PDA

View Full Version : Мамо, имам 6 :)



alphonsee
09-21-2012, 23:25
Няма време, направо по същество. Така. Тъй като моята гимназия минава като една от най-елитните в скромното ми градче, имам опит от първа ръка с "феноменът" бележкарчета. Бележкарчета звучи малко грубо, но няма по-подходящо прилагателно за подобни хора. Това са хора с тотално изместена ценностна система що се отнася до образованието. Това са хора които поставят оценките като цел, а знанията като средство за достигане на тази цел. Това са хора които предпочитат да знаят за 3 и да имат 6 отколкото обратното. Е да, донякъде могат да бъдат оправдани от това че в бъдещето главно ще се обръща внимание на оценките/успеха, след това на завършеното образование, но това е само донякъде. За мен е безумие приоретът ти в училище да е отличен успех, вместо придобити знания, е, разбира се, едното не трябва да е за сметка на другото, но в повечето случаи така се получава. И аз не претендирам че бликам от знания като ходя на училище, но особено за предметите към които имам интерес, винаги от първостепенно значение е било това да науча нещо ново, нещо повече, да се интересувам, а оценките каквито и да са, вече си идват от там. Не знам, може би аз съм избрал грешен подход, това ще покаже само времето, а аз все още се придържам към принципа "Който знае - може".
Това е лично мое мнение, не претендирам да е меродавно, нито облагам някого да се съгласява с мен. Бих искал да чуя и вашите :)

black pearl
09-22-2012, 12:57
Хубавите оценки не са най-важното , но са ни нужни ! :)

anonymous708973
09-22-2012, 17:15
Това са хора които предпочитат да знаят за 3 и да имат 6 отколкото обратното.

Всеки, който твърди, че би предпочел обратното, е пълен лицемер.
Отречи го.

mal4oty
09-22-2012, 17:41
Да не си белешкар и да учиш по всичко, за да имаш обща култура няма да ти помогне много.Да ще имаш богата култура, но освен това, че ще ти гледат дипломата, като отидеш на работа тази култура няма да ти помогне, понеже ще правиш нещата свързани с тесния кръг от предмети нужни за твоят пост.

xoxi
09-22-2012, 19:39
Всеки, който твърди, че би предпочел обратното, е пълен лицемер.
Отречи го.

Колкото и НЕВЕРОЯТНО да звучи, има хора, които искат главата им да е пълна със знания, а не с въздух.
За в училище може би всички искат високи оценки, с цената на по-малко учене. Но в живота е по-добре човек да има поне малко сивичко, дори да не е оценено подобаващо, отколкото да е оценяван за нещо, което реално не притежава. Който не го иска това, значи сериозно трябва да преразгледа ценностната си система.

mimsssssss
09-23-2012, 17:18
Ами и аз те подкрепям. Никога не съм била пълна отличничка. Просто се стараех да нямам двойки. С учителката по математика бяхме сключили сделка. С един съученик стоим на първият чин пред очите и, не говорим, четем или пишем нещо, да се занимаваме, но да не и разваляме дисциплината. Пишеше ни тройки просто че сме мирни.
По физика влизах само на контролни, защото бях по спокойна като пиша. Решеше ли да изпитва пред дъската си излизах от стаята.
По другите предмеди си изкарвах добри оценки. Веднъж плаках за една четворка по БЕЛ ахаха и исках да пиша ново ЛИС. Тва беше глупаво. Не бях за оценката. Знаех, че знам, но не разбирах защо труда ми не бе оценен.

Бележкари и аз не обичам. Ако нещо ти се отдава - напъвай там. Не може човек да разбира и от математика, и от химия, и от български... Няма такъв. Всеки си има силни страни.

DesireToFire
09-23-2012, 17:21
Всеки, който твърди, че би предпочел обратното, е пълен лицемер.
Отречи го.
Съгласна съм.
И аз предпочитам да си имам знанията по предмета, но това не означава, че не си държа и на оценките. Защото само на базата на думите ми, че "аз си знам материала, нищо че имам 3.25 в дипломата" няма даже да ми погледнат молбата за НИТО един достатъчно хубав университет, където бих могла да придобия допълнителни знания по желаната от мен област. Това, че някой иска хубави оценки, не го прави бележкар.

dimitar6669
09-23-2012, 17:29
Не може човек да разбира и от математика, и от химия, и от български... Няма такъв. Всеки си има силни страни.

Поне от Български е добре да разбираме всички, щото иначе ще е лошо... ама то май вече е :)

Chacho
09-23-2012, 17:43
Истината е, че можеш да имаш и знания, и добри оценки. Докато не се озовеш в тая позиция, не виждам какъв е смисъла да гледаш в чуждата паница. Замислял ли си се, че неумението ти да демонстрираш това, което другите успяват, говори за слаба адаптивност? Или е важно да учим нещата в даскало само и да се оправдаваме с несправедливостта. Няма да изчезне. Помисли малко за социалните правила, винаги ще влияят на живота ти.

Да трупаш знания е страхотно, но да се справяш в живота е не по-малко важно. Дали добрият успех е фактор за второто е въпрос, на който сам трябва да си отговориш.

SisiStrange
09-23-2012, 17:48
Ако имаш знанията, оценките са най-лесното нещо. И, честно казано, мен ми е ужасно тегаво, когато съм се скъсала от учене, едва ли не съм стигнала свои висини в дадена област и ми пишат по-ниска оценка по 1 или друга причина. Ей така, обидно ми е да съм се съдрала от учене, да съм положила всички усилия и накрая да ме подценят. Много зависи и за какво иде реч. В гимназията ти стига ден-2 четене макс, за да имаш шестици и то със стабилни знания. Тъй че ми се струва глупаво да не положиш минимални усилия. Преди университета и аз делях света на бележкари и свястни съученици, но с времето ти става ясно, че нещата не стоят баш така. Сега ме е яд, че тогава не съм се захващала повече да чета.
Единствено противно ми е да пишеш нам си колко пищови и така да си изкарваш оценките наистина без мисъл. Това вече е тъпо.

DisappointedDreamer
09-23-2012, 17:53
Истината е, че можеш да имаш и знания, и добри оценки.

Това.
и


Ако имаш знанията, оценките са най-лесното нещо.

това.

Имам си високите оценки, но за сметка на това когато ме вдигнат на дъската за ВСВ мога да опиша причините, методите, мотивите, резултатите и the consequences зад нея.
Същото и по биология - вдигнат ли ме ще мога да назова всички части на клетката и тяхните функции.
Примерно.

x7aZzy
09-23-2012, 18:00
За мен е безумие приоретът ти в училище да е отличен успех, вместо придобити знания

Ти сериозно ли?
Естествено, че приоритетът на учениците е отличен успех.

Придобитите знания са много хубаво нещо. Но докато не са оценени, нищо не струват. А когато човек е ученик, единственият начин да покаже колко знае, е чрез успеха си.

И аз не харесвам бележкарите. Но нямам нищо против тях. Хора като хора. Да правят каквото си искат.

И в моя клас почти всички бяха бележкари. Зубреха наизуст, а си нямаха и най-малка представа от уроците. Жалка картинка. Но пък успяха да завършат с отличен успех. Което не е малко.

SisiStrange
09-23-2012, 18:07
А така DisappointedDreamer. Тоя подход му се радвам навсякъде като го видя. Eдинствения правилен е.
Ако учите от начало и с подробности, няма да имате проблеми с целия предмет нататък. Гаранция.

И не съм съгласна, че дадено нещо ти се отдава, а друго - не. Отдава ти се това, с което се напънеш. Аз бях убедена, че по физика съм кръгла 0 и няма сила, която да го промени. Цяла гимназия имах макс 3ки, 4ки и една измъчена 5ца на оптиката. Ама дойде университета, започнахме бая по-сложната висша физика и реших, че ще се напъна без да се самонавивам, че не ставам по тоя предмет. Та от въпросните 3ки на най-простичките гимназиални неща, качих до кръгла 6ца на задачите и накрая 5 на самия изпит, където на мен ми се паднаха едни от най-сложните възможи въпроси (за което още се дразня, защото напълно си бях заслужила максимална оценка). За 3 месеца учене: някъде от 0та до момент, в който обяснявах на колегите ми задачите. Глупаво е да си поставяте сами граници.

Amore-Mio*
09-23-2012, 19:18
Важни са знанията, не оценките. Много от хората, които познавам съдят човека по оценките му. Аз познавам човек, който в училище е отличник, но реално няма грам обща култура и никакви знания. Чак се чудя как е отличник.

Lucho
09-23-2012, 19:53
Хубавите оценки не са най-важното , но са ни нужни ! :)

'Айде ни освети за какво и къде ? Да ти трябват най-много за ВУЗ - ако са ти нереални шестиците във ВУЗ-а ще влезеш, ама дали ще излезеш? После като започнеш работа да не мислиш, че на някой ще му пука дали имаш 4, 5 или 6 по Математика в 6/10/12 клас?

Голяма грешка е това да се мисли, че когато имаш хубави оценки то непременно и животът ти в бъдеще ще бъде хубав, ще си намериш хубава работа и въобще оценките от дипломата ще ти определят живота. Много лошо и погрешно мислене е това, но за съжаление поне едно 60-70% от учениците в иначе "елитните" училища го вярват. А защо е погрешно ли? Понеже и на работодатели, и на повечето ученици им е пределно ясно, че оценките в България се пишат "на килограм", те никога не са били реални и никога няма да могат да дадат реална представа за знанията на един ученик, понеже така е създадена нашата образователна система, и докато тя съществува в настоящия си вид това ще бъде така и няма да се измени още много време. За да бъде една оценка реална нещата трябва да са изпипани до съвършенство и до най-малкия детайл - независимо дали говорим за матура, олимпиада, НВО или една обикновена контролна работа.

Казвам това неслучайно и не искам да ме разбирате погрешно, но хипотетично, от един клас 30 човека, да попитам, нормално и още повече РЕАЛНО ли, 20 да са с оценка отл. 6? От където и да го погледнете - не е реално. От там тръгва всичко. Докато не започнат да се поставят реални оценки няма как нещата да вървят. Какъв е смисълът и каква е ползата от това всички ученици да имат високи оценки? За да може изкуствено да се завишава нивото и, разбира се, някой да прибере още нещо в джоба, може би.

За мен лично за всичко е виновна лошата образователна система - тя стимулира бележкарите и бележкарството.


Важни са знанията, не оценките. Много от хората, които познавам съдят човека по оценките му. Аз познавам човек, който в училище е отличник, но реално няма грам обща култура и никакви знания. Чак се чудя как е отличник.

Точно това е проблема! Не може да си пълен отличник, да разбираш от всичко и по много (напр. История), а да не знаеш кой е президент на твоята държава, кой е министър-председател и т.н. Или пък въобще да нямаш идея какво се случва около теб по отношение на новини, да нямаш мнение или най-лошото никакво понятие за обществено значими теми в твоята държава.

ccdesigns
09-23-2012, 23:45
Автора поставя въпроса "много знания - слаби оценки, малко знания - високи оценки", което е доста грешно. В повечето случаи, за да изкараш висока оценка си трябват и знанията. Друг е въпросът, че 99% от учениците учат за оценка, което е напълно нормално впредвид, че вднешно време се гледа оценката като тя е приета за показателна за знанията на даден човек.

SisiStrange
09-24-2012, 06:57
Lucho, защо мислиш, че всички изкарват оценки с идеята светът после да им отвори вратата към успеха? Далеч не мисля, че някой се заблуждава с това. Оценките са единствената система за възнаграждение в училище. Когато си учил и си се постарал, напълно логично е да искаш хубава оценка. Ти го изкара все 1 да си пълен двойкар е нещо съвсем нормално, ако си наясно с политиката. И все едно няма никакъв смисъл да се напъваш да учиш, щото и без това няма да е реално после.

SisiJ
09-24-2012, 07:09
Ами по нататък .. като отидеш да кандидатстваш няма да те питат какво знаеш , а ще ти гледат бележника душко :D

BrainlessROCKBABY
09-24-2012, 07:47
И аз преди се дразнех на бележкарчетата, но станеш ли 10-11. клас и оценките започнат да играят роля в дипломата ти, от която пък зависи къде ще отидеш след гимназията, няма как да не си бележкар. Забелязала съм, че тези, които им се дразнят, всъщност са доста под средното ниво в класа, така че..

SisiJ
09-24-2012, 07:48
И аз преди се дразнех на бележкарчетата, но станеш ли 10-11. клас и оценките започнат да играят роля в дипломата ти, от която пък зависи къде ще отидеш след гимназията, няма как да не си бележкар. Забелязала съм, че тези, които им се дразнят, всъщност са доста под средното ниво в класа, така че..

+++ :)

alphonsee
09-24-2012, 08:31
Напротив. Абсолютно нищо против нямам към хора които си учат, нека да се възнаграждават с добри оценки. Смешно е когато оценката стане фикс идея, тоест, 'ще запаметя 10 страници в мозъка си, за да изкарам 6, а дали нещо ще остане там след 1 седмица, няма значение'.
Хубаво е ако си се трудил да бъдеш възнаграден както заслужаваш, не е хубаво когато целта ти е възнаграждението и труда идва като средство за да изпълниш тази цел. Не знам как да го кажа по друг начин вече.

SisiStrange
09-24-2012, 08:36
Обикновено човек помни дълго нещата, които са му интересни.

Вярвам, че ако имахме амбицирани учители да преподават така, че да палят интерес, нещата щяха да изглеждат различно. Засега аз съм имала точно 3 такива учителки от първи клас до втори курс. Останалите отбиват номера по разни остаряли програми без да правят контакт с нас. Не ги виня де. Имайки в предвид, че на места чистачките взимат по-високи заплати, не се очудвам, че не влагат душа в преподаването.

Lucho
09-24-2012, 08:57
Lucho, защо мислиш, че всички изкарват оценки с идеята светът после да им отвори вратата към успеха? Далеч не мисля, че някой се заблуждава с това. Оценките са единствената система за възнаграждение в училище. Когато си учил и си се постарал, напълно логично е да искаш хубава оценка. Ти го изкара все 1 да си пълен двойкар е нещо съвсем нормално, ако си наясно с политиката. И все едно няма никакъв смисъл да се напъваш да учиш, щото и без това няма да е реално после.

Не става въпрос за това да си наясно с политиката. За ученици и разбирания от политика не е правилно да говорим, предвид това, че в училищата не се говори за нея. Тук говоря за общата култура на един индивид - аз не приемам човек, който е отличник, да не знае какво се случва около него, в неговия град, в неговата държава. Да не знае елементарни неща, но да е пълен отличник. Хубаво, няма нищо лошо, обаче този идиот (без извинение) със зубрене може и наистина да стане студент в добър ВУЗ, да завърши, и недай боже, да заеме ръководен пост някъде или пък още по-лошото - да е пряк началник на група хора. Това е напаст и нещо страшно за подчинените си - защото той е тесен специалист в областта си (факт), но само толкова - от друго не разбира и си мисли, че светът се върти около него и неговите глупости. Той не може да ръководи себе си, но пък е ръководител на хора. Ето това е проблема. Училището не трябва да стимулира зубренето, а да стимулира цялостното развитие на личността.


Обикновено човек помни дълго нещата, които са му интересни.
Вярвам, че ако имахме амбицирани учители да преподават така, че да палят интерес, нещата щяха да изглеждат различно. Засега аз съм имала точно 3 такива учителки от първи клас до втори курс. Останалите отбиват номера по разни остаряли програми без да правят контакт с нас. Не ги виня де. Имайки в предвид, че на места чистачките взимат по-високи заплати, не се очудвам, че не влагат душа в преподаването.

Ще помни, ако са му интересни. Съгласи се, че не може всичко да ти е интересно! Да права си, че ако един учител се старае нещата се получават. Но само толкова. Това за заплатите на чистачките е пълен МИТ. Вероятно тази заблуда тръгва от факта, че преди време публикуваха обява за работа от РИО-София за чистачка с щат 310 лв. и учител с щат 290 лв. Добре, но тук никой не отчита факта, че тези 290 лв. са за половин щат, а не за цял. Отделно на това повечето учители имат второ и/или трето ПКС. За всяко ПКС се плащат 30% отгоре въз основа на основната заплата. Ако учителят е работил и преди в системата (има примерно 15-20 години трудов стаж) се изплаща % прослужени години (не помня какъв беше точно, не е особено голям). Всъщност прослужените години май отпаднаха, но на тяхно място отново има добавка, същата като въпросната. Имай на идея, че младите учители стартират с около 500 лв. заплата (средно). Учител с 20 год. трудов стаж с второ ПКС най-спокойно ще си взима заплата над 800-900 лв., дори и повече, в зависимост от делегирания бюджет на учебното заведение. А чистачката, ако щатът и е 350 лв. след удръжките да останат чисти 310-320 лв. (техните заплати също се увеличават, но ако има учители, които да получават над 900 лв. то мога да ти гарантирам, че няма чистачка, която да получава повече от 600 лв. дори в най-богатото училище у нас). Виждаш ли разликата? Затова не е правилно да се сравняват чистачите и учителите - защото едните получават прилична заплата за малко работа, а другите получават малка заплата за прилично количество работа. Няма база за сравнение и не е правилно да се сравняват.

SisiStrange
09-24-2012, 09:19
С приятел гледахме в jobs.bg заплата на чистачка 2200лв. Секретарките на някои места взимат 2000лв, а майка ми с висше и доцентура взима около 600лв. В България много неща за объркани, но това май не е за тази тема толкова.

Не може всичко да ти е интересно, но никой и не е казал да ставаш накрая специалист по всичко. Развиваш хубаво нещата, които са ти интересни и се стараеш да придобиеш обща представа/култура за нещата, които не са. Затова мисля, че донякъде бележкарството си има и хубавите страни. Като съм учила за оценка по предмети, които като цяло не харесвам, съм добила знания, които иначе нямаше да имам. Естествено, далеч не помня всичко точно, защото не ме е интригувало, но тази 1/4, която е останала, може да бъде извънредно полезна. Освен това, мисля, че всичко може да те развълнува, ако се захванеш. Колкото повече научаваш, толкова повече искаш да знаеш. Дала съм си горе моя пример с физиката. Важи за всичко. Ако учителите се опитваха да говорят с нас, да предават интересно и да се разискват въпроси, нямаше да има такъв проблем. Хубав пример са книжките "Страховитото в...." Уроците по история винаги са ми били болна тема, защото по-сух предмет нямаше като преподаване в училище. Заспивах в часовете. И после попаднах на "Страховитото в историята". Представят съкратено историята на даден народ + любопитни факти. Имам всички книжки от поредицата и съм се смяла на глас. Факт е, че от тези книжки помня в пъти повече, отколкото съм научила общо по предмета за 5 години гимназиално обучение. Ако ни се преподаваше така, общата култура като цяло щеше да е на едно в пъти по-високо ниво.

ccdesigns
09-24-2012, 09:38
То общата култура преспокойно можеш да си я развиваш до 7 клас. Имаше предложение преди време до 7 клас да учиш всичко, а след 7 - си избираш 5 предмета примерно и учиш само тях, демек квото ти е интересно.

SisiStrange
09-24-2012, 09:47
Аз не одобрявам такава система. На 12-13 не знаеш 100% какво ще искаш от живота. Аз тогава бях твърдо решила да следвам психология (демек нямаше да включвам биология, физика, химия в тези 5 предмета). По-късно интересите ми се обърнаха към биологията. Няма лошо да ги има до 12 клас всички предмети. Така имаш възможност да си изясняваш какво искаш повече време и на по-зряла възраст.

DisappointedDreamer
09-24-2012, 10:47
В Швеция кандидатстваш за гимназия след 9-ти клас. До 9-ти клас учиш всички предмети, след 9-ти си избираш профилирана гимназия, където учиш примерно само история, езици, география и т.н., или пък гимназия където учиш само физика, биология, химия и много математика. Все пак до 16 годишна възраст се предполага, че си се ориентирал вече горе долу кои предмети са ти интересни и кои искаш да учиш.

