PDA

View Full Version : охладител за лаптоп- въпрос?



ankata
09-19-2012, 20:00
Мисля да си взема охладител за лаптопа,но имам въпрос...дали би увредил,забавил,или постепено да се появи повреда или гаф с компа от използването на охладителя или изобщо има ли лоши последици за лаптопа от употребата на охладител?

npp
09-19-2012, 20:34
само ако охладителя вибрира твърде силно това би могло да причини някаква повреда, иначе не

MaGuSs
09-19-2012, 21:30
Съветвам те да си купиш охладител с 3 вентилатора.

По-ефикасно е от гледа точка на охлаждане. Охлажда се повече площ според мене. Не съм имал лаптоп, но винаги съветвам хората така и за сега съм нямал оплаквания. Пък и това е мое лично мнение.

anonymous546178
09-20-2012, 17:05
Така, значи чети внимателно:
Като цяло охладителите за лаптопи не вършат особено работа.. Корпуса става значително по-студен, което прави впечатление, че върши работа.. Истината е, че температурата на процесора да падне с най-много 5-8 градуса... Евентуално ако лаптопа е с по-големи дупки отдолу може да се постигне нещо по-добро.
Купешки охладител с вентилатор на 90% няма да ти свърши работа... Квото и да си говорим, охладител за 50лв и охладител за 20 правят доло-горе едно и също.. като цяло нищо.. При мен реших проблема с вентилатор за персонален компютър + трансформатор на 12 волта и токоизправител и корпуса си го направих сам. Ако ти се занимава, мога да ти дам някаква примерна схема и чертеж евентуално.

Предпазни мерки: Ако използваш подложката постоянно, трябва да водиш лаптопа по-често на почистване, защото се замърсява значително повече.
Бих ти препоръчал първо да провериш каква ти е температурата на процесора... ако е повече от 60 градуса провери дали нещо не ти товари компютъра излишно, увери се че лаптопа има откъде да диша, ако продължава да бъде висока, занеси лаптопа да ти го почистят, ако и след това няма ефект вече можеш да си търсиш други методи за охлаждане

MaGuSs
09-20-2012, 20:07
Така, значи че ... вече можеш да си търсиш други методи за охлаждане

Стига плаши момичето, нямало ефект - друг път! Каква е разликата м/у вентилатор на персонален и такъв на охладителна подложка ? Почти никаква. Само дето захранването на подложката идва от USB, а на персоналния от преобразовател /220V -> 12V /. Мисля, че има и такива подложки, които не са с USB - ако няма можеш да си вземеш зарядно с USB out и пак ще стане работата.

П.П. Ако имам лаптоп бих зи взел подложка Massive23 GT. Много удобна и ме кефи.
Тази също става: http://iskambg.com/aksesoari-za-komputri/72-ohladitel-za-laptop-ohladitelna-podlojka.html

успех ;)

ankata
09-20-2012, 20:38
Как и откъде се проверява температурата на процесора? Ами немога да преценя за дупките дали са му достатъчно широки :Д но е носен веднъж на почистване за 2 години, седи най-често върху краката ми :д но когато не се ползва слагам списание под него уж да му е по-добре, но е имало случай зимата и върху болани да седи.. не знам и аз вече какво е добре и какво не е, но тия вентилатори постоянно ми се пускат и този техен шум ме побърква..

anonymous546178
09-20-2012, 21:44
Стига плаши момичето, нямало ефект - друг път! Каква е разликата м/у вентилатор на персонален и такъв на охладителна подложка ? Почти никаква. Само дето захранването на подложката идва от USB, а на персоналния от преобразовател /220V -> 12V /. Мисля, че има и такива подложки, които не са с USB - ако няма можеш да си вземеш зарядно с USB out и пак ще стане работата.

П.П. Ако имам лаптоп бих зи взел подложка Massive23 GT. Много удобна и ме кефи.
Тази също става: http://iskambg.com/aksesoari-za-komputri/72-ohladitel-za-laptop-ohladitelna-podlojka.html

успех ;)

Откъде знаеш, като нямаш лаптоп.. има разлика, защото в лаптоп нямаш толкова място за циркулация на въздух, както и охлаждането на процесора е по-различно, плюс това то духа отдолу и дупките не са достатъчни за да засмуче въздуха
не говоря празни приказки

MaGuSs
09-20-2012, 22:36
Почиствал съм лаптоп и знам какво е. Пък и не винаги дупките са отдолу.

До автора: какъв модел ти е лаптопа? Възможния проблем за бученето е запушен отвор на вентилатора или такъв износен. Той трябва да е отзаде или от страни. Ако те е страх да го почистиш занеси в сервиз. Дори и да си купиш подложка - бученето няма да спре.

П.П. Температурата се проверява най-лесно с програмата everest / има 2 версии. Няма разлика - можеш да ги изтеглиш от zamunda/ после като я инсталираш - отваряш програмата, кликаш на Компютър->Датчик и там ще ти се покажат температурите. Има и друг начин през BIOS, но като виждам ти препоръчвам да не се ровичкаш там.

