PDA

View Full Version : Как да убедя родителите ми да ми купят морско свинче?



adito23
09-20-2012, 15:44
Здравейте, моля ви дайте ми съвет как да накарам мама и татко да ми купят морско свинче, особено татко. Седми клас съм и те са ми обещали куче след изпитите, но аз искам домашен любимец СЕГА-мама почти се съгласи, но тати си знае своето. Не искат да ми купуват животно сега, защото съм щяла да бъда прекалено заета. Но аз им казвам, че ще обръщам достатъчно внимание на уроците и училището и достатъчно на морското свинче. Една от причините да не искат домашния любимец-точно този вид животно, е че било като мишка, а за хамстер-дума да не става. :(( Какво да правя? Толкова много искам домашен любимец, който да мога да гушкам и да си играя с него, а не мога да го имам. Помогнете ми, кажете как да ги убедя- моля ввии!! ;((

Charismatica
09-20-2012, 15:52
Аз имам 3 морски свинчета- адски са готини. Според мен кучето е доста по-голяма отговорност и се учудвам, че вашите предпочитат да ти вземат куче пред животинка в клетка. Морското свинче няма нищо общо с мишките- аз имам и мишки. Наистина ти препоръчвам морско свинче, защото хамстерите и мишките понякога са малко агресивни и хапят, докато прасенцата са страшно милички и досега никога не са ме хапали колкото и да съм ги мачкала. ТЕ няямат чак толкова голяма нужда от внимание- кучето трябва да го разхождат, докато свинчето само като е гладно започва да пищи ( и като режеш зеленчуци в кухнята ) но дадеш ли му манджа , хапва и лежи мързеливо цял ден :D Наистина морското свинче е непретенциозно и не иска кой знае какви грижи . Обаче да сравняват мишка с морско свинче е все едно да сравняват човек с маймуна :))) Нямат НИЩО общо,( освен, че са от вид гризачи, но това вс. общо) :) Морските свинчета приличат повече на зайците.

adito23
09-20-2012, 15:59
Благодаря ти, че веднага се отзова на питането ми! Дори им казвам така: Ще си купя морско свинче и ще живее 6-8 години и тогава ще съм достатъчно отговорна за куче! Става ли? Татко: Не ми говори глупости, нали сме се разбрали за куче? Не, не, не, до 13 октомври(рождения ми ден) трябва да ги убедя-да ми го подарят за рождения ден. Е, може и за Коледа- само да се съгласяяяяяят. Отново ти благодаря!

miminka992
09-20-2012, 16:38
Абсолютно същата работа съм като теб. Молих ги сигурно 5-6 месеца, докато ми купят морско свинче. Накрая майка ми се съгласи, но баща ми не. След още няколко месеца баща ми замина за чужбина и си взех свинче като подарък за Коледа. Наистина не иска кой знае колко грижи. И аз съм 7-ми клас и ми беше притеснено как ще се грижа, тъй като съм твърде заета, но наистина не иска чак толкова големи грижи. Давам му краставичка, ябълка, моркови, зеле, суха храна, хляб. :D И майка ми казва, че уж било мишка, но няма НИЩО общо. Много милички животни са. Като си идвам от училище се качва на клетката и започва да я гризе (тоест иска да го нахраня). Абе супер са си. Просто им мрънкай достатъчно дълго време (като мен) и най-вероятно ще ти купят. :)

adito23
09-20-2012, 17:28
Това, което ми отговориха Charismatica и miminka992 , го казах на родителите си. Мама каза, че ще се съгласи, ако тати се съгласи. После отидох на мрънкам на тати. Той каза, че ще си помисли-което в повечето случаи значи ДА. Току-що вечеряхме и аз като се нахраних станах от масата и си отидох в стаята-не си мислете, че наистина си отидох в стаята. Залепих ухо на вратата и чух. Ще имам морско свинче до 20 дни. АААААААААААААААААА - ще полудея от радостт. Благодаря ви, без вас нямаше да се справя, защото нямаше да знам какво да кажа. Благодаря, приятели! С поздрави, Ади.