Chacho
09-24-2012, 10:50
С приятел гледахме в jobs.bg заплата на чистачка 2200лв. Секретарките на някои места взимат 2000лв, а майка ми с висше и доцентура взима около 600лв. В България много неща за объркани, но това май не е за тази тема толкова.


Не е много трудно да сложат без да искат още една нула в края. Аз чистачка досега за 2 бона не съм виждал.

SisiStrange
09-24-2012, 11:12
^ В някои по-големи частни фирми. Козметичката ми се опита да се вреди, но се оказа, че без връзки не става.

Charismatica
09-24-2012, 14:27
Според мен в училище трябва да се учат неща, които наистина ще използваме в живота- плуване, , взаимоотношения с хората, първа помощ, готвене ако щеш, езда, как да се реализираме в живота, и в горните класове например да има нещо като " откриване на призванието" например да ходите по различни места да видите различни професии, кой какво прави и тн и да разберете кое ви харесва и след това да има нещо като разпределение и всеки да учи нещата, които са му по специалността примерно, ама да им пълнят главиците от малки с толкова глупости си е направо тъпизъм, но за съжаление това е гадната система..

just a girl
09-24-2012, 16:03
аз признавам нашите ме карат да уча за да изкарвам отлични оценки , но всеки път имам чувството... и е така де ,че колкото повече уча толкова повече нищо не запомням .. това е много тъпо :| примерно миналата година щях да получа 2ика по математика .. за годината ( друг е въпросът ,че ми писа 5 :D ) и тази година знам доста повече неща от другите , който получиха по-високи оценки за "знания" ..

Chacho
09-24-2012, 18:27
Според мен в училище трябва да се учат неща, които наистина ще използваме в живота- плуване, , взаимоотношения с хората, първа помощ, готвене ако щеш, езда, как да се реализираме в живота, и в горните класове например да има нещо като " откриване на призванието" например да ходите по различни места да видите различни професии, кой какво прави и тн и да разберете кое ви харесва и след това да има нещо като разпределение и всеки да учи нещата, които са му по специалността примерно, ама да им пълнят главиците от малки с толкова глупости си е направо тъпизъм, но за съжаление това е гадната система..

За кво ти е език, кат моо яздиш кон. Скрий се, че мислиш с гъза си!

Всички тия неща можеш по свое усмотрение да ги учиш и практикуваш в частни школи, клубове и т.н. БЧК-то предлага курсове по първа помощ. Има професионални гимназии, в които също могат да те готвят за дадена професия и където ти дават възможност за стаж, за да опипаш почвата. А нещата по специалността можеш да си ги учиш като запишеш висше образование.

Chacho
09-24-2012, 18:27
аз признавам нашите ме карат да уча за да изкарвам отлични оценки , но всеки път имам чувството... и е така де ,че колкото повече уча толкова повече нищо не запомням .. това е много тъпо :| примерно миналата година щях да получа 2ика по математика .. за годината ( друг е въпросът ,че ми писа 5 :D ) и тази година знам доста повече неща от другите , който получиха по-високи оценки за "знания" ..

Ми спри да се вълнуваш от изискванията на вашите и учи за знания... Кой ти е виновен?

Lucho
09-24-2012, 19:07
С приятел гледахме в jobs.bg заплата на чистачка 2200лв. Секретарките на някои места взимат 2000лв, а майка ми с висше и доцентура взима около 600лв. В България много неща за объркани, но това май не е за тази тема толкова.

Няма чистачка в България, която да получава 2 бона. Това отказвам да го повярвам. Възможността за грешка е голяма при пускането на обявата.

Не знам конкретно при твоят случай (с майка ти), но аз пък мога да кажа, че има доценти, които също са на щат привидно малък - 600/700 лв., но пък за сметка на това водят лекции из университети в цяла България и са обиколили половината свят, а сещаш се, не го правят на ангария. Всичко е условно, но като цяло може да се каже, че в образователния сектор си получават прилични за фона на страната заплати, като освен основното възнаграждение има и доста "бонуси" (ако мога така да ги нарека) - дали ще са от семинари, лекции по света и у нас, курсове, частни уроци или нещо друго - няма значение. Факт е, че малко университетски преподаватели живеят само на една заплата. Затова и не одобрявам увеличаването на техните заплати - всекиму своето. За работата, която вършат, за часовете за които я вършат и за почивката, която получават парите са напълно достатъчни. А на когото не му изнася - да се преориентира в друга сфера в която ще получава повече пари. И на чистачките не им е угодно на 400 лв. примерно, и на общите работници, но просто няма как. Защо като са ниски заплатите никой не се отказва? Защо е трудно на иначе малките заплати и "тежката" работа да започне млад човек? Нали преподавателската работа е много гадна? Все въпроси на които няма кой да отговори. Но да не задълбавам в тази тема, че се отклоних съвсем.


Всички тия неща можеш по свое усмотрение да ги учиш и практикуваш в частни школи, клубове и т.н. БЧК-то предлага курсове по първа помощ. Има професионални гимназии, в които също могат да те готвят за дадена професия и където ти дават възможност за стаж, за да опипаш почвата. А нещата по специалността можеш да си ги учиш като запишеш висше образование.

Ама ездата не е безплатна! Както и много други работи. Първата помощ е нещо, което е сто пъти по-важно от който и да е урок по Биология. Първата помощ спасява животи, а митотичния цикъл - НЕ. В ПГ-тата се учиш, но в дадена област, а ако тя не ти харесва? Пък да не говорим, че масово практиката се има за свободен час.

DisappointedDreamer
09-24-2012, 19:10
^Тук преподават първа помощ до всеки клас преди 9ти.
Ще е хубаво да го въведат в часовете по физическо.

SisiStrange
09-24-2012, 19:28
Lucho, не завъртай спора към пари. Може да отворим отделна тема за заплатите в България в кой да е сектор. Там с удоволствие бих поспорила за някои от нещата в поста ти. Тази тема е по-скоро за ученето, оценките и кое колко има смисъл. Вметнах за заплатите на учителите просто, защото съм виждала пак в jobs.bg даскал с 300лв заплата. Пък дали дава частни уроци или не, не мога да знам. Въпросът е, че ако за работата си в училище взима толкова, не се изненадвам, че не проявява пълното старание и не подготвя интересна програма. Особено, ако отделно се вихри да чете лекции и да взима частни ученици, вероятно няма и време. Което пак е много глупаво положение. Аз съм сигурна, че огромна част от уроците биха могли да бъдат направени много по-интересни.
Ние по биология имахме часове, в които се четяха доклади. Много от тях бяха точно за наркотични вещества, за първа помощ, за хомосексуализма и още доста такива съвременни теми, представени от биологична гледна точка. Имахме просто велика учителка. Нищо чудно, че голяма част от нас кандидатстваха накрая с биология. Като има кой да те накара да учиш с желание, нещата стават много по-лесно.

Бтв, Дриймър, за часовете по физическо при нас могат да се кажат много неща. :) Не само първа помощ трябва да въведат, а какво ли не още. Примерно някаква разгрявка, едно хубаво разясняване как се раздвижва всяка мускулна група, какви упражнения са подходящи, как да се грижим за тялото си и куп други неща. Можеше да има повече гимнастика, тичане, добре организирани групови игри. Сигурно в някои училища ги има тези неща, но според мен не трябва да е въпрос на избор, а задължително. На нас просто ни мятаха топката и ни казваха: "Правете, квото щете." Естествено, половината съученички бяха неразположени ежеседмично. Мисля, че в прекалено много училища е така. Може би и затова се наблюдава затлъстяване при младите, което е много грозно. Харесва ми как нашите като млади са имали много повече спорт. Изумително е как като идем на море майка ми (февруари става на 50) има 5 пъти по-малко целулит от мои връстнички. Не би следвало да е така.

DisappointedDreamer
09-24-2012, 19:35
Абе, то да бяха само часовете по физическо...
Ама никъде не е перфектно :)

Chacho
09-24-2012, 19:38
Ми тогава, Лъчо, що не спонсорираш училищата с по няколко милиона и да вземат да направат безплатни кръжоци по управление на хвърчила и оригами? За имиджа на загрижен гражданин, който лансираш, тва беше много неразумен укор към образователната ни система. Това ли ти е идеята за добре функциониращо образование?

Първата помощ е важна, да. На нас ни я преподаваха по безопасност на движението, но в БЧК нищо не те спира да се запишеш.

В ПГ-то се записваш по собствено желание и се учиш в област, която сам си избрал. Като не ти харесва можеш да виниш само себе си. Ми утре някой може да реши да стане педерас, да го наебат, да не му хареса и да те обвини тебе, вместо сам да си понесе вината. Въпреки, че в ПГ-тата се учат и общи предмети и ти дават шанс, ако наистина не си си уцелил интересите, да имаш нужната база, за да се пренасочиш към нещо друго. Грешката не е въобще в замисъла. Грешката е в изпълнението - некадърни учители, ниски бюджети и голяма корупция. Все неща, които от години си ги пеем. Но учениците не могат да се възползват и от малкото, което имат, не са света вода ненапита.

И забравяш нещо много важно. Аз мога да се науча да готвя, яздя, плувам и т.н. прилично в рамките на 1 година, примерно. За да добиеш прилични знания по някоя от училищните дисциплини ти трябва много повече време. За твоята 12 годишна инвестиция в училище ще е подигравка да умееш да плуваш и да яздиш кон, а същевременно да си неграмотен, да не можеш да си пресметнеш покупките и рестото в магазина и да не знаеш кой е първият ни владетел. Да не говорим за следване във ВУЗ, където ще дрискаме квадратни лайна като видим каква база се изисква на общообразователните предмети или че възможностите ни за професионално развитие ще се съкратят на 90%.


Между другото, това е поне 50-тият път, в който те виждам да упрекваш "безумния" училищен материал. Можеш ли да изготвиш списък от задължителни дисциплини и конспекти, за да знаем кой е смисленият материал, към който да се насочим?



Извън темата: В старото ми даскало всички мразеха анализите по литература и се питаха за ползата от тия простотии, докато даскала ми по БГ не пое клуба "Приятели на книгата" към училището и започнаха да анализират Умберто Еко. Същите сухотии изведнъж блеснаха в друга светлина и се оказа, че не било толкова безполезно, когато преодолееш нагласата, че всичко е по задължение.

notlike
09-24-2012, 19:48
Оценки ти трябват донякъде. После трябват пробивност и знания. Ок - имаш оценки, ще те наемат. Ама като нямаш CV? Стажове, опит? Отделно, ако те наемат и си бездарник - оценките в гъза. Ученето е за знание, а не за оценки. Аз днес като за първа оценка имам 5,40 на писмена работа и смея да твърдя, че съм предоволен от себе си. Написах го страхотно, но просто направих малко тъпи грешки в бързането. Не ми пука, че имам толкова, защото знам, че мога. Това е истината. Затова и съм отличник - имам самочувствие на знаещ човек и го доказвам. Не е задължително да си енциклопедия или да ближеш краката на даскала, за да си топ-играч!

Lucho
09-24-2012, 20:41
SisiStrange, да съгласен съм, затова и няма да дълбая, просто естеството на тази тема е съвсем друго.


Ми тогава, Лъчо, що не спонсорираш училищата с по няколко милиона и да вземат да направат безплатни кръжоци по управление на хвърчила и оригами? За имиджа на загрижен гражданин, който лансираш, тва беше много неразумен укор към образователната ни система. Това ли ти е идеята за добре функциониращо образование?

Всички граждани чрез данъците, които плащаме спонсорираме държавата - в това число училища, детски градини, заплати на учители, на лекари и т.н. и т.н. Не са необходими милиони за да организираш няколко кръжока. Как преди години можеше, а сега не може? Ето ти пример - наскоро от МОМН обявиха, че часовете по ФВС ще се заменят с третировка по любим спорт. Е ок, аз мога да изброя 30 вида спорт, в това число плуване и езда. Къде да яздя в училище за 40-45 мин? Спортовете, които се практикуват в училище най-често се ограничават до 2-3 вида, но е много повече. Гледаме Европа - там ходят на училище в нормално време на денонощието, имат богата материална база, залагат повече на практиката, отколкото на теорията, учебниците са им интересни и е видно, че учениците ходят с желание на училище. У нас никога нищо не може и винаги трябват милиони - не, напротив, милиони не трябват, трябва просто малко някой да се напъне, да помисли, а не да пие кафета по цял ден, примерно.



Първата помощ е важна, да. На нас ни я преподаваха по безопасност на движението, но в БЧК нищо не те спира да се запишеш.

В ПГ-то се записваш по собствено желание и се учиш в област, която сам си избрал. Като не ти харесва можеш да виниш само себе си. Ми утре някой може да реши да стане педерас, да го наебат, да не му хареса и да те обвини тебе, вместо сам да си понесе вината. Въпреки, че в ПГ-тата се учат и общи предмети и ти дават шанс, ако наистина не си си уцелил интересите, да имаш нужната база, за да се пренасочиш към нещо друго. Грешката не е въобще в замисъла. Грешката е в изпълнението - некадърни учители, ниски бюджети и голяма корупция. Все неща, които от години си ги пеем. Но учениците не могат да се възползват и от малкото, което имат, не са света вода ненапита.

И забравяш нещо много важно. Аз мога да се науча да готвя, яздя, плувам и т.н. прилично в рамките на 1 година, примерно. За да добиеш прилични знания по някоя от училищните дисциплини ти трябва много повече време. За твоята 12 годишна инвестиция в училище ще е подигравка да умееш да плуваш и да яздиш кон, а същевременно да си неграмотен, да не можеш да си пресметнеш покупките и рестото в магазина и да не знаеш кой е първият ни владетел. Да не говорим за следване във ВУЗ, където ще дрискаме квадратни лайна като видим каква база се изисква на общообразователните предмети или че възможностите ни за професионално развитие ще се съкратят на 90%.


Между другото, това е поне 50-тият път, в който те виждам да упрекваш "безумния" училищен материал. Можеш ли да изготвиш списък от задължителни дисциплини и конспекти, за да знаем кой е смисленият материал, към който да се насочим?


Всички сме наясно как минава гражданската защита и безопасността на движението - на учениците им е тъпо, на преподаващия - още повече, но някак си търпят 5-те мъчителни часа. Всяка година се повтарят едни и същи филми, които не си знаят годините. А преди или след обучението - на училище половин ден. Така не става, пак казвам. Неслучайно предметът е Биология и ЗДРАВНО ОБРАЗОВАНИЕ, като на второто въобще не се залага. Само с четене на статии и доклади по проблеми не се изгражда добро здравно образование, а просто се отбива номер - някой се труди, получава оценка, а всички останали си почиват - ученици, учител. Не мисля, че е нужно да казвам колко важно е да знае един човек да оказва първа помощ - най-просто казано можеш да спасиш човешки живот защото не знаеш кога и какво може да ти поднесе живота. Именно поради тази причина това нещо трябва да е задължително за всички, а не само за тези от БЧК (защото не всички ходят, за да се научат, просто поради честите акции се налага отсъствие от учебни занятия, което е добро дошло за определени ученици).

По второто мога само да кажа, че на този етап има доста хора, които също са неграмотни. Това не е извинение.

По третото - не съм аз човекът който може да определя кое трябва да се изучава и кое не. Не мога да дам такъв списък, не мога да кажа на 100% кое е излишно и кое не, тъй като не съм експерт, но мога да дам мнение по отношение на проблемите, които, както е видно, изобилстват в нашето образование. Да не говорим още повече, че има една камара експерти и хора, които получават заплати и трябва да вършат тази работа. Живеем в широк свят, няма граници и пречки. Нищо не бърка "експертите" да вземат учебници от Германия, Испания, Англия (например) и съответните учебни планове. Да разгледат, да прочетат, да помислят* - как учат хората по света, какво учат, какви са резултатите после, какви са начините това нещо да се приложи у нас. Да премахнат излишното в учебниците. Тук не става въпрос за козметична реформа за или против матурите, тук става въпрос за нещо масово, голямо, което трябва да се свърши, но което се отлага вече години наред. Все пак, съгласи се, че в образователната ни система има излишни неща и/или неща, които не са си на мястото.

*само с една уловка - да поМИСЛЯт - мисловният процес не е нещо лесно. Изисква се определен умствен капацитет с който не всеки може да се похвали. Пък най-лесно е да кажеш, че не може и да говориш глупости по медиите.

@Off: Това е писано в над 15 други теми във форума, затова повече няма да разводнявам тази. Основната ми теза е, че системата стимулира бележкарството. А то от своя страна ---- 2-та поста от предната страница...

DisappointedDreamer
09-24-2012, 20:46
Ти да не си мислиш, че в чужбина е по-различно?
Да, тук наистина се залага повече на практиката отколкото на теорията, но смея да твърдя че почти никой от съучениците ми ( и учениците, които познавам, а повярвай ми те са много, тъй като съм сменила цели 3 училища за 4 години) не ходи на даскало с желание. Напротив, отиват на училище клатейки си крачката и спеейки в часовете.
Същото е и с така нареченето преподаване на първа помощ. Да, изваждаме куклите и практикуваме дишане уста в уста и всичките онези глупости, но всички се лигавят, никой не изпълнява упражненията правилно, а учителя вече е показал как всичко се прави веднъж, и повече изобщо не си прави труда да повтори.

Не разбирам от къде е тази злоба и ненавист към България и начинът ни на образование. Да, в чужбина може би има някои плюсове, но плюсове има и в България. Важното е да можеш и да имаш желанието да извлечеш най-доброто от това, което ти се предлага.

JuStElly
09-24-2012, 22:13
Това,че не може по всичко да имаме хубави оценки и всичко да ни се отдава е пълна глупост. Към едни неща сме по - предразположени отколкото към други,но със повече усилие всичко се постига. Мозъка ни има две полукълба,едното е свързано с математика,физика.. точни науки,а другото със езици и по - неточни (така да се изразя) науки. Едното винаги е по - развито от другото,но това не значи,че не можем да се занимаваме и с науките ъм,които ни предразполага другото.. просто трябват повече усилия.

draid
09-24-2012, 22:33
Всеки, който твърди, че би предпочел обратното, е пълен лицемер.
Отречи го.

Отричам го. А и мразя лицемерието, така че ти отговарям и на твърдението.

Човек като попадне в ситуация да не бъде оценяван според знанията си, тогава се научава, че оценките не значат нищо. Когато знаеш какво гониш, рядко се трогваш от оценка, която не може да определи твоите знания в пълнота. Обикновено това се научава като отидеш в университета.

SisiStrange
09-25-2012, 05:54
^ Абе да ти кажа, не се научава много и там. 8-) Аз много се ядосвам, когато нещо е несправедливо. Моя най-добър приятел е като гуруто на зоологията, знае сигурно повече от лектора ни, щото се занимава с това от 5-годишен и буквално като види мравка на земята от 2 метра я разпознава по вид с латинско име. И ми беше тъпо, когато на него му писаха 5ца, а на разни, дето не правят разлика между чавка и врана, им писаха 6ци. Не умея да ги приемам тези неща и толкоз.

