога откриването може да е в храчки при мигрирането на ларвата в белите дробове, за усъществяване на развитието си преди да се спусне в отделите на червата. Най-голяма опасност при масивна инвазия е от обструкция на червото. Между другото вие не ползвате ли търсачки като Google например? Пишеш "откриване на глисти" и сам ще разбереш как става. Доколкото това, което си видял в изпражнението едва ли е глист, те са дълги и розови, когато са отделени скоро.
Ако не е глист какво ще е червей ли ? Най - вероятно е глист...Обаче аз пак не разбрах как се правят изследванията, по кръвен път, или ти бъркат в гъза ?

ledenakrasota
08-02-2012, 08:45
Ако не е глист какво ще е червей ли ? Най - вероятно е глист...Обаче аз пак не разбрах как се правят изследванията, по кръвен път, или ти бъркат в гъза ?

Гъзът да ти е проблема. ;d Нали знаеш, че за да си пробият път до останалите органи, дялкат белия ти дроб, за да влязат в него. Това трябва да е по-стресиращото, ако са глисти.


Помощ, глисти!

Глисти, острици, аскариси – каквото и да е наименованието, под което ги познавате, става дума за едно и също нещо. Да, това са паразитите, които живеят в тънките черва на човека и предизвикват нарушения в целия му организъм.
Диагнозата „глисти” звучи страшно, звучи срамно, звучи нехигиенично. Но в действителност е доста разпространена, особено при децата и се оказва, че при навременно лечение, проблемът бързо може да бъде забравен. Всъщност стряскаща е мисълта, че вътре в теб живеят паразити, наподобяващи червеи, които постоянно се размножават и се хранят от твоя организъм. Че постоянното понижаване на теглото се дължи не на бърз метаболизъм, а на заболяване, звучащо така страховито. Но да не мислим, а да се захващаме на работа – да проследим „личната история” на глистите и да прогоним от живота си.

Какво всъщност са глистите?

Глистите са широкоразпространен паразит, който живее в тънките черва на човека, но може да се разпространи и по други жизненоважни органи като белите дробове и черния дроб. Глистите са със значителна дължина, с вретоновидна и удължена форма и със заострени краища. Те попадат в организма под формата на ларви, които намират в него благоприятни условия за развитие. Мъжките глисти имат дължина 15 - 20 см., а женските – около 20 – 40 см. При това женските глисти са много плодовити – за едно денонощие те могат да снесат около 200 000 яйца.

Как се заразяваме с глисти?

От глисти могат да се разболеят хора на всякаква възраст, но са най-характерни за децата. Детските големи глисти се наричат още аскариси. Те попадат в организма под формата на яйца и се пренасят при лоша хигиена, мръсни ръце или мръсни плодове и зеленчуци. Тези яйца освобождават личинки, които пробиват лигавицата на червата, навлизат в лимфния поток и оттам попадат в кръвообръщението. Заради латинското им наименование, общото заболяване от глисти се нарича „аскаридоза”.

Пътят на глистите

Преди да достигнат полова зрялост, глистите виреят под формата на яйца. Тeзи яйца, отделят личинки, които се нуждаят от кислород, за да оцеляват и затова се развиват в белите дробове. По венозен път достигат до черния дроб, където могат да предизвикат увреждане. След това навлизат в долната празна вена, дясната сърдечна половина и белодробната артерия, по която достигат и до крайната си цел – белите дробове. Там личинките започват да се хранят с червени кръвни клетки и размерите им се увеличават. Попадат в алвеолите и бронхиолите и предизвикват образуване на клетъчни инфилтрати.

През бронхите, трахеята и гръкляна те попадат в гълтача, а от там отново в тънките черва, където в продължение на 50 – 60 дни стават полово зрели и започват да отделят оплодени яйца. Възрастните глисти нямат нужда от кислород, затова тяхното основно местообитание в човешкото тяло са тънките черва, където се хранят със съдържанието и слузта им. Една част от тях се изхвърлят навън чрез човешките изпражнения, а другата продължава цикъла.

