PDA

View Full Version : млади учители



ekaterina_kokushkina
09-12-2012, 07:55
интересно ми е какво ви е мнението за привличане на по-млади учители в училищата? за мен, фактът, че преобладават възрастни учители е сериозен [/url] проблем за образованието (http://ngobg.info/bg/messages/5745.html). вижте каква идея има за привличане на младите учители: http://ngobg.info/bg/messages/5745 и изкажете мнение

kitty02
09-12-2012, 08:59
Не се отваря линка.

Amore-Mio*
09-12-2012, 09:03
Зависи от много неща.


По - младите преподаватели е напълно възможно да са хем учители, хем приятели на учениците, поради близостта им до техните години и им е напълно ясно техните проблеми, вълнения и така нататък. Могат да бъдат сериозни, когато трябва и се налага, а в останалото време да са си усмихнати, не само готови да помогнат на учениците за уроците им, но и в личния им живот. Поне така си мисля.

xoxi
09-12-2012, 09:16
По - младите преподаватели е напълно възможно да са хем учители, хем приятели на учениците, поради близостта им до техните години и им е напълно ясно техните проблеми, вълнения и така нататък. Могат да бъдат сериозни, когато трябва и се налага, а в останалото време да са си усмихнати, не само готови да помогнат на учениците за уроците им, но и в личния им живот. Поне така си мисля.

Много, много точно.
Но предполагам ще възникват и повече проблеми с по-младите учители.
Ние имаме един млад в училище и честно казано се разбира с малко от учениците. Повечето го използват да ги прикрива пред другите по-възрастни учители, непрекъснато му досаждат да им пише извинителни бележки. Разказвал е и как някакво момиче му се натискало непрекъснато и го молело да излезе с нея. Все жалки истории.

Аз и една близка приятелка се разбираме с него и го приемаме като приятел, тъй като вече не ни преподава. Преподаваше ни две години, през които се сприятелихме страшно много, дори лятото се засичахме по басейните и заедно си изкарвахме страхотно. И нас ни е измъквал от час няколко пъти, под предлог, че ще му помагаме с нещо. Тогава и той имаше свободни часове и ги прекарвахме в някой парк да снимаме (и той като нас се увлича по фотографията). Разказвал ни е много от личния си живот, както и ние на него от нашия. Обаче връзката учител-ученик я няма вече, а това не е добре. Учениците трябва да знаем къде е границата между нас и учителите ни. А с по-младите учители постепенно се губи тази граница и става мазало.
Ние имахме и една млада учителка, с която ходехме след училище на кафе. И в тях сме ходили да гледаме филми, обаче тя започна отново да ни преподава и прекъснахме тези контакти, защото беше неестествено и некомфортно в часовете.

druzilla
09-12-2012, 09:24
На мен младите учители като личности ми допадат повече,но повечето са доста неопитни.Учителката по биология тази година беше в болнични и я заместваше 22-3 годишен батко.Нито за един час не успя да ни накара да си научим урока и всички момичета говореха колко бил хубав,какъв му бил задника и т.н... :D . Поне в досегашното ми училище си имаше учителки на по 50-55 години,които отлично ни разбираха и бяха много печени..

bilqnavod
09-12-2012, 09:26
На мен младите учители като личности ми допадат повече,но повечето са доста неопитни.Учителката по биология тази година беше в болнични и я заместваше 22-3 годишен батко.Нито за един час не успя да ни накара да си научим урока и всички момичета говореха колко бил хубав,какъв му бил задника и т.н... :D . Поне в досегашното ми училище си имаше учителки на по 50-55 години,които отлично ни разбираха и бяха много печени..