пAteNцЕ
09-25-2012, 07:31
хм,сори че не съм чела коментарите над мене,обаче не мързи :D
та ,по темета
Тва е често срещано явление,лично на мене не ми харесва :? Като се замисля в старото ми училище стандарта беше по-висок и (ама тва никой не ми вярва :Д) имах кофти оценки,въпреки че си скъсвах четирибуквието от учене! Рядко се случваше да имам нещо по-високо.Единици бяха тези,които имаха много високи оценки,естествено бяха направени като роботи о.О и често бяха обект на всеобщо подиграване и тормозене...Обаче точно тези,които бяха тормозени влязоха в елитните гимназии,а "готините" се набутаха по техникумите,където няма нужда от оценката от матурата за кандидатстване.Е,аз пък се набутах в едно квартално училище.Да,и аз исках по елитните ама...тва е положението -.- Поне хората са по-добри.Но да се върна на оценките. Нивото е значително по-ниско.Макар че имам амбицията да си уча доста стабилно,получавам сред най-високите оценки,даже често се е случвало аз да съм с 6 от двата класа :? Та то,щом аз поназнайвам това онова,какво остава за тези които имат 3? и то даже през цялата година се правят на клоуни,накрая чак се сещат,че все пак са на училище и трябва да свършат нещо.Пускат ги с 3ки,защото на никой не му се занимава.Много съм разочарована,никаква мотивация за учене няма.Моето учене се състои от това,че много се дразня,като не знам нещо :D но това е отделен случай :Д Лично забелязвам,че има някакво масово затъпяване сред младите,а това е много жалко :( Бележкари нямаме чак толкова, но честно казано това да се стремиш към една цифра,вместо към получаване на повече знания , е адски тъпо :? такива хора заслужават да им праснат една 2ка и да ходят на поправителни,берем им влезе нещо у комплексарката тиква -.-

SisiStrange
09-25-2012, 07:45
Аз още съм на мнение, че освен, ако не си преписвач, няма как да се стремиш към оценки без знание. Идеята е да се стремиш и към двете.

пAteNцЕ
09-25-2012, 08:00
Аз още съм на мнение, че освен, ако не си преписвач, няма как да се стремиш към оценки без знание. Идеята е да се стремиш и към двете.

мхм,точно!

SHPAIdURmeN
09-25-2012, 08:38
Сега ще ви дам един пример. Един мой "приятел" учи ама много учи, само като го зърнеш разбираш че е бележкар (като получи един път 4-рка, само дет не се оплака на целия свят) и в края на 2рия срок гледаж го ти по биология го изпитват става той (това някъдe последните седмици) и госпожата му задава въпроси на които е имал 6 обаче какво да се види брачеда нищо не помни и знае.... мисля че извода е ясен за всички. А пък аз дето трябва да се падам по прост от него си знам всичко. Защо е така ли ? Понеже някои хора четат материала(уроците си) без да го осмислят, а други го.

DisappointedDreamer
09-25-2012, 08:42
Ще цитирам Сиси - ако си знаеш материала, и го четеш и "осмисляш" както ти казваш, и ти щеше да имаш високи оценки. Защото оценките са лесни за получаване, знаеш ли си материала.

SisiStrange
09-25-2012, 08:52
И аз не разбирам как хем си четете с осмисляне и разбиране с идеята да помните дълго, хем не можете да изкарате над 3-4. Не казвам, че чистото зубрене е правилно, но мисля, че много от вас го ползват за оправдание за това, че не са отворили учебник.

SHPAIdURmeN
09-25-2012, 09:00
Само да кажа че аз не се оправдавам, а дадох просто пример -_- . Но казвам че е важно да осмислиш материала за да го запомниш за по дълго, което би ти послужило в живота, а не просто да на зубриш даденото нещо и после да помниш, като една риба, обаче 2, 3 дена :D Am и кой е казал че нямам хубави оценки ?!

Chacho
09-25-2012, 10:59
Това,че не може по всичко да имаме хубави оценки и всичко да ни се отдава е пълна глупост. Към едни неща сме по - предразположени отколкото към други,но със повече усилие всичко се постига. Мозъка ни има две полукълба,едното е свързано с математика,физика.. точни науки,а другото със езици и по - неточни (така да се изразя) науки. Едното винаги е по - развито от другото,но това не значи,че не можем да се занимаваме и с науките ъм,които ни предразполага другото.. просто трябват повече усилия.

Това, че отделни части на мозъка се грижат за различен тип информация, не означава, че си предразположен към нещо. По-вероятно означава, че благодарение на годините труд в дадена област си се развил в нея. Пък и вече е всеизвестен факт, че няма определена част от мозъка, която да e пригодена за определено нещо. Всеки дял е подходящ за осмислянето на квот ти кеф, структурно не се различават. Единственото нещо, което специализира отделните части на мозъка е това как и с какво са навързани.


In 1978 Mountcastle proposed that all parts of the neocortex operate based on a common principle, with the cortical column being the unit of computation.[3]

autumn_eyes
09-25-2012, 12:36
Може не всички предмети да са ти силни, което не пречи по тях също да изкарваш по-високи оценки. просто там нещата стават с повече усилия и повече отделено време. Освен това не знам откъде се появи това убеждение, че ако изкарваш високи оценки, то задължително си "назубрил", а не "научил". Просто понякога се налага да си седнеш на Д-то и да положиш усилия, за да вникнеш в нещата, вместо веднага да се откажеш с думите "Това не ми е силната страна". Има ли желание има и начин. +, че за кандидатстване в уни, никой няма специално да се обади и да ви пита, дали според вас оценките ви са реални.

Nikolcheto24
09-25-2012, 17:53
Чакай, че нещо не те рабрах авторке.Значи всеки, който има по-хубави оценки от теб е просто един бележкар?Ясно!От днес нататък да знам, че всеки идиот, който не си прави и труда да влезе в час, има IQ на Айнщайн.

anonymous708973
09-25-2012, 20:22
Имам си високите оценки, но за сметка на това когато ме вдигнат на дъската за ВСВ мога да опиша причините, методите, мотивите, резултатите и the consequences зад нея.
Същото и по биология - вдигнат ли ме ще мога да назова всички части на клетката и тяхните функции.
Примерно.

По история и биология може би, но можеш ли ей-така, на примависта, да се сетиш за всички формули от раздел "Електричество" от физиката? А да ми разкажеш за икономиката на Япония?
Всеки има оценка, която не заслужава, и не виждам нищо нередно в това. Не можеш да знаеш по всичко, но в дипломата ти искат максималко високи оценки по всички предмети. Има предмети, по които уча за контролното. След 2 седмици съм забравила всичко, но пък имам 5 или 6 в дневника. Голям праз. Пука ми за електромагнитната индукция. Никога няма да ми трябва. Но успехът ще ми е нужен.

На мен пък са ми дебилни хората, които твърдят как всичко си знаели, ама учителката ги прецакала и им писала 3, щот е тъпа пача примерно. Айде бе.

DisappointedDreamer
09-25-2012, 20:29
^Физика съм учила само един семестър в 8-ми и 9-ти клас. След това трябваше да избера 6 предмета, и тя не е сред тях тъй като не ми е интересна. В Швеция, и специално програмата която уча, нещата стоят различно. Мързи ме да обяснявам, има гугъл, можете да го използвате, поинтересувайте се сами.
Ако бях останала в България, считай че щях да ти изброя всички формули. Паметта ми за формули, дати, уравнения и цифри е страшно добра.
За икономиката на Япония - дийл. Уча икономика, влече ме. Днес дори имах тест на същата тематика :)
Гледам да се интересувам от всичко. В момента съм се насочила към 6 предмета, които изучавам усилено тъй като училището и програмата в която съм го изисква. Ако имах време щях да уча и химия тъй като тя ми е интересна, че дори и физиката, но просто такова време нямам.

SisiStrange
09-26-2012, 08:24
Пантерке, точно ти в Дневника веднъж ми обясняваше, че при вас учителите си имали любимци и на едни пишели лесно високи оценки, а на други - слаби.


На мен пък са ми дебилни хората, които твърдят как всичко си знаели, ама учителката ги прецакала и им писала 3, щот е тъпа пача примерно. Айде бе.

Съвсем реално е да не те оценят честно. Случвало ми се е да знам за 6, а да имам 5 или 4. На мои приятели също. Донякъде винаги има роля и това дали преподавателя няма особени чувства към теб.

anonymous708973
09-26-2012, 15:54
^Физика съм учила само един семестър в 8-ми и 9-ти клас. След това трябваше да избера 6 предмета, и тя не е сред тях тъй като не ми е интересна.

Ето ти ключът за бараката. В България не си избираме нищичко. Чак в 12-ти клас отпадат химията и биологията.
Физиката грам не ме влече, но за дипломата ми трябва 6. Затова намирам начини.

Сиси, да, имало е случаи, в които аз и една съученичка пишем едно към едно дадена тема по история, аз имам 6, тя има - 5. Но това е доста различно от "Ауеее, брааат, супер много знаех, ама тая курва по химия/география/история/математика ме мрази и ми писа 6", казано от индивид, баращ си зърната, с полузаспал и/ли видимо напушен поглед. Примерно. Това имах предвид и горе.
НЯМА как да знаеш ВСИЧКО и да имаш 3. Просто няма шанс.

DisappointedDreamer
09-26-2012, 16:05
Ето ти ключът за бараката. В България не си избираме нищичко. Чак в 12-ти клас отпадат химията и биологията.
Физиката грам не ме влече, но за дипломата ми трябва 6. Затова намирам начини.

Е, хубаво, аз нещо да съм казала? :lol: някъде целенасочено да съм се обърнала точно към теб?
Пък и в България не ми пука какво е, тъй като не ме засяга. However, напълно наясно съм с нещата там, но споделих и как стоят нещата тук.
И аз съм учила предмети, които не ми допадат, но съм изкарвала високи оценки на тях. Всичко опира на мотивацията и желанието за учене.

Lucho
09-26-2012, 19:19
Ти да не си мислиш, че в чужбина е по-различно?
Не разбирам от къде е тази злоба и ненавист към България и начинът ни на образование. Да, в чужбина може би има някои плюсове, но плюсове има и в България. Важното е да можеш и да имаш желанието да извлечеш най-доброто от това, което ти се предлага.

И в чужбина не е розово - факт. Но, все пак, щом живеят по-добре, вероятно и образованието им е по-добре. Да, тяхното може да е лошо, но и нашето не "отстъпва по лошотия" - дори е по-лошо.


Физиката грам не ме влече, но за дипломата ми трябва 6. Затова намирам начини.

А какво те грее тази 6-ца (при условие, че няма да кандидастваш с Физика)?
Ще споделиш ли какви са начините "да си докараш" 6?


На мен пък са ми дебилни хората, които твърдят как всичко си знаели, ама учителката ги прецакала и им писала 3, щот е тъпа пача примерно. Айде бе.

А на мен пък са ми дебилни онези хора, които нямат знания за 6, а имат такава оценка. Това е породено от горния цитат - да я имат, нищо че въобще няма да им трябва (визирам случаи на напъни за високи оценки без реално покритие от към знания и/или липса на необходимост от въпросната оценка т.е. няма да се кандидаства във ВУЗ с нея).

SisiStrange
09-26-2012, 19:59
Поправете ме, ако бъркам, но оценките от училище като цяло много не ти трябват за кандидатстване тъй и тъй. Поне в СУ искат 1-2 предмета от дипломата (кои точно зависи от специалността, за която се гласиш), на които, ако си имал кофти оценки, можеш да ги поправиш с матура. Можеш да държиш матури по колкото си щеш предмети. Аз имах 5.50 по биология в гимназията, на матурата изкарах 6 и тази оценка остана в дипломата на мястото на 5.50. За повечето специалности ти трябват тамън 2 оценки. Я БЕЛ и История, я БЕЛ и език, я нещо друго. Можеш да си пълен кретен в гимназията, да се стегнеш последната година и да влезеш от първо класиране в хубава специалност. Някак не е в това въпроса. Не ми се ще 12 години да съм ги загубила в спане... Като и в университета не разбирам тези, които излизат с тройки и се кефят, че все пак са си взели изпитите. Какво като после в 90% от случаите никой не ти гледа оценките от дипломата? Тъпо е да даваш по 500-1000лв на година, за да излезеш почти толкова тъп, колкото си влязъл.

anonymous708973
09-26-2012, 21:13
А какво те грее тази 6-ца (при условие, че няма да кандидастваш с Физика)?
Ще споделиш ли какви са начините "да си докараш" 6?

Грее ме всяка оценка, която ми повишава дипломата. В Германия, например, гледат тази диплома. Да обяснявам ли или сам ще се сетиш?
Начините са прости и всеизвестни: внимание в час, подробно записки, взимане на участие, правене на позитивно впечатление на учителя и пищови на контролни.

SisiStrange
09-26-2012, 21:54
Хъх. Първите имат смисъл. Последният не го уважавам. Не твърдя, че съвсем никога не съм си правила пищови, но определено досега пищов не ми е изкарвал оценка. Зверски нечестно е. Има хора, които са учили здраво за някое контролно. Може покрай задълбочаване или объркване да изпуснат нещо, да имат по-слаба оценка, а ти да си изписала 5 преписани листа и да имаш кръгло 6. На тяхно място нямаше да те гледам с добро око после.

irrationalDecision
09-26-2012, 22:19
Е, в БГ единственият ВУЗ не е СУ все пак.Нищо против него, но не всеки се е насочил натам. Примерно мен ме блазнят архитектурата, вътрешният дизайн и подобни специалности. Е, в УАСГ в бала влиза цялата диплома.Ето защо ми се налага гоненето на отлични оценки по предмети, които не са ми особено интересни и нямат никаква връзка с това, с което искам да се занимавам.Да, някаква форма на бележкарство е сигурно , но няма защо да ме притеснява. Харесва ми или не предметът, научила съм си, изкарала съм си оценката сама и това ще ми послужи. А там , където ми е интересно, съм научила самостоятелно доста повече от даденото и исканото в даскало, без никой да ме кара и въобще не само за едната шестица.По предмет, който те кефи, който ти е интересен и с който се занимаваш допълнително, изкарването на 6 е фасулска работа. Шестицата не е цел в случая, тя е пряко следствие от положените усилия.

therichbitch
09-26-2012, 22:48
Всеки има оценка, която не заслужава, и не виждам нищо нередно в това. Не можеш да знаеш по всичко, но в дипломата ти искат максималко високи оценки по всички предмети.
На мен пък са ми дебилни хората, които твърдят как всичко си знаели, ама учителката ги прецакала и им писала 3, щот е тъпа пача примерно. Айде бе.

Има хора, които просто ги бива в доста неща. С риск да прозвучи нескромно- по предметите, по които се мисли, никога не съм имала проблем. С литературата и езиците също. Винаги биологията и географията са ми били адски скучни, но там е за зазубряне и понеже помня като машинка (и ето, че това покрива поне 3 предмета) и съответно съм си изкарала оценките. Това, че не ги харесвам, не значи, че не съм научила и не ги заслужавам. Така че не мери всички с един аршин :)

Оценката се пише за знания, а не за желание, каквато болна практика имат германците. Това, че някой е влюбен в географията и е зубрил 25 часа в денонощието и пак не е научил, мен не ме грее и преподавателите не трябва да ги грее: "Ооо, ама той/тя е много старателно дете. Защо така се получи и т.н. Дай да му пишем по- висока оценка"


А относно тези прецаканите... От 6 на 3 не знам да има, факт, но съм била свидетел на куп случаи от 3-4 на 6ца. И по този начин аз съм прецакана. Знам аз нещо за 6, а няква смръхла (защото обикновено момичетата имат афинитет към мазнене), която не може да се подпише, ще има 5 или пък даже колкото мен. Това също е вид ощетяване и е факт, че го има навсякъде в различни форми спрямо различни хора- като това:

учителите си имали любимци и на едни пишели лесно високи оценки, а на други - слаби.
Навсякъде, абсолютно навсякъде е така.

Пфф забравих, не мога да пея, това наистина ми е подарена 6ца, макар че на фона на глупаците, на които им завишават оценки по къде къде по- важни предмети, аз съм цветенце, миришещо на ясен пролетен ден..

ИЗвинявам се за дългия пост, ама ми е болна тема.

П.П. Абе винаги съм се чудила, докато напишете един пищов, не го ли научавате? :D Така се обезсмисля тази практика.

DisappointedDreamer
09-27-2012, 05:03
учителите си имали любимци и на едни пишели лесно високи оценки, а на други - слаби.

и точно това е хубавото на моято училище и програма.
Изпитите ми са май месец 2014 година. 3 седмици по 2-3 теста на ден всеки от които е по 2-3, че дори и 4 часа. Тези изпити накрая се събират, отгоре им се слага твое номерче, и се пращат в друго IB училище в СВЕТА, където учител който никога не си имал ти ги поправя и ти поставя оценка. Номерчето е с цел този, който ти поправя теста да не знае кой пол си, на колко години си и най-важното коя националност си, за да не прояви симпатия или обратното - омраза - към ученикът, чийто тест оценява.

BrainlessROCKBABY
09-27-2012, 08:36
Въпросът е изцяло морален, ми се струва, а нали знаете, че всеки си има своята истина?

DisappointedDreamer
09-27-2012, 08:41
Въпросът е изцяло морален, ми се струва, а нали знаете, че всеки си има своята истина?

The power of normative statements.
Нда.

SisiStrange
09-27-2012, 09:16
и точно това е хубавото на моято училище и програма.
Изпитите ми са май месец 2014 година. 3 седмици по 2-3 теста на ден всеки от които е по 2-3, че дори и 4 часа. Тези изпити накрая се събират, отгоре им се слага твое номерче, и се пращат в друго IB училище в СВЕТА, където учител който никога не си имал ти ги поправя и ти поставя оценка. Номерчето е с цел този, който ти поправя теста да не знае кой пол си, на колко години си и най-важното коя националност си, за да не прояви симпатия или обратното - омраза - към ученикът, чийто тест оценява.

Ей това е страшно хубаво. Жалко, че тук не им хрумват такива мъдри идеи. Единствения минус е, че този, който проверява не е този, който е преподавал и не се знае дали заради различни мнения между преподавателите няма да възникне спор за кое е вярно и кое не. При нас имаше устни изпити, при които мои приятели се паднаха на асистенти, които не са ни преподавали и изкараха по-слаби оценки, защото материалът се различава на места.

Lucho
09-27-2012, 09:39
Грее ме всяка оценка, която ми повишава дипломата. В Германия, например, гледат тази диплома. Да обяснявам ли или сам ще се сетиш?
Начините са прости и всеизвестни: внимание в час, подробно записки, взимане на участие, правене на позитивно впечатление на учителя и пищови на контролни.

Обясни ми ако може, не те разбирам!

Интересно и още повече страшно е, ученик да казва, че мазненето и правенето на пищови са методи да получиш 6. Т.е. в случая не целиш да получиш знания, просто държиш на оценката! Ето това е проблемът. А още по-голям проблем е, че в България има много такива ученици. За съжаление някой от тях успяват, а в последствие са такива и в живота - мазници. Не че по света няма такива, има ги навсякъде, но като чели в България преобладават. Чудя се само едно - до къде бихте стигнали, само и само за да получите 6? (защото някой стигат доста далеч без дори да се усещат). Германия, Франция... няма никакво значение - това не означава, че щом някой си си е навил на ума, че ще учи някъде си, независимо дали е поради знания или финансова възможност, то той трябва да е пълния отличник, 'щото така е било добре за чужбината, а пък останалите, дето няма да ходят "по чужбината" - кой го интересува за тях.

Виновни в случая са и учениците, и учителите, но главно вторите, защото "кучето играе според тоягата".

22:59-SisiStrange добре го е написала.

DisappointedDreamer
09-27-2012, 09:39
Хубаво е, да :)
И ние имаме устни изпити. Само дето те се записват и записа се праща пак зад граница 8-)
Така че, повече от 70% от оценката ти се оценява от преподаватели, които никога дори не си виждал.

едит: Лъчо, толкова ли е трудно да приемеш че има хора, които харесват знанията, следователно ги имат заедно с отличните оценки?

SisiStrange
09-27-2012, 09:55
^ Аз мисля, че това беше по-скоро за пищовите.

bilqnavod
09-27-2012, 09:58
Искаш да кажеш, че хората, които имат хубави оценки учат само заради тях? Съмнявам се...

bilqnavod
09-27-2012, 10:01
Ако примерно имаш много високи знания, готвил си се, учил си до най-малката подробност, но като те изпитат тка се завъртат нещата, че накрая ти пишат 3. Дали ще ти е приятно, да си се старал и да имаш ниска оценка. Нали затова се учи, за да бъдеш възнаграден с хубави оценки, за да може дипломата да бъде ключ към една успешна реализация.

