PDA

View Full Version : Имате ли система на учене, и каква е тя.



TheNormalGuy
08-20-2012, 10:47
Искам да попитам как учите, какви методи използвате и колко време ви отнема за да научите даден материал.

Аз за съжаление до сега не съм си изградил система на учене в къщи, защото ме мързи да уча, единственото което правех е да не бягам от часовете, да слушам в час и да не се заяждам с учителите, но и това не е достатъчно(средният ми успех не ми е висок), та чрез тази тема искам да се възползвам от вашия опит, за да си изградя някаква система на учене.

elito0o0o0
08-20-2012, 11:47
Докато си правя пищови и научавам всичко. :D

SkiCatA
08-20-2012, 12:32
Най-лесно уча, когато това, което чета не го приемам, като задължение, а по-скоро, като развлечение. Наистина помага!

Chacho
08-20-2012, 12:42
Прочитам веднъж учебника, за да добия представа за предмета.
Ако има задачи, преглеждам от какво естество са, за да добия представа за приложението.
Отделям си дефинициите, определенията, т.н. от логическата част. Първо си обяснявам какво значат определенията и ги научавам, след това започвам с доказателствените части, за да може да мога на изградената представа за някакъв обект да навържа и качествата му. Спирам, когато съм разбрал нуждата от тези обекти, защо са дефинирани точно по този начин и когато съм опознал тънкостите им.
Връщам се към задачите и чрез тях проверявам изградените ми теоритични представи, и търся други начини да гледам на тях или да ги използвам в приложение.
Ученето ми свършва, когато мога на достатъчно прост език да обясня теоритичната част и нуждата от нея, както и да я ползвам свободно практически. Както е казал Айнщайн: "Ако не можеш да го обясниш на баба си, значи не си го разбрал"

Violenza
08-20-2012, 12:59
По различните предмети уча по различен начин. Времето пак е различно, зависи от материала и обема.
Първо винаги започвам с превода. Чета всичко наред и ако имам някаква непозната дума я превеждам на български и си я записвам между редовете, така ми е най-лесно да си ги припомням като препрочитам.
По право, бизнес икономика и подобни, винаги чета абзац по абзац, така ми е най-лесно да запомням. После си ги обединявам последователно и си ги преразказвам. Някои неща ги уча наизуст, дефиниции и закони например.
По математика чета първо теоретичната част, преглеждам решените задачи и после решавам даден тип докато не започна на ум да превъртам решението още като видя условието.

Amore-Mio*
08-20-2012, 13:46
Нямам изградена система за учене. По различните предмети - уча по различни начини. Зависи от материала и обема.

ss9
08-20-2012, 14:18
Докато си правя пищови и научавам всичко. :D

Точно хахаха, винаги така става, уж си правя пищови, пък после докато ги правя вземам, че ги научавам, и си ги пазя само за "всеки случай" :D

Иначе и аз съм като автора - не уча вкъщи особено, и гледам да не се заяждам с учители и всичко ама на края на годината си дава думата ... 2 единици ми трябваха за стипендия (за 5,50 ти трябваше 83 сбор, аз имах 81 и 5,41), обаче не ми ги дадоха и сега ще си разчитам само на стипендията от наш'те :D И точно по български и математика ме прее*аха, ако се бях постарал малко повече щях да имам 6 и по двете, ама като ме мързи... две петици.

kalpazanka
08-20-2012, 14:25
В сесия си четях всички въпроси от конспекта без изключение, ако ще да събера доволно голям куп учебници и преснимания от ксерокс. Това си ми беше златно правило. За конкурси пак така мисля да процедирам. Мразя да подчертавам/драскам- само учебникът по анатомия е стабилно нашарен с молив, но там нямаше как :D Във физиологията се мъдреха едни огромни удивителни, но поне си знаех при преговора къде да чета.
Чета си въпроса от-до. Не деля на абзаци или на изречения, защото се опасявам, че би ми изникнало бяло петно и няма да мога да си продължа мисълта. Чета, докато мога /психически/ и това е до към 19 часа най-късно. Не чета нощем. Винаги намирам възможност да изляза вечерта.

Colouring
08-20-2012, 14:49
Запомням нещата само и единствено с писане. По език си изважам непознатите думи и си ги пиша, а след това се изпитвам сама. По математика пак - пререшавам решените задачи от час и чак тогава се захващам с останалите. По разказвателните пак това ми е спасението. Ако знам, че ще ме изпитват на някакъв урок или ще трябва да готвя урок и да го представям, правя следното - прочитам го, за да разбера цялостно за какво иде реч; изкарвам лист и химикал и от всеки абзац изваждам това, което ми се струва най-важно. Така се готвя и за контролни, и за изпитвания.. за всичко общо взето. Убедила съм се, че запомням единствено, като пиша нещата. По-бавно е, уморяваш се от писане и ръката ти не е в ред после, но наистина се запомня.
Друго, което може да ти помогне, то това са плановете. Лесно можеш да се ориентираш към важните неща от урока, ако имаш план, продиктуван от самия учител.
А, забравих - подчертавам винаги, когато чета нещо. Не знам дали помага особено, но съм свикнала.

