PDA

View Full Version : Гледам на околните по извънредно негативен начин :<



Caleb_S
09-01-2012, 20:30
Здравейте.
Нясно съм, че темата ми не е особено подходяща за този раздел, но си имам своите причини да я пусна тук.

По същество - на 20 години съм, от мъжки пол, в момента живея в София. На външен вид съм си нормално изглеждащ (поне така се възприемам) - тренирам си редовно и си се харесвам, пък и хората ме намират за хубав (това го казвам за да не ме асоциирате на автопилот с някой озлобен пубер). Живях в чужбина за известен период от време ( почти две години за любителите на излишно инфо) и съответно се върнах да кандидатствам тук, тъй като имам родител и приятели, при които ми се искаше да поостана, пък после да си взема магистратурата в чужд университет. Такъв поне беше планът.

Какъв е проблемът ? Ами ... ще пробвам да го карам накратко и с минимално негативни епитети, тъй като за съжаление те са единственото, което ми изплува в съзнанието в опитите ми да квалифицирам това, което заварих тук. В Англия имах всякакви приятели - от разни социално отдръпнати до такива, които могат да запълнят 25 часа в денонощието с шантавото си поведение. Всеки от тях си имаше нещо, което го различаваше и заради което беше приятна компания.
Когато се върнах тук ме заля вълна от ... посредственост? Не знам как да го кажа, така че да ме разберете, но буквално всички тук са някакви такива негативни и озлобени и макар да знаеш, че биха ти помогнали в нужда, това не променя факта, че направо ти изсмукват щастието с присъствието, думите и поведението си.
Знам че изглежда грозно да говоря по такъв начин за хора, които уж имам за страшно близки приятели и просто не знам ... Промених се в чужбина ли ? Те станаха различни хора ли ? Въртя се в някакъв омагьосан кръг и единствения извод, до който достигам е, че колкото и да държа на тези хора, някак трябва да се дистанцирам от този негативизъм.
С голям кеф бих му отпуснал края, давайки подробности и разяснявайки защо гледам така на поведението им, но именно за да избегна това писах в този форум, тъй като това поведение и мироглед за присъщи за толкова голяма част от пишещите тук, че дори не е смешно. И все пак сред тези подчовеци (съжалявам, трябваше да го кажа) се намират и позитивно настроени хора, даващи конструтивен фийдбек и действително опитващи се да помогнат на другия, макар да съзнават обречеността на усилията си.

След всичко това въпросът ми е прост - Как го правите ? Как запазвате това състояние на щастие и филантропия ? Имам чувството, че ще се превърна в някакъв крайно циничен и озлобен човек ако остана още дори месец в тази държава. Просто не знам. Не е като да съм в компанията на глупави хора или в среда, която да служи за развъдник на подобни ценности. Наистина не знам. Защо са такива ? Защо не са щастливи ? Защо вместо да гонят някакви цели се конкурират в даването и налагането на мнение ? Удоволствие ли им доставя да спорят, да съдят и да налагат позицията си над другия ?


//

преди правих любителски клипчета, някакви по-абстрактни снимки и такива нещица. Макар да е чисто любителски и да не ме бива много, все пак полагах доста усилия и в крайна сметка научавах по нещо ново всеки път. За сравнение - ако изпратя нещо на приятел в Англия получавам или някакъв градивен отзив от типа на "м изглежда добре но не харесвам ХХХ" или някаква дебелашка шега, но все пак добронамерена и с цел да се посмеем. Пращал съм и съм показвал наживо и на приятели в Б-я и в повечето случаи отговорът е нещо от типа на "не ме кефи ама не знам що". Просто за да си проверя теорията един път изрязах сцена от филм, който един симпатяга ми беше казал, че е гледал и страшно му е харесал и му го пратих. Беше общо 3 секунди видео, но го изрязах в кадри, махнах част от тях и му ги пратих - общо 12 бройки. Започна едно обясняване кое не било наред, кое как трябвало да бъде и кое не му харесвало.