Chacho
09-27-2012, 10:19
Дали ще ти е приятно, да си се старал и да имаш ниска оценка. Нали затова се учи, за да бъдеш възнаграден с хубави оценки, за да може дипломата да бъде ключ към една успешна реализация.

Не само. Но от друга страна, трябва да си доста тъп, за да се случи това нещо. Човек трябва да се научи да показва на какво е способен, а ако си оценен действително несправедливо, можеш да си потърсиш правата.

DisappointedDreamer
09-27-2012, 11:07
Ако примерно имаш много високи знания, готвил си се, учил си до най-малката подробност, но като те изпитат тка се завъртат нещата, че накрая ти пишат 3. Дали ще ти е приятно, да си се старал и да имаш ниска оценка. Нали затова се учи, за да бъдеш възнаграден с хубави оценки, за да може дипломата да бъде ключ към една успешна реализация.

Старанието не се възнаграждава с 6-ца.
Знанията се възнаграждават с нея.

therichbitch
09-27-2012, 12:34
трябва да си доста тъп, за да се случи това нещо. Човек трябва да се научи да показва на какво е способен, а ако си оценен действително несправедливо, можеш да си потърсиш правата.

Мхм, както винаги, мн точно казано.
"Дали ще ти е приятно, да си се старал и да имаш ниска оценка." Ще се повторя, но старанието няма нищо общо със знанията/уменията и най- вече възможостите ти.

MsMiracle
09-27-2012, 16:27
Знам, че няма да прозвучи добре, но предпочитам по съответния предмет да знам за 3 и да имам 5/6 отколкото обратното. Случвали са ми се и двете неща и съответно в единия случай се чувстваш печеливш, а в другия тотално губещ.
А щом знам за 3 по този предмет, значи има причина за това. Или нямам интерес към дадения предмет, особено ако се учат излишни неща, което в България е най-редовна практика, или учителят не само че не ме предразполага към темите, ами и ме кара да не искам да се интересувам.

Относно този вид предмети, винаги съм си била бележкарка. Търся как да се измъкна по възможно най-печелившия начин, чрез преписване разбира се. Защото когато не се интересуваш, не можеш да знаеш.

Оценките далеч не са най-важното, но много зависи в каква ситуация се намираш. Учила съм и по различни причини, е имало случаи в които са ме ощетявали, а това е най-неприятното чувство, да си си седнал на задните части да учиш, вместо да излезеш някъде и накрая да се окаже, че е за нищо. Така че моето мнение е, че без изключения, бих чела нещата които изучаваме и е нещо което наистина може да ми предизвика интереса, та да го науча може би още в час. Но когато е нещо, което поради различни не искам да знам, и съответно не го знам, бих си преписала във всеки случай.

Всеки търси начин да се спасява, приятелю, приеми го.

Chacho
09-27-2012, 16:46
"Или нямам интерес към дадения предмет, особено ако се учат излишни неща, което в България е най-редовна практика, или учителят не само че не ме предразполага към темите, ами и ме кара да не искам да се интересувам."

1. Кои са излишните неща, че само повтаряте, пък нищо не може да изброите?
2. Кой е длъжен да те предразполага, тва да ти не е оргия? Ти като си гладна, чакаш ли някой да ти предразположи устата към лапане?

Кви сте прости, братче, направо не мога да ви се нагледам на ограничеността. То си е за вас, растете си кретени. Понякога се чудя за какво съм се хванал да помагам на лешперите тука.

DisappointedDreamer
09-27-2012, 16:47
2. Кой е длъжен да те предразполага, тва да ти не е оргия? Ти като си гладна, чакаш ли някой да ти предразположи устата към лапане?

Кви сте прости, братче, направо не мога да ви се нагледам на ограничеността. То си е за вас, растете си кретени. Понякога се чудя за какво съм се хванал да помагам на лешперите тука.

Ох, добре че беше ти.
Направо, ебати.

MsMiracle
09-27-2012, 17:04
Не знам на кой викаш лешпер, но ако не си забелязал това си е форум и всеки си казва каквото мисли. В случая съвсем директно си изразих моята позиция, като абсолютно никой не съм задължила с нея.
Много неща са излишни, най-често в предметите като история, физика и биология. Там най-много е тъпкано с материал, който е абсолютно ненужен за хора, които учат по ЗП.

Мен примерно, съвсем честно ти казвам, ама изобщо не ме интересува каква е историята с всичките и подробности на държави, които нас не са ни чували изобщо че съществуваме, да не говорим дали сме държава или град, още по-малко къде сме на картата. От обща култура няма нищо лошо да те запознаят с някои неща, но не да съм длъжна да им знам историята напълно. Щото съм ставала свидетел на това как в учебника ми пише за една страна, в случая Италия и цялата и история още от Римската империя насам, а оригинални италианци като им кажа 5 думи по темата ме гледат като пукали без идея за какво става въпрос. Без коментар съм пък какъв е отговора когато ги попитам аз за държавата им как е възникнала. "Не знам" е най-умното.

Физика - ми човек не ме интересуват всичките тия детайли, съжалявам. Още от 10 клас, включително и в 11 те подхващат за неща, които едва ли някога ще ми потрябват, освен ако няма да ходя да уча в Москва именно това. Тъпчене на формули, без никакво обяснение по какъв начин се разсъждава коя откъде идва. Щото за разлика от математиката, не ти пишат 5-6 примерно, с които да можеш да се оправяш при конкретния вид задачи, а постоянно изниква някаква нова. И учениците седят и тъпеят в час как една задача се решава, а то накрая даскала като напише решението, се вижда, че се ползва нещо, от което никой си няма и понятие.

Биологията - там пък е най-голямото преливане на информация в излишък. Като тръгнем от спорангиите и стигнем до най-най-дребните неща, в животинския организъм. Ако не искам да съм лекар, за какво са ми, аджеба? И не, не ми казвай обща култура. Обща култура е да знам какво има в клетките, да съм запозната с човешкото тяло и да мога да определя какво хлапе ще се роди според белезите на родителите си, а не да съм профил информатика и да ми пълнят главата с нещата изброени по-горе.

Има и още, но със сигурност не бих отделила цяла вечер за да обяснявам, а и би трябвало да си схванал мисълта ми.

Според начина, по който ми отговори на мнението ми за учителите, ми става ясно колко си разбрал какво имам предвид. Другия вариант е пък да не си случвал на такъв преподавател, за което само може да съжаля.
Химията също не се отдава на всички, математиката също, литературата пък не е за всеки, но падне ли ти се някой, който да обяснява добре, или разказва увлекателно, почваш да слушаш без никой да те кара. Това е учител, за когото бих казала, че е добър и точен, а не една вече полудяла жена на почти 70 години и ми крещи сякаш се намираме в един психодиспансер, за неща, които си въобразява че са се случили. Или нещо подобно.

DisappointedDreamer
09-27-2012, 17:07
Откъде накъде учителя ти длъжен да те предразположи към даден предмет?

За историята, физиката и биологията няма да коментирам. Само една пушка ми трябва, за да се застрелям.

MsMiracle
09-27-2012, 17:10
Написах го повече от подробно. За пореден път казвам, че това е мое си мнение. На никого не съм си позволила да държа тон, да го иронизирам, още по-малко обиждам във форума. Това, че не си съгласен, си е лично твой проблем.

Chacho
09-27-2012, 17:38
И аз имах добри и точни учители, които се научих, че са толкова ценни, колкото и некадърниците. Защото ако не бяха последните, нямаше да се науча сам да чета. Един ден се излиза от училище и спираш да имаш ментор. В горните класове отговорността да се мотивираш пада върху самия ученик, щото на даскалът не му е работа да ви гали с перце и да ви философства кое е важно и кое не.

Въобще всъщност се чудя за какво стоите в училище да учите, а не се хващате на занаят, защото е практичен. Точно като послушни овчици да ви покаже веднъж-дваж някой, а след това цял живот да възпроизвеждате. Роботи. Въобще не виждаш, че в основата си всичко в училище е едно - опознаването на света, но поради практични съображения изучаването му е разклонено в различни науки. И действително заради умствените ни възможности трябва да специализираме някъде, но като отхвърляш другите неща, губиш връзката за цялост. Малко като да се научиш да ядеш мляко с ориз в купичка, а после като ти дам чашка, да се паникьосаш. Иновативността ви е на 0, абсолютна 0. И с тая нагласа никога няма да се променят нещата. И ме боли хуя честно казано, тва си е ваша работа.

Ти не виждаш никаква връзка между биологията и информатиката, но някои хора в момента са намерили такава връзка между двете, че сигурно ще изместят досегашните компютри и информатиката, която ти си познавала, може да се окаже неприложима, нищо че ти като ученичка си била напълно сигурна кое ще ти послужи в живота.


И понеже по-горе каза, че си изстрадала, щото ти се е случвало да си чела страшно много, но за едното "нищо" и не си могла, видиш ли, да излезеш с приятелчетата. Какво си чела, бе, драга? Ако беше сядала през живота си да четеш като хората, наистина много, колкото е нужно едва да се въведеш в някоя наука, щеше да ти се струва целият училищен материал от 1 до 12 клас като сутрешна закуска, която просто можеш да се събудиш и да схрускаш. Ма тва е, че все некой трябва да ви предразполага.


Честно, не ми се коментира повече, само се ядосвам и влагам емоция в написаното. Вие ще си останете тъпи и ми е точно през хуя. Аз проблеми нямам, не виждам що трябва да ви вливам акъл в главата.



ПС: А, да, забравих. Изказваш си мнението, нали? Е аз пък си позволявам да коментирам твоето. Колкото цинично и вулгарно си преценя. Щото това е моето мнение. Всеки си има, нали? Не те ограничавам да говориш. Но, ако мога и преценя, ще иронизирам и ще оспорвам. Като те е толкова страх някой да ти каже нещо на въпреки, не си излизай от мишата дупчица.

MsMiracle
09-27-2012, 17:57
Прекалено настървено подхождаш. Аз просто споделям мнението, че всеки, който каже, че предпочита да има 3, а да е научил за 6, го казва лицемерно. И не знам защо реши че съм завършила, тъй като не съм, макар да не остава никак много до края. От 8-9 клас нагоре наистина самата мотивация пада на раменете на ученика, но никъде не виждам да пише темата за какъв интервал от класове се коментира? Щото има много случаи в които ако в 5-ти примерно ти се падне гаден даскал по нещо, после в гимназията и по-добре да е, някои хора не преоткриват интереса си.
Не смятам, че има въобще ученик, на когото не му се е случвало да си е седнал на задника да учи, и накрая да се е провалил. Понякога е защото човекът се пренавива, панира, а понякога, колкото и в момента да ме редиш на ум, е и заради преподавателя. Защото не можеш да ме убедиш, че не съществуват учители които са с лично отношение и според симпатиите си водят оценките за всеки. И не, не драга, дискотечките отдавна съм ги забравила, колкото въобще съм ходила.

Всеки се интересува от каквото реши. Никъде не казвам, че тези три предмета, които изброих са ненужни, или че не ми пука изобщо за тях. Ти поиска конкретно да ти посоча с кое не се съгласявам от материала, кое смятам че е излишно и аз ти го посочих. От там нататък се почна със "през хуя ми е вие си останете тъпи" и т.н., което можеш сам да прецениш как изглежда. Съмнява ме да искаш да избиваш комплекси във форума.


Последното го казах с идеята, че спорът може да се получи без да се влага цинизъм и ненужна ирония. Винаги дебатът може да се получи културно, с аргументи и без никакви обиди, независимо колко далече са една от друга различните позиции.
Всичко останало е налагане на мнението, като в голяма част когато се обижда, се доказва, че аргументите издишат.
Като толкова претендираш че си умен, помагащ на група лепшери, докажи го поне с обръщенията си към опонента си и воденето на диалог, пък било то и писмен.

IncendiaSanctus
09-27-2012, 17:59
Аз пък как така успях да не побутвам почти учебниците и да изкарам хубави оценки ( а.к.а. шестици по всичко, само на матурата по БЕЛ имах 5.75 ).
Можеш да знаеш, но според мен НАЙ-ВАЖНОТО нещо е да можеш да ПРИЛАГАШ ЗНАНИЯТА СИ. Защото да изядеш учебника с буквите е повече от безполезно. Трябва да можеш да използваш знанията, които вече имаш, и да добавяш към това, което вече знаеш.
Пък това за кое ти е нужно и кое не няма да го коментирам. Айде, госпожицата коментирала по-нагоре да ми каже кое и е нужно, щом каза кое не и е... Може да е казала по-назад, мързи ме да чета цялата тема... Ама ако не е - да заповяда.

therichbitch
09-27-2012, 18:00
А щом знам за 3 по този предмет, значи има причина за това. Или нямам интерес към дадения предмет, особено ако се учат излишни неща, което в България е най-редовна практика, или учителят не само че не ме предразполага към темите, ами и ме кара да не искам да се интересувам.

Само това ли са алтернативите? Аз се сещам за още една- да си тъп също може да е причина.

MsMiracle
09-27-2012, 18:02
Пък това за кое ти е нужно и кое не няма да го коментирам. Айде, госпожицата коментирала по-нагоре да ми каже кое и е нужно, щом каза кое не и е... Може да е казала по-назад, мързи ме да чета цялата тема... Ама ако не е - да заповяда.


-------

Писах кое според мен не е. Като за историята си държа най-много, пък било то правилно или не, ако щете да ме нахраните като за световно.
Ако някой се интересува от политика, дори и в парламента се обсъжда учебния материал да се скъси именно относно тези науки, които изброих, тъй като няма смисъл.
Сам/а си помисли защо това, което ние учим в 3-ти клас, в САЩ го учат в 7-ми. И така нататък, виж колко назад са, а са най-богатата и успяла нация в света. Явно има защо.

IncendiaSanctus
09-27-2012, 18:16
Ми прегледах ти мненията и не видях къде казваш кой предмет според теб е истински полезен за всички.
Не мислиш ли, че не е лошо човек да има малко знания ? Защото, повярвай ми, ако си мислиш, че тук ни мъчат, си далече от истината...
Още повече, че в едно 80% от училищата не ви искат да знаете и 1/3 от целия материал, ами правят всичко само и само да им се махнете от главите... Химията не се отдавала на всеки... Химията, която се учи в гимназията, не е по-трудна от математиката на ниво 5-ти клас, ще ме прощавате. Това, че никой не си прави труда да вникне малко в материала, защото е решил предварително, че е "сложен" е друг въпрос...

MsMiracle
09-27-2012, 18:27
Полезен за всички? Българският език. Ясно е защо.
Никъде не съм казала, че човек не трябва да има знания, не знам защо ми взимаш думите по толкова изкривен начин. Чачо пожела да кажа кое според мен не е нужно, конкретно, и аз казах. И изброявайки предметите, въобще нямам предвид, че не са нужни, а че има отделни неща, по-точно подробности в материала, които за ученици изучаващи съответната наука на ЗП, не трябват.

Някои учители и 1/3 не ти изискват да знаеш, други, макар вече и да са рядкост, не влизат колкото да си изпеят урока и да си заминат. То си е и до човека. Предполагам една от причините повечето да са такива, че да им се ще часът да свърши по-бързо, е и заради заплатите, но навлизам в друга тема вече.

И казвайки в случая химията, съм далеч от мисълта, че щом не ти "идва отвътре", седнеш ли да учиш, няма да се получи, не.
Някои не се оправят щото не учат, други щото даскалът им пречи, трети щото са тъпи, както се каза по-горе, макар да беше за мен и т.н.

SisiStrange
09-27-2012, 18:34
Олеле, ама наистина нямаш много мозък. Я си впрегни малко мисълта:

Значи учила си адски много и знаеш за 6, но не можеш да вържеш 3? Как става това бе и защо на мен не ми се е случвало никога? Това, че един ден не си ходила навън и си прочела 10стр урок НЕ Е голямо учене. Това е набързо преглеждане и зазубряне. Нищо чудно, че после не можеш да вържеш 4ката с такова "учене".

Ти изреди всички възможни предмети в списъка с такива, които не ти трябват. А какво ти трябва бе, моме? Не ти трябва математика (защото е сложна и не на всеки се отдавала), не ти трябва биология, история, физика? Химията не се отдавала на всеки пак. Е? Иди стани гримьорка или нещо друго, което не изисква въобще никакво четене.

Такива като теб винаги съм искала да ги попитам едно: Вас не ви ли дразни, че сте тъпи? Не ви ли е неприятно да не знаете нищо? Не ви ли се иска понякога да седнете и наистина да навлезете в нещо? Да се развиете в него? Да станете много, много добри? Или въпросът е да имаме някакви оценки в дипломата, да минем отгоре отгоре и после да се водим много образовани?

И не е лицемерно да не искаш 6, ако не знаеш нищо. В гимназията имахме немски. Ами въобще не ми се отдаваше, никак не го харесвах, не ми се и учеше. Един приятел ми подсказваше понякога на контролни. Учителката каза, че иска да ми пише 5, аз помолих да ми пише 4, колкото заслужавах. Щеше да е ужасно тъпо приятеля ми да има 5ца с всичките си знания и на мен с моите нищожни, да пишат същата оценка. Много жалко положение би било.

Забавното е, че ако мъъъничко имаше хъс и не чакаше да ти падне от небето, нямаше да се налага да зубриш или да се напъваш адски страшно, за да изкараш каква да е оценка. Щеше да ти идва отвътре.

Разбирам защо Чачо го хванаха лудите и те напсува.

therichbitch
09-27-2012, 18:36
Не беше за теб, MsMiracle, изброих алтернативите.

А за историята няма да коментирам, не защото я обичам, а защото наистина е полезна и трябва да знаеш откъде са тръгнали поколенията преди теб и какво са направили. А това, че германците са по тъпи от галошите на баба ми, и въпреки това са първата икономика в Европа, не е защото учат това, което ние учим в 3ти клас, в 7ми... Това беше доста странно изказване.

Иначе донякъде съм съгласна с това, че учителят трябва да има отошение (не само да мотивира). Ясно е, че всичко в основата си е в твоите ръце и ТИ трябва да имаш желание, мотивация и т.н., но това не значи, че трябва да има преподаватели, които примерно да ти се подиграват, че не знаеш нещо (има ги такива).

Неслучайно се иска педагогическа степен. Не че аз при днешните нива на IQ не бих им се подигравала, направо бих ги нахвърляла през прозореца, че са толкова зле, ама. :D

DisappointedDreamer
09-27-2012, 18:38
Сам/а си помисли защо това, което ние учим в 3-ти клас, в САЩ го учат в 7-ми. И така нататък, виж колко назад са, а са най-богатата и успяла нация в света. Явно има защо.

Дай тогава да сме като тях, а? Да не знаем къде се намира България, и да не знаем че държави като Унгария и Украйна изобщо съществуват? Защото това е истински случай на тяхна телевизия. И половината народ гледа тези новини и вярва на глупостите, които казва.
Ама, нали историята не е задължителна, географията и тя. За какво ми е да знам дали в Африка вали сняг или грее слънце?

therichbitch
09-27-2012, 18:40
Учителката каза, че иска да ми пише 5, аз помолих да ми пише 4, колкото заслужавах. Щеше да е ужасно тъпо приятеля ми да има 5ца с всичките си знания и на мен с моите нищожни, да пишат същата оценка.

Ами евала, ама такива вече няма, всеки (както сама прочете) иска да скалъпи 5чка или 6чка, като си направи пищовченце.

IncendiaSanctus
09-27-2012, 18:43
SisiStrange, с повечето неща съм съгласен, обаче да се стане гримьорка също не е лесно ;D
Всяко нещо си има чалъма, дори и да копаеш канавки и да цепиш дърва. Някои неща искат повече умения и знания, други по-малко. Ама всяко нещо си иска неговото. Друг е въпроса дали искаме да се ограничим в едно нещо и да знаем само него, или пък да се развиваме по различни направления... Това прави гимназиалното образование в България - опитва се да те развие по няколко направления. Нормално е на един да се отдава, на друг не толкова, ама да казваме, че е ненужно да учиш биология и история е повече от глупаво, наистина... Пък и нали заради това има различни училища - езикови, математически, техникуми, да може всеки да се ориентира ПОНЕ МАЛКО в това с какво му е интересно да се занимава.

