PDA

View Full Version : Избор на бойно изкуство. ПОМОЩ!



elCapitan
09-19-2012, 15:17
Здравейте. Сигурно и преди мен този въпрос е бил задаван, ако е така, ще го задам отново. Чудя се какво бойно изкуство да започна да тренирам. В момента тренирам Таекуондо, тренирах го 3-4 месеца малко преди лятото и ваканцията спрях, защото не бях в София, а и нямаше тренировки тогава. Сега тренировките ще бъдат подновени, но аз си мисля, че това не е точно моят спорт и ще обясня защо. В Таекуондото ударите са предимно с крака, като най-вече се изискват високи ритници. Бих казал дори, че ръце използваме доста рядко. Аз обаче искам да се науча да се бия и отбранявам в реални условия, а с наученото от този спорт ще ми е доста трудно, защото, когато съм с дънки или панталони няма как да приложа тези ритници. Искам да се науча да се бия наистина добре, защото ми е писнало от мои връстници или други около моята възраст, които се правят на тарикати без причина и понякога без дори да ги познавам. Освен това и доста лесно се паля и се дразня от най-малкото нещо, трябва ми място, на което да изразходвам енергията и нервите си. Та, бих искал да ми препоръчате подходящо бойно изкуство, което спокойно да мога да го практикувам на улицата. За предпочитане е съветите да са от хора, които наистина знаят за какво става въпрос. Мерси предварително :)

Sh00t5
09-19-2012, 19:20
ММА или винг чун но второто е по-скоро да се отбраняваш.

Noja
09-20-2012, 00:04
Няма лошо бойно изкуство или спорт има можещи и не можещи. Тия неща спокоино на улицата НЕ се практикуват просто НЕ са за там, дано си имал предвит да ти помогнат на улицата. Ще ти кажа и една друга работа на улица и наи подготвения може да е сгафи там правила няма за добро или за лошо, ринг и съдия също няма за да спре боя ,а нептиятни случаи от подобно естество има достатъчно, дано вече намаляват ,че не е на добре работата. В пълна сила е беззаконието по тези места. А можещите и запознатите попринцип спречкванията ги избягват. Малко по бързи за усвояване и за прилагане от новак за мен са Бокс ,Кикбокса и Муа Тай ,следвани от Самбо ,Джудо ,Борба ,Карате ,Винг Чун които е споменат вече. Все пак е относително и зависи и от самия човек и темпото с което усвоява и разбира нещата. Иди погледаи един два или повече спорта по залите питаи да се включиш за по една две тренировки усети ги нещата, прочети направи си изводите и предполагам ще можеш да направиш избора по лесно. Боищата като цяло при възможност ги избягваи.

elCapitan
09-20-2012, 05:24
Мерси за хубавия отговор и да, опитвам се да избягвам да се бия, но знаеш, че понякога просто няма как. Дали да защитиш себе си или най-малкото достойнството на теб или някой твой приятел се налага. :)

someonerandom
09-20-2012, 10:38
Точно пък Винг Чун къде го сложи при бързите за усвояване не ми е особено ясно.Иначе е добро,да,обаче трябва сериозна доза търпение,както и за всяка разновидност на кунг-фу де...
Бокс,Кикбокс и Муай Тай са добри варианти като за ударни БИ,каратето също(Киокушин),но при него е лек недостатък,че не се практикуват атаки в главата и съответно човек поотвиква да се пази.Самбо,Джудо,Джуджуцу са в областта на граплинга и са доста полезни,когато сте 1 на 1,но в по-стабилно меле могат да ти изиграят лоша шега,защото първо,че не си толкова навикнал да те млатят,колкото на ударно БИ,и второ,че не е добра идея,когато имаш няколко противника,да тръгваш към земята с един или да прилагаш ключове и душенета,докато още някой се опитва да те утрепе изотзад.
В общи линии това са предимствата и недостатъците.Добри и лоши бойни спортове и изкуства няма,зависи от човека и от настройката му.Ако тръгнеш на нещо,което не ти е интересно/приятно,никога няма да стигнеш далеч.Пак ще имаш известно предимство пред нетрениран човек(то с тренировки по боен спорт 4 пъти седмично няма как иначе 8-) ),обаче нищо общо с това,което става,ако си отиваш с желание на тренировките,в свободното си време ти е интересно да научаваш нещо за изкуството,да се обогатяваш и т.н.
Като за теб-щом си ходил на ТД,значи си сравнително разтегнат и си свикнал с ритници,а и техниката ти се е насочила в ударна посока като цяло,така че според мен Кикбокс или Муай Тай са добри варианти.Боксът доста помага като за улицата,защото там краката(въпреки че могат да помогнат,стига да ги използваш пестеливо и да не тръгваш в стил Брус Ли с уширо мавашита на всеки две секунди)не са задължителни.Същият бокс обаче е недолюбван от много хора заради промишленото количество бой в главата,който може да те прецака нещо.

