PDA

View Full Version : Кандидатстване психология - няколко въпроса :)



victoria.kamenova
08-22-2012, 06:54
Здравейте,за първи път пиша тема,защото имам въпрос или по скоро въпроси и се надявам някой да ми помогне с отговора им. Въпросите ми са свързани с кандидатстване психология,и те са какъв е изпитът по психология във всички университети ли е еднакъв,изпита само писмен ли е,и от кои предмети се взима оценката за балообразуването.
Благодаря предварително

BrainlessROCKBABY
08-22-2012, 10:26
За България ли става дума?

СУ има най-високо реноме за психология и философски науки

специално за психология, условията са следните:

Състезателни изпити

По избор
І. Изпит с коефициент 3:
1. Български език и литература;
2. Английски език;
3. Немски език;
4. Френски език;
5. Испански език;
6. Руски език;
ИЛИ
ІІ. Матура с коефициент 2,5:
7. Български език и литература;
8. Английски език;
9. Немски език;
10. Френски език;
11. Испански език;
12. Руски език

Балообразуващи оценки от дипломата за средно образование:
• Матура или оценка от дипломата по Български език и литература;
• Матура или оценка от дипломата по чужд език.

victoria.kamenova
08-23-2012, 08:18
Благодаря за отговора. Наистина ми помогна.Ще съм благодарна ако някой ми даде информация и за Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий" :)

bebeemalko
10-15-2012, 14:33
т.е. на мен за софийския не ми трябва тази история дето ми дерат задника за нея. Така де и аз искам да запиша психология. Аз ли не съм разбрала или история не ми искат изобщо при приема?

jghgh
10-15-2012, 14:49
В Търново приемат далеч по-лесно психология, отколкото в СУ... Там като че ли няма и толкова желаещи...

В СУ се влиза с изпит или с матура, но коефициентите са така направени, че с матура е невъзможно да влезеш.
Изпит можеш да държиш по всички езици без италиански (катедрата са решили така; тая година нали бях кандидат-студент и се чудих на това странно решение; позвъних, скараха ми се, че изобщо питам и тн.), можеш да държиш и изпит по БЕЛ.
Три поредни години, откакто следя тази специалност, цедката е голяма. Първо, набор 90, бившият ми приятел (правист) беше споделил, че годината, когато кандидатствал, балът не му стигнал единствено за психология, а за всичко друго му стигало, като проверявал минимални. Ти сметни. После, миналата година по Новините даваха как има повече желаещи за психо-, отколкото за право. Тази година отново желаещите за психолози бяха повече от правистите, над 4500 кандидати за специалност, където приемът е 35 девойки* и не знам колко момчета.
Не пиша това, за да те демотивирам, а напротив - мноооого яко да се напънеш, защото от теб се очаква на изпита да имаш към 5,50.
Всяка година минималният бал е към 27 и нещо и на 3то класиране пада с някакви мизерни стотни.

Примерен вариант, че на матура имаш 6.00, както и другите 2 балообразуващи предмета.
2,5*6+6+5=27

Извод: не кандидатствай с матура в никакъв случай :д Готви се за изпит и то много сериозно.
Мисля, че най- много кандидатстват с английски за тази специалност. Така че дупе да ти е яко. Не е невъзможно, ако не те мързи.


*по спомени, не уча в СУ и съм им забравила справочника

anonymous708973
10-15-2012, 18:33
Може и с БЕЛ? Хм.
Примерен вариант по БЕЛ или английски някой има ли?

Ако цедката е толкова голяма, 5.50 е дори малко, пък и изключително постижимо. За филологиите искат повече.

bebeemalko
10-15-2012, 18:39
Да, но на мен ми беше друга мисълта. Ти казваш, че повечето избирали английски, но възможно ли е да се пробвам с изпит, но по история, защото аз не видях някъде да пише история. Само езици. Беше ми полезна информацията все пак, мерси :)

jghgh
10-15-2012, 18:55
Може и с БЕЛ? Хм.
Примерен вариант по БЕЛ или английски някой има ли?

Ако цедката е толкова голяма, 5.50 е дори малко, пък и изключително постижимо. За филологиите искат повече.