SisiStrange
09-27-2012, 18:47
SisiStrange, с повечето неща съм съгласен, обаче да се стане гримьорка също не е лесно ;D
Всяко нещо си има чалъма, дори и да копаеш канавки и да цепиш дърва. Някои неща искат повече умения и знания, други по-малко. Ама всяко нещо си иска неговото. Друг е въпроса дали искаме да се ограничим в едно нещо и да знаем само него, или пък да се развиваме по различни направления... Това прави гимназиалното образование в България - опитва се да те развие по няколко направления. Нормално е на един да се отдава, на друг не толкова, ама да казваме, че е ненужно да учиш биология и история е повече от глупаво, наистина... Пък и нали заради това има различни училища - езикови, математически, техникуми, да може всеки да се ориентира ПОНЕ МАЛКО в това с какво му е интересно да се занимава.
Да, прав си. То за всичко трябва някакъв хъс и желание. И за гримьорка, и за чистачка, и за всичко.
Аз не разбирам хората, които нямат вътрешна нужда да си развиват мозъка. Да научават по нещо. Като седнат на маса или... решават кръстословица, да речем 8-) какво пишат, за какво говорят? Ми това е истински скучен човек. Да не може да ти разкаже нещо интересно във всяка (или поне в повече) области.

IncendiaSanctus
09-27-2012, 18:50
Ами евала, ама такива вече няма, всеки (както сама прочете) иска да скалъпи 5чка или 6чка, като си направи пищовченце.

Това за справедливостта е напълно друг въпрос...
Знаеш ли как ми се отщя да уча ?
Миналата година, семестър едно, имахме един предмет в унито - Компютърни Архитектури - няма значение с какво се занимава, важното е, че се оценяваше така ( по спомени ) 8 страници - 4.50, 10 - 5, 12 - 5.50, 14 - 6.00 , всичко нагоре плюсове там и не знам си какво. За да се освободим от изпит ни трябваше 4.50 сбор от две такива контролни.
Такам. Сядам аз, чета, уча, ала бала. Отиваме на контролно номер едно - ако бяхме 80 човека, то 75 извадиха царски пищови и ги предадоха като маймуни. Аз писах, писах, писах 3 часа, извадих 10 страници верни неща, връща контролните - Димитър - Слаб (2). Защо така - ми бил съм писал за друга група... |-(
И аз какво, отказах се ? Не и тоя път. Другия път седнах и написах ШЕСТНАЙСЕТ страници, за 3 часа, откачи ми се ръката, честно. Имах 6++ и от двете заедно ми писа 4.50. Минимума да се освободя. А пичовете с царските си изкарваха петаци и шестаци и хич не им пукаше...
Еми защо да се мъча ?
Няма справедливост при нас. И на изпитите дори се случва да няма. И в живота няма.
Съвестните хора често страдат от това. Затова, както казах, най-важно е да можеш да прилагаш знанията и уменията си правилно във всеки момент.

MsMiracle
09-27-2012, 18:53
Сиси, аз може и да съм тъпа, но не знам защо ти ми преиначаваш думите, като по този начин и си създаваш позиция да ме редиш от-до. Посочи ми къде, едно място, където казвам, че изброените предмети НЕ ми трябват? Къде е това? Темата на разговора беше кое смятам, че е излишно. А не кои предмети трябва да се махнат. Като с биологията и физиката много хора може и да не се съгласят с изброените от мен причини, защото те малко или много са споменати поради един вид лични причини.
Но за историята, не мисля. Българската история винаги съм я чела и учила с интерес, но казах, че не виждам защо трябва да уча с ПОДРОБНОСТИ тази на държави, които за нас не са чували, а едновременно с това пък въобще не са наясно и със родната си история. Примерът ми с италианците е написан по-горе.

Значи ме иронизираш, заради това, че математиката не се отдавала на всеки, а по-долу самата ти пишеш за проблемите си с немския? Не е ли именно това, че всеки си има слабости, съответно на теб езика не ти е бил интерес и не си го учила?

Не знам как с 2 поста разбра, че чакам да ми падне от небето. Това, че не влагам кой знае какви усилия по някои предмети далеч не е защото просто ме мързи, не ми се учи и се надявам да препиша от някого всеки път. А защото гледайки напред съм се насочила към друга област и други предмети, съответно тия ги оставям на по-заден план.

Дъ Рич Бич - вече написах за българската история. Аз нямам нищо против историята на Германия, САЩ, Англия и т.н. да я учим, напротив, изразих недоволство, че я учим с подробностите, споменах мотива си за несъгласието.
Що се отнася до образованието в Щатите, и че учат в 7-ми клас това което ние в 3-ти, далеч не го изтъквах като причина да са толкова напред в икономиката. Написах го, като факт, че някои развити страни са премахнали подробностите от ЗП, и очевидно не са се напълнили с тъпаци, както явно се смята че тук ще стане, ако се изреже нещо.

За това, че мотивацията трябва да идва отвътре, напълно се съгласявам.

Пак казвам - никъде не казах, че тия предмети не трябва да се учат. Говоря просто за конкретни точки в материала!

IncendiaSanctus
09-27-2012, 18:53
Да, прав си. То за всичко трябва някакъв хъс и желание. И за гримьорка, и за чистачка, и за всичко.
Аз не разбирам хората, които нямат вътрешна нужда да си развиват мозъка. Да научават по нещо. Като седнат на маса или... решават кръстословица, да речем 8-) какво пишат, за какво говорят? Ми това е истински скучен човек. Да не може да ти разкаже нещо интересно във всяка (или поне в повече) области.

Аз смея да кажа, че съм точно от тия , дето "разбират от всичко" :D
Дето се вика, мога да кажа по нещо като се започне от ядрена физика и се стигне до BB cream-ове и прически :D
Само дето в един момент трябва и да се специализира човек в дадена област, защото така малко се размиват знанията...
Това го направих в 10-11 клас някъде. И оттогава съм по-сигурен в знанията си там, и ми е по-добре... Ама не ми пречи да се интересувам от всякакви неща. :)

IncendiaSanctus
09-27-2012, 18:57
Уф, ама MsMiracle, стига глупости де... Какво значи "с подробности" ?
Ти как искаш да се преподава история ?
Примерен урок :
Ми дошли там некви хора през 670-680-та година, заселила се тука нейде до Дунава, Румъния ли е там сега, какво е, и се юрнали да се правят на Юнаци. Да ама Византионците ( или как се казваха там ) нещо не били на кеф от това им решение и ддз, не ебавали много, ама наш'те момчета ги научили...

Биология :
Аве има едни дребни неща такива, клетки се казват, вътре има некви чарколяци, митохондрии, туй онуй...

Не исках да те нападам, ама вече започваш и мен да ме дразниш...

MsMiracle
09-27-2012, 19:04
IncendiaSanctus, точно с подробности.
Българската история да, окей, трябва да я знаем от-до, никъде не съм споменавала нищо за нея. Питам просто защо са нужни 20 урока материал по история за другите страни, като те дори не ни знаят къде се намираме, а родната ни история се побира в не повече от 7-8 страници?

Биологията - въобще не визирам, че неща като клетките или органите на човека, са ненужните. Не знам дали си отварял скоро учебник за 10 клас по съответния предмет, просто има неща, които на ПП им трябват, но за ЗП не виждам защо да е с баш толкова детайли.

MsMiracle
09-27-2012, 19:05
IncendiaSanctus, точно с подробности.
Българската история да, окей, трябва да я знаем от-до, никъде не съм споменавала нищо за нея. Питам просто защо са нужни 20 урока материал по история за другите страни, като те дори не ни знаят къде се намираме, а родната ни история се побира в не повече от 7-8 страници?

Биологията - въобще не визирам, че неща като клетките или органите на човека, са ненужните. Не знам дали си отварял скоро учебник за 10 клас по съответния предмет, просто има неща, които на ПП им трябват, но за ЗП не виждам защо да е с баш толкова детайли.

SisiStrange
09-27-2012, 19:10
Няма излишни неща. Гимназиалното образование е дадено, за да се вглъбиш достатъчно навътре във всяка възможност, която би могъл да развиеш и да си избереш какво точно ще искаш накрая. Колкото са преценили - толкова. Това е до настройка. Ако си викаш: "Ама за какво са ми тези глупости?" никога няма да навлезеш в коя да е дисциплина. И не можеш да знаеш дали наистина не ти трябват "тези глупости". Така и ние в университета: "Ама за какво са ми тези безгръбначни сега, че и на латински, аз съм молекулярен биолог." После на работа гледам - цяла катедра Паразитология, тясно свързана с нас.
Не вярвам, че на 12-13 някой знае твърдо какво иска от живота, казвала съм го и преди. Хубаво е да имаш избор. И възможност да видиш всеки предмет какво представлява и къде са ти силните страни.
За всичко можеш да се напънеш, ако искаш да го знаеш. Така ми се е случвало много пъти да си изкарам страхотни (и напълно заслужени) оценки без да ми е бил любим предмет отначало. Пък като се захванеш насериозно, то ти става и интересно. Дори да не ти се отдава като цяло. Така се справих с физиката първия семестър, въпреки че години наред я считах за най-слабо място. Имам 5. Заслужавах 6. В крайна сметка няма значение.
Проблемите ми с немския не са били, защото съм била неспособна да го изуча, а защото наистина нямах желание. И не се захванах. Следователно не съм ламтяла и за оценка. Ти мрънкаш срещу куп предмети и глупостите, които се предават в тях, но искаш 6ца, нали? Там е разликата.

Човек до 12 клас се бори за силна обща култура и за ясен избор на бъдеща кариера. Не е лошо междувременно да си специализирал тук таме, защото е от помощ по-късно да умееш и знаеш повече. Но не за сметка на общите познания. В университета вече се подбира.

Впрочем, наблюдавайки като завършил гимназия човек, мога да ти кажа, че няма излишни неща и това, което се засяга в гимназиалните учебници е обикновено слабата повърхност на нещата. В университета се учи с 5 пъти по-големи подробности и пак има предмети, които едва засягат част от проблемите бегло.

IncendiaSanctus, ами така и трябва. Да си специализиран, но и да се интересуваш от странични неща. Човек гледа по-различно на всичко, когато знае повече.

therichbitch
09-27-2012, 19:13
...

Говори ми... При нас имаше един по право, който оценяваше нещата на купчинки. Тая купчинка за 3, тая за 4 и т.н. "Провери" 200 работи (90% от които царски пищови) за един следобед.

Мм върнах се в ученическите си години и се сетих, че така и не стигнахме до втората световна, нито по българска история, нито по немска.. Е, естествено, че после се поинтересувах, за да не съм като галош в някаква евентуално по- интелигентна среда, и най-важното за вътрешно удовлетворение.

SisiStrange
09-27-2012, 19:25
При нас има един образ по висша математика, който на изпита къса 95% от явилите се. И после на поправката пуска почти всички. И това го прави от години. В нашия случай, скъса 60 и няколко човека от 70. Баш по учебник. И на поправката пак ни скъса всички с изключение на 2-3 човека на късмет. 8-) Представете си физиономиите ни. 8-) Никак не очаквахме.

MsMiracle
09-27-2012, 19:26
Сиси, далеч съм от мисълта, че съм напълно права, това за което говоря има много гледни точки, съответно каквото аз си мисля не означава, че е така, затова и си има хора, които създават системата.
Аз просто изразих мнение, което очевидно тук се прие много "на нож". Може и тъпа да съм. Не претендирам за кой знае какво ниво на интелигентност.

Че ме е домързявало, домързявало ме е. И то по предмет, към който отношението ми е еквивалентно на твоето към немския.
Не знам защо реши, че съм една простакеса, която не иска и пръста да си мърда, а да има от горе до долу шестици. Именно защото ме домързява по един предмет, а по друг преди години си отварях устата повече отколкото трябваше, успехът ми ще си седи все на петица. Общо взето си бера плодовете.
Другото - тези мои възражения спрямо подробностите в материала и мнението, че в ЗП не би трябвало да ги има, си мое, всеки с мнението си, но това далеч не означава, че щото не ми харесва, не си отварям учебника. Отварям, друг е въпроса че не се напъвам за отличен резултат, тъй като съм се ориентирала в друга посока, и бележката "много добър" ми е достатъчна дипломата ми да не е перфектна, но прилична.

Относно кандидатстването на 13 години, съгласна съм.

Lucho
09-27-2012, 19:27
Не само. Но от друга страна, трябва да си доста тъп, за да се случи това нещо. Човек трябва да се научи да показва на какво е способен, а ако си оценен действително несправедливо, можеш да си потърсиш правата.

Не считам за нужно да разяснявам с подробности за "търсенето на правата" и "училището". Няма такъв филм - вариантите са два - единият е да се говори с учителят, на който въобще няма да му запука и да смени оценката на човека, а другият - да се говори с директор - и двата ще са безуспешни, защото и двата завършват с израза "като не ти изнася ..... и т.н." и ти посочват вратата същевременно. За жалби до по-висши инстанции пък въобще да не говорим - връщаме се на края на предното изречение.


Нападнахте MsMiracle защото на повечето не ви изнася. Аз обаче подкрепям в голяма степен думите и. Действително има неща, които са излишни. След като си профил Информатика, поне на мен не ми се струва нормално да те карат да учиш История и Химия в подробности - просто не ти трябват. Когато се говори за ЗП и профилирана подготовка по даден предмет трябва да има ясна, видима и осезаема разлика в количеството на преподавания материал. Това, разбира се, не става изведнъж. Според мен на ниво 8 клас трябва да се учи всичко. От 9 до 11 - задълбочено профилирано обучение. Тук не визирам да отпаднат изцяло някой предмети - не, нищо подобно, просто същите да се изучават по много по-лек начин, за да може ученик в профил информатика (от примера) да учи засилено Информатика, Математика, Физика, Информационни технологии. На такъв ученик по 1 час седмично История и География му стигат като изучава само основни неща, но нищо по-задълбочено. Като резултат ще се получат програми с по 5-6 часа на ден, което най-добре за ученика от към натоварване. За всички останали, на които 1 час Биология/Химия/География не им стига седмично да развиват своят мозък, има решение - създават се СИП-ове по всички предмети и в тях учениците участват по желание. Който не му интересно - един или два пъти седмично да посещава СИП. Така хем умните ще са доволни, хем и учителите ще си взимат пари, хем ще работят само с хора, на които материята им е интересна и няма да им се налага да обясняват напразно. По този начин част от учебният материал преминава от задължителен характер към пожелателен. Не е трудно да се реализира, трябва малко мислене. Така всички ще са доволни. Практикува се по света на много места подобна система и тя дава резултати.

По повод възникналия спор с изучаването на темите по История - да, факт е, че в България се учи от всичко и по много. После винаги някой коментира, че българина разбира от всичко - от политика, футбол, двигатели, образование и т.н. и т.н. Тук нямам предвид, че нацията трябва да затъпява прогресивно, но е крайно време тази стара система да се реформира по европейски начин (нали все в Европата гледаме, целим и се стремим). В една Англия например материалът, който се изучава тук в 5-ти клас се изучава там в 8-ми. Да са по-тъпи от нас Англичаните? Да са по-бедна държава? Да живеят по-лошо? Иначе образованието им било тъпо, тъпи били всичките, а за сметка на това живеят десет пъти по-добре от нас. Същата работа е и с американците. Тогава за какво говорим изобщо? И пак да се върна на Историята - сигурно 95% от учениците в САЩ нито им дреме, нито знаят коя е и къде се намира България. Нито изучават историята и подробности. На моменти се стига до парадоксът, че българският ученик знае много повече за всички останали държави по света, отколкото за собствената си държава.

Chacho
09-27-2012, 19:50
Прекалено настървено подхождаш. Аз просто споделям мнението, че всеки, който каже, че предпочита да има 3, а да е научил за 6, го казва лицемерно. И не знам защо реши че съм завършила, тъй като не съм, макар да не остава никак много до края. От 8-9 клас нагоре наистина самата мотивация пада на раменете на ученика, но никъде не виждам да пише темата за какъв интервал от класове се коментира? Щото има много случаи в които ако в 5-ти примерно ти се падне гаден даскал по нещо, после в гимназията и по-добре да е, някои хора не преоткриват интереса си.
Не смятам, че има въобще ученик, на когото не му се е случвало да си е седнал на задника да учи, и накрая да се е провалил. Понякога е защото човекът се пренавива, панира, а понякога, колкото и в момента да ме редиш на ум, е и заради преподавателя. Защото не можеш да ме убедиш, че не съществуват учители които са с лично отношение и според симпатиите си водят оценките за всеки. И не, не драга, дискотечките отдавна съм ги забравила, колкото въобще съм ходила.

Всеки се интересува от каквото реши. Никъде не казвам, че тези три предмета, които изброих са ненужни, или че не ми пука изобщо за тях. Ти поиска конкретно да ти посоча с кое не се съгласявам от материала, кое смятам че е излишно и аз ти го посочих. От там нататък се почна със "през хуя ми е вие си останете тъпи" и т.н., което можеш сам да прецениш как изглежда. Съмнява ме да искаш да избиваш комплекси във форума.


Последното го казах с идеята, че спорът може да се получи без да се влага цинизъм и ненужна ирония. Винаги дебатът може да се получи културно, с аргументи и без никакви обиди, независимо колко далече са една от друга различните позиции.
Всичко останало е налагане на мнението, като в голяма част когато се обижда, се доказва, че аргументите издишат.
Като толкова претендираш че си умен, помагащ на група лепшери, докажи го поне с обръщенията си към опонента си и воденето на диалог, пък било то и писмен.

1. Може би доста повече от теб съм се нагледал на учители, които са имали лично отношение към учениците и в частност към мен. И не просто са си позволявали да ми пишат лоши оценки, а се мъчеха да ме изхвърлят от международни проекти, за които извънкласно съм работил; опитваха се да ми създадат лоша слава в училището и да се опитват да ми унижават цялата фамилия; да ми съсипват дипломата; да ме оставят безпричинно на поправки. Но те мачкат тогава, когато им позволиш да те мачкат. Аз избрах да не ме мачкат и в повечето случаи си отстоях правата. Все пак един даскал успя да ми измисли едно средноаритметично на 3 и 6 - 3, когато ми трябваше оценка за дипломата. Нищо, че половината 6-ци по биология на класа аз съм им ги изкарвал и може би бях най-добрият ученик в класа по предмета. По-малко не би могло да ми пука за тая оценка, с нищо не ми е променила живота. Знанията обаче успяха, защото дори и точно тези по същата биология, за която смятах на времето, че мога да мина без нея, ме накараха да се захвана със спорт. И да ти кажа много добро приложение си намериха, спортът със сигурност стана неразривна част от личността ми и всичкото беше благодарение на времето прекарано над "излишния" материал за белтъчини и липиди.

Но да се върнем малко по-назад. До времето, когато желаех да ставам аниматор. Не, че мога да рисувам, но по онова време си мислех, че мога и ми се отдава. Това беше времето, когато открих, че математиката е напълно излишна. Не пишех в час, не пишех домашни, имах само 3ки и 4ки, които скалъпвах с преписване и единственото, което правех по този предмет, беше да питам госпожата след като си начертае чертежа "къде ще използвам тоя триъгълник в живота?" Е, 3-4 години по-късно, когато се озовах в края на 11 клас пред избора да решавам какво ще кандидатствам, трябваше да избера между нещо с английски и нещо с информатика, защото това ми се "отдаваше". Компютрите ми се струваха по-готини и реших, че ще е информатиката. Е, с новопоставената ми амбиция се сблъсках и с един от по-сериозните ми учебни проблеми. Кандидатстуденстският ми изпит се оказа, че е по същата математика, която беше пълна с хилядите излишни логаритми и синуси. За първи път в живота ми се навих да тръгна нанякъде въпреки интересите ми. Казах си, че ще премина през ада, за да си подгоня мечтата. В последствие се влюбих в науката и научих най-важният си урок. Интересите ни не са даденост, а сами си ги възпитаваме. Важното е как ще погледнем на нещата и целите ми започнаха да се променят от "да изкарам оценка по този предмет" към "да постигна нещо значимо".

