PDA

View Full Version : Имам проблем с едно котенце



BloodyDreamer
09-20-2012, 11:55
Преди няколко дена сестра ми отиде на гости у бабата на приятеля ѝ и се завърнаха с две малки котенца, които са били захвърлени до една река. Братче и сестриче най-вероятно, понеже много си приличат. Няколко дена ги държахме на терасата, понеже мама не ги пускаш вкъщи. Давахме им храна, но не знам точно какво. Едното котенце го подарихме на един братовчед, но другото (момченцето) засега е при нас, понеже никой не иска да го вземе. Не искахме да ги разделяме, но нямаше как. То едно коте никой не иска да го вземе, па камо ли две. Вчера го заведохме на ветеринар, който ни даде някаква пудра против бълхи. Махнахме бълхите, измихме му лапичките и го пуснахме вкъщи. Вчера вечерта го оставихме в банята, за да може ако ходи по природни нужди, да не е в хола, защото мама и татко ги няма до края на седмицата и ако има някакви щети като се приберат, няма да са много доволни. Днес сутринта го пуснахме и докато бяхме на училище, го оставихме в хола, понеже в банята не му хареса (не че го виня). Бяхме му оставили вечерта в една паничка кисело мляко и му бяхме нарязали риба. През нощта то си се е изходило в кашончето, хапнало е малко от млекцето, обаче водата май не я е пило. Сутринта сестра ми му наряза някакво месо на ситно (филе някакво, което не ми се струва много подходящо) и му оставихме и водичка. Преди малко се прибрах. Трепереше, постоянно се опитваше да захапе нещо. Реших, че е гладно, но не искаше да яде от месото, макар че имаше още. Сигурно е още малко да яде такива твърди неща, пък и кой знае какви боклуци има вътре. После почна да рови на майка цветята и го заведох в банята при кашончето да се изходи (защото те нали обичат да си заравят после екскрементите). Почна да мяучи много жално (което е сигурно поради факта, че кашончето му е мръсно, защото няколко пъти е ходило там. То това си е направо мъчение, след малко ще го почистя.) Аз се притесних и се обадих на татко (той е ветеринар... тоест не точно, но е учил във ветеринарен техникум и работи с животни). Обясних му всичко, той каза да му дам кисело мляко с малко надробен хляб и да го изкарам на терасата, ако е топло. Това и направих, сега е отвън.
Проблемите са няколко. Мама не иска да го задържим, но ние със сестра ми много искаме. Татко обича животните, все пак с това се занимава, така че лесно ще го убедим. Мама просто не иска косми и мръсотия по пода... и разрушени мебели. Мисля, че ако успеем да ѝ покажем, че можем да се грижим за него, ще ни позволи да го оставим вкъщи. Но не знам как ще стане това. Това е единият ми въпрос - как убедихте родителите си да ви позволят да си вземете домашни любимци? Другите ми два въпроса са - знае ли някой каква порода е и горе-долу колко е голямо? (ето снима, която не е много читава, но пак е нещо - http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/426301_411915685524923_239506460_n.jpg )
Ох, сега е на терасата, обаче пак мяучи. Като му сипах от млякото, веднага нападна. Сигурно доста е било гладно. Пък и тая честа смяна на места сигурно го побърква милото. Чувствам се отвратително, не искам така да го мъча, но наистина не знам какво да правя. Помогнете ми, моля ви. Никога преди не съм гледала животни.

antineutral
09-20-2012, 13:33
На кой етаж живееш? Котка не съм гледал в апартамент, но има някои основни правила. Най-важното е да я научиш да ходи до тоалетна на определеното от теб място от самото начало и да не драска по мебелите. Провадават се котешки гранулки за тоалетна, а колкото до второто - много зависи от самото животно, но хората са изобретателни - някои правят дъсчици с плат и ги учат на тях да си точат ноктите, а други просто ги гледат смесено - пускат животното периодично навън, защото котката обича свободата. Понякога може да прекара навън с дни, ако мястото, зоната на гледане позволяват. Щом е мъжко котето, след време ще се наложи да го кастрираш - при гледането в апартамент е наложително(за да не опикае всичко и да не се хвърли през прозорец/тераса). Така като го гледам на снимката е достатъчно голямо, за да яде твърда храна, може би е на около месец +/-. Вероятно мяука от смяната на мястото, от шока, има някои котки обаче просто си мяукат. Най обикновено котенце си е, не ми прилича на породисто. От опит съм се убедил, че най-доброто място за гледане на котка е къща с двор. Това я прави много по-адаптивна към външната среда. Имаш ли възможност да я задържиш докато поотрасне в някакво външно пространство около блока/къщата ти/апартамента(без да е много опасно за нея), котката сама почва да се грижи за себе си и се върти все около там дето е отраснала - котките скитат много, но винаги се връщат там дето са отраснали.

