PDA

View Full Version : Коя книга на Стивън Кинг да избера?



GShock
09-21-2012, 22:54
Те първа смятам да почвам да чета активно. И като начинаещ читател ви питам: с коя негова книга бихте ми препоръчали да започна?

DisappointedDreamer
09-22-2012, 07:55
Ще започнеш да четеш с книгите на Стивън Кинг?
Смелчага.

Почни от класиките му - То, Гробище за домашни любимци, Сиянието. Вникни в стила му, в просташкия му хумор и начин на изразяване. Вникни в истинските му герои и се опитай да ги разпознаеш в себе си или семейството си.

А Кинг се чете лесно, но се разбира трудно. По- скоро се изживява. - x7aZzy

^Това. Накрая или ще го заобичаш и ще говориш пламенно само при споменаването на името му, или ще го намразиш дълбоко.

bog4eto
09-23-2012, 12:01
Хм, аз го започнах с "Гробище за домашни любимци". Препоръчвам.

DisappointedDreamer
09-23-2012, 17:21
^И аз така 8-)

ROFLWTF
09-23-2012, 17:56
Аз четох на Кинг Бягащият човек (или нещо от сорта)- лол, много странна..
На мен най ми хареса новелата за лятото - дето разказва за момче, открило, че съседът му е нацист-престъпник от сборника Особени сезони, не се сещам как беше името.
Иначе имам и Гробище за домашни любмци, чела съм я, но не се сещам какво ми беше впечатлението.. Имам Куджо на руски език, да потренирам малко, ще я почвам скоро :)

DisappointedDreamer
09-23-2012, 18:09
Странен е той като автор, да. Главата му ги ражда едни такива мистериозни пълни глупости буквално, но точно затова си го и обичам. А героите му са това, което най-много обожавам. Факта че са толкова реалистични иии истински ии ох, ще цитирам нещо, което ще обясни емоциите, които не успявам да облека с думи:


Най-голямо презрение чувствам към писатели, които прикриват бездарието си с дълги фрази, сложни изречения и с досадни символи; писатели които са лоши разказвачи и нямат усет за ритъм, а героите им са нереални. Още нещо: необходимо е първо да опознаеш себе си, преди да се заемеш с описание на заобикалящите те хора, защото частица от теб се крие във всеки срещнат. - Джон Макдоналд


x7aZzy
09-23-2012, 18:53
DisappointedDreamer, забелязвам, че споделяш страстта ми към СК.
Имаш вкус.

Но ще ти дам един съвет. Виждам, че харесваш Кинг до такава степен, че чак си го издигнала на пиедестал. Знам какво е, минала съм от там. Героите те поглъщат, неговият свят става твой, усещаш се, че на моменти разсъждаваш все едно си в негов роман. Съветът ми е - почини си от него.
Месец, два, година. Чети други автори. Не спирай да четеш нови неща. Повярвай ми, има толкова много и толкова по- добро от СК. Намери книга, която до те накара да забравиш за неговото творчество. Гарантирам ти, има такава (такива).

И след време, когато пак хванеш негова книга, ще усетиш наистина колко талантлив е. Колко странен, невероятен, разтърсващ, вулгарен, чаровно неприятен, колко истински е.

Да четеш Кинг е като да се храниш. Понякога ти става тежко и не можеш повече. Но пък е толкова вкусно, че не можеш да спреш. Ако смениш менюто обаче, когато гладът за Кинг се завърне, всичко ще ти се струва в пъти по- вкусно.
*метафора и чудо, ужас*

Таа, с две думи - колко гениален наистина е Кинг може да се разбере само като го сравниш с по- гениални от него.

По темата: почни с "Очите на Дракона". Води се детска. Не я харесвам.

DisappointedDreamer
09-23-2012, 19:57
Ооооо, аз си го харесвам, но не чета само него. И не съм си внушила или заблудила, че той е най-най. :)
Мерси!

едит: очите на дракона и аз не я харесвам

П.П. предложи други книги които са грабнали ТЕБ ('щото, ако са впечатлили теб, то наистина си заслужават).

Amore-Mio*
09-26-2012, 15:44
Аз бях започнала със СК, с книгата му "Гробище за домашни любимци" и "То" /двете части/. Добър автор е, няма да се преповтарям с другите. Има доста добри книги, голяма част са такива, с миниатюрни за мен изключения.

heartshapedbox
10-08-2012, 22:17
"Зеленият път". Невероятна е.<3

Nikolcheto24
10-11-2012, 20:10
Аз ти препоръчвам "Мизъри" или пък "Четири след полунощ" - всъщност са две книги с разкази.Единия от тях - "Ланголерите"... не съм спала цяла седмица.Така детайлно, невероятно, страшно е описано всичко.Обичам го този автор.

melinor
10-12-2012, 07:57
"Дългата разходка" е просто уникална...Но и доста рядка, ако я намериш, незабавно я започни :)

goldie
10-16-2012, 19:45
"Дългата разходка" поне по мое мнение е една от най-добрите книги на Кинг . Намирала съм я в Столичната библиотека /тази на пл.Славейков/ .

theseveredgarden
10-25-2012, 06:16
Мхм.. :) Дългата разходка е една от най-вълнуващите.

Gerincettto
10-25-2012, 07:06
Препоръчвам ти първата му книга, която прочетох "Тъмната половина". Други негови, които съм чела..."Безсъние", "Проклятието", "Четири след полунощ" и сега чета "Черният дом". На мен лично ми харесаха всички, аз съм му фен така че...

Vivid
10-31-2012, 21:10
Аз първо прочетох "Мъртвата зона" - лекичка е. Сещам се и за Шоушенк, Ученик за пример, Кери

sashko705
11-09-2012, 22:22
Aз на Стивън Кинг съм чел "Четири след полунощ", "Мизъри", "Мъртвата зона" (най-най-любимата ми книга), "Гняв", "Пътна мрежа", "Сияние" и "Дългата разходка". Всички ми харесаха, освен "Дългата разходка", която я прочетох до половината и ми стана адски скучна... И сега мисля да почна "Особени сезони".