Пренасяме се в ранния ми студентски период. Там, където имах някаква нова недооформена нагласа и останали стари ученически навици. Навикът(заблуждението) да си мисля, че ако си слушам в час, мога съвсем спокойно да си изкарвам 6ци. Дълбоко в себе си знаех, че полагам много малко труд, но чуждата оценка ме караше да тикам тая истина някъде много надълбоко в съзнанието си, където няма да се обажда. Мога да се опитам да обвиня системата и да изкривя нещата така, че другите ме бяха заблудили. Защото имах разни постижения - и добър успех в училище (завърших с 5.73 или 5.82, че не си спомням вече), както и разни грамоти от олимпиади по английски, немски, физика и математика, плюс няколко по-разчупени училищни и извънучилищни проекти. И така, умник като мен, с 5.10 на кандидатстудентския в Софийски университет се явява на първите си контролни. На всичките получих двойки. Изведнъж представата ми, че с малко учене и много вроден интелект се получават нещата, се сринаха до земята. Трябваше нещо да променя. Навивах се, че ще се стегна истински. 20-те минути на ден учене нямаше да са достатъчни и за първи път ме чакаше сериозно учене. Така се зададе първата изпитна сесия. Около месец четох всекидневно, като минимумът беше по 5 часа на ден и стигах до 13 часа в денонощието. Нещо, което никога, абсолютно никога не ми се беше случвало. Бях се превърнал в някаква машина. Явих се на 4-те си изпита и резултатът беше следният: две двойки и две четворки. При толкова много учене, аз!? Кой учеше толкова като мен, а на всичкото отгоре съм и природно надарен, както твърдяха старите ми учители и познати. Е, оказа се, че има много други природно надарени деца, повече отколкото можех да преброя, но повечето се бяха научили системно да полагат усилия и да се развиват, а аз бях в някакъв застой. Не успях да постигна нищо съществено влагайки всичките си усилия, на които бях способен по онова време. Всичко беше напразно, както ти се изрази. Но всъщност май не съвсем, защото точно това беше нужно да слезна на земята най-накрая и да осъзная, че с нищо не съм толкова специален. Нямаше ги хората, които колкото и да са ме ощетявали, ми правеха и хиляди компромиси и ми позволяваха да минавам между капките. Тези, които постоянно се грижеха за мен и ме закриляха, мръсници, и които ме оставяха да правя квото си искам и да нехая за собственото си развитие. Но беше ли ми виновен някой? Никой не е длъжен да ми отваря очите. Истината е, че вината беше моя, че се залъгвах толкова време и не си отворих очите за горчивата истина - не се ли трудиш като добиче, истински успехи няма да постигнеш, само лъжливи.

Освен, че малко се наложи да се взема в ръце, получих и още няколко важни урока, които са пряко свързани с темата. Първият беше, че понякога може да ми се наложи да уча на пръв поглед излишни неща, за да изкретам (появи се и опасността от повтаряне/прекъсване, каквато в училище почти не съществува в момента). И че за да изконсумирам всичките тези излишни неща ще трябва да се запася с много воля, за да се справя. А волята да седна на бюрото и да прекарам 10 часа в пресмятане на интеграли от ирационални и тригонометрични функции, беше същата воля, която вече си бях възпитал, която ми помогна да си намеря работа и да я подкарам докато уча, да си свърша всичките задължения вкъщи и да си платя всичките сметки, без да се оплаквам че ми е трудно и нямам никакво време да изляза с приятелчетата ми. Никой не беше длъжен в училище да ми каже за това приложение на интегралите в живота, всъщност беше мое призвание да го открия. Вторият урок, който получих, е че липсата на интерес в дадена област е единствено признак на това, че не съм успял да разбера наученото от тази област. И че показател за интелигентността е умението да намираш приложение на най-излишните неща, с които са те затрупвали. Прякото последствие от този урок беше да подхвана предмети, които навремето бях зарязал в училище и да забравя думата "ненужни". Сега в съзнанието ми същите фигурират като "набелязани за в бъдеще" и без да филтрирам си търся четива през свободното време, които да ме обогатяват. Третият урок, който получих, беше че оценките никога не е трябвало да ми бъдат цел. Те са единствено последствие и формалност. Както и заплатата, която един ден ще изкарвам, макар че си мислех, че ще уча само и единствено заради професията. Научих се да се фокусирам върху нещата, които мога да сътворя и тях да поставям за свои амбиции; в момента гоня мечтата си (да постигна нещо в областта на изкуствения интелект и въпросите за изкуствено усъвършенстване на човешкият организъм), където подобно на времето когато кандидатствах, ще игнорирам естеството на средствата, нужни да я постигна и просто ще гледам на тях като приятни трудности, които да преодолея, колкото и далечни да са ми те.

Chacho
09-27-2012, 19:51
Последният урок, който получих, но който не мога да подкрепя с кратка история, тъй като дълго време се формираше тази ми представа, е че учението е хомогенна субстанция, която ние сами сме избрали да разделим на безкрайно много науки и търсейки знание, трябва да се целим към първоначалното, а тези изкуствени разделения да ни служат единствено като инструменти. Същото нещо, за което говорих и в предишното си мнение. Защото животът въобще не е толкова подреден, колкото ни се ще и висините в областта, която ни вълнува, не могат да се достигнат, ако се забием само и единствено в нея. Заеби общата култура, това е истинската причина да бъдеш широко скроен по отношение на ученето. Сега е мой ред да кажа, че не е нужно да прекарам цяла вечер да изреждам връзките между отделните науки и че мисля, че ми схвана мисълта.


Когато се изказах остро по-горе, причината беше една единствена. Всеки избира какви цели да има и колко да постигне. Аз моята рецепта я имам пред себе си. Тя със сигурност е една от по-лошите по отношение на реализация в живота, тъй като в по-добрия случай ще живея със среден стандарт на живот. Но що се касае до изграждане на пълноценен светоглед и просперитет в интелектуалните/академичните среди, стратегията хич не е толкова лоша. И изведнъж се появяват едни теми, в които се мешат от потребителите двете неща - хем знанието е най-важно, хем не е важно, хем аз имам най-правилната представа, хем ще съдя другите. Кои са приоритетите ни - материални богатства ли, познание ли, обич ли, имидж и известност ли? Май повечето хора тук не са съвсем наясно кво точно искат, единствено знаят, че искат. По много. И точно защото не са наясно, в един момент съвсем несъзнателно започват да потъпкват чуждите възгледи, появяват се хиляда авторитетни мнения, заформя се едно мнозинство споделящо дадени виждания, алтернативните такива заглъхват като глас в пустиня и единственото, което остава на последните е да се изолират от дискусията и да изпълнят главното си предназначение. А именно да действаме според възгледите си, не да ги противопоставяме на някви хора. Затова се отказах да говоря с нормален тон и въобще да коментирам уравновесено. Казано с думи прости, тук всеки ден се появяват хора, които коментират темата, това е тенденция с години. Винаги приоритетът е бил американската мечта - хубава работа, добро семейство; което както се изказах по-горе, е пагубно за интелигенцията. Няма особено място за разговор, не държа да променям ничие мнение насила. За мен си остават повърхностни амбиции тези, които тълпата споделя и след многократни опити за спокойно обсъждане, на мен ми писна да се обяснявам и си изказах нагласата ми за опонентите. Може и да не съм те преценил правилно, и напразно да съм те обидил, но се изморих да слушам едно и също. Не ми трябва да тичам из раздела постоянно и да следя за новоизлюпени теми, в които ще прочета същите неща, които и вчера и ще ми се наложи да пиша отново такива чаршафи. Честно, не знам дали съм спечелил досега нещо от цялата работа. В случая направих крачка назад и се наех да си опиша подробно позицията, просто защото съумя да запазиш самообладание и спокоен тон, след като аз подех разпрата; а не очаквах сдържана реакция, защото рядко попадам на такава. Един вид откровението ми е моето отблагодаряване за това.


На този етап нямам какво повече да добавя.

x7aZzy
09-27-2012, 20:23
Моята реакция след коментара на Chacho.

http://25.media.tumblr.com/tumblr_m4766lhixT1r922azo1_500.gif

Прочетох всичко на един дъх.
Супер вдъхновяващо.
Respect.

едит: Не ми се пише по темата. Ама слушайте батко си Chacho. Той ги разбира нещата.

MsMiracle
09-27-2012, 20:48
Във форума съм от сравнително скоро като регистриран потребител, но преди бях редовна само като читател. Съответно и съм ти чела много мнения в много теми, и ми се е изградил един образ в съзнанието. От постовете обаче, които съм ти прочитала, подобна реакция, както тази спрямо мен, не бях срещала. И тъй като за същия този образ, който съм си изградила, съм сметнала, че освен повечето години, които имаш спрямо мен, имаш и много по-голям опит в живота, винаги съм била далеч от мисълта, че разбирам повече или че мога да проведа един дебат на същото равнище като теб. Това бе една от главните причини да не реагирам по-бурно на острата ти реакция.

Прочетох ти и двата поста, и мога да кажа, че след това физиономията ми беше точно както на x7aZzy. Пак ще потвърдя, че може би за разлика от първото впечатление което оставям, не живея с мисълта, че моето мнение е най-правилно, а всичко друго Bullshit.
Главната причина да изразя това недоволство, бе, че тъй като заради професиите на родителите ми и техните пътувания, съм се запознала с различни и не малко хора от различни националности, почти всички от които съм питала именно за тази тема, която дискутирах толкова подробно - относно историята. Предметът винаги съм го обичала, без значение кой ми е преподавал, сега признавам, че ме е яд, че преди години си отворих устата повече отколкото трябваше и в момента си обирам плодовете, колкото и да уча. Та да се върнем на чужденците. Спокойно мога да заявя, че от италианци до американци, всички се пишат големи патриоти и националисти. Затова и беше толкова лесно да започна разговор по темата.
Но останах възмутена, когато тези така горди със страната си хора, претендиращи със знания и родолюбие, си нямат и идея от историята си, която я пише в моя учебник, тогава - за 10-ти клас. И именно заради тези срещи и тези случки, застанах зад позицията, че е излишно тия неща да се учат толкова подробно, те няма да знаят къде се намира България, а аз ще уча тяхната история, от която те си нямат и понятие. Просто не приемам, че при такива обстоятелства, в учебника за нас ще пише в 7-8 страници, а тях в сума ти уроци. И после решаваща да ми е оценката спрямо наученото за тях. Това ми бе главния мотив, едва ли всеки би се съгласил с мен. Не съм аз човекът който да решава какво да се изучава и какво не, но лично на мен ми е страшно неприятно те да са както ние ги наричаме - прости и ограничени, а държавата им да разцъфтява, докато тук да е съвсем обратното.

Благодаря ти за изписаните "чаршафи", бяха ми полезни малко или много уроците, които обясни така подробно и търпеливо, признателна съм ти. И съжалявам, че съм предизвикала подобна реакция у теб.

ПС - Лъчо, мерси за подкрепата :D :)

IncendiaSanctus
09-27-2012, 21:25
Абе, Чачо, човече, много ви гърбят май в тая Информатика бе, да беше влязъл Софтуерно ;D

Chacho
09-27-2012, 21:35
Май сами си го направихме донякъде ^^ Дали ще е инфо или софтуерно, все на едно дередже сме май. От първата година завлачих разни предмети, а благодарение на читавата СУСИ записах някви гадни изборни дисциплини и така. Сега си сърбам попарата.

IncendiaSanctus
09-27-2012, 21:39
Абе де да знам, не ми се струва, че съм учил колкото теб, пък минавам... И не е като да се правя на тарикатче и да преписвам само. ^^
Анализите ли влачиш ?
Пък СУСИ-то е... друга, напълно друга тема, ще ми се да знаех имената на всички, които поддържат сървъра... Стига де, не сме чак толкова много студенти, да не може да ни обработи заявките като го пуснат за изборни... И аз сега съм записал едни Математически екологии, свят да ти се завие...

anonymous708973
09-27-2012, 21:42
Леле, прекалихте, честно ви казвам. ПРЕКАЛИХТЕ.

ДисапойнтедДриймър, идея си нямам къде се буташ в тази тема, след като си човек, който учи каквото ИСКА.
Да, по дяволите, не е обща култура да знам за:
- електромагнитната индукция, потенциал на електрично поле и прочее простотии от физиката.
- химичните формули на сапуните. За Бога, ако искам сапун, ще си купя от магазина и ще го пробвам. Ако ми трябва да уча за сапуни, ще го направя в университета.
- стереометрия в детайли. Пространствено мислене, дръжки. Липсва ми и няма да се оправи с решаване на сложни задачи. Тригонометрични уравнения без никакво реално приложение. Ще смятам аз с Алфа и Бета.
- южната граница на Дунавската равнина. Минавала през рид, наречен Връшка чука. УАУ! Как ще живея без тази жизненоважна информация, КАК?! Щото това ми го искат на контролни по география. Заедно с тонове информация, тонове имена на ридове, които никога не съм чувала. Лиса планина, кои реки имали зимно пълноводие, какви култури се отглеждат на сиви горски почви и т.н. Истинската география, полезната такава - това е 10-ти клас. Къде се намират страните, тяхната икономика, важни политици и прочее.


- По биология в момента не се сещам, защото анатомията е важна, че и готина, а генетиката тотално ме спечели, въпреки че си беше трудничка на моменти.
- По история също не се сещам, но аз нямам систематични знания. На свестен даскал не съм случвала от 5-ти клас, повечето си знания ги имам от майка ми, от разказите на един бивш и на сегашния ми приятел, които са с явен афинитет към предмета.

Никой не казва, че изброените предмети са ненужни, казвам, че част от нещата, които учим по тях, са безполезни за човек, който няма да се занимава в тази сфера. И да уча и запомням всичко, защото не знам накъде ще се завърти животът, ми се струва безполезно. Обясних КАКВО точно е безполезно за мен, както Чачо помоли.

По физика, например, няма да откажа да обяснят на практика устройство на автомобила. Ама не на дъска с тебешир или маркер, защото така е сухо, прекалено теоретично и трудно за запомняне, а да ни вкарат в един автосалон и да обясняват къде стои маслото, къде антифризът, защо големи цолове гуми не се слагат при малък двигател, какво означава съкращението TDI, TSI или LSG. Защото това е нещо, което ще ни трябва. Защото заради липса на такива знания дилърите на коли се хващат за главата, когато общуват с жени... и защото вчера една жена ме попита дали заради разликата в броя врати и цвета единият вариант на модела струва със 7 бона повече от другия вариант. (Идея си нямаше милата, че пропуска един куп скъпо оборудване, нали...) За 4 дни в компанията на дилъри на коли и то като промогърл научих един куп информация, която иначе нямаше да знам и която ще запомня.

С останалите предмети не ми се дават примери, но искам да спомена и друго нещо.
Кел файда, че знам точното местоположение на разни кирливи хълмчета, носещи гръмкото название "планина", ако не мога една баница да врътна? Защото това е нещо, от което имаме реална нужда. Всеки ден.

А, да. Откъде-накъде в 10-ти клас тепърва ще учим word, excel и paint? Пълен парадокс е просто, сравнено със сложната програмата по разказвателните предмети. Как не ни научиха на нещо полезно? 3д проектиране, уеб дизайн, фотошоп? Защото това е реалността. Технологиите.
Е, да. Явно аз имам много претенции, защото имаше хора, които не знаеха как се удебелява в уърд.

Веднага ще кажете, че мога да се запиша на курс за всяко нещо. Добре, ама един курс по кулинария (ако приемем, че по някаква причина нямам майка или баба, която да ме учи), един по уеб дизайн, един по език и някакъв спорт? Денонощието да не е 72 часа?

Въз основа на тези аргументи считам образователната система за утежнена, тромава, ненасочена към потребностите на индивида, непригодена за запомняне на огромния обем материал. Затова и отказвам да си пълня главата с неща, които лично аз считам за непотребни.

DisappointedDreamer
09-27-2012, 21:54
Уау, не знаех че не мога да коментирам в темата, само защото уча предмети които искам от само 1 месец. До 9-ти клас съм учила всичко. в 10-ти клас учих предмети, за които дори не си чувала. Смятам, че имам правото да коментирам в тази тема.

И хубаво, отказвай да си пълниш главата с тези "глупости". Факт обаче е че тези глупости се оценяват и влизат в дипломата ти, с която после ще кандидатстваш. Така че щеш нещеш ще трябва да си напрагяш мозъка, за да ги научиш.

IncendiaSanctus
09-27-2012, 22:04
^ ахахахаха, значи не му трябва на всеки да знае какво е електромагнитна индукция, ама му трябва, разбираш ли, да знае къде е маслото и какви видове двигатели има ? Тук не мислиш ли, че набутваш своето мнение в общата картинка ? И освен това, бих ти предложил сама да помислиш кое има повече приложение - нещо, което, дори ти да не разбираш, се използва ЕЖЕДНЕВНО НА ХИЛЯДИ МЕСТА, а не всеки, представи си, иска да става "автомонтьор-супер разбирач..." Да, видях, че сега работиш с коли.

Ще коментирам едно по едно - да, вече минахме индукцията и полетата...
- Формули на сапуни - това ли запомни от цял срок органична химия ? Не те ли е интересувало поне малко какво има в сапуна, с който се миеш ? Защо мие мазнини, аджеба ? Ами другите 1293912312931239 неща, които се учат ? Даже има и за твоята любима тема - колите, като например, ъммм, как се добиват горивата, какво е октаново число и т.н., ама май не си отворила учебника ?
- Стереометрия - ако си учила в място, различно от доста добри МГ-та, значи със сигурност си изучавала стереометрията в НАЙ-ОПРОСТЕНАТА И форма. Дори не знаеш какво е радиус-вектор, подозирам. Алфа и бета ? Объркват те ли, какво ? Сигурен съм, че задачите, които ви дават, на мен са ми ги давали на състезанията... в пети клас. Хубава работа, за най-простото се хвана. Да не говорим, че ще ти е полезно, ако някога... Хм, правиш КАКВОТО И ДА Е, свързано с разполагане на нещата в пространството. Да, живеем в 3D. Странно, а ?
- Географията - и на мен не ми беше любимия предмет, ама я изучих. В крайна сметка, стига се до противните случаи иначе - да не знаем къде е Казанлък, например, и да не можем да изброим 5 вида морска риба... И все пак, живеем тук, няма да ни навреди да знаем това-онова за държавата си... Много хвалиха в темата САЩ - знаете ли, че там имат час, наречен Homeroom преди другите часове, и там казват клетвата към знамето си, всяка сутрин. И знаят да рецитират всичките 50 щата по азбучен ред от съвсем невръстна възраст...
- Не знаеш
- Не знаеш

Интересно ми е какво ще ми отговориш, наистина. И къде не съм прав...

anonymous708973
09-27-2012, 22:16
ДисапойнтедДриймър, дай да не ги си мерим. На мен в 12-ти клас ми махат предмети, на теб - в 9-ти.
И какво, като не съм чувала предмети, които ти си учила? Ще престанеш ли да се фукаш и да помисли това какво доказва? Доказва, че вашата програмата предлага индивидуален подход. Нашата - не.
И явно не си разбрала цялостното ми становище. Знам кое ми влиза в дипломата, затова посочените глупости ги пропускам покрай ушите си и имам пищови/помощни листчета/както искаш им викай. Някои неща, искам или не, ми влизат в главата - формули, означения, определения и т.н. Останалите - тцъ. Няма и нужда.