elCapitan
09-20-2012, 12:08
За таекуондото бях доста разтегнат, но тези няколко месеца почивка ми се отразиха доста зле и сега се чувствам доста 'дървен' :D. Ако подновя тренировки сигурно ще си върна формата, но не смятам да го правя. Та аз клоня повече към бокса и кикбокса, макар и кикбокса да не ми е чак толкова ясен като спорт. Муай Тай също ми се струва добро, но знам само за едно място, където тренират този спорт и там са супер много хора. Със сигурност има и други зали, просто не съм се поинтересувал. Та като чели ще се спра на едно от двете бокс/кикбокс, просто все още се колебая на кое точно и кое ще ми бъде по-полезно 1в1 , 1в2 и така. Като цяло кое ще е по-полезното за улицата..

someonerandom
09-20-2012, 12:27
Виж,трябва да разбереш,че няма универсален спорт за улицата.Зависи ти от характера,телосложението,д али имаш някакъв талант във въпросния спорт и усилието,което влагаш в тренировките( и естествено от треньора и това на какво набляга-самозащита,състезателен правилник,включва ли физическа подготовка в тренировката,позволява ли фул контакт спаринги и т.н).Силно индивидуално е.Веднъж боксьорът ще пребие самбист,следващия път друг самбист ще го сгъне на възел,а след седмица въпросният самбист ще го изяде от някой каратист,който скоро след това ще бъде пребит от джудист,а той на свой ред на другия ден ще яде бой от брата на каратиста(също каратист).
На мен лично муай тай ми допада,защото само той набляга на употреба на лакти и колена,което е доста полезно,защото ударите с коляно са едно от изклюително малкото неща с крака,които можеш да направиш на улицата,а лактите,поради простата причина,че повечето хора ръкомахат като мелница,са доста нестандартни и съответно по-изненадващи и трудни за блокиране.Това си е мое мнение де,може и да греша.А колкото до бокса-не е лоша идея,обаче може да си леко объркан от рязката смяна в ритъма-идваш от БИ,използващо 97% удари с крака,в спорт,където се напада само с ръце(краката в бокса също са доста важни,просто не риташ с тях 8-) )
В края на краищата ти си решаваш,аз се опитвам основно да ти набия в главата,че най-добро БИ за улицата НЯМА,всичко зависи от това ти как ще си наредиш нещата.

elCapitan
09-20-2012, 12:44
Мерси за информацията и мнението, което изразяваш първо : ) Наистина е доста важно на какъв треньор ще попаднеш, затова ще поразпитам за кикбокса и някоя друга зала за муай тай, а ако ще започвам бокс то знам къде ще бъде. Един съученик тренираше 4-5, а може би дори 6 години и е доста доволен, наистина добре трениран, бе ставал и републикански, но спря защото има проблеми :) А, ако има значение, телосложението ми не е мускулесто, а нормално. 177/66.

Noja
09-20-2012, 16:07
Значи someonerandom не съм казвам за Винг Чун ,че е лесен за усвояване казах ,че Бокс ,Кукбокс и Муай Тай са от по лесните СЛЕДВАНИ вече от останалите които съм избороил, ако съм се изразил неправилно моля за ивинение надявам се сега да сте ме разбрали. Колкото до Муа Тай и Кикбокса са много ама много общи и успешно състезатели от единия спорт ходят на състезанип в другия ,е определено в Муай Тай има малко повече бруталност заради лактите и коленете и малко по разширения правилник ,но това е мое мнение ,а и тези неща са незначителни при самоотбрана. Авторе щом имаш такъв приятел с богат опит го вземи с теб и пообикаляите по залите определено ще има добър цялостен поглед върху нещата. Радвам се ,че темата се развива добре без излишно философстване. Ето и тук саит на които можеш да разгледаш различните зали каде и по какво са само горе на град си избирах съответно при теб София и си търсиш http://www.mma-bulgaria.com/clubs/ .

Pa3yMeH
09-21-2012, 05:10
До колкото знам от приятели, Муай Тай, Киокушин и Бокс са добри за улицата и няма да ти трябва много време за да не се притесняваш или какъвто ти е проблема там. Не казах ММА, защото просто на мен ми се струва малко брутален.

dimitar_ak
09-21-2012, 06:21
Не си губи времето да спортуваш, ако целта е само да може да се биеш добре на улицата. Спортът изобщо не е за това.

