PDA

View Full Version : Как да се справя с този проблем?



ComeGetMe
08-24-2012, 06:25
Здравейте, попадам в абсурдна ситуация (абсурдна по мое мнение) с една приятелка. И двете сме малко над 18 години, но имам чувството, че тя се държи... не знам как да го нарека даже... детински... задушаващо? Дразни ме поведението и, но не знам как точно да се справя, защото ако и кажа директно ще се засегне и ще започне да се изкарва жертва, била виновна винаги за всичко, да ми вади кирливи ризи, да се прави на света вода ненапита, да злобее и други драми от сорта(пробвала съм).

Просто ето какво ме дразни най-много - като ми каже "ЗАЩО НЕ СЕ ОБАДИ".... примерно излизам с приятелка до някой магазин, за да си купим нещо и тя в това време звъни и като и кажа, че съм излязла веднага следва "защо не се обади" със сърдит тон :@ еми аз от къде да знам защо не съм се обадила, аз ако трябва да звъня на всички и да мисля за всички... да не би пък да съм длъжна в крайна сметка да я водя постоянно с мен, веднага тръгва да ми държи сметка защо защо защо. Има нуждата да знае къде съм, с кого съм, какво правим и т.н. аз чак вече взимам да се чувствам виновна защо съм излязла. Примерно звъни ми и мълчи и чака аз да я питам нещо... и ако аз не я питам ще седим и ще мълчим и затова обикновено правя компромис и я разпитвам някакви работи ко прави и т.н. Звъняла да ме чуе, ами радвам се, няма лошо, но не е най-подходящият момент като знае, че съм с някои да трябва да давам обяснения и да вися по 5-10 минути на телефона, тъпо е. Ако и кажа после ще говорим или после ще ти се обадя било "да чака писмо от мъртвец" или "не съм я ебавала за 2 стотинки". Аз реално не мога да правя нищо на спокойствие, защото знам, че тя ще звънне и ще се сърди и тя не знае защо. Иначе тя ако излиза някъде или ако трябва да ходи някъде няма проблем, но аз ако трябва да излизам трябва да давам хиляда обяснения. Един следобед ми звъни - ко правиш, скучая, казвам. Какво ще правиш? - Ако се намери нещо да правим ще е добре. И тя вика ок и ми затвори. След 2 часа ми звъни "Какво ще правиш вечерта?", казах, че най-вероятно ще съм с приятеля ми и тя вика "Ок, обади се като отиваш там", викам и "ти ко правиш" - била на кафе с приятелка. брейййййййййййй значи принцесата, хем и казах, че ми е скука, хем и тя си търсела какво да прави, но не ме е извикала, като я излязла на кафе с приятелката си, иначе ако съм аз едва ли не съм виновна що не съм се обадила и на всичкото отгоре си подрежда ангажиментите за по-късно, че и АЗ да и се обадя като излизам и тя наготово да дойде... не е ли нагло?
Имало е и такава ситуация: събрали сме се в бившия ми приятел аз и негови приятели и техните приятелки, тя звъни и веднага почва да опява защо не съм се обадила ала бала, ко правим, кои сме, до кога евентуално ще седя там и от сорта. Не мислите ли, че е малко тъпо да сме се събрали компания и изведнъж някой да му звъннат и да тръгне да изброява имена, да се обяснява кой какво прави и т.н. И аз я виждам, че иска да дойде - което не е проблем, макар че не е моята къща, че да каня чужди хора, и след всичките обяснения кои сме, какво правим, какво ще правим и т.н. и висене 10 минути на телефона следва "ами няма да идвам, защтоо еди-кои-си е там"... facepalm Имам и други приятелки като нея по-близки, но никоя от тях не ми се сърди, че излизах с неговата компания или да се е тикала и тя да идва или да ми държи сметка. Имало е и много други такива ситуации с приятеля ми или неговата компания - примерно аз и той и един негов приятел отиваме на басейн и по пътя тя звъни и почва да се цупи защо не съм и звъннала и т.н. и викам айде хващай едно такси и идвай, кво, не че не я искам, ама аз от къде да знам, че ще иска да дойде с нас. "Еми няма да дойда и не ми звъни като се прибереш" и ми затвори. (Но в крайна сметка както съм я научила...един вид до толкова правих компромиси и търпях това, че тя един вид почна да се чувства като част от нас и трябваше да бъде търсена винаги, когато излизаме).
Друга абсурдна ситуация е бях много изморена и се прибрах към 10/10инещо и си легнах.. при което тя предположила, че съм с приятеля си и неговите приятели, но нарочно не и вдигам и твъгва да звъни на пожар, докато изключи сигнала, така 4 пъти, после на другия ми номер, събудих се естествено и вдигам "къде си?", викам "в нас, спа".... при което мълчание и след малко "когато спреш да ме лъжеш ми се обади" и ми затвори... КОООООООООООООООООООО :@ направо откачих. че после и не ми отговаря във фб, не ми вдига...
И с цялата си наглост като скъсах с вече бившия ми ми каза "даже се радвам малко, че не сте заедно, защото сега имаш повече време за мен" ВТФ?!
Последната сигуация е следната: снощи щяхме да излизаме 4 човека и аз трябваше да звънна на нея, обаче тя била на рд и аз и обясних нали, че сме се уговорили и тя каза, като седнем на някое заведение да и се обадя къде сме, може да дойде. Излязохме нали, разходихме се из парка и тръгваме към центъра и по едно време звъни, ко прайте, къде сте ала бала. пааак дай обяснения. "нали щеше да се обаждаш", казах и, че не сме седнали никъде още и затова не съм и се обадила. пак тръгна да се цупи, дори тръгнахме да се караме по телефона. била се обадила да ни чуе къде сме ау, не знаела, че не сме седнали никъде, иначе то е да чакала писмо от мъртвец, ако трябва аз да и звънна.. викам нали след като не е сигурна дали сме седнали защо тръгва да спори и да се сърди защо не съм и се обадила и блабла скарахме се, но въпреки това като седнахме и се обадих да и кажа къде сме, тя вика "ако реша да дойда ще се обадя" и не дойде... facepalm... значи вдига панаир и накрая не дойде. Иначе на РД, пък 3-4 пъти звъня ей така без причина.
Дразня се, подпушено ми е, но не искам да се карам с нея, защото се познаваме от 13-14 години, а и няма смисъл. Просто не знам как да действам и какво да и казвам като попадна в такава ситуация.