хахаахахаха

Hayashi
09-12-2012, 09:53
Имахме една страхотна учителка по химия. Под 30-те беше. Не знам дали е имало ученик, който да не я харесва. И не е като да не е била строга. Дори друга по-възрастна учителка толкова много ѝ завиждаше, че учениците си караха с кеф нейните часове, че чак пускаше неуместни коментари за нея в час.
Но аз си държа на мнението, че учителите след 40-те години изтрещяват тотално от толкова много ученици и се побъркват. xD

Supernaturalfan
09-12-2012, 10:01
В моето училище такова животно като по-млад учител не съществува просто ;д Имахме една учителка на 34 май, беше супер печената и всички я харесвахме, за огромен наш късмет ни беше и класна, но забременя и напусна училището -.-

pifiella
09-12-2012, 11:53
Аз имам много млади учители - по философия е на 32,по психология към 30,по право сега излезе във второ майчинство Катето и тя е на 30, по АЕ всички са млади под 30-те са. Общо взето в моето училище всички са около 40,има само някои изкукали изключения... Много добре се разбират с учениците именно,защото са по-младички и са съпричастни с това,че например имаме домашни,уроци,съобразяват и ни питат кога и как ще ни е по-ненатоварено...
Трябва да има млади учители,та да живне образователната ни система...

someonerandom
09-12-2012, 12:38
Готини са,и не са изкуфели като тези над 40-50,обаче понякога точно това е проблемът.Когато човек усети,че може да използва някого за нещо или в случая с учител,да се държи по-свободно,започва да го прави все по-често и по-често.Такава ни е природата-доста пъти дори не се усещаме и не го приемаме като нещо лошо,обаче се случва.И така се стига до положение,в което респектът към някои такива готини учители изчезва.Ако става дума за по-горните випуски на някоя гимназия,това не е толкова лошо,защото бива заменен от приятелски отношения,а имайки предвид,че 11-12 клас хора няма как да се вържат на 60-годишна крещяща торба с кокали, е много по-добре за всички,ако си харесват учителите.В това отношение-да.Обаче да се слага на 7-8-9 клас-е безсмислено е.Както казаха нагоре-или всички го използват за бележки и оправдания,или момичетата се кикотят умно и си шушукат колко е як,а той човекът се чуди как да накара някого да го отрази.Не че в по-горните класове няма такива случаи,обаче хората някакси са по-свикнали да разграничават нещата и да спазват някакви граници.Да не говорим,че са по-свикнали да ги приемат като пълноценни човешки същества и не скачат като орангутани всеки път,когато някой леко отпусне каишката.Докато в по-малките класове почти всички са свикнали в училище само да им се мърмори и да ги командват,при което в секундата,когато някой прояви човешко/приятелско отношение с тях и усетят някаква свобода,мигновено му се качват на главата.

mladostman
09-12-2012, 12:56
Младите учители са много по-яки от .. типичните, ако можем така да ги наречем. Такава е мойта по БЕЛ, на 28 мисля че беше и сега ще ни е класна #yupii. Супер яка е, разбира ни, говори си с нас и ни е приятел, но когато става въпрос за учене ни стяга много и това е добре. Доволен съм. :)

Kaena Smith
09-12-2012, 16:43
Не виждам проблем в това,че преобладават възрастни учители.Въпреки,че зависи за колко възрастни говорим,но така или иначе щом навършат определена възраст,училището ги пенсионира и намира нови преподаватели.Относно младите учители,досега сме имали няколко и смятам ,че си зависи от самия човек,а не от това на колко е.Забелязах,че повечето ни млади преподаватели се опитваха да поддържат някаква дистанция,което им изигра лоша шега и им се качихме на главата(но бяхме и в прогимназията,така че...нямаха шанс :D ).Изпяваха си урока,даваха някакъв план и изпитваха,общо взето това правеха.Имахме един заместник по математика,който буквално загуби контрол и изхвърли един наш съученик,като под "изхвърли" имам предвид,че го хвана,завлече го към вратата и го изрита в коридора.Но пък има и много готини,които постоянно се усмихват,пускат шеги и в същото време преподават интересно и знаят как да респектират учениците.Не знам защо всички си мислите,че учителите над 40 са изкуфели и т.н.,но в училището ми преобладават,както и в повечето у-ща,и както казах си зависи от човека,не от възрастта му.А относно привличането на млади учители(линкът не се отваря),не виждам как ще стане,предвид условията,...но пък дори сега,желаещи не липсват.