Симптоми при глисти

В зависимост от фазата на заболяване от глисти, симптомите също са различни. Естествено на първо място започват да се „обаждат” засегнатите органи. Докато трае миграционната фаза, т.е докато личинките имизнават пътя си до половото съзряване, заразилият се вече с глисти започва да се оплаква от колебаеща се температура, уголемяване на лимфните възли, далака и черния дроб, лека анемия, значително увеличаване броя на еозофилните (вид левкоцити) клетки в кръвта, болки в областта на пъпа и кожни обриви. При много тежък стадий могат да се появят на епилептиформени припадъци, силно главоболие и загуба на гласа.

Най-вече промените в хранителния режим и рязката загуба на тегло при обилно ядене са аларма за наличие на глисти.

При глисти в стомаха и червата, заразеният има намален апетит, изпитва тежест и болки в корема, гадене, повръщане, блудкав вкус в устата, повишено слюноотделяне, отпадналост, световъртеж, главоболие, лош сън, изменчив апетит, булимия. При по-напреднала фаза може да се стигне до къркорене, колит, запушване на червата, разкъсване на чревната стена и развитието на тежък перитонит.

При глисти в белите дробове се наблюдава суха и влажна кашлица, понякога с астматичен характер, задух, болки в гърдите, повишаване на температурата и други симптоми, характерни за пневмонията. По-късно се стига до възпаление и кръвоизливи.

Лечение на глисти

Препоръчително е, когато един член на семейството е болен от глисти, и всички останали да се подложат профилактично. За целта е хубаво да се придържат към определен набор от правила, за да се избегне повторна зараза.

Преди лягане си слагайте памучни ръкавици. През нощта женските глисти изпълзяват и снасят яйцата си в областта на ануса, което предизвиква силен сърбеж. При чешане те се загнездват под ноктите, от там попадат от устата в червата и цикълът се задвижва. Ръкавиците ще ви предпазят точно от това.
За по-добра хигиена поддържайте ноктите си чисти.
Измивайте ръцете и ноктите си след използването на тоалетната, както и преди хранене.
Всекидневно перете дрехите, с които спите, ръкавиците и спалното бельо при възможно най-топла вода.
Преди сън намажете ануса с успокоителен мехлем.
Спазвайте строг хранителен режим и билкови отвари за вътрешно прочистване на организма.

Бърз тест за глисти

За да разберете страдате ли от глисти, не е необходимо на всяка цена да ходите на лекар. Можете да направите това и сами вкъщи, с помощта на парче... прозрачно тиксо. Преди лягане го залепете върху ануса и ако на сутринта върху него забележите малки бели червейчета, значи оргазнизмът ви е станал дом за тези неприятни обитатели.


Направи си теста от статията. :)



http://www.lekar.bg/news-56/info-316/%D0%93%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8/ <<< Тук нещата са по-добре казани. :)

kyka1
08-02-2012, 09:43
Попаднах на една статия в която се казва: Диагностицирането на глистите се извършва чрез изследване на изпражненията и чрез кръвни тестове. Лечението на листите е свързано с приема на антипаразитни лекарства, които убиват възрастните глисти. При по-тежки случаи и при наличието на усложнения може да бъде необходима хирургическа намеса.

Така че може и чрез кръвни тестове, защото мене наистина ме притеснява че някой ще ми бърка в задника ;)

slivergold
08-02-2012, 17:57
Имате ли животно?И ако не скоро пипал ли си улично животно защото попринцип от животни се хващат тези паразити!

klu4odarjatel
08-02-2012, 21:42
Значи ти му казваш нещо, а то си знае своето. НЯМА ДА ТИ БЪРКАТ В ЗАДНИКА! Взема се проба от фекалии и се търсят яйца. А горното мнение за животните ми се струва грешно,защото глиста има един гостоприемник- човека и заразяването с яйца малко трудно ще е от домашен любимец. А и като си толкова сигурен, че имаш паразит във фекаллиите що не го взе да го покажеш на лекар, вместо да се страхуваш, че ще ти бъркат в ануса?

besso
08-03-2012, 05:49
спокойно, и да ти бръкнат отзад за тях това е просто работа, никой няма да се впечатли специално от твоя задник :D Те в колко са бъркали.... Чувал съм го от доктори, че за тях това е просто работа.

horacio
08-03-2012, 06:44
Никой няма да ти бърка в задника... може да имаш глисти и да стане много лошо положението, а ти се притесняваш, че ще ти бъркат в задника... споко, няма. Като се изакаш слагаш го в бурканче и носиш на лекаря. Пу...