@muscle - не използвам лаптоп поради простата причина, че не ми трябва. По-удобно ми е PC пък и го използвам за хост и игри. Съответно мисля, че разбра, защо не използвам лаптоп. Пък и ти и аз говорим за вентилаторите каква е ралзика при подложка и на персонален. Ти сменяш темата на каква е разликата между кутията на лаптоп и на персонален. Ми естествено, че е огромна.

ankata
09-21-2012, 08:09
http://pcstore.bg/laptopi/TOSHIBA-7/TOSHIBA-Satellite-L500-1R1-613 ето го компа. Да дръпнах програмката и ми показва в рамките на 5 мин. понеже толкова наблюдавах темп.на процесора варира от 63 до 69 градуса, отдолу показва и на 2те ядра там тя е 60-65 в тия граници постоянно се мени. Носих го в сервиз и е чистен около преди 6-7 месеца не помня точно. (докато измерваше температурата изпищя, чу се някакъв сигнал- не знам дали е от програмата и дали иска да предупрди нещо) :Д

anonymous546178
09-21-2012, 08:12
Добре... разлика във вентилаторите има. Тези които ги слагат по подложките на лаптопите са с пъти по-ниски характеристики и работят на по-малко напрежение, но дори и да смениш със вентилатор за компютър (както направих аз) резултата няма да е такъв какъвто ти се иска, именно защото въздуха дефакто обдухва долната част на лаптопа, което като цяло нищо не прави .. Има ефект,да, но е слаб (в сравнение ако добавиш нов вентилатор на кутията на персоналния компютър).
Заядох се за лаптопа защото мнението ти не е на база какво си правил със собствената машина, а на база какво си препоръчал на приятели и това че са останали доволни.
Ще дам пример с моята машина, като температура на процесора. Първо характеристики- CPU i5 2410M, GPU nvidia 540m
Без товар (включени програми: Skype, Firefox, Apache, Ubuntu One):
Без подложка- 56 градуса
С подложка - 54 градуса
С товар (гореизброените програми + някоя по-тежка игра)
Без подложка-87 градуса
С подложка-82
Едит: До автора, Занеси си лаптопа да го почистят и да ти проверят вентилатора.. Лаптоп се чисти веднъж на 6 месеца и без да има подложка. Вероятно това ще реши проблема ти + това е много възможно да имаш някакъв софтуерен проблем, който да ти товари процесора излишно.

FreeExtazy
09-21-2012, 13:12
Стига плаши момичето, нямало ефект - друг път! Каква е разликата м/у вентилатор на персонален и такъв на охладителна подложка ? Почти никаква. Само дето захранването на подложката идва от USB, а на персоналния от преобразовател /220V -> 12V /. Мисля, че има и такива подложки, които не са с USB - ако няма можеш да си вземеш зарядно с USB out и пак ще стане работата.

П.П. Ако имам лаптоп бих зи взел подложка Massive23 GT. Много удобна и ме кефи.
Тази също става: http://iskambg.com/aksesoari-za-komputri/72-ohladitel-za-laptop-ohladitelna-podlojka.html

успех ;)
Втората подложка, която си дал е пълен боклук. Иначе съм съгласен, че трябва да вземеш охладител с повече от 1 вентилатор. И много трябва да се внимава къде са дупките на лаптопа, за да не стане като при мен - долната част не се охлажда. Иначе свалят малко температурата, но пък и много бързо запрашват лаптопа. А повече прах = по-голями температури. ;)

ankata
09-22-2012, 06:47
за сега мисля да го отложа..и без това компа, когато никой не работи с него седи "надупен, обърнат" с капака надолу и долната част нагоре :Д май и това е вредно ама..

kalpazanka
09-22-2012, 10:13
Втората подложка, която си дал е пълен боклук. Иначе съм съгласен, че трябва да вземеш охладител с повече от 1 вентилатор. И много трябва да се внимава къде са дупките на лаптопа, за да не стане като при мен - долната част не се охлажда. Иначе свалят малко температурата, но пък и много бързо запрашват лаптопа. А повече прах = по-голями температури. ;)
Аз съм с втората, която ти така жестоко оплю и разлика за мен определено има. Лятото в големите жеги именно този охладител беше спасението за мен.

npp
09-22-2012, 12:40
Втората подложка, която си дал е пълен боклук. Иначе съм съгласен, че трябва да вземеш охладител с повече от 1 вентилатор. И много трябва да се внимава къде са дупките на лаптопа, за да не стане като при мен - долната част не се охлажда. Иначе свалят малко температурата, но пък и много бързо запрашват лаптопа. А повече прах = по-голями температури. ;)

ще се задръства бързо с прах само ако се вдига много прах, особено ако помещенията не се почистват редовно от прахта, иначе в това отношение едва ли ще има разлика дали работи с охладител или не