Charismatica
09-20-2012, 17:42
Честито!! Хаха това с гризането го знам- обожават да ме събуждат така, ама аз съм ги разглезила- преди не правеха така, ама знаят, че като се разстържат получават храна. Така, че един съвет от мен- вечер преди да си легнеш му давай маалко повечко храна, за да е сито и да не те буди рано:)) Също така, мога да ти препоръчам , да не им слагаш талаш, тъй като много пишкат и за един ден вече трябва да ги сменяш, а и им влиза в ушите и целите са в стърготини- а ако можеш намери специални едни гранули ( те май се водеха точно за големи гризачи- зайци, свинчета) и им слагай тях. Могат да издържат една седмица без да се сменят, обезмирисяват и стават на пясък и попиват добре течностите. :)) ПОтърси в интернет, не на всякъде ги продават. Аз съм ги купувала от магазин " Симпатяги"

Charismatica
09-20-2012, 17:47
Ей това е- пелети за гризачи http://www.uzunov90.com/product.php?id=456

adito23
09-26-2012, 17:01
Благодаря ти! А ще ми кажеш ли за колко горе долу дни му стигат 2 кг такива пелети?

whinger
09-27-2012, 15:21
Охх и аз имам един свинчо , голям сладур е ! :3 Честито , че и ти ще си имаш! Гранулите наистина са по-добри от талаша и аз взимам околко 6 кг за 6,50. А това с буденето сутрин ми е много познато..|( Иии да знаеш , видях в едно от предишните мнения , че му давали зеле - НЕДЕЙ! Зелето и марулята са супер лоши за свинчето , защото в марулята има много нитрати , а от зелето ще го заболи коремчето.И още нещо - много внимавай с лапичките! На моето още като беше малко му се извади едната и ветеринарите казваха , че не може да му се сложи шийна или нещо и , че или ще умре или ще куца до края на живота си :( Слава Богу всичко си му е наред , оправи се от самосебе си и сега нито куца , нито нищо ;)

Amore-Mio*
09-27-2012, 17:25
Можеш да изчакаш до края на седми клас и да си имаш домашен любимец. Убеди се също, че това не ти е някакъв каприз - животните, независимо куче, котка, свинче и така нататък, изискват доста грижи и внимание.

adito23
09-27-2012, 18:12
Вече ми го купиха. То се е свило в един ъгъл - дадохме му магданоз - така казаха в зоо магазина. Ходи из клетката-малко рядко. Още не си е водата. Кога ще се отпусне и как да внимавам да не му стане нещо- смисс да не си счупи някой зъб или кост, колко пъти годишно да го водя на ветеринар?

adito23
09-27-2012, 18:18
Вече ми го купиха. То се е свило в един ъгъл - дадохме му магданоз - така казаха в зоо магазина. Ходи из клетката-малко рядко. Още не си е водата. Кога ще се отпусне и как да внимавам да не му стане нещо- смисс да не си счупи някой зъб или кост, колко пъти годишно да го водя на ветеринар?

Sarafina
09-27-2012, 22:43
Можеш да го заведеш профилактично, там ще ти обяснят всичко - храна, рязане на нокти...

adito23
09-28-2012, 07:46
Колко горе-долу струва един профилактичен преглед при ветеринар за морско свинче?

miminka992
09-28-2012, 15:55
Аз пък на моето си му давах и марули и зеле. Марулите буквално ги обожаваше. Просто като му дам едно листо и до 1 минута го е изяло. Не знам. Колкото и странно да звучи не съм си водила свинчето на ветеринар, но да чукна на дърво си е живо и здраво. Просто полагам възможно най-много грижи и всичко си е наред. Аа за това, че се е свило - спокойно. И моето като го купих се беше свило в ъгъла на клетката и изобщо не помръдваше, не искаше да яде, да пие вода, но на следващия ден свикна и започна да яде малко по малко. Така, че спокойно. Грижи се за него и всичко ще бъде ОК. :)

adito23
09-28-2012, 17:49
Говорих с мама и татко за ветеринара. Ще го заведем някъде през средата или края на октомври - на профилактичен преглед. Ти miminka992 също е добре да го заведеш на един профилактичен преглед. Така ще си спокойно, че е напълно здраво. Въпреки, че повечето ветеринари НЕ РАЗБИРАТ НИЩО от морскu свинчета.
Моето прасенце пие много малко вода- има ли повод за притеснение? :(