Нейното обяснение затова е, че много държала на мен и като не съм я търсела се чувствала ненужна и едва ли не се натрапвала като и кажа "ела" после като ми звънне. Но аз я познавам от много години и ми е ясно, че не е точно така, заради някои неща от миналото, когато бях за нея "предателка" и "долен човек" - т.е. тия неща ги правеше или все още прави нарочно само и само, за да ми е гадно.


Както виждате темата не е много за любов, но в "Училище и приятели" влизат малки деца 7-8 клас и бих желала по-зряло мнение, а тук знам, че влизат по-големи. Мисля, че много хора имат този проблем със задушаващи приятел/ки.

TheBeliever
08-24-2012, 06:33
Защо, по дяволите, я търпиш тая? Нека си вдига панаири, нека се изкарва жертва, нека прави драми. Гледай себе си и се отърви от това обсебващо болно същество.

Teenhelp1
08-24-2012, 06:41
Ама чакай малко вие гаджета ли сте или приятелки ? :D

daq96
08-24-2012, 06:48
Като искаш да си разрешиш проблема - кажи й! Защото аз не мога да понасям такова държание - дори майка ми не ме държи така изкъсо.

shmatarok
08-24-2012, 07:00
Ако държиш до някаква степен на нея, един ден я хващаш и ѝ описваш нещата от твоята гледна точка. В момента на разговора може да се обиди или разсърди, но ако наистина те смята за приятелка, след това би трябвало да премисли и да опита да се промени.