До малоумния под Дриймърката: РАБОТАТА ми с коли включва да давам каталози на клиенти. Не съм нито дилър на коли, нито автомонтьор, нито нищо, което изисква задълбочени познания. Единствено и само заради доброто ми желание и любознателност слушам колегите, когато обясняват на клиенти, а когато нещо ме интересува, питам. Заради това днес шефът на пловдивския клон на Шкода ме поздрави. Това да знаеш съкращенията за бензин и дизел са базови познания, която ТРЯБВАТ. Обяснила съм при какви условия.
Ако наистина мислиш, че нещата, които съм посочила, трябва да ги знае само "автомонтьор-суперразбирач", съжалявам.

Учиш явно в МГ и какво? Аз уча в езикова, защо да уча по учебник по математика второ равнище, по който учи нашенското МГ? Да поясня, че "нашенското МГ" не е в село Горно Надолнище, а в Пловдив. Добра слава има.
Виждала съм програми за 3Д, познавам и човек, който се занимава с такива. Не смята тригонометрични уравнения.
Няма да се заяждам като теб. Може би ти си знаел стереометрия в 5-ти клас, за което дълбоко се съмнявам, но няма да те захапя за езика.

Не смятам да ти отговарям повече, впрочем.

П.С. Искрено се посмях на това за щатите. ПЪЛНА глупост е. Ако бяха толкова ерудирани, дали щяха да мислят, че има 10 айфелови кули и три световни войни. Проучване на база случайно спрени минувачи. Провери във в-бокс.

IncendiaSanctus
09-27-2012, 22:31
Аууу, засегнах ли те, че почнахме с обидите ? Цък, цък...
Ми не, не мисля, че трябва да ги знае само автомонтьора - всеки шофьор е желателно да ги знае. На мен ми ги обясниха, като ходих на курсовете за книжка. Показаха ми ги. Защо са на някой ученик да ги знае, след като дори не може да се докосне до автомобил, докато не стане на 18 ? Ама за това не се замисли, нали...
Пък за химията нищо не ми каза :/ Защото, както всички други, които смятат, че "химията е трудна и гадна и безполезна" не си отворила учебника дори. Поздравления.
Очевидно не си се интересувала много от човека с 3D програмите, защото той прави доста по-сложни математически пресмятания ( дори и да са на компютъра, трябва да знае как работят ).
Изобщо, май не се интересуваш от нищо, а ?
Лошо. За теб.

therichbitch
09-27-2012, 22:33
Ама наистина повечето неща, които бяха изброени, са си на ниво обща култура дори. Наистина ли ги смятате за непотребни?
Уча икономика и вероятно повече никога няма да имам обучителен допир с физика, но ще ме е срам, ако прочета, чуя името Фарадей и се запитам "Абе, тоя, аджеба, писател ли беше , къв беше, познато ми е".
Всичко си има приложения- като започнем от натриевия бикарбонат, който ползваш у вас , за да си спретнеш баничката до пиянските изцепки, при които някой се е нагълтал с метанол и в такива случаи, ако знаеш, че трябва да му дадеш етанол, би бил адски полезен, меко казано. Оплаквате се, че трябва да знаете границите на равнината, е ние трябваше да чертаем цялата ЖП линия на празен контур+ цялото ТРПС+ границите на Бг-от до- вски обект, независимо дали е връх, урва, езерце или др. Е, никога не съм харесвала географията, но сега поглеждам назад и се чувствам по- добре, че ги знам, а пък има други, които си мислят, че Англия е столица на Великобритания

(Малко офф- всички плюха, плюха Златка, а на някого от "много ерудираните" направи ли му впечатление въпросът на още по- глупавите хорица от ББ? Защото, ако очакват да чуят Лондон, за още по-зле от нея, при положение, че Обединеното кралство В-я има 4 части, всяка от които си има столица)

П.П. Всеки с приоритетите си. Сръчна съм, сигурно ще съм добра готвачка, ама на- не готвя. Не се срамувам. Не смятам, че ми е нужно, тъй като почти не ям готвено. (Моля, всеки, на когото този коментар му бърка във възгледите, да ми спести поучаванията, че трябва да мога да готвя, за да задържа мъж един ден.)

Съгласна съм за американците- те не знаят кой им е президентът дори... за щатите да не говорим

anonymous708973
09-27-2012, 22:38
до пиянските изцепки, при които някой се е нагълтал с метанол и в такива случаи, ако знаеш, че трябва да му дадеш етанол, би бил адски полезен, меко казано.

а пък има други, които си мислят, че Англия е столица на Великобритания

Това за пиянските изцепки ти гарантирам, че не се учи в училище. Още един пример за нещо, което трябва в живота, а отсъства от програмата.

По второто - :ДДДДД Смях, смях.

IncendiaSanctus
09-27-2012, 22:44
(Малко офф- всички плюха, плюха Златка, а на някого от "много ерудираните" направи ли му впечатление въпросът на още по- глупавите хорица от ББ? Защото, ако очакват да чуят Лондон, за още по-зле от нея, при положение, че Обединеното кралство В-я има 4 части, всяка от които си има столица)


Аз пък забелязах, че я питат за "столицата на Европейския съюз". Не съм точно запознат, но мисля, че е доста некоректно да се задава така въпросът - все пак, по-скоро "седалище" мисля, че се води Брюксел... Не е държава, че да има столица, нали така ?

therichbitch
09-27-2012, 22:51
Ами ние го имахме и ни го казаха.
Но в химията също се мисли, ако знаеш строежа на съединенията и с какво реагират (което е основното, заложено в учебниците), си правиш извода, че там има едни "нещица", които ще се свържат, след като се разкъсат едни други "нещица" и воала- буташ в устата на алкохолика точно това, което му е присърце

therichbitch
09-27-2012, 22:54
Аз пък забелязах, че я питат за "столицата на Европейския съюз". Не съм точно запознат, но мисля, че е доста некоректно да се задава така въпросът - все пак, по-скоро "седалище" мисля, че се води Брюксел... Не е държава, че да има столица, нали така ?

И това и това, евала, колега. ЕС си има седалища- Брюксел като основно и Страсбург за Европарламента ,но няма официална столица. Ехх, оправи ми настроението, след всичките глупости, които изчетох по фб колко тъпа е Златката патката...

JonkataK
09-27-2012, 22:58
Aз малко ше пиша тука на никъв ред, ма да кажа, че всяка част на Великобритания си има отделна столица, но за столица на цялото обеднинено кралство се води Лондон.

IncendiaSanctus
09-27-2012, 23:06
И това и това, евала, колега. ЕС си има седалища- Брюксел като основно и Страсбург за Европарламента ,но няма официална столица. Ехх, оправи ми настроението, след всичките глупости, които изчетох по фб колко тъпа е Златката патката...

Хаха, радвам се, че съм ти оправил настроението ;D
Ама то, ние българите малко "Присмял се хърбел на щърбел" - тя била тъпа, пък населението цъфнало и вързало... Не могат една "балгариа" да напишат правилно...

therichbitch
09-27-2012, 23:09
То и за "столица" на ЕС "се води"/"смята"/"станало е нарицателно" Брюксел, но това няма нищо общо с политическата коректност на фактите. Провери в някой учебник, справочник или и аз не знам къде (казах си още горе, не съм фен на географията).

DisappointedDreamer
09-27-2012, 23:27
ДисапойнтедДриймър, дай да не ги си мерим. На мен в 12-ти клас ми махат предмети, на теб - в 9-ти.
И какво, като не съм чувала предмети, които ти си учила? Ще престанеш ли да се фукаш и да помисли това какво доказва? Доказва, че вашата програмата предлага индивидуален подход. Нашата - не.


Набутваш ми го в лицето, че си принудена да учиш физика, докато аз не. Не съм виновна аз, че БГ системата е такава.
Е, сорри, ама това е положението. И не, няма да спра да се фукам :lol:

Chacho
09-27-2012, 23:45
Обясних КАКВО точно е безполезно за мен, както Чачо помоли.


Ина, май абсолютно нищо не си разбрала от това, което написах по-горе.

Честно, пиша си коментара за трети път и го изтривам целия. Не знам какво да кажа. На устата ми идват хиляда въпроса, които започват с "добре, де, не ви ли е любопитно...?", но ме е страх от отговора. Както и да е, наистина няма да ги задам тези въпроси.

Само един въпрос имам. Беше казала, че се занимаваш и с езикознание. Защо? Със сигурност можеш да минеш и без него.

SisiStrange
09-28-2012, 03:48
Пантерке, честно ти казвам, че грешиш, че има задълбочаване. Независимо колко сложни ти се струват сега тези неща, те са едва повърхността на предметите. И аз едно време си въобразявах някакви неща колко ужасно сложна ни е програмата (и да, може да се прави сравнение, и аз излизам от елитна гимназия), но по-късно съм попадала на същите предмети в университета и мога да ти кажа, пращала съм 1000 мислени извинения към всичко обидно, което съм казвала в гимназията за тях. Там се учат буквално основите. Тук вече идват подробностите. Електромагнитна индукция нищо не е. Айнщайн, релативистките закони, всички задачи, които изискват висша математика, за да бъдат решени, не учене на това какво е дифракционен процеп, а изчисляване на снопа светлина спрямо него - това е сложно. При все, че съм 100% сигурна, че и на нас ни спестяват голяма доза от тортата, която физиците получават.
За химията дори няма да говоря. Идвам от профил Химия в НПМГ и дори там материала е бъзикня, сравнен с Органичната химия в уни пък при вас не ща и да знам.
Трябват ти основите. Поне. Пък нататък, ако щеш само езици си учи.

Мен пък не ми е интересно какво би изключила от една програма. Чудно ми е какво би включила? Дай един пример с Химията, където все пак съм по-наясно. Какво, според теб, трябва да се учи по химия?

Chacho
09-28-2012, 06:01
Важното е да не се учи и всички да е съобразено с удължаване на свободното ни време.

irrationalDecision
09-28-2012, 11:20
Какъв купон се вихри тука, не е истина. (-8

Съвсем естествено е на човек да не му харесват всички науки и да проявява интерес към определени само. Ама това не обезмисля наличието на обща представа за нещата и по тия, които не го кефят особено. Демек и по тях е логично да учи, а не да разчита само на пищови и мазнене на даскалите, с единствената цел да има 6 за дипломата.Спомням си как миналата година някой/я в темата по математика беше поискал срещу заплащане друг да е на Скайпа в часа на контролното и да му/й реши задачите за 6. На въпроса на се ли чувства неудобно от изкарана по тоя начин 6-ца, отговорът беше, че смята да се занимава с друго един ден и затова няма значение, че на тази шестица не отговарят никакви знания. ОК, ама и в другото, въобще в живота, ще се срещне с математиката гарантирано. Тогава пак ли на Скайпа помощ ще търси?
Не харесвам географията. Химията също не ми е любима. Но сядам и научавам минимума от учебника. Да, минимум, тъй като за някой, който се интересува наистина от тези науки, наличното в учебника далеч не е достатъчно. И без пищови, и без мазнене имам 6 по тях, колкото за дипломата, ако ми трябва цялата. И за обща култура. Но дотук.

Математиката обаче ме кефи и скапаните тънички учебници за 9 и 10 клас са направо подигравка за човек, който се интересува от предмета. На друг му се струва много и излишно съдържанието им. Ми да седне и да научи минимума, ще има пак 6. Какъв е проблемът?Като имам претенции за повече - научавам си каквото ми трябва от другаде, има нет, има форуми, има сборници, има ги и такива готини екземпляри като Чачо и the richbitch (и IncendiaSanctus :) ), които нищо, че се палят, съвсем услужливо помагат на малките или по-големи лешпери :).
Изводът за мен поне - учи се по всичко, а там, където ти е тъпо - не задълбаваш, оставаш си само със знания за обща култура. По- специализирано учиш след 12 клас.

IncendiaSanctus
09-28-2012, 11:26
^ Обиден съм, че не ме спомена при готините екземпляри...

irrationalDecision
09-28-2012, 11:29
Не се обиждай, добавям те :).

therichbitch
09-28-2012, 13:06
Хаха, мoмичето с молбата в замяна на заплащане аз го нахраних, чак ми стана гузно малко после :Д

Като се замисля, май аз съм мърморещата, но все пак услужлива какичка, Чачо не мрънка, той направо помага. :D

П.П. Съгласна съм със Сиси. Дори ако си от МГ примерно, като запишеш после математика, ще се окаже, че си учил само основите..

irrationalDecision
09-28-2012, 14:30
^Ааа, моля, аз харесвам и мърморещата понякога, но помагаща какичка, и батко Чачо. :) Да не останеш с друго впечатление, затова да си кажа. (малко off)

therichbitch
09-28-2012, 17:39
Няма, споко :P

Lucho
09-28-2012, 19:11
Пантерке, честно ти казвам, че грешиш, че има задълбочаване. Независимо колко сложни ти се струват сега тези неща, те са едва повърхността на предметите. И аз едно време си въобразявах някакви неща колко ужасно сложна ни е програмата (и да, може да се прави сравнение, и аз излизам от елитна гимназия), но по-късно съм попадала на същите предмети в университета и мога да ти кажа, пращала съм 1000 мислени извинения към всичко обидно, което съм казвала в гимназията за тях. Там се учат буквално основите. Тук вече идват подробностите. Електромагнитна индукция нищо не е. Айнщайн, релативистките закони, всички задачи, които изискват висша математика, за да бъдат решени, не учене на това какво е дифракционен процеп, а изчисляване на снопа светлина спрямо него - това е сложно. При все, че съм 100% сигурна, че и на нас ни спестяват голяма доза от тортата, която физиците получават.
За химията дори няма да говоря. Идвам от профил Химия в НПМГ и дори там материала е бъзикня, сравнен с Органичната химия в уни пък при вас не ща и да знам.
Трябват ти основите. Поне. Пък нататък, ако щеш само езици си учи.

Мен пък не ми е интересно какво би изключила от една програма. Чудно ми е какво би включила? Дай един пример с Химията, където все пак съм по-наясно. Какво, според теб, трябва да се учи по химия?

По Химия могат да се спестят доста глупости/излишни неща за хората от ЗП. Такива неща са например много от специфичните и нетипични взаимодействия за всеки клас органични съединения (защото питаш за органичната химия). На ЗП им трябва да знаят що е алкохол, какви видове алкохоли има, какво е тяхното значение. Тях не ги вълнуват химичните свойства на алкохолите, нито пък методите за получаването им, особено ако са профил История или Информатика. Както химиците не ги тъпчат със сложни задачи, така е редно и математиците да не ги тормозят - просто няма смисъл.

По принцип както за профил, така и за ЗП по Химия трябва да има богата материална база и да се правят множество опити пред учениците - най-различни при това - всичко, което го пишеш на лист на 50-60% трябва да се реализира пред очите ти, за да ти е интересно. Иначе става суха теория. Нормално е на учениците в България да им е тъпо и да не ходят с желание на училище -липсва каквато и да е материална база. Няма никакви комплекти за учениците. Залага се предимно на суха теория, сухи факти и писане. Ако на 10-15% от всички ученици този модел на работа им е интересен, убеден съм, че има други поне 50-60% на които не им е и които искат малко да се променят нещата. Естествено, има и едни други 20-30% на които и Менделеев да им съживиш и да им води урок, все ще им е двеста, затова тях въобще не ги включвам в сметката.

@Chacho - интересно четиво, според мен е подходящо да го публикуваш в самостоятелна тема. Но само един въпрос имам - не всички уни-та у нас са така, нали? :D

therichbitch
09-28-2012, 19:36
НЕ ги вълнуват химичените свойства?? С това се започва всяка група съединения..

SisiStrange
09-28-2012, 19:49
Че то, общо взето, по-важно нещо от свойствата на съединенията не мисля, че ще намериш. Важно е защо една реакция протича по определен начин и защо накрая се получава точно това. Ако научиш свястно механизмите, няма нито уравнение, което да ти се опре, защото всичките протичат според определени правила. Ако седите и ги зубрите, нищо чудно да ви се виждат много и безсмислени. А какво да дават в непрофилираните гимназии? Присъединяване, заместване (в опростен вариант, не SN1 и SN2), елиминиране, хидратация и...? Какво още да се е появило? Може би някоя случайно попаднала реакцийка с по-особен катализатор, която води до сътресения. Фридел Крафтс, максимум. И то вероятно без да ви се обяснява за какво е AlCl3, а просто да се запомни, че го има. Общо са 5-6 много прости механизма, които могат с много мъка да изглеждат сложно върху по-дълъг въглеводород или не дай си боже ароматно съединение. Ужасно натоварващо. Ок. И пак стигаме до това, че в училище прекалено рядко си задавате въпроси от типа на: "А защо става така?", а направо приемате, че трябва да се запамети и толкоз. Това невероятно усложнява нещата. Басирам се, че 99% от нещата, които ви дават са вариации на едно и също нещо, с което не си правите връзка.
Мен малко ме е яд, че в гимназията не се захващах да уча като човек, защото чак сега виждам, че не е коствало кой знае какво.

therichbitch
09-28-2012, 19:52
NaOH + H2SO4 :D

SisiStrange
09-28-2012, 19:59
Eee, сега се паля с органичната. :D Това за по-нататък в спора като опрем и до неорганична. :P

Впрочем, имаше една от класа, която не можеше да напише сярна киселина без да сбърка някоя и друга цифра/буква. И това си говорим за човек, записал профил Химия.

therichbitch
09-28-2012, 20:03
Тя има приложение дори в музиката. Някога запитвали ли сте се какво точно е TNT :D

SisiStrange
09-28-2012, 20:15
Tринитротолуен? Виждала ли си му формулата? Аз винаги съм се чудила откъде намира сили да се закрепи като съединение, имайки в предвид, че NO2 групата е силен дезактиватор и дърпа електронни двойки яката извън ядрото. Иначе самото му получаване не е много трудно. Не съм опитвала де. 8-)

therichbitch
09-28-2012, 20:19
Е, знам че не е. Виждала съм я, чертала съм я. Беше ми забавно. Залипсва ми химията покрай темата. Това беше един от предметите които ми доставяха удоволствие, а това, което пиша вече е офф, ама карай... По-добре отколкото да се дрънкаме що едните нямат интереси никакви, а пък другите намират смисъла в почти всичко... :]

Сиси, ти какво учеше? Нещо с биология май?

SisiStrange
09-28-2012, 20:23
Молекулярна биология, да. 8-) Сега тамън се разразява бясна химия около нас този и миналите 2 семестъра. Честно казано, физикохимията ми звучи страшно, но ще видим за какво иде реч скоро. Тя ни е последната химия.

Lucho
09-28-2012, 20:27
Добре де, недей да се палиш веднага. Просто дадох нещо, което ми дойде на ум веднага, не го обмислих много. Питаш какво е излишно - в случая действително не може без свойства, но например може материала да е чисто повърхностен, без детайли за ЗП. Говорим за ЗП, не профил. Нещата са различни. Не коментира материалната база, защото науката си е наука, текста си е текст, но практиката - съвсем друго нещо.

SisiStrange
09-28-2012, 20:34
^ Не се паля, споря си. :) Аз просто не мисля, че има толкова много детайли. Дават се главно общите неща, не се искат подробностите. Просто като не си г/д запознат с науката и по-простичките неща ти изглеждат сложни и прекалено задълбочени. Затова си мисля, че на всеки предмет трябва да се даде шанс.

irrationalDecision
09-28-2012, 20:37
Какво очакваш да чуеш за базата? Всички знаем, че е мизерна или че отсъства. Ама и да я имаше, нямаше много да се отличават нещата. Ние просто си мрънкаме по форумите. В моето даскало има приличен кабинет по химия, добре оборудван и даскалите онагледяват по нещичко, не е като да е само гола теория. Но ако си мислиш, че учениците чак се надпреварват да харесват химията заради кабинета, апаратурата и няколкото опита в него - лъжеш се.