Sarafina
09-28-2012, 22:44
Ако имаш възможност да дойдеш до Пловдив (виждам, че си от Хисаря), заведи го в Провет на марица 27 :) Там са най-добрите. В никакъв случай не му давай марули и зеле, особено купени такива.

meow13
09-29-2012, 13:33
Аз съм adito23 само, че от друг профил - от София съм.

whinger
09-29-2012, 15:24
Значи попринцип мойто го водя за да му изрежат ноктите , да го напудрят с една пудричка против паразити и , ако евентуално има някъв повод за притеснение..:) Ии искам да ти кажа , че мойто пък пие много , наистина много вода особено през лятото и затова много пишка , но то е по-голямо от твоето и затова твойто пие по-малко , надявам се да си ме разбрала :) Ааа и внимавай със зъбките , че ако му ПАДНЕ и едно може да умре! Само да предопредя , че моето му се чупеха зъбките , особено когато беше по-малък , сега вече не , затова ако видиш , че е счупено зъбчето , а не паднало да не се стреснеш , ще му порасне за няколко дни до 1 седмица ;) Като малко е нормално да стои свитичко , макар че мойто веднага почна да разучава , но миналото ми си стоеше , като твойто и нито пиеше вода , нито нищо. Не се притесанявай - нормално е ;) За да го успокоиш може да му говориш нещо , да го глиш , като знаеш , че хич не обича по лапичките и по коремчето. И само още нещо , за да си научи по-бързо името може като му взимаш купичката , за да му сложиш храна да му казваш името и чак след като той или тя се обърне му слагаш храната...Еми това е , да ти честито , много здравичко и още дълго време да те радва ;) ;) ;)

adito23
09-29-2012, 16:57
Благодаря ти! Той е много пухкав и казаха в магазина, че ще си сменя козината. Появи му се е едно розово петно от лявата част на тялото му без нито един косъм и със съвсем малко бели песъчинки. Козината ли си сменя и имам ли повод за притеснение? И как да внимавам да не му ПАДНЕ зъбче - какво да правя, за да не се случи? И да, разбрах те-благодаря ти за информацията :) но розово петно много ме притеснява :( Размерът му е около 2 см диаметър. Ще трябва ли да го водя на ветеринар? Аз и без това ще го водя края на октомври-късно ли е, и като ще ходя в какво да го занеса-кашон с клетката ПОМОГНЕТЕЕЕ :( :( умирам от притеснение

whinger
09-30-2012, 15:09
Успокой се де! :) Радвай му се!Няма му нищо и мойто като малко май имаше такова , не съм го водила на ветеринар , но , по-добре питай като го заведеш , знам ли..А иначе както искаш го завеждаш.Мойто много мърда и е страшно любопитен и ме е страх без клетката да го заведа,да не изскочи. ;)

adito23
09-30-2012, 17:58
Ще помисля - най-добре е в едно малко кашонче , залепено с тиксо отгоре и пробити дупки за въздух.

whinger
10-01-2012, 11:43
Ами , както решиш , ако е по-боен може да нагризе кашончето , но предполагам , че няма , защото е все още мъничък :) Айде и постни някоя снимка , ако имаш да го видиме .. :3

adito23
10-01-2012, 17:58
http://prikachi.com/images/52/5332052J.jpg ето го и моето прасенце Ерик. Може би е болно! ;((

adito23
10-01-2012, 18:19
Ето снимка http://prikachi.com/images/154/5332154y.jpg където не се вижда много ясно розовото му плешиво петно! Там растат съвсем малки косъмчета. Козината ли си сменя или е болно? Кога ще свикне с мен, имам го от 4 дни, а още се плаши!! ДО КОГАА? :X