ComeGetMe
08-24-2012, 07:05
Всеки път, когато е имало проблем и съм и казвала, това означава, че я обвинявам, че тя е виновна и т.н. Изкарва се жертва, драматизира повече, отколкото е необходимо и нищо не става общо взето. Става така, че се чувствам виновна, че въобще съм и казала нещо и трябва да тръгна да и се моля и извинявам едва ли не. ЕСТЕСТВЕНО не съм длъжна, но така обръща нещата, че излизам едва ли не злобарка аз.

TheBeliever, вярвай ми, искам нещо да се промени в положителна посока. Не знам дали ме разбирате, но това е голям разход на нерви и негативна енергия, докато бях още с приятеля ми беше ужас, ежедневие, по няколко пъти на ден. По едно време дори си мислех, че ако се разделя с него поне ще миряса, че ще и обръщам повече внимание. По едно време дори неговите приятели почнаха да и се дразнят и да ме питат защо търпя това. То е станало рутина, ежедневие и имам чувството, че не мога да променя това, защото ние сме 5 момичета, които още от малки сме заедно, живеем в един квартал и т.н. Както казах, познаваме се всички от около 14-15 години, не мога да се скарам с нея, на снимки, спомени, всичко ни е заедно.

Teenhelp1
08-24-2012, 07:13
Това момиче явно трябва да посети психолог.Нейното вече е прекалено...

ComeGetMe
08-24-2012, 07:17
Е, не чак психолог, но определено трябва да намери друг отдушник или начин.
Но малко и аз съм си виновна, защото така съм я свикнала, ако я бях научила да не ми се лигави още в началото нямаше да е така.
Пф... не може да продължава така :(

TheBeliever
08-24-2012, 07:18
И като е толкова изнервящо и ужасно и прочие ЗАЩО ТЪРПИШ? Нека да се скарате, нека да се прави на жертва, нека да си "злобарката". Няма как да й се умилкваш, да й вървиш по свирката и да очакваш, че нещо ще се промени.

Не, че няма как да се скараш с нея. Не ти стиска.

ComeGetMe
08-24-2012, 07:25
Да, права си, не искам да се карам с нея. Но не искам и да бъде, както до сега. Сложно е за отношенията ни, по-добре е да се отдалечим една от друга, от колкото да се караме, защото майките ни, всички се познават и са приятелки, както споменах винаги всички сме правили всичко заедно, няма как да се скарам с нея и да продължаваме да излизаме заедно, така ще стане сложно и за останалите да ни делят и да търсят време кога да излизат с нас поотделно и да бъдат между чука и наковалнята. Единственото решение, което виждам сега е след месец, когато заминем да учим в университет, въпреки, че ще сме в един град, просто всеки ще си тръгне по пътя, макар че съм сигурна като остане сама веднага ще ме потърси. Но това е цял един месец. O_o

ComeGetMe
08-24-2012, 07:30
Защо, по дяволите, търпиш? Нека си вдига панаири, нека се изкарва жертва, нека прави драми. Гледай себе си и се отърви от това обсебващо.

Това мнение много ми харесва, защото в крайна сметка моят живот и моите чувства и емоции са най-важни. Вярвам, че човек трябва да постави първо себе си на първо място и после всичко и всички останали, но явно съм направила грешката да се пусна по течението без много да мисля какви биха били последствията от компромиси, които не е трябвало да правя, и от извинения и чувства на вина, които въобще не трябва да изпитвам. Дори и да е права.

TheBeliever
08-24-2012, 07:34
Това мнение много ми харесва, защото в крайна сметка моят живот и моите чувства и емоции са най-важни. Вярвам, че човек трябва да постави първо себе си на първо място и после всичко и всички останали, но явно съм направила грешката да се пусна по течението без много да мисля какви биха били последствията от компромиси, които не е трябвало да правя, и от извинения и чувства на вина, които въобще не трябва да изпитвам. Дори и да е права.

