PDA

View Full Version : Морални норми и самоконтрол



someonerandom
09-12-2012, 23:09
Темата ми хрумна,докато си съставях мнението за една друга тема.Леко съм неадекватен в момента, и постовете са малко объркани,за което се извинявам.Ето я и случката:
Работя си аз на Златните вечер,когато чувам викове.Не че е нещо необичайно-първо решавам,че е поредната залитаща 14-годишна полякина на 2 чаши светла бира.След около минута обаче осъзнавам,че всъщност са по-скоро викове на истерия.Поглеждам нагоре по улицата и виждам някаква жена да се бори с мъж.Тръгвам нагоре(по някое време съм хвърлил флаерите,така и не се сетих кога) и го издърпвам с намерението да го убия,докато момичето(оказаха се на 20на най-много)избягва и се скрива нагоре.Питам го какво по дяволите прави и става ясно,че жена му(тук разбирам,че имат брак) иска да го напусне,а баща му е починал преди 2 седмици и той е превъртял.Редуват се крясъци,че ще ме убие,че ще се убие,да го убия ако искам и че не го интересува какво става.Дожаля ми,реших да се оправям с говорене,при което изведнъж довтасва руснак с размерите на будка за вестници и го блъска на земята.Издърпвам руснака,започваме да се обясняваме(те двамата говорят уникално неразбираем английски,комуникацията е трудно постижима).Ние му обясняваме да не си го изкарва на момичето,той повтаря за баща си.След около 15 секунди,които минаха като минути,жена му идва да си го прибере,молейки да не го бием.Предлагам и да и помогна да се настани другаде или да го поразходя,докато му набия акъл в главта,на което тя отказва.Питам я ще се оправи ли-Отговор "Не знам"взе си го и замина.Той след няколко минути се върна и цяла вечер обикаля в радиус от 40-50 метра от същото място.
После с руснака щяхме да пием,обаче не можех пред конкретните колеги,това обаче е друг въпрос.
Сега се замислих и осъзнах,че не мога да преценя кой е прав в ситуацията.Ясно,че той трябва да се държи,обаче разбираемо ли е поведението му в момента?Прави ли бяхме,че не му направихме нищо?Права ли беше тя,че си го прибра,и най-накрая,не е ли било тъпо от нейна страна да иска да се разделят,докато са на почивка в чужбина,а той преди 2 седмици е останал без баща?Странна ми е цялата случка,въпреки,че постоянно стават глупости там,това ми се запечата в главата,и никга не мога да стигна до твърди изводи.Сега съм недоспал и леко пил и пак ме изби на философия,така че ще чакам ваши анализи на ситуацията :D (стана леко дълго като за Кофата,ама нищо...) 8-)

NqkfaNikakva21
09-12-2012, 23:18
Не знаеш дали тази жена не е била малтретирана, дали физически, дали психически .. така че няма как да определиш точно как да действаш.
В такива ситуации няма мислене, има инстинкти и моментна реакция. И да я анализираш сега, и да не я, няма да намериш правилен отговор, защото такъв няма.
Какво можеш да му направиш ти като служител еди къде си? Нищо. Той е просто преминаващ и всичко си продължава по старому.
И е нормално, че ще си го прибере .. да го остави на земята при 2ма непознати ли ... и после ще и се стъжни може би, още животеца ..
Няма как да знаеш кой е прав и кой крив..

SunSmile
09-12-2012, 23:25
Много неизяснени неща има, довели до случката. Мнението ми няма да е адекватно, следователно.
Лягай си и си почивай. :)

someonerandom
09-12-2012, 23:30
Това,че съм служител,не е фактор.Нямам униформа,флаерите бяха хвърлени,той идея си нямаше.А и такива ситуации е имало преди с други служители,няма особени последствия.Златните са селска работа... 8-)
Не е като ситуацията ме тормози по някакъв начин,просто сега се сетих и я оглеждам от философска гледна точка 8-)
Не ми се спи... :(

NqkfaNikakva21
09-12-2012, 23:45
Фактор е, защото нито си полицай, нито някакъв охрана или каквото и да е било, че да раздаваш правосъдие. Може да го махнеш от момичето и да го фраснеш 1-2пъти, но дотук ..
Мисълта ми не е до последствията, а до някак си служебност, ти не си там затова, нямаш право да раздаваш правосъдие, както и казах горе, защото няма как да прецениш кой прав, кой крив ..
Абе все едно хаха

SunSmile
09-12-2012, 23:49
той май не е раздавал правосъдие, опитал се е да помогне.
Добре е направил според мен, че се е намесил. Малко хора биха го направили.
Иначе кой прав, кой крив няма как да разберем :)

NqkfaNikakva21
09-12-2012, 23:52
Той пита дали са постъпили правилно като не са му направили нищо ..
Което подкрепям, защото няма как да знаят дали заслужава да му се направи или просто наистина е рухнал : )

Chrizz
09-12-2012, 23:52
първо удри
после питай
всичко ше си кажат :Д

someonerandom
09-12-2012, 23:56
Той пита дали са постъпили правилно като не са му направили нищо ..
Което подкрепям, защото няма как да знаят дали заслужава да му се направи или просто наистина е рухнал : )
И аз като цяло горе-долу така го виждам(през повечето време 8-) )