Meoww
09-20-2012, 14:07
Не го дръжте на терасата или само в една стая, всяко животинче,независимо какво е колко е голямо, има нужда от пространство! Котенцето до сега е живяло навън, нормално е да не се приспособи веднага...Купете му от някой зоо магазин котешка тоалетна, пясък и храна. Препоръчвам ти да му купиш консервна и суха храна, но тъй като е малко, по-добре консервна... Аз съм гледала котки вкъщи в продължение на години (живея в апартамент). Не са правени поразии вкъщи, единствения проблем беше чистенето на косми, но котката ми беше дългокосместа. Това като гледам не е породисто и не е дългокосместо, ама ако обещаеш на майка ти да чистите след него, предполагам ще се съгласи да го задържите :D

marilyn
09-20-2012, 14:49
Не съм гледала коте, но предполагам дори в апартамент ще му е добре ако се грижите за него. Как да убедите майка ти? Ами ако види, че сте грижовни и чистите след котето, предполагам няма да има против. Така преди няколко години брат ми си донесе вкъщи питбул. Майка ми не обича много животинките, ама сега да ги видите колко се обичат с кучето...

xoxi
09-20-2012, 14:51
На Friskies има храни за малки котенца. На опаковката има розово и пише Junior. Нещо от този род бяха:
http://www.hipernet24.pl/sklep/img_items/b/260/26030.jpg
Продават се и в по-малки пакетчета, за около 1лв. са някъде.
Моята котка никога не е обичала кисело мляко. Като малка похапваше сирене, кашкавал, прясно мляко пиеше, пастет също много обича.
И на мен не ми се струва прекалено малко котето, можеш да му дадеш и суха храна. Най-препоръчителна е тя, съдържа абсолютно всичко, от което една котка се нуждае. Не е много препоръчително да й се дава от храната, която ядете и вие.
Също не го оставяйте затворено в една стая или в тоалетната. Котетата обичат да имат достъп навсякъде. Ако го оставяте затворено е по-вероятно да ви направи някоя беля. Вземете му също котешка тоалетна или му намерете пясък от някъде. Постепенно ще се научи да ходи там. Ако се изпусне на друго място му се скарайте, без да го биете.
Сменяй му тоалетната редовно. Ако трябва и по два пъти на ден. Моята като беше малка не ходеше два пъти във вече използвана тоалетна. Налагаше ми се да сменям всеки ден. Понякога по два-три пъти. Сега я научихме да ходи в тоалетната и изхвърлихме нейната.
Относно мръсотията, космите и майка ти... Котките са много чисти животни, поддържат собствената си хигиена, без да се налага вашата намеса. С космите ще имате проблем, ако е дългокосместо. Моята е такава и когато имам време се занимавам да я разчесвам с един много ситен гребен. Така по него залепват повечето косми и след това не ми се налага да ги чистя от мебелите/дрехите. По магазините се продават и специални четки за почистване на косми.
Имайте предвид, че ще трябва да се погрижите и за космите в коремчето. Ние купуваме от специалната храна на Royal Canin. Имаше един период, в който котката ми много се скубеше, много често се почистваше и сама си изкарваше космите. Трябва да сте подготвени и за това. Аз не бях и не ми хареса много тази процедура, но си е наложителна.
Майка ми също не изпадна във възторг като видя, но с времето свикна.