Това сякаш е на мода тук. Страшно ме дразни <.< Още повече ме дразни, че непрекъснато разни случайни типажи се правят на компетентни в неща, които са им далеч отвъд образованието. Пресен пример - говоря 4 чужди езика, обиколил съм половин Европа, имам преки наблюдения над немалко хора от различен произход и знаейки това едно момиченце реши да спори с мен, че германиците и (забележете обобщението) като цяло германските народи (вероятно е визирала езиковата група) били студени и злобни, тъй като така чела в интернет и чувала от приятели. И 30 минути се опитваше да ме убеди в думите си, макар единственото, което да й повтарях да бе, че имам различни наблюдения и не мога да се съглася...Изпих си кафето и се тръгнах, макар да нямаше какво да правя сам у дома.

И жаргонът ... лежерно ? тек ? мастия ? Срещал съм хора, на които 1 от 3 думи не разбирам какво значи ? Чалгата не ми е новост, но гледам вълната псевдо рапъри от детството ми се надига отново.



Та сериозно. Може ли някой да ми обясни какво се случва тук, че най-сетне да се успокоя и всяка дреболия да не ми се струва като крайна проява на непросветеност ? Разбирам, че така се забавляват хората тук и нямам проблем с това. Не разбирам обаче ЗАЩО ? А ми писна да се чувствам изолиран сред хора, които познавам откакто се помня.

DisappointedDreamer
09-01-2012, 20:49
Възхваляш себе си. Хубав съм, говоря 4 езика перфектно, дрън дрън дрън. Но все пак има проблем. И къде мислиш че е?

Като цяло мисля, че трябва да дадеш шанс на хората около теб. Не казвам, че трябва да се завреш в някоя чалга дискотека, стискайки зъби правейки се че ти харесва. Просто им дай шанс. Опитай се да ги опознаеш. Търси по-навътре, движи се в различни страни, общувай с хора точно като теб. Хора, които са пътували и видяли малко свят. Или хора, които се интересуват от света.

jghgh
09-01-2012, 20:53
Остани в чужбина тогава, съвсем добронамерен съвет. Привикнал си на техния живот, на техния манталитет и тук или ще трябва да свикваш да си в "hate city" (или "hate country", ако щеш, но в момента правя препратка към тази песен (http://www.youtube.com/watch?v=x_i1M4PpNU8) ) и да се смачкваш от живота тук, от културата и пр. или да се махнеш оттук завинаги.
Упадъкът на народа идва от лошия живот, който водим, поне според мен. Беззаконие, корупция. Неща, които ни обезверяват и огорчават & so on.
От др. страна не бъди съвсем предубеден. Според мен си някак на границата на това да бъдеш добронамерен или да си предубеден и да сложиш бариери между теб и другите.
Ако искаш да останеш тук, трябва да си адаптивен и да свикваш. И мен ме дразни жаргона. Дразнят ме много неща. Определят ме за сноб поради тая причина - тези, на които съм се разкрила. От др. страна аз знам, че съм си сдуханячка, та не съм убедена дали аз съм в грешка или тея, на които се дразня - хората с жаргоните, напушването, отворените, разбирачите от всичко и т.н. Границата е тънка.
От трета страна, ти май не дружиш с правилните хора. Говорил ли си с хора от СУ (да речем), интелигенти от някой литературен клуб и/или т.н.? Такива хора ще са ти интересни, понеже ще имат обща култура, най-вероятно и ще са възпитани.

Честно, аз те разбирам. Някак... свръхчовек си за масата от посредственост тук. Вярно е, че най-лесно критикуваме, това е все едно национална черта. Как още от малки се научаваме на нея, не знам. Както и онова за вуте, на него да му е зле.
Но готини хора трябва да има и тук.

Опитай се без предубеждения да дадеш шанс на хората, да направиш качествен подбор (без злоба) за това с какви хора дружиш. Да потърсиш една подходяща среща тук. И ако вече изискванията ти не са задоволени, куфарите и обратно в Англия. Това за злобата е много важно уточнение, дето го направих. Изисква се някаква сила да го направиш, но изтрий всичко негативно в съзнанието и душата си и започни търсенето на приятни и умни люде. Ако не си удовлетворен от резултатите, вече казах. И помни, че трябва и да дадеш, за да получиш. Общуването изисква някакви жертви, ако искаш да се погаждаш по-лесно с хората.