Не е така. А и е важно да имаш и добри резултати на балообразуващите предмети.
5,30 не влизаш психология (или hardly), но английска филология влизаш.
За филологиите като цяло баловете не са чак толкова високи, освен за китаистики, кореистики, скандинавистики, пр.
Масово хора, кандидатстващи за психология си влизат 2рото желание, което често е филология или нещо друго.
Да, 5.50 е постижимо, но не е да щракнеш ей така с пръсти. В крайна сметка трябва да пребориш към 4000 кандидати - да си в топ 35. За мъжете, както казах, не знам колко бяха местата : )
w0sh може да ни осветли по въпроса.



Примерни варианти по език не излизат, но в сайта на СУ пише какъв е форматът на изпита. Досегашните теми, които са се падали по БЕЛ, ги има в нета, ама по-късно ще потърся.

anonymous708973
10-15-2012, 18:59
За филологиите като цяло баловете не са чак толкова високи, освен за китаистики, кореистики, скандинавистики, пр.

Досегашните теми, които са се падали по БЕЛ, ги има в нета, ама по-късно ще потърся.

Аз тези филологии имах предвид. Там е сеч просто :)

Теми по БЕЛ? Гр. Мислех, че е само тестче :д

jghgh
10-15-2012, 20:23
С тест са във ВТУ. В СУ има теми - избираш есе или лис. Ето да видиш за какво иде реч:


Теми на СУ „Климент Охридски” 1990 – 2011г.

1990 година – „Теми и идеи в поезията на Пенчо Славейков“ – 46% двойки.
1991 година – „Любов и омраза в поезията на Христо Ботев“ – 46,5% двойки.
1992 година – „Трагичното в поезията на Яворов“ – 45,6% двойки.
1993 година – „Поетически идеи за участта на човека в творчеството на Вапцаров“ – 46% двойки.
1994 година – „Родът, личността и историята в романа „Железният светилник“ на Димитър Талев“ – 47,6% двойки.
1995 година – „Героите на Йовков в търсене на хармонията“ – 50,4% двойки.
1996 година – „Героите на Димитър Талев на кръстопътя на историята“ – 50% двойки.
1997 година – „Блян и спомен в поезията на Димчо Дебелянов“ – 50% двойки.
1998 година – „Родината, майката и любимата в лириката на Яворов“ – 48,91% двойки.
1999 година – „Домът на раздялата в повестта „Гераците“ на Елин Пелин“ – 50% двойки.
2000 година – „Човекът като творец на живота в поезията на Пенчо Славейков“ – 51,7%двойки.
2001 година – “Съмнение и спасение в поезията на Д.Дебелянов”
2002 година – “Проблемът за страданието в поезията на П.Славейков”
2003 година – “Свободата като избор в поезията на Христо Ботев”
2004 година – “ Страдание и спасение в поезията на Христо Смирненски”
2005 година – „История и избор в романа Тютюн“
- цитати:
„Който сам е себе си постигнал, той живее во вечността и малко ще да знай какво ще каже времето за него“ ( Славейков – “Сърце на сърцата”) и „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира“ ( Ботев – “Хаджи Димитър”)
2006 година -“Човекът и времето в лириката на Атанас Далчев“
-цитати:
„А в свойта вяра сам не вярвам аз“ (Дебелянов – „Аз искам да те помня все така“) и „Може би искате да я сразите моята вяра“ (Вапцаров – „Вяра“)
2007 година – „Любов и спасение в разказите на Йордан Йовков“
- цитати:
„В тъги, неволи младост минува…“ ( Ботев – „Борба“) и „Аз не помня, аз не съм видял минаха ли моите години“ (Далчев – „Молитва“)
2008 – „Подвиг и памет в „Епопея на забравените“ на Иван Вазов“
04.2009
1.„Градът в поезията на Хр. Смирненски“ /предварителен/
2.- цитати: “ Блазе му, който умее за чест и воля да мъсти” – Христо Ботев, „Хайдути”. Втори цитат: „Но кой ще назове честта и кой – позора?” – Пейо Яворов, „В часа на синята мъгла”.


