PDA

View Full Version : Тартюф



EinGutesKind
08-15-2012, 19:02
Тартюф – Действие 1-во: Госпожа Пернел е заслепена от Тартюф, иска да напусне къщата, защото никой не го счита за свят, както тя и синът и Оргон. Кара се с Дорина, Елмира, Дамис, Мариана, Клеант. Застъпва се проблемът за хорските клюки. Тартюф привидно осъжда всички земни и плътски удоволствия. Оргон също като майка си го смята за свят човек и го боготвори. Притеснен е за него повече, отколкото за близките си и за тяхното здраве. Клеант се опитва да му влее разум, но Оргон не иска и да чуе. Действие 2-ро: Оргон говори с дъщеря си Мариана и и казва, че иска тя да се омъжи за Тартюф, за да бъдат свързани с този „свят човек”. Слугинята Дорина се намесва и му казва, че това е лудост, но Оргон я игнорира. Преди време е обещал ръката и на Валер, но заради лошите му навици (играене на карти и нередовно ходене на църква), си променя решението. Мариана не обича Тартюф, а Дорина се намесва всеки път, когато той и заговори за сватбата. Не се вслушва в съветите и и се опитва да я накара да млъкне. Убеден е, че Тартюф е идеален съпруг за дъщеря му, въпреки, че „не е пръв хубавец”. Заради приказките и упреците на Дорина, Оргон и удря плесница. Разменили са си ролите, Дорина говори, а Мариана мълчи от страх, защото баща и е деспот. Тя е влюбена във Валер, готова е да умре за него. Дорина се опитва да разубеди Мариана с ирония, казва, че Тартюф е идеален, и че е неин дълг да се подчини на волята на баща си. Така Мариана събира сили да започне борбата. Валер казва на Мариана да вземе Тартюф, а тя се съгласява, защото съветът идва от любимия и. Мисли, че тя никога не го е обичала, и казва, че ще намери утеха в друга жена, като и дава сърцето си. Но и двамата се обичат. След скандала, Дорина ги сдобрява, като им казва, че и двамата се обичат въпреки всичко. С ловкост и хитрост ще попречат на брака да се осъществи. Действие 3-то: Дамис е бесен, но Дорина го кара да се скрие в стаичката и да слуша, без да издава звук. Появява се Тартюф, който упреква слугинята, че се е разголила. Идва Елмира, а той се държи неприлично, опипва я. Оправдава се, че иска да види плата на дрехите и. След това и се обяснява в любов. За да не каже това на съпруга си Оргон, Елмира заявява, че Мариана и Валер трябва да се венчаят, без Тартюф да им пречи. Дамис излиза от стаята и се зарича, че ще разкрие всичко, но Елмира го спира. Но Дамис е решен да каже на Оргон, за да го избави от лицемерния набожник. Така и става, но Тартюф отново влиза в роля – казва, че не е безгрешен, и че съжалява. Оргон се ядосва на сина си, а обичта му към набожника се засилва двойно. Дамис е изгонен от дома си и лишен от наследство, а Тартюф става наследник на богатството на Оргон и се ползва с пълното му доверие. Действие 4-то: Клеант казва на Тартюф, че всички го осъждат за това, че е допуснал дете да бъде изгонено от дома на баща си, и го кара да ги помири. Обвинява го и за присвоеното наследство. Тартюф не се съгласява да дружи отново с Дамис, нито да върне това, което Оргон му е дал. На следващата сцена, Мариана моли баща си да не я омъжва за Тартюф, въпреки, че той е твърдо решен. Елмира успява да го убеди да се скрие, за да чуе това, което Дамис е чул. Оргон се съгласява и се скрива под масата. Идва Тартюф и Елмира го съблазнява, за да види мъжът и, че е лицемер. Въпреки, че се размеква, лицемерът има съмнения. Не иска думи, а дела. Сваля маската си, а Оргон е покрусен. Излиза, но жена му казва, че има още какво да види. Накрая не издържа, и се скарва с Тартюф. Опитва се да го изгони, но имотът вече е прехвърлен на лицемерния набожник. И така семейството на Оргон е принудено да се изнесе. Действие 5-то: У Тартюф е едно важно ковчеже с книжа. Оргон е съсипан, спира да вярва в човешката доброта. Клеант му казва, че не е прав и преминава от крайност в крайност. Госпожа Пернел разбира всичко, но продължава да вярва сляпо на Тартюф, въпреки, че Оргон е видял с очите си как съблазнява жена му. Има възмездие – той не е вярвал на другите, сега другите не му вярват. Идва господин Лоял – бивш слуга в дома им, сега съдебен пристав. Казва, че всички трябва да се изнесат, защото сега имотът принадлежи на Тартюф. Дава им 1 ден срок, защото ги обича и са му скъпи. Валер идва и казва, че всички са наклеветени пред краля и ковчежето му е дадено. Опитват се да избягат, но Тартюф идва с полиция и ги спира. Изведнъж вместо Оргон, полицаят слага белезници на лицемера. Обяснява им, че кралят е мъдър и не се е заблудил, а Тартюф и преди е вършел измами, от които може да се напише цяла книга. Имотите са върнати на законните собственици, а Мариана и Валер сключват брак – всеки си получава заслуженото.

darkPaladin
08-15-2012, 19:45
абе пич последно беше откачен сега хапчета ли пиеш?

EinGutesKind
08-15-2012, 19:48
Сега съм филолог :oops:

prosto_chovek
08-15-2012, 19:49
па това кога съм го чел... :)

EinGutesKind
08-15-2012, 19:52
па това кога съм го чел... :)

В 10 клас :D

prosto_chovek
08-15-2012, 19:53
даже лятото преди него :D :)

DeviL_AsS
08-15-2012, 20:04
мн тъпа книга

prosto_chovek
08-15-2012, 20:21
и на мен не ми хареса, макар че интерпретацията на Луи дьо Финес беше смешна :)

EinGutesKind
08-15-2012, 20:22
Има ли в нета пиесата изиграна :oops:

machoka
08-16-2012, 08:58
Едно време Блатечки добре го играеше, въпреки че все не успяваше да изговори целия текст.

DeviL_AsS
08-16-2012, 09:10
Блатечкии :oops:

kosder
08-16-2012, 11:00
Като говорим за Блатечки.
http://www.saprotiva.com/danahranimasenblatechki/

DeviL_AsS
08-16-2012, 11:05
Само като му видях физиономийката и почнаха да ми текат лигите.

kosder
08-16-2012, 11:11
Само като му видях физиономийката и почнаха да ми текат лигите.И не пречи да е куха лейка.

DeviL_AsS
08-16-2012, 11:13
Не ми трябва да е умен за нещата,които искам да правя с него.

zarzamora
08-17-2012, 08:56
Обожавам Тартюф.

EinGutesKind
08-17-2012, 09:42
Обожавам Тартюф.

Аз Терез Ракен <33