PDA

View Full Version : въпроси относно SAT



mother_of_god
08-26-2012, 20:25
Здравейте!

Мисля си за кандидатстване в елитните американски университети (Harvard, Yale, Stanford, Columbia и други от този ранг) и знам, че се изисква SAT reasoning, както и SAT subject tests за 2 предмета.

1) За чуждестранни студенти е задължително SAT subject test - english language, но тогава пак ли трябва да се вадят допълнително още 2 или автоматично се взима английският като един от 2та?

2) Нямам наблюдения, а и не мога да открия информация за нивото на SAT I и II като цяло - Каква трябва да бъде нужната подготовка, на какво ще отговарят като еквивалент, които изучаваме в училище?

Благодаря предварително

KTwhipp96
08-27-2012, 05:26
Здрасти и аз съм се насочила точно към тези унита (от ivy league) САТ 1 и САТ 2 са ти напълно отделно, тоест ти задължително взимаш САТ 1 и отделно трябва още 2 или 3 според изискванията на университета, който искаш. Общо взето нивото на САТ 1 се равнява на С1, разбира се недей да разчиташ само на това което учим в училище или на курсовете които ходиш, предполагам ти си се поитересувал и знаеш учебници и такива неща така че няма да ти обяснявам. За САТ 2 примерно аз ще взема Математика 2C тоест горното ниво, което включва всичко, което сме учили, испански и още един, който не съм решила още. Задължително си намери учебници за определения предмет специално за САТ-а малко трудно се намират, ако имаш нужда ще ти помагам с каквото мога. Иначе по биология, химия, физика има разлики с това което учим в училище, не можеш да разчиташ само на тези знания, това искам да кажа, ако имаш възможност започни уроци някъде. Ами това се сещам за сега ако имаш някакви въпросе питай. Кой клас си? :)

mother_of_god
08-27-2012, 21:47
Ами настоящата година ще съм 11 клас. Също така се чудих дали признават чужди езици (за САТ 2), особено ако няма да имаш нищо общо с тях в университета. (макар че не срещнах изключения за това в сайтовете на унитата). А и ти каза, че ще взимаш математика и испански, но защо не вземеш английски? Те така или иначе те задължават да го изкараш, един вид като доказателство че знаеш езика. А ако трябва да оприличаваме ниво на САТ2 за езици, как би могло да се определи? Примерно нещо като CAE или CPE... Аз най-вероятно ще вадя английски и немски, ако става врътката :)

derbella13
08-28-2012, 10:32
Ох, дай да помогна, че сте го закъсали. Първо, не можеш да сравниш английския от САТ1 с нито C1, нито С2. Защото и на родния им език, американците и англичаните правят грешки. Второ, в Сат2 няма английски. Има литература, която пак е несравнима с С1 и С2. Трябва да я знаеш, както знаеш литературата на български. За другите езици в Сат2 (Испански, японски, китайски, френски, немски и др) не знам на какво са равни по европейската рамка. Може да направите няколко примерни теста, за да видите. Но не се съсредоточавайте само на езиците на Сат2. Знаете има и математика, химия, физика, история(американска и световна) и др. За съжаление, университетите не приемат никой един от сатовете като доказателство, че знаете английски. Трябва ви Тоефл. Разровете се малко, ще намерите доста неща.

KTwhipp96
08-28-2012, 13:01
Напротив, кой те излъга, че не може само със САТ-а?? Кандидатства се с САТ1/2, есе и диплома, друго не ти трябва за американските унита. И да мога да го сравня защото примерно с ниво B1 ако си тръгнал да взимаш САТ, по-добре да не си даваш парите, за да си сигурен че ще го вземеш е желателно да си минимум В2 и да се чел адски много книги, литература от класическите произведения защото много от думите които ще срещнеш на изпита не се учат по курсовете и са остаряли форми.

derbella13
08-28-2012, 18:57
С Б2 няма да вземеш Сат1 с резултат близо до средното. Ако си чел толкова, нямаше да си Б2. Това е за есето и критично четене. Математиката не зависи толкова. А кога съм казала, че не ти трябва Сат1 и Сат2. Казах, че не ги признават дали знаеш език, или не.