Sh00t5
09-21-2012, 08:20
Не го слушай тоя отгоре спорта какъвто и да е стига да ти харесва е полезен.Пък и няма лошо да се научиш на самоотбрана.Иначе бойното самбо и мма мисля,че по правилник са най-близо до реална ситуация.

bathory
09-21-2012, 10:23
Филипино Кали.. :))

elCapitan
09-21-2012, 11:04
Май наистина така ще направя в началото на следващата седмица. Ще обиколя няколко места и ще видя за какво става въпрос, как са тренировките, треньорите и т.н. За сега сякаш най-много ми допадат бокс, кикбокс и Муай тай, но още не съм решил кое точно. Бойното самбо също не ми е много ясно, дори не зная какво точно представлява, а "Филипино Кали" го чух за пръв път и прегледах два клипа в Ютуб, но все още ми е твърде неясно, пък и не съм чувал да се практикува тук в София. :)

bathory
09-21-2012, 14:47
Муай тай не струва, ММА също.. Прочети малко за Филипино Кали и ще разбереш защо ти го предложих..

someonerandom
09-21-2012, 20:22
Радва ме как някой си харесва някоя система и автоматично всичко друго е лайна.

Проблемът на Филипино Кали е,че не сме на Филипините.Както и други по-нестандартни/екзотични/рядко срещани стилове като Джийт Кун До,Крав Мага,Нунджуцу и т.н,в България никога не можеш да си сигурен,че отиваш при реално способен човек,а не някой,който е тренирал 5-6 месеца някъде в чужбина,дошъл е тук и се е представил за майстор световна класа.Имайки предвид,че има бойни изкуства и спортове,в които наистина имаме постижения и организирани школи,както и сериозни имена,работещи като треньори,глупаво е да се ходи по трънаците.А за човек без никакъв опит във въпросното БИ винаги е трудно да познае дали го мотаят.Аз имах такъв случай с един псевдо-треньор,вече не помня какъв и къде,а след известно време(аз вече се бях отказал,донякъде защото усещах,че нещо не е в ред,донякъде по други причини) мой познат,бивш републикански по въпросното БИ,ми разясни да не ходя повече там.

Savage14
09-21-2012, 22:31
Пич щом си от София се запиши на Самбо - "Самозащита без оръжие" ако си сериозен бързо ще го усвоиш и няма да имаш проблеми с връстниците ти :)

bathory
09-21-2012, 23:25
Аз харесвам айкидо, винг чун, карате.. В България айкидо се преподава идиотски. За Филипино Кали има добра зала в България, но в момента съм изключила къде се намира. Като цяло тук е трудно да усвоиш добре БИ. Познавам едно момче тренирано от китайци - голяма работа е.

someonerandom
09-22-2012, 11:57
Аз харесвам айкидо, винг чун, карате.. В България айкидо се преподава идиотски. За Филипино Кали има добра зала в България, но в момента съм изключила къде се намира. Като цяло тук е трудно да усвоиш добре БИ. Познавам едно момче тренирано от китайци - голяма работа е.
Какъв стил е тренирал?(не искам да прозвучи,все едно се заяждам или споря,стана ми интересно 8-) )
А иначе за айкидо в България-не знам,според мен положението с винг-чун е по-зле.С каратето поне сме добре 8-)

kirkata1
09-23-2012, 15:24
Може ми пиша доста късно, но ако искаш да тренираш БИ което се доближава до голяма степен с уличния бой - Дайдо джуку КУДО ... тренирал съм kyokushin 3 години и като дойдох в софия ,го смених защото ми бяха далече клубовете...сега тренирам КУДО и съжелявам че не съм го тренирал по от рано..голяма мелачка е и трошиш глави много бързо.Виж няколко клипчета и се радвай !

elCapitan
09-23-2012, 20:05
Мерси за мненията ви, тези дни ще обиколя из залите и ще поогледам, най-вече залите по Бокс, Кикбокс, Муай тай и Самбо. А що се отнася до последния.. Това, което каза - "Кудо" го чух за пръв път, но видях няколко клипчета и ми се стори добро. Писах ти на ЛС : )

kanku
09-26-2012, 12:20
Отивай на бокс/кикбокс и не му мисли толкова. Предполагам, че си от София. Бих ти препоръчал за бокс да погледнеш на ЦСКА, Академик и клуб Уинът. Клубове по бокс http://www.bgboxing.org/boxclubs/

phoeniX_boy_BG
09-29-2012, 12:27
Карате киокушин.