Ама не е права. И хем знаеш, че трябва да поставяш себе си на първо място, хем в предния пост се обясняваш колко неприятно щяло да бъде за всички други.

ComeGetMe
08-24-2012, 07:38
:D Знам, усещам се. :D Просто понякога съм ftw и "аз ли не съм в час или другите не са в час".
Просто така съм свикнала и промяната на рутината ми се вижда нещо много сложно и трудно. Но ще измисля нещо и ще пробвам. Било то и да не и споделям вече и да се отдръпна. Сама ще си е виновна.

Amore-Mio*
08-24-2012, 08:25
Защо изобщо я търпиш?

Може да сте си близки приятелки и да се познавате от 10 000 години, но тя няма право да ти държи сметка и да се сърди за глупости. Нахална е и на всичкото отгоре е свикнала винаги тя да е в центъра на твоето внимание. Следващият път, когато пак постъпи така - не я търси. Сама ще те потърси след това. Не й давай обяснения. Дръж се като нея или просто седни и поговори с нея. Оправданието, че много държи на теб е изключително тъпо и безсмислено за това държание.

sweetycherry33
08-24-2012, 08:32
Случайно да не е зодия рак? :Д РачИ като мен... щом пита постоянно къде си, с кого си и какво правиш ... пишеше в хороскопа, че това е типична чертна на раците, не знам до колко е вярно.

Тя отнася ли се така и с другите?

Обясни и как се чувстваш и какво искаш да промени в себе си просто.Но си подбери думите внимателно.До сега може да не си успявала да поговориш с нея, защото не си си подбирала думите внимателно и може би не си улучвала правилния момент.
А ако не ти се занимава - недей.Просто я игнорирай, избягвай я ... и скоро вече ще си я забравила почти.

Надявам се да съм помогнала......

ComeGetMe
08-24-2012, 09:36
не е рак.
с другите... по принцип такова и е отношението към всички, но не знам дали го проявява към всички. защото част от останалите я игнорират или я отрязват като тръгне да им се цупи и после тя е тази, която се чувства виновна. има някои, които ги чувства по-близки от мен, но не им нахалства така, но то е, защото те като и кажат "не" и точка, по-резки са.
аз не искам да я променям, както се казва вълка кожата си мени, но нрава не, не искам да я правя по калъп и да я карам да бъде някаква, каквато ще я харесвам. просто като е такава и не ми допада, до там.

може би е просто по-добре да не се впрягам толкова и да не обръщам внимание. до сега съм се държала по един начин, вече ще почна по друг, каквото и да коства, достатъчно кофти се чувствах аз, сега е нейн ред, камо ли за други истории и хора, които не съм споменавала тук. но понякога толкова ме ядосва, че от нерви не мога да заспя.

antineutral
08-24-2012, 10:00
Човек сам си избира приятелите. Така като гледам сама си отговаряш на въпросите. 14-15 години са много време и не можеш с лека ръка да ги стъпчеш, да обърнеш гръб на човек, с който дълго време сте били в някакви отношения, същото важи и за него. От друга страна, отношенията понякога стигат до моменти, където е необходимо да се преразгледат и да се изкачат до някво състояние различно от настоящето, което не радва никого. Обърни внимание на начините по които си решавала конкретни твои лични проблеми и виж дали не можеш да откриеш нещо, което ти е от полза и което си успяла да надживееш.

druzilla
08-24-2012, 10:01
Ама чакай малко вие гаджета ли сте или приятелки ? :D

И аз това се чудя :D

ComeGetMe
08-24-2012, 10:12
пф, пожънах неуспех преди малко. звънна ми, нищо, че си повикахме по слушалката снощи, но сега се държеше, все едно нищо не е станало, пак да ме чуе кво правя. пита ме дали съм се чувала с едно друго момиче, дето супер ревнува, ако не я извикаме като излизаме с нея и и казах, че не съм я чувала, а всъщност ние даже излизахме по магазините, на кафе, ау. оффф затова се дразня и на себе си