zlatko98
08-30-2012, 17:03
Напротив, кой те излъга, че не може само със САТ-а?? Кандидатства се с САТ1/2, есе и диплома, друго не ти трябва за американските унита. И да мога да го сравня защото примерно с ниво B1 ако си тръгнал да взимаш САТ, по-добре да не си даваш парите, за да си сигурен че ще го вземеш е желателно да си минимум В2 и да се чел адски много книги, литература от класическите произведения защото много от думите които ще срещнеш на изпита не се учат по курсовете и са остаряли форми.
Леле ще ходят в бръшляновата и почват подготовка в 11 клас - пък да не говорим, че си мисли, че не му трябва ТОЕФЛ. Ако кандидатстваш с диплома, различна от американска, ти трябва ТОЕФЛ. Тъй като видях, че сте споменали Харвард - за него трябват не два, а три САТ 2. Може да прочетете мненията на amk933 в някои подобни теми, защото наистина изяснява нещата. Книгата на Георги Вуков "Пътят към Харвард" също съдържа полезна информация. Пък да не говорим и за цялата информация в нета. Както каза derbella13 няма такова нещо като предмет английски на САТ 2, камо ли е задължителен за чужденци. Освен това дипломата, есетата и изпитите не са всичко - имаш препоръки, мотивационно писмо, интервю (ако се стигне до там). В 11 клас, който и да попитате ще ви каже, че сте закъснели с началото на подготовката. И бтв искат да ходят в най-елитните университети в САЩ, а не знаят, че трябва да се държи ТОЕФЛ...

derbella13
08-30-2012, 18:09
Златкo98, http://www.admissions.college.harvard.edu/apply/application_process/requirements.html Вече не са 3 Сат2, промениха го. :) Ха, не знаех, че има и други 98, които вече се интересуват.

KTwhipp96
08-30-2012, 18:46
zlatko98 Книгата съм я чела, ти не се безпокой. ТОЕФЛ ти е requirement не е задължително. Значи въз основа на инфомация от интернета не ми спори. Чичо ми преподава в Columbia University и той ми е обяснил абсолютно всичко което ми трявба. А дали е късно или не, не ми обяснявай, една семейна приятелка, тя вече завърши, започна подготовка в 11 клас и влезе в Харвард с пълна стипендия, препоръките и мотивационното писмо се намират лесно. Ако става въпрос за подготовката, примерно ти не мога да коментирам каква си, но момчето и аз явно усвояваме матириала бързо така че и за една година ще си справим, ти ако щеш и от 5ти клас си се подготвяй, ако си тъп като галош пак няма да успееш.

derbella13
08-30-2012, 19:19
^^ Говориш така, все едно вече си влязла в елитен уни. Requirement означава, че ти трябва, а не е по избор. Есетата не са лесна работа, някой хора работят по тях цяло лято. А момичето може да е почнала подготовка в 11 клас, но сигурно вече е била насочена. Под това имам предвид, че вече е чела какво на какво трябва да се съсредоточи (английски, извънкласни занимания, математика )и просто в 11 клас е започнала подготовката на Сатовете. Освен това ти трябва нещо, което да те отличи от другите. Това че започваш в 11 клас и си много умен, няма да те вкара. Защото почти всички, които кандидатстват там са такива(умни). А че не си много умен, но това е мечтата ти и се бориш от много време, и получаваш добри резултати, може да е плюс. Но никога не знаеш. Много американци казват, че селекцията в Бръшляновата лига е много случайна. Но във всеки случай ще ти трябва английски (ест.) Имаш още доста да учиш по англ., щом се готвиш за Сат.

zlatko98
08-30-2012, 19:40
zlatko98 Книгата съм я чела, ти не се безпокой. ТОЕФЛ ти е requirement не е задължително. Значи въз основа на инфомация от интернета не ми спори. Чичо ми преподава в Columbia University и той ми е обяснил абсолютно всичко което ми трявба. А дали е късно или не, не ми обяснявай, една семейна приятелка, тя вече завърши, започна подготовка в 11 клас и влезе в Харвард с пълна стипендия, препоръките и мотивационното писмо се намират лесно. Ако става въпрос за подготовката, примерно ти не мога да коментирам каква си, но момчето и аз явно усвояваме матириала бързо така че и за една година ще си справим, ти ако щеш и от 5ти клас си се подготвяй, ако си тъп като галош пак няма да успееш.

Първо на първо - нямаш представа дали съм тъп като галош. Второ - по-ранната подготовка почти винаги е по-добър избор, защото имаш повече място за грешки. Доколкото при подготовката за една година едно нещо да не тръгне наред и всичко пропада. И както сама каза ТОЕФЛ-а ти трябва и не можеш да влезеш без него, следователно си е задължителен.

П.С.: Къде учиш?

