PDA

View Full Version : Кандидатстване в Айви Лигата



beingme
09-15-2012, 13:14
Здравейте!

Знам, че вероятно има много теми, засягащи кандидатстването в чужбина след 12 клас, но информацията ми се вижда доста разпръсната, а имам нужда от мнение на човек, не просто статистики и технически информации. Говоря по специално за кандидатстването в Америка, най-вече в престижните университети. Конкретно ме засягат Йейл и Харвард, но ще се радвам за чуя мнения за които и да е университети в Щатите, особено ако са от личен опит.

Интересува ме всичко от подготовката до живота там. Като за начало, как да се започне подготовката от по-ранна възраст, когато си наясно с целите си, например в 8-9 клас? Със самите изпити като че ли съм по-наясно, тъй като смятам, че там не е нужно толкова мнение, колкото факти, но хора, които са минали SAT & SAT ІІ също биха били доста полезни със съветите си. След това, стипендиите. Как са нещата за българите, кой е най-лошия и най-добрия вариант за стипендия? Възможно ли е отпускането на студентски заеми? И последно, животът там. Твърде много ли е ученето, остава ли свободно време, как е средата от хората, които са там, какви са цените за пребиваване, има ли възможност за почасова работа за подпомагане на финансите?
И накрая, смятате ли, че Англия със своите престижни университети е по-добра алтернатива, вземайки предвид отговорите на всички от зададените горе въпроси?

Знам, че въпросите са доста, но ще се радвам, ако всичко е събрано в една тема, която би била полезна на всички, а аз смятам, че ще е така, тъй като децата от по-малки трябва да са информирани.

Моля да спестите отговори от рода на съвети да посетя професионалист или да прочета някоя книга на темата. Наясно съм с това и ще дойде и неговия ред, но както споменах, искам да чуя мнение от първа ръка - такова на хора, които сами са го преживели или им предстои да го направят, имат близки, които са преминали през изпитите и студентския живот или просто се чувстват достатъчно информирани по темата, за да изкажат компетентна гледна точка.

Благодаря предварително на всички, които по някакъв начин са се затормозили с тази тема! Надявам се да е поне малко полезна на всички ни.

Smile.
09-15-2012, 14:23
Много полезна тема. И аз ще се радвам да науча нещо повече по този въпрос. :)

zlatko98
09-16-2012, 18:56
Интересуват ме същите неща - ще следя темата..
П.с.: Кой клас си?