Julliee
08-24-2012, 10:27
Завистта понякога променя момомчетата към по-лошо..до колкото разбрах от казаното от теб,ти споменаваше 2-ма приятели и как излизаш с тяхната компания,отделно с още твои приятелки.....очевидно,че тя не е толкова търсена компания от теб и по-някакъв начин се присламчва към единствената,която и търпи поведението,но не се усеща,че чрез завистта си ще те докара до лудост...Поговори с нея,ако не ти възприеме думите и не се промени,"късаш" с нея и толкова..Никой няма нужда някой да му пили на главата и да му държи сметка,само си усложняваш живота

nymphadora
08-24-2012, 10:42
Гледай да се отървеш докато е време.Най-страшни са обсебващите хора.

ComeGetMe
08-24-2012, 10:48
единственото до което ме докарва е да се чувствам зле и да се ядосвам и най-вече да загубя уважението си към нея, от където следват много по-лоши неща. после да не се чуди защо не и звъня, макар че аз и звъня всеки ден, не знам от какво се оплаква.

Julliee, всъщност и тя си има с кого да излиза и не мога да разбера защо се тика при мен, явно, защото само аз я търпя, а част от нейните приятелки я търсят само, за да и се оплачат за нещо, вместо да излизат с нея. Освен това колко момчета и пишат, защото е хубава, но тя все ги реже и си стои сама в тях по цял ден, а после се оплаква, че не правела нищо по цял ден, скука и че била сама. Била свикнала, както тя казва, "да става по нейната". Поне си признава... все гледа да се изкара над другите като по-умна или просто "по-", особено пък сред непознати или в мъжка компания и го играе непоколебима и силна, но само на думи. Според мен просто има проблем със самочувствието и това е като защитна реакция и затова се тика при мен, за да се чувства по-силна, като я търпя и хептен за мезе ме е взела явно. чак да стигна по форуми да се оплаквам... *_* Не знам дали сега и сипвам така, само защото съм набрала или по принцип ми е било такова мнението за нея. А нея като се съберем тя само обяснява с кого си писала, какво и казал, как и го казал, как се почувствала, какво си помислила, как я гледал и трябва да слушаме нея. Тъпо е да излезем на заведение и тя да тръгне да обяснява такива неща, вместо да си говорим за нещо друго. Същото нещо ме дразнеше като излизах с компанията на приятеля ми и тя като е с нас. Всички говорят на една тема, а тя ме дърпа настрана и тръгва да ме занимава какво правила днеска, с кого излизала, ко правили и така се изолираме от останалите. Понякога пък аз съм седнала до приятеля ми, а тя ме дърпа към нея и вика "ела при мен" или "седни при мен" или "що ме отбягваш" O_o един път се прибирахме и аз тръгвам да хващам приятеля ми за ръка и тя в това време ме хваща под ръката и ме дърпа към нея и той като видя ме пусна... и аз се ядосах нали и си дръпнах ръката, а тя "защо правиш така сега"... еми ей така, за кеф -.- боже... един път пък бяхме пак на домашно и на бившия ми му се доспа и вика "искаш ли да си ходим, че съм изморен, ще те изпратя преди това" и аз ок, нали и тръгваме и тя като скочи "мен някой пита ли ме какво искам да правя, за 2 стотинки не ме ебаваш" и т.н. и всички стоят и гледат мене, гледат нея, гледат мене, гледат нея и аз стоя с отворена уста и всички мълчат и се споглеждаме... аз ли съм луда или не виждам логиката?!?!?! тръгваме си с приятеля ми да се прибираме, а тя ми казва "мен кой ме пита какво искам да правя" О____________________О ем прави каквото искаш бе човек, като искаш тръгвай с нас, ако искаш стой с останалите..... боже........ понякога нямам думи просто.