someonerandom
09-12-2012, 17:53
Имахме един заместник по математика,който буквално загуби контрол и изхвърли един наш съученик,като под "изхвърли" имам предвид,че го хвана,завлече го към вратата и го изрита в коридора.
Това в 6-7 клас ми е било прилагано от учител,който беше сравнително далеч и от понятието "млад",и от "нов",и от "заместник".Преподава по музика(след няколко години се махна от онова училище и дойде в гимназията ми) пак се засякохме,преподаваше ми и си бяхме в супер отношения(вече нямам музика).Просто човекът беше готин,стараеше се да ни дава свобода,а ние бяхме вбесяващи пишлемета.После осъзнах колко дразнещи сме били реално,а и май е имал лични проблеми точно тогава,но това е друга тема.Факт е,че му се качвахме на главата всеки час,правили сме какви ли не простотии,а когато най-накрая му писна от нас и стана по-строг,не осъзнахме,че сме си го изпросили,а започнахме да му слагаме,дори вечерта сме ходили до тях и сме му звънели по домофона да го дразним 8-) Малоумни изпълнения на всякакво ниво.Просто доказва,че с по-малките класове човек трябва да е строг и да знае как да ги респектира,защото на такава възраст почти всички се правят на готини и никой не може да оцени малко по-приятелско отношение,нито да постави граница между няколко шеги в час и качване на главата на учителя.

Incadeptus
09-12-2012, 18:09
Младите учителки по английски ги обожавам направо.

magneticfields
09-12-2012, 18:14
Точно старите учители имат повече знания и опит. Те могат много по добре да те насочат върху какво да наблегнеш. Не че имам нещо против младите учители, ама тогава учениците се прехласват повече по тях отколкото да внимават в час. в нашто даскало има един по млад и половината момичета само за него говорят.

Dagichka
09-12-2012, 18:27
в нашто даскало има един по млад
а ти да не се захласваш по даскалката по бел, че пишеш така неграмотно? :Д
принципно съм за по-млади учители, но не съм на мнение, че всички над 40-50 са изкуфели. имах учителка по музика на 30 и нещо, която ни караше в часовете да стоим в кръг и да "опознаваме" другия..
в даскалото ми повечето са инженери и архитекти (от което следва, че са на възръст, за да добият този ранг) и се разбират много добре с учениците. имаме един младичък господин дето прилича на Ian Somerhalder, a бедният преподава на паралелка с 25 момичета.. смятайте какво е в час ;д

Violenza
09-12-2012, 20:13
Аз на времето имах 2 по-млади учителки... Такъв бом-бок бяха и двечките, че жал ми ставаше за тях. На някои хора си им идва отвътре това, не е само до възрастта.

Lucho
09-12-2012, 21:19
За привличане на по-млади учители в системата на първо място трябва да се премахне шуробаджанащината, която цари в МОМН и във всяко РИО по област. Да се провеждат ясни конкурси за свободните работни места за учители, а не да се заобикаля най-явно закона и още преди да е обявено мястото вече "да си има човек", който да заеме поста.Защото учител става не най-добрият, не най-умният студент, не някое ново лице, а син, дъщеря, жена, мъж и т.н. на..... някой си. Това е явно доказателство за състояние на образователната система в България. По тази важна причина никой нов човек не може да пробие в системата на същата ако няма връзки. Ако пък пробие, то това би било по някаква чиста случайност или огромен късмет. Ето това пречи на младите, кадърни и можещи хора да се докажат. Нали знаете - "Човекът е човек, когато е човек на по-голям човек".

За да потръгнат нещата в българската образователна система трябва реформа. Но не козметична, а кардинална, цялостна, замислена. 23 години обаче това нещо не можа да се случи, а е твърде вероятно въобще да не се случи. Това също отблъсква част от младите учители да преподават. Тук може да се включи и поредната простотия, свързана с делегираните бюджети - чрез нея се цели количество на учениците, а не качество на образованието. Защото в голямото градско училище няма проблем, но селското такова ще се поддържа "на командно дишане" с маломерни паралелки и нулево качество на образованието, само и само за да получава пари и няколко човека да си вземат заплатите без да работят.