autumn_eyes
09-20-2012, 15:00
Моето коте като го взехме мяучи един два дена- докато свикне с новото място. Пуснете го да си обикаля- това е котка, обича да знае какво има около нея. Давайте му мляко и може да го смесите със суха храна за да привикне на вкуса. Моята майка отначало не искаше коте, но аз и мрънках, че ще ми е другарче, че тя ходи на работа и не ми се стой сама, че то възпитава отговорност, че носи добра енергия в къщата (тука на последното вече бях изразходвала идеите). Ако лятно време се появяват хлебарки и други гадинки, котките ги ловят без да ги ядат (поне моята само ги убива). Също и насекоми и пеперуди като влизат убива, така че ако майка ти има някакъв страх или гнус от такива неща, това също може да е +. Кажи й че всички сте съгласни и не може такава душичка да се изхвърли навън, защото вече е било в контакт с хора и другите котки няма да го приемат, а и точно идват студените месеци- няма да може да оцелее. Накрая я убедете да прекара малко време с него и да си поиграят и ще и грабне сърцето. Питайте я не е ли искала да си има любимец като малка.
П.С. В зоомагазините се продават специални дръвца за острене на нокти. :)

darkPaladin
09-20-2012, 15:20
На Friskies има храни за малки котенца. На опаковката има розово и пише Junior. Нещо от този род бяха:
http://www.hipernet24.pl/sklep/img_items/b/260/26030.jpg
ТОВА НИКОГА НЯМА ДА МУ ДАВАШ!
пълен боклук е и прави котараци като твоя трупове по-доста гаден начин

купувай му гранулирана харана от серията китен на еукануба роял канин или вирбак
тези три вида храни са съобразени с нуждите на котараците и няма да ги убият след време
(питай баща си за какво говоря писал съм за h/о индекса при котктите не веднъж) от тия марки храни ще трябва да му даваш към 20гр на ден или 4гр на ядене демек ще го храниш 5 пъти дневно (вече с времето ще увеличаваш дажбата)
котките на тая възраст са винаги гладни запомни го

така сега ако ти кажат суха храна бла бла бла тези марки които ти казах са висок клас те са мерцедеса на котешките храни нямат нужда от реклама осигуряват всичко нужно на което че и много повече
а фрискис и уискъс и разни дарлинг са пълни боклуци които залагат на реклама
вода да има колкото си искаш там където спи под едно одеало му сложи шише с топла вода така котето ще се настани удобно и топлината ще му напомня за майка му

ако му купиш тоалетна котето само ще иде там това му е инстинкта

DesireToFire
09-20-2012, 15:53
Гледам, че всички са ти давали съвет за грижите, така че преминавам към следващия ти въпрос. Аз от години молех нашите за домашен любимец (имахме куче за около 2 месеца, като бях 2. клас (а сега съм 12.), но го занесохме на село, защото сестра ми беше съвсем малка и го тормозеше :Д) и те винаги са били категорични, но преди малко повече от година сестра ми почна да моли за котка. Въобще не я приех на сериозно, защото бях убедена, че няма да се навият, но накрая след много мрънкане успя. Повярвай ми, сега родителите ми са привързани към котката, не по-малко от мен и сестра ми. Майка ми я заобича още като я видя и не ставаше дума за връщане. Просто изчакай седмица поне и не мисля, че майка ти ще иска да се лиши от такова съкровище в дома си ^^

xoxi
09-20-2012, 18:46
а фрискис и уискъс и разни дарлинг са пълни боклуци които залагат на реклама


Какво пък на Friskies не им харесваш?
За Whiskas и аз съм чувала МНОГО негативни мнения, но за Friskies за сефте чувам нещо отрицателно.

autumn_eyes
09-20-2012, 19:14
Мойта котка я хранехме с Friskies и нищо и няма. Хранили сме я и с не толкова популярни марки, когато бюджета е бил изтънял. Животните имат по-добри инстинкти, обоняние и вкусови рецептори от хората. Ако в храната има нещо нередно просто няма да я яде. Пример за това са кренвиршите- моята приема само едни от най-скъпите марки. :)

darkPaladin
09-20-2012, 20:49
Мойта котка я хранехме с Friskies и нищо и няма. Хранили сме я и с не толкова популярни марки, когато бюджета е бил изтънял. Животните имат по-добри инстинкти, обоняние и вкусови рецептори от хората. Ако в храната има нещо нередно просто няма да я яде. Пример за това са кренвиршите- моята приема само едни от най-скъпите марки. :)
кажи каква ти е котката момче или момиче и ще ти обесня защо фрискис не е добра храна

изброй ми 4 марки храни по-добри от фрискис

~sweeettt~
12-15-2012, 20:33
1.Много сладко котенце.И аз имах , но реши да избяга.2.Поговори с майка ти иобещайте , че:
-ще чистите
-ще го храните
-ще го къпите