PDA

View Full Version : IELTS, TOEFL и следване в чужбина



maria225
08-22-2012, 12:52
Здравейте! От Пловдив съм и скоро ще започвам курсове за CAE, но понеже сигурно ще ми се наложи да взимам IELTS или TOEFL, исках да ми предложите някакви интензивни курсове. Ще ми е полезно и мнението ви относно двата сертификата. Мисля да уча в чужбина (най-вероятно Англия), но още не съм си избрала специалност. Ще ми е полезна и всякаква информация относно кандидатстването и датите, тъй като на някои места чета, че трябва да си подадеш документите най-късно до 15 декември, а на други до 15 януари. Скоро пък видях, че това зависи от университета и специалността, която си избрал. Ще съм благодарна на всеки, който ми помогне :)

maaarietta
08-22-2012, 23:03
А мога ли да те попитам, на какви години започват да се полагат тези изпити? Защото аз също искам, но не мога да намеря..

maria225
08-23-2012, 06:53
Няма някаква точно определена възраст. Въпросът е да се чувстваш готова. Ходиш ли на някакви курсове по английски? Ако не, когато си намериш някоя школа, те ще ти предложат тест, с който ще определят нивото ти и започваш. Преди да започнеш със сертификатите и изпитите - TOEFL и IELTS, може да ти се наложи да минеш някои нива(аз трябваше да мина Upper-Intermediate). За сертификатите на Кеймбридж мога да говоря повече. Мога да ти предложа и места, ако си от Пловдив.

П.П. 1) Ти на каква възраст си? Ако ще кандидатстваш в чужбина, е добре да се ориентираш по-рано, за да имаш време.
2) Пиши, ако имаш въпрос или не съм те разбрала правилно. Ще се радвам да помогна! :)

maaarietta
08-23-2012, 13:01
Ами аз съм на 14, сега ще съм 8 клас и ходя на школа по английски от 5 клас. От София съм. Тази година от школата ми имаше изпити за Cambridge, но аз не отидох, защото не се чувствах достатъчно подготвена, за това ще ходя тази година. Мисля, че на тези изпити, които школата ми предлага всяка година покриваш различно ниво. За сега съм се засилила към тези exchange програми, в който кандидатстваш и ако те приемат отиваш са една година, обаче в САЩ при приемно семейство в гимназия, та ще видим какво ще стане там и така. :)

maria225
08-23-2012, 13:08
Аха, ами това е супер! Не се притеснявай тогава, защото имаш много време. Ако пък и отидеш в САЩ за 1 година, няма да имаш никакви проблеми с английския.Успех ти пожелавам!

П.П. Сега, ако се намери някой да ми разясни и на мен нещата за TOEFL и IELTS, ще е супер. :)

maaarietta
08-23-2012, 13:13
Аз познавам едно момиче, което полага тези изпити тази година, тя е за 10 клас. Ако искаш мога да ти дам фейсбука и? : )

maria225
08-23-2012, 13:17
Да, прати ми го на съобщение. По-добре предупреди и момичето, за да не се чуди.. :D

shmatarok
08-23-2012, 13:49
Документите за Англия и като цяло за обединеното кралство се подават официално до 15 януари в годината на започване (т.е. примерно тази година срокът беше до 15.01.2012 за програмите, започващи септември/октомври 2012г). Можеш да си подадеш документите и след тази дата, но това вече ти ограничава възможностите за прием. Иначе има и изключения - специалностите като медицина, ветеринарна медицина и фармация май, както и кандидатстване в Кеймбридж и Оксфорд имат свои срокове, които обикновено са само до средата или края на октомври.
Разликата между IELTS and TOEFL е в начина на провеждане на изпита. IELTS е хартиен формат, докато при тойфел всичко се прави на компютър, включително спийкинга. Ако изкараш САЕ с А, може и да не ти се наложи след това да взимаш допълнителен сертификат. За курсове не мога да ти препоръчам нищо, защото не съм от Пловдив, но съветът ми е да правиш колкото можеш повече упражнения извън тях - нетът е пълен с тестове, помощни материали, учебници и какво ли още не. Аз лично не съм разчитала на курсове, за да се подготвя, използвах преподавателката само да ми проверява writing-а и изкарах 7.5 на ielts :) Всичко е до самоподготовка.

maria225
08-23-2012, 16:56
Благодаря ти за полезната информация! Чух за IELTS, че бил доста стресов тест, че времето те притискало изключително много и подобни истории. Вярно ли е и при теб как беше? 7.5 е доста добра оценка, сигурно нивото ти е било доста високо. :)

shmatarok
08-23-2012, 22:22
Моля. :) За мен лично, от двата изпита, тойфел е по-стресовият вариант. Фактът, че си в една стая с още купчина други момчета и момичета, които правят едновременно говоренето, слушането и писането, ме навежда на мисълта, че трябва да имаш зверска концентрация, за да направиш собствените си задачи, докато някой до теб говори на компютъра. Времето притиска и в двата случая, просто трябва да си експедитивен, на мен ми беше по-трудно да успявам навреме с пробния тойфел, отколкото с ielts, където имах възможност дори да си проверя за грешки. За мен по-лесният вариант беше точно IELTS. Колкото до оценката - на мен ми беше напълно достатъчна. :)

lala7
08-26-2012, 23:54
Здравей :)
Аз ще уча в Англия тази година и държах IELTS през юли и също като момичето,което е писало преди мен изкарах 7.00 без школи или подготовка извън училище.Има страшно много примерни варианти в интернет и скали,с които после да си сметнеш резултата от слушането и четенето.Като цяло на мен времето ми стигна с изключение на writing-а,защото доста се отплеснах с графиката.Освен е това е възможно speaking-a ти да не е в същия ден,което малко или много намалява натоварването,защото между останалите 3 компонента паузи няма. Поздравления за избора все пак,Англия едва ли ще те разочарова. :)