xXxPETYAxXx
09-01-2012, 20:53
Повечето хора тук не си мърдат пръста, за да постигнат нещо в живота си, но когато някой го прави, го забелязват и сякаш искат да го демотивират. Да го критикуват, да злорадстват... Много малко хора ще ти кажат "Браво, че се стремиш към качествено образование и че си имаш смислено хоби(а не да пиеш кафенца и да пушиш цигарки само)"
Защо е така - нямам представа. Просто щом се опитваш да постигнеш повече, от това което те са постигнали се озлобяват. А те също могат, но някак си правят едно и също всеки ден, без да мислят какво ще стане с живота им в бъдеще. И за всичко обвиняват държавата...Аз не защитавам държавните институции и политиката ни като цяло, но има начини да пробиеш, а не само да чакаш на готово.

DisappointedDreamer
09-01-2012, 21:15
Имаш ЛС, авторе.

Caleb_S
09-01-2012, 21:15
[quote]Възхваляш себе си. Хубав съм, говоря 4 езика перфектно, дрън дрън дрън. Но все пак има проблем. И къде мислиш че е?

Едит: това го трия. Така става като си вадиш прибързани изводи за намеренията на хората

Благодаря за съветите ;)

@jg - MSN и Facebook спасяват положението. Държа се ;) Не си ме разбрала обаче за едно - никакъв свръх човек не съм. Даже напротив - в Англия до голяма степен съм си част от общото. Това ме учудва тук в хората. Не че и тук няма прекрасни човеци, просто ... абе и аз не знам. Дори не знам защо я написах тази тема.

fenastz
09-01-2012, 21:23
Ами ходи си в Англия бе? Смешко. Видял чужбината и се връща като Бай Ганьо със самочувствие да ни учи. :D

Teenhelp1
09-02-2012, 07:12
Пич напълно прав си бягай пак в Англия ако можеш по-скоро тук хората наистина са злобни и гледат само как да прецакат другите негативни са мразят се без никаква причина.Вярно е ,че ако живееш тук доста време трябва да станеш като тях иначе няма оцеляване.Аз такива неща не обичам ама трябва пред другите хора да се правя на голяма работа да псувам като циганин на сергия.За жалост свестните тук са рядко.

Niakoitam
09-02-2012, 07:51
Мисля че си се взел малко насериозно повече отколкото е нужно поради факта че си бил в чужбина, а другите не са били.Малко или много ти харесва фалшивата усмивка,която са задължени да поддържат по западните народи.И в България както и на всякъде по света си има различни хора.Зависи ти на кои се кефиш повече. Ето мен например много ме радват философски настроените и разсъждаващи хора тип...например писалата в тази тема jghgh, която обаче ми се струва че в живота се подценява доста повече от нужното. Също приеми и съвета на DisappointedDreamer,защото и той е много добър.Още повече че и тя пътува в чужбина и може що годе да ти се постави на мястото. Не приемай хората за подчовеци.Това е най-голямата ти грешка.Просто приеми че има хора, с който можеш да си говориш с часове по дадена тема и хора, които може да ти отговарят с: "Абе дреме ти/ми на кура." на всяко едно изречение.Кои ще ти допадат повече си зависи напълно и изцяло от теб.Но не създавай и впечатлението на човека с голямото самочувствие,който се е завърнал от чужбина.
А Teenhelp1 такива пък като теб най ме "радват".Хем забравили откъде са се пръкнали,хем ако отидат в чужбина започват да се мислят за свръхсъщества и съвсем забравят корените си.Нищо чудно и това да е един от проблемите на автора,но не го познавам и не мога да твърда нищо с абсолютна сигурност. :)

DisappointedDreamer
09-02-2012, 07:57
Мисля че си се взел малко насериозно повече отколкото е нужно поради факта че си бил в чужбина, а другите не са били.Малко или много ти харесва фалшивата усмивка,която са задължени да поддържат по западните народи.И в България както и на всякъде по света си има различни хора.

