PDA

View Full Version : Немска граматика - въпрос



PsihoPatka
09-19-2012, 12:16
Здравейте,
Имам въпрос към хората, запознати с немския език. Ще ми обясните ли кога се използва Präteritum и кога Perfekt? Знам как се образуват, но не ми е много ясно как да разбера кое от двете минали времена да употребявам за различните ситуации.
Благодаря предварително!

princo90
09-19-2012, 18:37
В значението няма почти никаква разлика, взаимно заменими са двете времена. За разлика от английския, където Past Simple и Present Perfect имат строго разграничение.

Perfekt се употребява повече в устната реч, докато Präteritum е по-скоро при писмен текст.
В Präteritum почти винаги, независимо от ситуацията, се използват модалните глаголи и глаголите "sein" и "haben" - ich war, ich hatte, ich wollte, ich musste, ich konnte, ich mochte, ich sollte, както и при други често срещани изрази, като например ich dachte, ich fand (den Film super).

Също можеш да използваш Präteritum устно с всички глаголи, когато искаш да опишеш една цяла случка или история детайлно: Gestern stand ich um 5 Uhr auf. Kurz darauf putzte ich mir die Zähne. Dann trank ich einen Kaffee und...