KTwhipp96
08-30-2012, 19:57
Аз лично есето съм си го започнала и по английски се готвя, препоръки и такива неща са ми уредени. Това че е селекцията е случайна е така, но поне от познати и каквото съм чела е че търсят нещо по различно, тоест, амбициозни хора бол, то е ясно че като имаш претенции да влезеш в Харвард си се готвил и си се трудил доста, но те не търсят хора които са вглъбени изцяло в ученето разбираш ли, примерно братовчед ми (завъри Yale) на неговото интервю са коментирали почти през цалото време филм, който по онова време са давали в кината, човек с инетресна история, различни интереси ще спечели много повече точки пред човек, който като го попитат какво правиш през свободното си време- Ами уча и се готвя се да вляза тук. Иначе момичето си взе Сат-а без уроци, есето без чужда помощ си го написа, тя просто беше изключително умна, буквално една на милион.

П.С.: Златко - не говоря за теб че си тъп като галош говоря принципно. Съгласна съм, че по- ранната подготовка е до- добър вариант, но и за една година е напълно възможно човек да се подготви. Аз уча в първа испанска.

zlatko98
08-30-2012, 20:10
П.С.: Златко - не говоря за теб че си тъп като галош говоря принципно. Съгласна съм, че по- ранната подготовка е до- добър вариант, но и за една година е напълно възможно човек да се подготви. Аз уча в първа испанска.

Ще държиш ли САТ 2 по испански и ако да - само писмено или писмено + говоримо

dabrella13 - и ти ли си 98?

KTwhipp96
08-30-2012, 20:14
^ Писмено + говоримо

Cherry~♥
09-04-2012, 07:30
Златкo98, http://www.admissions.college.harvard.edu/apply/application_process/requirements.html Вече не са 3 Сат2, промениха го. :) Ха, не знаех, че има и други 98, които вече се интересуват.

има разбира се ;д ... И аз винаги започвам да се интересувам по-отрано за да имам време да се подготвя .Чела съм страшно много и за Сатовете и за Тойфела . Само искам да попитам за Сат 2 примерно ако го държим по два или три предмета задължително ли е един от тях да е език,примерно единия Сат 2 да е по математика , а втория трябва ли да е примерно немски или испански или може да е примерно биология или физика ?

zlatko98
09-04-2012, 17:29
има разбира се ;д ... И аз винаги започвам да се интересувам по-отрано за да имам време да се подготвя .Чела съм страшно много и за Сатовете и за Тойфела . Само искам да попитам за Сат 2 примерно ако го държим по два или три предмета задължително ли е един от тях да е език,примерно единия Сат 2 да е по математика , а втория трябва ли да е примерно немски или испански или може да е примерно биология или физика ?
Може да избереш каквото искаш. Например в MIT,CIT и другите технологични изискват задължително математика 2 и една точна наука - т.е. без език. Може дори да караш само два езика или пък двете математика ( каквито си искаш комбинации)

mother_of_god
09-05-2012, 20:16
Не успяхме да изясним:
Когато се взима SAT Subject tests за език, има ли някаква разлика в това дали е с или без говоримата част т.е. дали ако не взема изпита с говоримата част ще бъде нещо като ощетяване, или пък няма да е с по-малка тежест? Същото важи и за математиките - ще бъде ли то по-голяма полза явяването на по-трудния вариант? След като всички са Subject Tests не изглежда логично, но тогава кой би взимал трудните вместо лесните :?

mother_of_god
09-05-2012, 20:17
има разбира се ;д ... И аз винаги започвам да се интересувам по-отрано за да имам време да се подготвя .Чела съм страшно много и за Сатовете и за Тойфела . Само искам да попитам за Сат 2 примерно ако го държим по два или три предмета задължително ли е един от тях да е език,примерно единия Сат 2 да е по математика , а втория трябва ли да е примерно немски или испански или може да е примерно биология или физика ?

не те задължават нещо подобно :)

zlatko98
09-06-2012, 13:14
Не успяхме да изясним:
Когато се взима SAT Subject tests за език, има ли някаква разлика в това дали е с или без говоримата част т.е. дали ако не взема изпита с говоримата част ще бъде нещо като ощетяване, или пък няма да е с по-малка тежест? Същото важи и за математиките - ще бъде ли то по-голяма полза явяването на по-трудния вариант? След като всички са Subject Tests не изглежда логично, но тогава кой би взимал трудните вместо лесните :?

Принципно прави по-добро впечатление ако изкараш математика 2, защото показва задълбочени знания по предмета, а ако караш писмено + говоримо, доказваш, че знаеш езика и на практическо ниво. Поне аз така си мисля