Много точно.
Навсякъде има различни хора. Да не би в Англия и Швеция всички да са умни, разбрани и красиви? Разбира се, че не. И тук масата е гола вода, идолизираща западния свят и плюеща източния (комунистичния) такъв. Но сред тълпата се намират свястни, амбициозни и знаещи хорица, с които човек може напълно свободно да контактува и учи. Просто трябва да ги откриеш :)

ShtrudeL
09-02-2012, 09:16
Ех..ами съгласна съм с написаното от автора.

filmimilmi
09-02-2012, 09:41
Когато всички около теб ти се струват, че не са наред, по-вероятно е причината всъщност да си е в теб. Всичко живо ти се струва изостанало, неграмотно (изтъкваш постоянното натрапване на жаргона), направо те отвръщава и при това дори "близките ти" не правят изключение. Просто никога не се чувствал пълноценно в България, заминал си някъде за 2 години, там си се социализирал и сега се връщаш и си забравил какво всъщност е било положението тук за теб. Най-вероятно преди да заминеш си приел, че там от където отиваш започваш нов живот, на чисто - шанс да си търсиш истински приятели. Проблемът не е в българите или България, проблемът си е в теб като личност. Едва ли някой те е взимал много насериозно преди да заминеш. Вече установил се там си дал всичко от себе си не само, за да се адаптираш, но и да се промениш коренно - да забравиш какво е била средата, в която си отраснал и където поради някакви причини не са те харесвали. Сега връщайки се осъзнаваш, че хората не те харесват, почваш да си припомняш може би и защо, но тъй като си дал толкова много от себе си да се промениш като личност, вече не възприемаш защо някой не би могъл да те харесва понеже в чужбина си се научил как да бъдеш харесван, а тук си със стария си имидж на смотано хлапе, което никога не са взимали насериозно.
Съжалявам, но не е виновна родината, нито пък манталитета. Просто очакванията ти, че вече си се доказал, че си променен и очакваш изведнъж хората да видят тази промяна и да почнат да те уважават. Спомни си какъв си бил и си задай въпроса, защо се държат така с теб. Единствено нови хора биха те възприели насериозно. Старите познати и "близки", за тях винаги ще си бъдеш същия смотльо. Връщай се обратно, където си бил и си се социализирал и това е. Хем ще бъде по-добре за развитието ти в бъдеще, хем вече си имаш и истински приятели там...

Me4encety
09-02-2012, 10:15
И аз гледам негативно на повечето хора,спокойно.Просто разминаване в интересите,акъла и т.н.

GLaDOS
09-02-2012, 10:45
Бих се съгласил с доста от нещата написани от автора,защото и аз често се сблъсквам с подобни личности.
Просто има хора,които дори и да са щастливи в дадения момент,по някакъв необясним за мен начин ти "изсмукват" доброто настроение.
Авторе,живял си известно време сред хора с различни ценности...мога само да те посъветвам следното:
Отпусни се,не търси само негативно.Вярно е,че много са озлобени,но има и позитивни хора,с които би могъл да си прекараш не по-лошо от тези в чужбина.Просто им дай шанс,опитай се да ги опознаеш поне малко ...

Auriss
09-02-2012, 12:09
Не ме кефи особено с песни да отговарям, ама като не ми се пишат 100 реда к'во да правя :D

http://www.youtube.com/watch?v=L8nPvWvIzz4

Тук важи с особена сила. Не знам защо, ама не ми и пука - такива хора си ги хейтвам in return и да са живи и здрави.

aks13v
09-02-2012, 12:52
Човече, прав си. Българинът е най-гадното същество от себеподобните си. Гнус ме е от манталитета ни. Дори най-добрите ми приятели се озлобиха. И защо ? Тъй като ги имам за "уж" близки се опитвам да им споделя нещо от моят живот. Нещо свързано с образованието или работата ми и ако е нещо позитивно, нещо което съм успял да направя те го приемат с надменност и присмешка, а те реално са много по-долу чисто като амбиции и успехи в образованието. Това се нарича негативизъм провокиран от чиста човешка завист. Българинът е такъв, той може да е много зле по всички параграфи, но винаги ще намери нещо в съседа си, което е по-зле. Българинът е човек без амбиции, той гледа най-много до утрешния ден. Не се натоварва с нищо, което не го засяга пряко в днешния ден. Ако е добре в момента ще гледа да си стои цял живот на тази кълка и никога няма да иска нещо повече. ТОВА СЕ НАРИЧА РОБСКО МИСЛЕНЕ. От което все още не сме се отървали и може би никога няма да се отървем.