И пак в този ред на мисли - щом учителските заплати са ниски, тогава защо никой не се отказва? След като парите са му малко нека се ориентира в друга сфера, нали така? Сега поне работа има колкото искаш - например в селското стопанство - да гледа животни, да сади тютюн, картофи. Може да се пробват в сферата на услугите. Ако пък не им се занимава с полска работа, някой може да стане тираджия, друг/а пък шивач/шивачка. Или да отиде в чужбина да работи като емигрант? Въобще работа има навсякъде. Само желание да има. Добре де, ще кажете, не се връзва нещо, щом реват постоянно значи е лошо - е хубаво, лошо, лошо, колко да е лошо? Толкова, че веднъж започнат ли работа, не се отказват до пенсия. Защото на фона на заплатите в държавата има доста преимущества да си учител - редовна заплата, държавна работа (и все пак от работа до работа има огромна разлика), отпуск 2,5 месеца годишно, празници/почивни дни - също. В сметката не слагаме, че работата се върши мърляво (от една част), за да може същата част (или пък друга) да изкарва пари от частни уроци. И стигаме накрая - не може цял живот "на работата лекото, на баницата мекото" и накрая да искаш и тестето заплата като на един пилот или лекар. Няма как. Затова и не се отказват, затова и е трудно да влезе нов, млад и необременен човек в системата.

Иначе ето я статията: http://ngobg.info/bg/messages/5745-%D0%BB%D0%B8%D0%BF%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D 0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D 0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0.html

ekaterina_kokushkina
09-13-2012, 07:06
извинявай - ето пак: http://ngobg.info/bg/messages/5745.html

ekaterina_kokushkina
09-13-2012, 07:22
всички сте прави, защото в общия случай зависи от самия човек, а само от възрастта. при младите положителното е, че са изпълнени с ентусиазъм и нови идеи, но много често са по-взискателни от възрастните. например, на мен ми преподаваше един младеж, който за да ни вземе страха реши да ни нафляка двойките, та после се чудихме как да завършваме хахаха

magneticfields
09-14-2012, 19:24
[QUOTE=Dagichka;10401204]а ти да не се захласваш по даскалката по бел, че пишеш така неграмотно? :Д
Момиче съм

Lovely Dream
09-15-2012, 15:13
В моето училище такова животно като по-млад учител не съществува просто ;д Имахме една учителка на 34 май, беше супер печената и всички я харесвахме, за огромен наш късмет ни беше и класна, но забременя и напусна училището -.-

Ти да не си учил/а в моето училище, и неи имахме такава класна на 30 и няколко, която беше много добра и супер много ни разбираше всички, но и тя забременя и напусна. Кажи от кой град си, че нещо не ми се отваря профила ти :D

По темата : След като класната си тръгна, сложиха на нейно място 23-24 год класен, току-що завършил. С него също ни беше добре, поне ни разбираше, но така или иначе не можахме да научим кой знае колко по предмтите, които ни преподаваше. Хубаво е да има и млади учители, не може само някакви 40-50 год., макар че има на толкова, които са много свестни, де. Нашата учителка по математика беше над 50, май на 55-56г, беше много строга, но и много справедлива и в началото всички ни беше страх от нея, но с времето свикнахме и се радвахме, че тя ни се е паднала, защото бяхме добре по математика. Въпроса е какъв е самия човек, не толкова колко са годините му, макар че те като станат по-възрастни вече имат стабилно разклатени нерви благодарение на учениците и по-лесно се палят. Тебе ако те тормозят някакви 13-14 годишни 20-30 години ежедневно, дали ще си наред с нервите ? :D

GeGaSa
09-15-2012, 15:47
Здравейте, ето това бяха моите прекрасни учителки, които много уважавам.
Ще ги махна после, че не искам да стоят из нета.
Вижте ги, и да ви е, ЯД :p
http://imageshack.us/a/img259/1355/dsc06144g.jpg
http://imageshack.us/a/img641/623/dsc06275k.jpg
http://imageshack.us/a/img42/623/dsc06513g.jpg

Винаги съм влизал, в техните часове :)

pepa97
09-15-2012, 19:27
Не се отваря линка.

И на мен.
НО по темата-Някои млади учители ти влизат в положението ,а други не .Зависи от човека най-вече.Има и стари ,които са много по-качествени ,строги и дисциплинирани от младежите. :)

Dark_Vampire23
09-15-2012, 20:35
зависи