Incadeptus
08-20-2012, 14:56
Щом си дойда от училище веднага без да ям си пиша това,което имам за писане и посел ям.След това научавам това,което имам за учене и съм готов.Отнема ми 2 часа максимум!Всеки учи различно.Някои(късметлиите ) имат фотографска памет и запомнят всичко което пише в учебника без да им се налага да го учат.Това наистина е нещо страхотно,ажалко че го нямам.Но ако нещо ми е интересно,веднага го запомням :)

kilers
08-20-2012, 15:08
Уча , когато ми се учи . На сила няма никъв смисъл да седна на уча.

dodi785
08-20-2012, 15:23
Зависи от предмета ..и неговия обем .ако е някой от разказвателните ..се старая да започна рано за да мога за свърша по- бързо .ако е нещо от рода задача по математика или български я оставям за последно ..

draid
08-20-2012, 16:09
Моя метод е : "Дайте ми конспект и утре съм готов"

PyCoKoCkA93
08-20-2012, 20:45
Прочитам веднъж учебника, за да добия представа за предмета.
Ако има задачи, преглеждам от какво естество са, за да добия представа за приложението.
Отделям си дефинициите, определенията, т.н. от логическата част. Първо си обяснявам какво значат определенията и ги научавам, след това започвам с доказателствените части, за да може да мога на изградената представа за някакъв обект да навържа и качествата му. Спирам, когато съм разбрал нуждата от тези обекти, защо са дефинирани точно по този начин и когато съм опознал тънкостите им.
Връщам се към задачите и чрез тях проверявам изградените ми теоритични представи, и търся други начини да гледам на тях или да ги използвам в приложение.
Ученето ми свършва, когато мога на достатъчно прост език да обясня теоритичната част и нуждата от нея, както и да я ползвам свободно практически. Както е казал Айнщайн: "Ако не можеш да го обясниш на баба си, значи не си го разбрал"

+1 :) Право в целта.Само че не и с математика,при мен този предмет е табу :D
A и фотографската памет и умението да отсяваш главното от второстепенното изключително много помагат.Старай се да развиеш поне второто,защото първото май си е до човека,знам ли.

Allex
08-20-2012, 20:56
при езиците.. си изваждам думичките на един лист, които не знам разбира се и после ги уча..
при разказвателните си подчертавам в учебника най-важното, на пример: "711 г. са създадени първите писани закони между славяни и българи от хан Крум" (не знам това до колко е вярно) и си подчертавам: "711г., закони, славяни, българи, Крум" и така после като го чета не чета всичко, а замествам с което се сетя.. абе получава ми се..
по математика.. както каза Русокоска.. този предмет за мен е табу..

и най-важното нещо, че когато учиш задължително на глас.. може да ти се стори налудничаво, но така ти се забива в мозъка и като го повториш 2-3 пъти и си го запомнил.. и още 2-3 пъти и го знаеш..

PyCoKoCkA93
08-20-2012, 21:44
на пример: "711 г. са създадени първите писани закони между славяни и българи от хан Крум" (не знам това до колко е вярно) и си подчертавам: "711г., закони, славяни, българи, Крум" и така после като го чета не чета всичко, а замествам с което се сетя.. абе получава ми се..


Няма как да е вярно,защото хан Крум е управлявал от 803 до 814год.,а няма точна година на създаването на тези закони,тъй като те не са запазени в оригинален вид,а само като преразказ във византийски извор.В този период управлява хан Тервел,който е твърде зает да помага на подлото неблагодарно копеле император Юстиниан II да си връща властта в Константинопол.Няма време за мислене на закони тогава :D

ПС:Направих се на умна :D

Allex
08-20-2012, 21:52
и все пак:) учихме някакви работи в 3 клас, колкото да си запълваме времето.. явно наистина сме го запълвали :Д:Д:

PyCoKoCkA93
08-20-2012, 22:42
и все пак:) учихме някакви работи в 3 клас, колкото да си запълваме времето.. явно наистина сме го запълвали :Д:Д:

Е,аз знам такива неща,ти разбираш граматиката на английския,Чачо е цар на математиката,Елито се изявява в биологията,а калпазанка се изявява в медицината и не само.Всеки има сила и трябва да я развива максимално,вместо да се прави,че знае и разбира всичко. :)

kalpazanka
08-21-2012, 06:21
Ма малии, тая сутрин на колко места си видях ника, не е истина. Сега ми светна 'що се раздрах от кихане :D