Niakoitam
09-03-2012, 08:09
Човече, прав си. Българинът е най-гадното същество от себеподобните си. Гнус ме е от манталитета ни. Дори най-добрите ми приятели се озлобиха. И защо ? Тъй като ги имам за "уж" близки се опитвам да им споделя нещо от моят живот. Нещо свързано с образованието или работата ми и ако е нещо позитивно, нещо което съм успял да направя те го приемат с надменност и присмешка, а те реално са много по-долу чисто като амбиции и успехи в образованието. Това се нарича негативизъм провокиран от чиста човешка завист. Българинът е такъв, той може да е много зле по всички параграфи, но винаги ще намери нещо в съседа си, което е по-зле. Българинът е човек без амбиции, той гледа най-много до утрешния ден. Не се натоварва с нищо, което не го засяга пряко в днешния ден. Ако е добре в момента ще гледа да си стои цял живот на тази кълка и никога няма да иска нещо повече. ТОВА СЕ НАРИЧА РОБСКО МИСЛЕНЕ. От което все още не сме се отървали и може би никога няма да се отървем.

Не е като в случая да не си личи кой всъщност е озлобеният евентуално незадоволеният или пък просто така е чул от мама и тати.Продължавай в същият дух и може и някои да ти повярва колко си възвишен всъщност.Това че си забравил кой си е най-малкото :)

nymphadora
09-03-2012, 08:47
Като почнете с общите етикети..българинът това,българинът онова.
То и всички мъже са еднакви,а блондинките са тъпи.

Wednesday666
09-03-2012, 09:20
Навсякъде хората са различни. В Англия са едни, тук са други. И не зависи само от държавата, самите хора са много различни.

Замислял ли си се, че може например стандартът на живот да влияе по някакъв начин? Мислиш ли, че 90% от англичаните се чудят как ще си пратят детето в университет или как ще му дават пари, за да живее? Защото тук точно 90% от хората се чудят и притесняват за такива неща - живота ги пристиска в ъгъла и дори да искат е доста трудно да са щастливи.

Не оневинявам всички. Защото на много им е трудно, но не всички са злобни. Но това е модата напоследък - колкото повече се заяждаш, подиграваш и т.н., толкова си "по-готин" от останалите. И това тръгва в по-малките на години, още от детството им. И нали се сещаш, че както се развиват в момента - това им мислене си им остава до живот.

Има и много такива, които се преструват просто на такива. За да се слеят с масата. Което също е много грешно.

Какъв ли е извода? Ами на първо място, че вече не си в Англия. След това - рано или късно ще свикнеш с всичко това. Ще ти се наложи, защото специално в София селския манталитет е много широко разпространен.
Как да се справиш ли? Научи се да си непукист, когато се налага. Защото иначе или ще откачиш, или ще станеш най-нервния човек на Земята. Просто не обръщай такова внимание. В един определен момент ще видиш как ще започнеш сам да отсяваш народа около теб, ще спреш и да забелязваш кой колко е злобен и т.н.. И тогава вече всичко ще ти е окей.

Hilary_
09-03-2012, 10:17
... посредственост? Не знам как да го кажа, така че да ме разберете, но буквално всички тук са някакви такива негативни и озлобени .. направо ти изсмукват щастието с присъствието, думите и поведението си.
Може ли някой да ми обясни какво се случва тук, че най-сетне да се успокоя .. ?
Защо търсиш причината? Има ли смисъл? Отдавна съм стигнала до заключението, че причината е в главите им и нежеланието за живот извън стадото. Какво успокоение търсиш? Тук можеш да срещнеш само гореспоменатото в поста ти.
Моето спокойствие настъпи, когато прекратих всякакви отношения с цялата помия около мен и когато спрях да търся отговори за неща, които знам, но не искам да приема. Всеки извън стандартното мислене (разбирания) е осъждан и неприеман. Ако държиш да запазиш различното у себе го приемаш и живееш с този факт.
Отделяй повече време за себе си, за твоите интереси и не си губи времето в търсене на отговори, защото ще останеш още по - разочарован. :)

DarkTemplar
09-03-2012, 11:06
Прочетеното ми напомни за доста от нещата, които са засегнати в този (http://www.youtube.com/watch?v=XVPJAMm4LOo) филм.