PDA

View Full Version : Какво да направя, за да се върна и да започна да уча?



Tikche
09-20-2012, 16:41
Здравейте!
Трябваше това лято да се върна в Холандия, за да уча в университет, ама сама няма как да се справя финансово. Къща си имаме, за храна само ще помагам малко, сметки за ток и вода няма да плащам...поне тези неща ме улесняват, но ето че предстои транспорт, застраховки, такса за университет и тн. Транспорта ми е към 3 евро на ден да кажем. Значи 90 евро на месец само за транспорт (има и карти, но трябва да проверя цените, понеже като влезеш в университет и ти дават една карта за отстъпки за какво ли не). Университет ...към 150 евро на месец, в продължение на 9 месеца. Застраховка 150 евро, като ми връщат 69 евро, понеже родителите ми изкарват по-малко пари от техните стандарти. Учебници 500 евро (1 се плащат и на края на годината има преизчисляване връщат ти част от парите, ама нали наведнъж трябва да ги дам в началото, а не са малко пари. Най-труден ще ми е първия месец, понеже трябва да търча за документи отново, понеже си изгубих картата и хайде наново 10 години да карам там. Та така и транспорта първия месец ще ми струва повече. Как да намеря парите? Тук в България е нещо ужасно. Веднъж върнеш ли се пак пропадаш в ямата на беднотията и не можеш да си позволиш да се върнеш. Тук парите не стигат, но ако искам да се върна и да уча просто нямам шанс. Говорих с майка ми и тя ми вика учи тук бакалавър (да ама тук няма това, което искам да уча) и това ще са няколко пропилени години, понеже после пак ще трябва да карам бакалавър в Холандия. Помолих я да ми отделя по 100/200лв на месец в спестовната ми сметка...не та не...да съм си избрала какво искам да уча в България (говори за уроци) щяла да задели, ама за година напред нямала, понеже парите се обезценявали...да точно в банката с лихвата ще ми се обезценят. :D Та на майка ми не мога да разчитам, понеже поне в първия месец ще ми трябват 150 университет,500учебници, 81 застраховка, 120 транспорт...ми към 850 евро първия месец ...е аз без спестявания как ще ги извадя на веднъж? С тате говорих...той пък теглил заем за 20,000лв за имот да си живее на някакво си село...да се изнесеш от центъра на София и да отидеш на село....та от него в следващите 7 години не мога да разчитам и на 1 левче.
В момента се занимавам с набиране на рекламодатели към 1 издателство и взимам 30% от всяка сделка всеки месец, докато рекламират при нас. Да ама като си на процент няма нищо сигурно. Днес ще спечелиш 200лв, ама може да стане така, че до края на месеца да няма нищо. Риск си е и това не са сигурни пари. А и колкото и да печеля парите отиват за храна, сметки и тн. Дет се вика нови дрехи даже не съм си купувала, нито козметика...карам го колкото а оцелея и пак нищо не мога да заделя.
Как да събера пари, за да се върна в Холандия? Тук нямам бъдеще. Трябва ми само стартов капитал...тези 1700лв, които ми пречат да се върна. Билет всичко други хора го поемат. Как да изкарам пари до Март месец. По-точно да заделя и от къде, като мен всичките ми пари отиват за храна и даже не купувам скъпи неща. Как да убедя майка ми да ми помогне малко. Сама не мога. Има ли начин да спечеля малко пари от Интернет, понеже работя от къщи и не мога да отделям време да ходя навън всеки ден, понеже пристигне ли имейл трябва да отговарям бързо, а не след 6-8 часа.

AnakinSkywalker
09-20-2012, 21:42
Отвори си сметка и помоли вликодушните юзъри във форума да ти пратят по едно левче, когато имат възможност. :)

Добре а сега малко по-сериозно, напиши какво си завършила и какво можеш да правиш. А колкто до пари от интернет, начини има - някой морални, други не чак толкова. :P

Amore-Mio*
09-21-2012, 06:10
Да, България не е в особено добро състояние, но ти го изкара извън всякакви предели и граници. Има ли желание, можеш да завършиш образованието си и тук. И ми стана интересно, какво е това, което искаш да учиш, та го няма тук. Та, така де. Спестяваш по всички възможни начини - друго решение , не знам. Намираш си работа, ала бала. Или теглиш студентски кредит, който мисля, че се плащаше след като си завършила образованието си.

sexa_na_kompleksa
09-21-2012, 08:20
Имаш доста време до март,така че си намери надомна работа или просто обикновена работа, но си вземи телефон, от който може да паращаш имейли (има подходящи Блекбърита за 200 лева, може да го вземеш и на изплащане или да потърсиш за втора употреба). Или си избери друга специалност, която я има тук.