Като стана въпрос за езици- като ученичка си пишех прилежно думите по не знам колко пъти /особено по немски си слушах госпожата и като кажеше 100 пъти, нямаше мърдане! :D /, за word тестовете си минавах наново тетрадката-речник /зрителната памет!/, а писмените работи си ги оставях за десерт за края на деня, а ако deadline-а е далеч, направо за събота и неделя или за когато ми дойде музата да пиша. Мразех да пиша под заплахата на времето и винаги си чаках да ми узреят идеите, да поотлежат и тогава вече само да си оформя текстовете- важеше ми за езиците и за БЕЛ. :)

Непознатите думи си ги превеждах направо в междуредието, което си ми остана като навик и до ден днешен. :D Само че сега вече *белите* полета на страниците ги запълвам с изрази и с интересни думи, които междувременно съм намерила в речника. :)

ccdesigns
08-21-2012, 06:49
Попринцип методът ми е да седна и да почна да чета, ама понякога може и да стоя прав и да чета, или да лежа и да чета.

xoxi
08-21-2012, 08:03
Слушам в клас. Ако там не разбера нещо, абсурд сама да си го обясня след това. Слушам, задавам въпроси, моля за обяснение и т.н. След това в нас ми трябва само да си припомня за какво иде рев и това ми е цялото учене по повечето предмети.
Разказвателните предмети ги разделям на малки части и ги уча една по една. За половин час съм си назубрила уроците.

Езиците вече са по-сложни при мен. Особено този, на който наблягам.
Там са речници, разговорници, тетрадки, учебници, учебни тетрадки, синонимни речници, граматики, купища тестове, хвърчащи листове, записки... И в тази бъркотия прекарвам часове. Приятно ми е обаче.

OnlyGirl
09-06-2012, 16:43
Ъп на темата, полезна е.

sexa_na_kompleksa
09-06-2012, 16:56
В училище - слушах в час и си водех записки; пишех си непознатите думи на редове или на листчета - от едната страна думата на немски, от другата - на български; подчертавах си най-важното от учебника; четях на глас; разказвах си някои неща.
В университета - почти не ходя на лекции, така че няма как да слушам и да си водя записки; чета си от учебника, подчертавам си най-важното и понякога карам мъжа ми да ме "изпитва". ;д
Тук има една статия с полезни методи за по-лесно учене и си поприпомних някои ;д - http://www.neznam.bg/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8/53-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B8/100-%D0%9A%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-%D1%83%D1%87%D0%B8%D0%BC

sweetycherry33
09-06-2012, 17:00
Вие учите ? :О :D

babyy123
09-06-2012, 17:07
Запомням нещата само и единствено с писане. По език си изважам непознатите думи и си ги пиша, а след това се изпитвам сама. По математика пак - пререшавам решените задачи от час и чак тогава се захващам с останалите. По разказвателните пак това ми е спасението. Ако знам, че ще ме изпитват на някакъв урок или ще трябва да готвя урок и да го представям, правя следното - прочитам го, за да разбера цялостно за какво иде реч; изкарвам лист и химикал и от всеки абзац изваждам това, което ми се струва най-важно. Така се готвя и за контролни, и за изпитвания.. за всичко общо взето. Убедила съм се, че запомням единствено, като пиша нещата. По-бавно е, уморяваш се от писане и ръката ти не е в ред после, но наистина се запомня.
Друго, което може да ти помогне, то това са плановете. Лесно можеш да се ориентираш към важните неща от урока, ако имаш план, продиктуван от самия учител.
А, забравих - подчертавам винаги, когато чета нещо. Не знам дали помага особено, но съм свикнала.


Същото правя и аз :)

Dark_Vampire23
09-06-2012, 18:55
С писане.

JuStElly
09-07-2012, 00:58
Зависи по какво... По разказвателните чета веднъж урока,за да добия представа и след това си правя нещо като много подробен план на едно листче със определенията,правя си схемички,работи... Изобщо всичко,което трябва да се знае от урока е на това листче,но на много по - прост език,преработено от мен.После уча от листчето като се старая да си обяснявам нещата и да ги разбирам,а не просто да ги назубря.Много е лесно и работи.По физика и химия уча формулите и решавам задачи,по математика си ми идва отвътре и просто решавам задачите,които са ми за домашно,по езиците е най - сложно.Наблягам основно на английския,едно 2 - 3 часа на ден са ми само за него,дори да нямам английски на другия ден.Дори сега,през лятото,отделям поне по 2 часа на ден за английския.Припомням граматиката,пиша думи по 3 реда,правя упражнения.Абе изобщо са едни речници,тестове,голяма бъркотия,но ми е много приятно... Като цяло съм амбициозна и уча много здраво... Отиват ми едни 4 - 5 часа на ден за учене,но се надявам да си струва!!!