07.2009
1.„Самотата в поезията на Д. Дебелянов“ /редовен/
2.- цитати: „Как ще живеем ако не гоним измамата?“ („Мечтатели, Eлин Пелин) и „Да знаеш ти живота как обичам! / и мразя / празните / химери.“ („Писмо“, Никола Вапцаров)
04. 2010 – предварителен изпит СУ:
1.„Бунтът в поемата „Септември“ на Гео Милев“
2.съпоставтелно есе по цитати от Ботев и Дебелянов:
Кажи им, майко, да помнят,
да помнят, мене да търсят.
Христо Ботев „На прощаване в 1868 г.“
и от „Пловдив“ на Димчо Дебелянов :
И толкоз черни мисли ми тежат,
че аз не искам нищо да си спомня.
12.07.10 – БЕЛ
1."Трагизъм и просветление в поезията на Димчо Дебелянов"
2. Съпоставка на цитати от произведенията на Иван Вазов "Линее нашто поколение":
"Къде вървим, не мислим твърде,
посока няма наший път"
и на Пенчо Славейков "Сърце на сърцата":
"Пустиня е сърце без идеал”
03.04.2011 –СУ – предварителна сесия:
1.Героите на Елин Пелин между страданието и надеждата.
2.Съпоставете цитатите и осмислете заложените в тях проблеми:
"...пътят е страшен, но славен"
Христо Ботев, "На прощаване"
"Познавам своя път нерад,
богатствата ми са у мене..."
Д. Дебелянов, "Сиротна песен"
12.07.11 –БЕЛ
1."Пътища на прозрението в разказите на Йордан Йовков"
2. Сравнение на цитати от "Към брата си" на Христо Ботев:
"Ах ръка си, кой ще турне
на туй сърце дето страда"

и "Дяволско" на Атанас Далчев:
"Аз не искам състрадание от хората.
Аз имам всичко,моя е смъртта"
01.04.12 – предварителен

"История и избор в романа "Железният светилник" на Димитър Талев"
"Баща и сестра и братя мили аз да прегърна искам без злоба" е от стихотворението на Ботев "Майце си", а вторият цитат - "... Нямам братец, ни сестрица, братец да ме хвали, а сестра да жали..." е от "Хайдушки песни" на Пейо Яворов.

anonymous708973
10-15-2012, 20:35
Много обширни, бе. На творчеството на цял автор, не конкретно произведение. Ама е готино, де, показва какъв поглед имаш върху всички произведения. А цитатите дадени ли са?

jghgh
10-15-2012, 20:43
Да, разгледай целия код. Това са всички теми до предварителната сесия тази година. На редовната аз писах сравнение между цитати на Далчев и Вапцаров. "Съпоставете цитатите и осмислете заложените в тях проблеми: "И сякаш аз не съм живеел никога, и зла измислица е моето съществуване" от стихотворението "Повест" на Атанас Далчев. Втори цитат: "За него, живота направил бих всичко" от стихотворението "Вяра" на Никола Вапцаров."
Темата върху цялостно творчество (то и при цитатите е добре да се обгледа цялото) беше върху Яворов: "Страданието като съдба в поезията на Пейо Яворов".

Не е чак толкова сложно, аз без учене, с 4 страници с дребен шрифт (но добавих мнооого странични неща и още автори) изкарах 4,50, което обаче е крайно недостатъчно за елитните специалности. Чак ми стана смешно как във форума на СУ някъв обясняваше, че за 22 страници е получил 4,88 или нещо от сорта. Много зависи какво ти е съдържанието. Аз съм убедена, че моето беше уникално, щото и Дебелянов намесих, и западноевропейска философия.. Абе, яко беше. Въпросът е, че ако не си положил труд, не береш кой знае какви плодове, така че дерзай яко. Може да е трудно, но не е непостижимо да се изкара прекрасна оценка на този изпит.

anonymous708973
10-15-2012, 21:12
Тоест, ти си избираш дали да пишеш сравнения между цитати или темата за цялостно творчество?
22 страници... как пък не.
Колко време е изпитът?

jghgh
10-15-2012, 21:19
Да, ти си избираш дали да развиваш темата или да съпоставяш цитати. И двете са еднакво сложни, каквото и да обясняват студентите. Съответно и лесни де, ако имаш познанията.
Хубаво е да знаеш цитати наизуст или да можеш да ги перифразираш - зачита се, да обглеждаш колкото се може повече произведения от автора.

Не си спомням продължителността на изпита колко беше... май 4 часа : /