BrokenInnocence
08-03-2012, 07:58
Боже, прибери си вересиите! Ми като толкова те е срам/страх от това да ти бъркат в гъза, стой си с глистите. Лигльо. Хората му обясняват, че тея гнусотии могат да му влязат в белия дроб, той мрънка, че щели в задника да му бъркат.

101dalmatins
08-03-2012, 20:25
Спокойно , пии една-две мастики и може и да ти хареса :D Шегувам се разбира се .. отивай веднага на лекар , защото това не е шега работа. Няма нищо срамно в това да си покажеш дупето или чурчето пред докторите .. те за това са учили .. а и си нямаш на представа колко по-зле от теб са виждали .. така че: СМЕЛО НАПРЕД !

Anichkaxxwee
08-03-2012, 20:28
Отивай по-скоро на доктор, защото това не е шегичка.

+1
И кажи на родителите си, не бива да те е срам от тях

Cornelia
08-30-2012, 18:28
Здравейте, искам да попитам и аз нещо. На 22 съм и не съм имала никакви оплаквания, нищо от работите които четох по-нагоре като симптоми, и днес като отидох до тоалетна изкарах 2-3 доста дълги червея(глисти предполагам), розови на цвят. Направо съм ужасена. Някой може ли да ми каже може ли да са глисти без каквито и да е симптоми и то толко големи?

HollyGolightly
08-31-2012, 03:19
Аз не разбирам защо на всеки по отделно трябва да му се казва да иде на доктор. Имаш проблем- отиваш ние тука няма как да знаем какво имаш в изпражнението и от къде се е появило.

darkPaladin
08-31-2012, 16:48
ох ох истината е че в България има много бездомни животни и безотговорни стопани и поради тази причина улиците са пълни с яйца на всякакви празити яйцата са леки носят се даже от вятъра полепват по дрехите вдишвате ги стъпвате по тях те са микроскопични не се виждат не е нужно да имате конткат с заразен

доказва се чрез изследване на фекалииите става за 2 часа някъде цялата работа
ако се докаже ти се дава таблетка която ги унищожава

след две седмици повтаряш пак понеже се излюпват яйцата тогава (яйцата не се засягат от нищо таблетката убива зрелите форми) и си готов не е сложно но ти препоръчвам да провериш

не е срамно ако ги имаш вината не е твоя

по принцип глистите не излизат излязат ли значи няма място къде да се бутат демек препълнен организъм

DarkVampireAngel
09-09-2012, 23:15
Може просто да те карат да акаш в чашка и 'изаканото' да го иследват :D

crowberry
09-09-2012, 23:23
Просто иди на лекар и той ще ти обясни всичко. Няма нищо срамно и на всеки може да се случи.

druzilla
09-09-2012, 23:32
Боже, прибери си вересиите! Ми като толкова те е срам/страх от това да ти бъркат в гъза, стой си с глистите. Лигльо. Хората му обясняват, че тея гнусотии могат да му влязат в белия дроб, той мрънка, че щели в задника да му бъркат.

Точно.. И м/у-другото в детската градина имам някакъв кошмарен спомен,че ни караха да ходим при медицинската сестра,за да ни проверява за глисти и нещо ни слагаха като тиксо на ануса и после го лепят на лабораторно стъкло? Може и грешно да си спомням,знам ли..:D

Narkomancencety
09-10-2012, 08:38
Точно.. И м/у-другото в детската градина имам някакъв кошмарен спомен,че ни караха да ходим при медицинската сестра,за да ни проверява за глисти и нещо ни слагаха като тиксо на ануса и после го лепят на лабораторно стъкло? Може и грешно да си спомням,знам ли..:D

Точно така беше :D :D

dimitar_ak
09-10-2012, 09:02
Пияниците нямат глисти. Наблягайте на гроздовата.

Amore-Mio*
09-10-2012, 14:44
druzilla - Да и при нас беше така, когато ни проверяваха за глисти. Имаше още една проверка, като ни карат да ходим по голяма нужда и след това вземат частица от нея и я изследват, нещо такова беше. Спомням си го, защото ни караха, а мен специално ме чакаха 2 дена, защото не ми се акаше.