PDA

View Full Version : Журналистическо есе



gabriela6354
08-04-2012, 19:46
Може ли мнение за едно мое есе , есето трябва да журналистическо , но това е само опит ,ако може градивна критика и се извинявам за допуснатите правописни грешки.

Темата на есето е ''боклук ''

Живеем в България и на всеки читател би му станало ясно за съдържанието в следните редове. Боклуци-част от рутината,всеки член на Република България е приел тази дума , като част от ежедневието си.Няма да се изненадам ако в тази седем милионна държава - член на европейския съюс,тази дума се споменава поне 4 милоина пъти в деня.В едно журналистическо есе трябва да дам мнението си по поставен проблем и да разреша този така задълбочен проблем в нашата родина . Отговорът ми е ,че и аз самата не знам . Не мога да изчистя сама боклука по улиците или да накарам хората да не изхвърлят отпадъците си по шосетата .Този проблем е на цялото общество и само ние жителите на България можем да го разрешим и проблема не е в устройствота на държавата или в нашите управници , проблемът е у нас.
Отиваме в чужбина , съзърцаваме прекрасните алеи (не натруфени от смет) ,като за крале, тротоари като за принцеси и си блъскаме главите в същите така прекрасни бордюри, мислейки ,че и ние искаме държавата ни да прилича на другите републики , монархии...Лесно е да обвиним парламента , кмета или партиите за това , че на където и да попадне крайчето на окото ни , все се натъкваме на кутйки от Coca Cola или целуфан от една или друга вафла. Сърцевината на проблема е в нас . Ценностите ни са загинали още много преди тези хартийки , фасиве или кутйки да се появят . Най-лесното , което може да кажем е, че пред парламента няма нито една люспа от семни , а по покрайнините на кварталите ни е всякаш,сеедно сме попаднали в Суходол.
Нали уж ние българите или една голяма част от нас сме патриоти и трябва да пазим , зачитаме и обичаме родния си край или това е само на теория , а на практика главта ни казва '' щом всички хвърлят , защо и аз не-един боклук няма да промени нищо '' Ало е така и аз съм права - нямаме право да се оплакваме , че живеем в сметище.

notlike
08-18-2012, 16:28
Твърде кратко. Имай предвид, че една тема за журналистическо есе е в обем 6 страници и това, което си написала, е просто нищо работа.
Тъй като не ми се пише толкова, за да ти покажа как се прави, ще ти нахвърля няколко точки, по които да размислиш
-Какво нещо е боклукът? Буквално
-Сравнение между боклукът и хората
-Съпоставка между душевния боклук и материалния такъв
-Примери, примери и пак примери. 2/3 от есето ти са примери и доказателства.

Сега ще ти дам само едно въведение с теза, доколкото мога да кажа, че съм добър - аз съм любител-журналист и макар тази професия да ми допада и хората да казват, че съм роден за нея, надали ще я практикувам професионално поради материалните ползи и интересите, които са вкарани в гилдията. По темата, ето какво мисля

Боклукът заема огромна част от света - хиляди души изхвърлят своя такъв редовно, всеки ден. Започвайки от обикновени кутийки от бира, стигайки до своите душевни състояния, страдания и копнежи.
Самата дума "отпадък" се свързва с изхвърляне на нещо ненужно - старо или непотребно, износено или допълнително. Това не е само материален остатък от нашите деяния, а неизменна част от нашия живот - ние го свързваме с миризмата, лошия вид, но той спокойно може да мине за товар, от който се отделяме и който ще ни направи по-чисти, по-спокойни и щастливи занапред. Боклукът трябва да ни послужи като параван за постигане на баланс, на развитие и премахване на всички пречки, които биха спънали нашето бъдеще.

Надявам се да съм ти помогнал, дори и с малко :) Пак казвам, не съм ПРОФЕСИОНАЛИСТ и не си длъжна да попиваш всичко като чиста монета, просто защото аз не съм шлифован ;)

F_CK_all_I_need_is_U
08-18-2012, 18:30
така ли ще им напишеш и на изпита в СУ - "извинявам се за допуснатите грешки" ? :D

Прочетох първия абзац и нямам нерви за втория, не съм страшния експерт по темата, давам ти личното си мнение, подплътено с изводите ми от СУ, нямам за цел да се заяждам, но ако това е най-доброто, на което си способна./././или се захващай за работа, или се насочи към нещо различно..

1.
първото ти изречение е МАЛОУМНО.
Все едно като живеем в България сме няква измет? Аз така го разбирам... Или "българия - страната на боклука".... тоя негативен подход, до болка втръснал на всички, е супер неприятен.

"няма да се изненадам , (!) ако..."

"отговорът ми е, че и аз самата не знам" - каква е връзката с предходното изречение, въпрос някакъв зададен, нещо общо между двете?


2.
а тфа, че не можеш сама да изчистиш боклука, хаха, по-банално нещо не измисли ли? и сега, не ми казвай, че никога не си си хвърляла и ти отпадъците, където не бива, ама НИКОГА ?


3.
след това - "само ние, (!) жителите на България,(!)"

4.
после - проблемЪТ (пълен член)


съюЗ(!) се пише...

при наличието на такива грешки, безумната краткост на текста, липсата на факти, примери и грам оригиналност, изобщо не може да става дума за ЖУРНАЛИСТИЧЕСКО есе

Blab
08-18-2012, 18:34
Твърде кратко. Имай предвид, че една тема за журналистическо есе е в обем 6 страници и това,
yeah, right;

много буквално четеш темата. без да чета текста последователно, виждам, че липсва социална рефлексия, а погледът се фокусира в/у битовото. като цяло, нищо вълнуващо на ниво съдържание, за стилистика и изказ е рано да се говори.
няма да те съветвам, 'щото всякакви ги хапват от фжмк. по мое мнение, журналистика в България няма къде да се учи, нито да се практикува. успех!;

notlike
08-18-2012, 19:08
Не можеш да пишеш за журналистика без да се интересуваш от новини. Не върви. Те са твоят ресурси за информация. Никой не те бръсне за един дол дренки, които ще кажеш както ти, така и 99% от останалите. Въпросът е в този %, които ще си заслужат признанието, ще докажат класата и умението си не само да пишат, а и да разбират, да осъзнават това, което пишат, защото след време тяхното мнение ще сложи своя отпечатък върху общественото :)

Chacho
08-18-2012, 23:21
няма да те съветвам, 'щото всякакви ги хапват от фжмк. по мое мнение, журналистика в България няма къде да се учи, нито да се практикува. успех!;

Споделям ти мнението за ФЖМК и за журналистиката като занаят, но филологиите готвят добре в тая област.

И 6-те страници въобще не са задължителни, пък и на разтеглилокумщината, слава богу, не се гледа с добро око. Когато за първи път постъпих в клуба по журналистика, първия ми въпрос беше за дължината и ме стрелнаха с едно "4 минути", след което съм го интерпретирал по много начини, но със сигурност ме спаси от безумните изисквания за дължина на текста.