SisiStrange
09-28-2012, 20:40
Опа, за малко пак да пропусна за материалната база. Да, наистина за някои неща би било добре да се пипне и опита на практика. За органичната химия и дума да не става. Някои от най-простичките синтези траят 3-5 астрономически часа. Някоя по-красивичка и засукана може да продължи 1 ден. Няма как ученик да се захване с това. На нас в университета са ни давали да синтезираме прости съединения и упражненията ни траеха по 5 часа. При неорганичната, виж, шаренки съединения за радост на ученика, колкото искаш. Там може да се дават повече възможности. Все пак мисля, че сравнително опасни реактиви не е редно да се дават в неопитни ръце. Ако пропуснем този факт и всичко е добре преценено, би било хубаво. Пак, много пари биха излетяли и куп училища не могат да си го позволят. За жалост.

ЕДИТ: И съм съгласна с горния коментар. Някои хора се настройват предварително. Е, как да убедиш шайка пубери, които са там само за оценка и се чудят как да не се прозяват, че това, което показваш е интересно? Ако ще да им се даде епруветка с дъгички вътре пак ще си викат: "Оф, колко остава до края на часа?"

IncendiaSanctus
09-29-2012, 12:10
Да бе, няма база, затова като мина през Химическия факултет и ме е страх да дишам :/

Lucho
09-29-2012, 12:41
Напълно съм наясно, че на масовия български ученик и звездите да му свалиш, все ще си е същата работа, но това не е извинение за липсата на материална база.

към горния коментар: е то и там оставаше да няма :D

SisiStrange
09-29-2012, 13:08
Да бе, няма база, затова като мина през Химическия факултет и ме е страх да дишам :/

:D Хах, да. В училищата не е така, но пък... аз не бих дала киселини, основи, отровни или почти, каквито и да е съединения на деца, които мислят, че ще са мега яки, ако оближат епруветката. Уж се четат правилници, но не съм забелязала някой да ги слуша. Трябва като учител да си много смел, за да се чувстваш спокойно, ако си под отговорност за тези хора, а те обикалят и се заливат с реактиви. :D Не, че някой ще даде концентрации, които биха могли да навредят, де, но... Българският ученик винаги намира начин. 8-)

pifiella
09-29-2012, 19:02
Не съм чела цялата тема,но да си изкажа мнението...
Аз съм 12 клас и всяка година съм завършвала с отличен и не е защото съм мега умна,а защото, както някой беше написал, го правя единствено и само за себе си,за да имам някаква обща култура, а 6-те си идват сами, когато учиш. Напълно съм съгласна,че всеки себеуважаващ се човек трябва да има някаква основа и знания,било то по химия или физика...Никога не съм била любителка на математиката,но я разбирам. По история нищо не помня, но съм учили с часове, не за да имам 6-ца, а защото ме е срам да не знам кой са Левски и Стамболов,или какво е БРЦК... Не мога да проумея как има хора,който знаят кой е Азис, а Георги Димитров - не! Пълен потрес и падение!
Уча в икономическо и такива предмети съм имала(стенография,бизнес комуникации,основи на правото,маркетинг,финанси, четовдство и др.), които ако не продължиш с икономика ще ти влязат в употреба на 36-ти...ама съм стискала зъби и съм чела, защото след като сама съм си го избрала ще го уча, друг избор нямам.
А образователната ни система така "хубаво" ни е ощетила,че съм учила химия,физика,география и билогия само в 8-ми и 9-ти клас,което е изключително малко и никакви нормативи не покрива...
Всеки трябва да учи и да ходи на училище с желание, да чуе нещо ново и да се обогати,а не, за да се наяде и да зяпа по коридорите. Училището е задължение,но е едно от хубавите такива!
То пък и едно смислено мнение се получи! :D

scrooper
09-29-2012, 20:17
Стига де, не проумявам защо интелигентни образовани хора упорито използват "коЙто", "кой" и т.н. за множествено число.

Темата е страхотна- провокативна и актуална. И след прочитането на всичко позицията ми се промени от тези, които мрънкат колко излишен материал ни набутват, към тези, за които всичко е важно.
Благодаря ви, хора :)

anonymous708973
09-29-2012, 20:33
По история нищо не помня, но съм учили с часове, не за да имам 6-ца, а защото ме е срам да не знам кой са Левски и Стамболов,или какво е БРЦК...

Не смятах да пиша повече тук, но си учила с ЧАСОВЕ, за да запомниш кой е Левски/Стамболов и какво е БРЦК?
Впечатляващо.

SisiStrange
09-30-2012, 05:50
^ Не исках да се заяждам, но ти пък не си се и опитала да научиш какво е реакция на Кучеров, което е около ред и малко отгоре. /примерно

pifiella
09-30-2012, 07:30
Не смятах да пиша повече тук, но си учила с ЧАСОВЕ, за да запомниш кой е Левски/Стамболов и какво е БРЦК?
Впечатляващо.


Образно казано...разбира се, че не съм учила това с часове, дадох го просто за пример, защото всички знаем кои са те... Но ти си се впечатлявай,няма лошо...

mlf
09-30-2012, 07:46
Хубаво умна си, но всеки има право на избор в живота :) Едни избират твоя път, други пътя на фолк певиците и за жалост от втората категория са повече .. !

DisappointedDreamer
09-30-2012, 08:32
Не разбирам защо на някой му лепват етикета "умен", заради многото 6-ци. Те не са трудни за изкарване. Трябва само мотивация и желание да научиш и в процеса разбереш материала. Това всеки го може, стига да не е мързелив. За мен интелигентността се измерва в това примерно да решиш задача, която никога досега не си виждал или решавал.

granger
09-30-2012, 10:53
6ците не показват какъв си. За сравнение имам съученичка,която е отдолу -догоре с 6ци, просто щото зубри за момента,след 2 дни я питай нещо и нищо не помни. Бележкарка е, нищо не и влиза в акъла,но се носи из училище като много знаеща.
Тая година я питаха на преговорите - нищичко не успя да обели.
Аз ,например, съм с успех 6.00. Не съм се напъвала особено -слушам в час,ако имам проблеми нещо си го доучвам вкъщи ,но аз запомням лесно и не ми е проблем да си изкарам оценката. Само дето веднъж влезе ли ми в кратуната - няма излизане и там си стои.
Похвално е ,че има хора,които се напъват за знания,а не само за оценки Всеки иска да е отгоре - до долу отличник,ама ако нямаш акъл в главата,дори и да ги имаш 6ците,знанията излитат като дим след време.
Малко излезе като самореклама,ама не че ми пука особено :lol:

anonymous708973
09-30-2012, 12:43
^ Не исках да се заяждам, но ти пък не си се и опитала да научиш какво е реакция на Кучеров, което е около ред и малко отгоре. /примерно

Гарантирам ти, че това не е било в нито един учебник до 12-ти клас.

Постът ми беше написан с цел да кажа, че:
1) аз далеч не уча с часове по история
2) имам кофти даскалки от 5-ти клас насам

И въпреки тези два фактора знам доста повече от това кои са Левски и Стамболов. И помня. А цитираната потребителна казва, че е учила с часове и не помни. Е, мерси съм. Това си е живо хабене на време.

SisiStrange
09-30-2012, 14:04
^ Дори нямате нещо толкова ползотворно и широко-разпространено в програмата като реакцията на Кучеров за алкини и ти твърдиш, че ви е претоварена програмата по органична? о.О Сега аз се смаях. Ние я имахме в 9 клас за пръв път. Едно от най-най-основните свойства е.

Тя каза, че и е било трудно да учи по история, но се е напънала не заради оценки, а защото не иска да има ниска обща култура. Не видях да е казала, че знае САМО тези 2-3 неща. Даде ги като примери.

therichbitch
09-30-2012, 15:25
За мен интелигентността се измерва в това примерно да решиш задача, която никога досега не си виждал или решавал.

Да, в училищния контекст, точно така.. А не ако не ти дадат едно към едно с това, което сте правили, (като на пълен дебил) да мрънкаш, че не сте го учили..

DisappointedDreamer
09-30-2012, 15:36
Да, в училищния контекст, точно така.. А не ако не ти дадат едно към едно с това, което сте правили, (като на пълен дебил) да мрънкаш, че не сте го учили..

Точно така.

anonymous708973
09-30-2012, 16:14
Едно от най-най-основните свойства е.

Тя каза, че и е било трудно да учи по история, но се е напънала не заради оценки, а защото не иска да има ниска обща култура. Не видях да е казала, че знае САМО тези 2-3 неща. Даде ги като примери.

В езикова гимназия съм като за начало. Не в НПМГ профил химия, каквото си завършила, ако не се лъжа.

Ако трябва да се НАПЪНЕШ и да учиш с часове, за да знаеш такива неща...

therichbitch
09-30-2012, 17:24
Само да вметна, че може да са я учили, но тя да не знае, защото не им е било споменато, че е на Кучеров. При нас примерно не беше (но те нашите учебници бяха "специални" :Д)

SisiStrange
09-30-2012, 17:41
В езикова гимназия съм като за начало. Не в НПМГ профил химия, каквото си завършила, ако не се лъжа.

Ако трябва да се НАПЪНЕШ и да учиш с часове, за да знаеш такива неща...

Независимо в каква гимназия си, дадено е, че ще има и предмет химия. Ако не се учат толкова основни неща, какво ще се учи? Нямате нещо толкова просто (освен, ако therichbitch не е права, напълно възможно е) и все пак искате да е още по-празна програмата. Не вярвам, че от езиковите задължително излизаш филолог. На бас, че огромна част от децата там ще кандидатстват нещо друго по една или друга причина, проявила се някога през следването. При нас има хора, които преди са учили музика, езици и куп други неща, никак не свързани с биология. Ако и без това неподробните курсове по такива предмети се орежат още, на тези хора ще им е невероятно трудно да се справят после. Най-добрата ми приятелка беше във Втора Испанска. Сега е студентка по медицина. На химиите има 3ки и то измъчени. Много трудно се наваксват основите, когато имаш 2-3 месеца до изпит и за пръв път чуваш разни начални неща.

scrooper
09-30-2012, 17:42
Знам и Кучеров, и за алкохолите без да съм профил, но просто защото даскалицата е яка.
А ако някой има трудности по нещо си, не е хабене на време да се занимава, докато не разбере каквото трябва. Все пак тези усилия водят до привикване да се учат и не твърди приятни работи, както и до натрупване на мат'рял.

anonymous708973
09-30-2012, 19:13
Не исках да стигам до този аргумент, защото ще прозвучи като заяждане, но и за мен има елементарни пунктуационни правила, които обаче не се спазват от хора, завършили гимназия със шестици в дипломите по БЕЛ. Да нарека ли това незаслужена оценка?

irrationalDecision
09-30-2012, 19:26
Не исках да стигам до този аргумент, защото ще прозвучи като заяждане, но и за мен има елементарни пунктуационни правила, които обаче не се спазват от хора, завършили гимназия със шестици в дипломите по БЕЛ. Да нарека ли това незаслужена оценка?

С твоя аргумент по твоята глава. Ти СЪС шестица ли завършваш по БЕЛ? Аз примерно завършвам С шестица. Нека не се заяждаме за пропуските на другите, ако самите ние допускаме също такива. Това не е точно заяждане, а просто призив , тъй като съм сигурна, че и в моите постове има грешки или пунктуационни пропуски.

DisappointedDreamer
09-30-2012, 19:45
С твоя аргумент по твоята глава. Ти СЪС шестица ли завършваш по БЕЛ? Аз примерно завършвам С шестица. Нека не се заяждаме за пропуските на другите, ако самите ние допускаме също такива. Това не е точно заяждане, а просто призив , тъй като съм сигурна, че и в моите постове има грешки или пунктуационни пропуски.

:lol: :lol:

*аплодира я с всичка сила*

pifiella
09-30-2012, 20:00
:lol: :lol:

*аплодира я с всичка сила*

irrationalDecision го'ема си! :D (Ужас и букви пропускам,не ме е срам...)

anonymous708973
09-30-2012, 20:17
:lol: :lol:

*аплодира я с всичка сила*

Симпатична си, но напук на всичките ти твърдения, че си зряла, си просто едно дете, което се разсейва лесно с близалка.
Пропусна(хте) същината на казаното от мен, привлечена от предишен пост. После защо се разводнявали темите. Моят аргумент беше съвсем различен.

Невър майнд обаче. Аз повече тук няма да пиша.

DisappointedDreamer
09-30-2012, 20:24
Така е.
Но е смешно. irrationalDecision беше напълно права.

SisiStrange
09-30-2012, 20:36
Пунктуационни/правописни грешки ВСЕКИ допуска. Съмнявам се, че пълните отличници пишат чак пък толкоз криво. Едно е да не можеш да се справиш с 5-6 механизма и да схванеш простички, логични неща. Друго е навсякъде да ходиш с всички видове речници и да следиш за всяко възможно правописно правило. Не е едно. И 10 не са. Сигурно в момента допускам няколко различни стилистични грешки. Още в първото изречение дори. Ако си следиш всяка думичка или израз за всички възможни правила, ще изкукаш рано или късно.

anonymous708973
09-30-2012, 20:43
Визирах грешки от рода на "така, че". Много грубо. Недопустимо за човек, минал матура. Според мен.
Отклоняваме се малко сякаш, но исках да поясня, че това е пример за незаслужена оценка. Правилата са много - да. Но и видовете задачи по математика са много, уравненията и химичните реакции са доста, правилата и формулите по физика - също. Да не говорим за милионите факти по география, история и прочее.
Това, което исках да постигна, е да ви покажа, че всеки си има силни и слаби предмети. Да се твърди, че е възможно да сме еднакво силни по всички, е глупаво. И че (за мен) няма нужда да се задълбочава в слабите... нито пък ще ни сполети библейско наказание, ако минем тънко/хитро през някои от тях в името на добра оценка.

irrationalDecision
09-30-2012, 20:49
Taкa e, но има някои неща, които автоматично човек трябва да пише правилно, без да му се налага да ги проверява. За един гимназист писането поне на правилни множествени числа, а не такива с Й накрая, разпознаването на случаите с В и ВЪВ , на тези за С или СЪС, удвояването на Т, ползването на правилното място на пълни и непълни членове и примерно правилното пренасяне трябва да са отдавна научени неща, които не се проверяват. Не говорим за супер филологически познания , а за елементарна грамотност, която се придобива още в началните класове. Или поне тогава трябва.

ПП И такива дискусии за грамотността на БЕ не бива да се считат за разводняване на темата, а за съществена част от нея.

SisiStrange
09-30-2012, 20:55
Аз ти казах вече какво мисля за тънкото минаване. Мога да разбера, че нямаш никакъв интерес към нещо и затова не ти е от най-важните. Можеш наистина да го назубриш, да минеш набързо и накрая да пазиш само откъслечни спомени. Поне да си положила старание. Преписването е грубо спрямо съучениците ти. Случвало ми се е да съм се съдрала от учене, на контролното да се забалтая в нещо и да имам 5, примерно. А съучениците ми да са преписали всичко от-до и да имат кръгли шестици. Е, не е приятно. И обратното за малко да се случи, но не го позволих. Една оценка не ми е по-важна от вътрешното усещане за справедливост.
Впрочем, scrooper каза нещо много вярно:


Все пак тези усилия водят до привикване да се учат и не твърди приятни работи, както и до натрупване на мат'рял.

Това за университета е адски важно умение. Първата година навсякъде е по-скоро обща, отколкото специализирана. Учат се куп предмети, които не можеш да осмислиш за какво са ти, а вече си плащаш солено за образование и искаш да се почувстваш все едно получаваш нещо необходимо в замяна на старанието и парите си. Много от тези неща са ти много скучни и нямат общо с професията ти или поне не достатъчно пряко. Ако си свикнала да преписваш на неприятните неща и да ги скипваш, ще видиш голям зор, защото в университета преписването е много, много трудно. При нас, поне, ни слагат през 1 ред и през 3ма човека. Така хем ни виждат съвсем ясно, хем не можем да си общуваме един с друг.

therichbitch
09-30-2012, 21:00
Изпуснах веселбата..

Тази тема и съседната (какво харесваме в едно момче) уж са толкова клиширани, а всеки ден се разиват в различна посока.. Яко е :)

Една добавка от мен. (надявам се, че е полезна)
Правописът, който е въведен през 21а година (но правилата, въведени чрез тази реформа, траят адски кратко), има разлики със сегашния. Там се пише "със" пред с,з,ш,щ,ж. (така де, думи, започващи с тях)
Та.. омарчевската реформа има и други интересни правила, едно от които е свързано с пълния член. На когото му е интересно, може да се поинтересува. :)

anonymous708973
09-30-2012, 21:19
Сиси, това, че аз преписвам и имам 6, а някой е решил да го кара честно и има 5, по никакъв начин не ощетява него. Дори не го засяга. Защо ли? Защото в училище всеки е за себе си. Това не е състезание, изпит за прием в университет или някакъв вид конкуриране. Аз не прецаквам теб със своята висока оценка.

therichbitch, знам си аз, че има нещо такова, затова се въздържах да "наредя" потребителката, която (уж) ме хвана в грешка. Тази година излиза нов правописен речник, интересно ми е какво пише в началните 140 страници, които се занимават точно с граматични и прочее правила. Ти имаш ли го?

П.С. Ако махнат пълния член, както се говореше по едно време, аз ще съм тотално неграмотна :Д

irrationalDecision
09-30-2012, 21:49
therichbitch, знам си аз, че има нещо такова, затова се въздържах да "наредя" потребителката, която (уж) ме хвана в грешка. Тази година излиза нов правописен речник, интересно ми е какво пише в началните 140 страници, които се занимават точно с граматични и прочее правила. Ти имаш ли го?


Как не се сетих, че точно затова замълча. Трябваше да ме " наредиш" oще тогава. Да не би да си наследничка на член на тогавашното правителство на БЗНС и затова да не спазваш настоящите норми, в сляпа вярност на онези от 1921?

Кефят ме хора, които умеят да си признаят грешката, а не се опитват да я прикрият със скалъпено оправдание, попаднало им в удобния момент. Всички грешим и признаването на пропуск е най-естественото нещо.

therichbitch, мерси за инфото. Беше ми интересно да прочета в нета.

SisiStrange
10-01-2012, 04:56
Сиси, това, че аз преписвам и имам 6, а някой е решил да го кара честно и има 5, по никакъв начин не ощетява него. Дори не го засяга. Защо ли? Защото в училище всеки е за себе си. Това не е състезание, изпит за прием в университет или някакъв вид конкуриране. Аз не прецаквам теб със своята висока оценка.


Не е прецакване, да. Просто е ужасно обидно.

anonymous708973
10-01-2012, 06:40
Как не се сетих, че точно затова замълча. Трябваше да ме " наредиш" oще тогава. Да не би да си наследничка на член на тогавашното правителство на БЗНС и затова да не спазваш настоящите норми, в сляпа вярност на онези от 1921?

Маце, трай си. Интересувам се от езикознание и съм наясно, че има доста промени в правописа (че и правоговора). Наясно съм, че тази година излиза нов речник с един куп нови правила. Когато пиша на ръка, не се замислям изобщо и винаги пиша "с" пред думи с начални букви, различни от "с" и "з". Пишейки на компютър обаче, често се хващам да се замислям. Възможно беше да греша, възможно беше и да съм права заради въпросната реформа. Затова и реших да си замълча.
Съветвам те да го направиш и ти, за да излезеш достойно от ситуацията. От моя страна въпросът е приключен.

Сиси, сетих се нещо, което искам да добавя към темата. Привърженичка си на идеята, че трябва/е добре да се учи по всичко, защото това в училище са базови знания, които всеки трябва да придобие, нали така? В същото време, имаше една тема за обща култура, в която ти беше на мнението, че това, че някой не знае основни (за мен, разбира се) неща, няма проблем и излезе, че аз смятам по-широк обхват от неща за включващи се в общата култура.
В този ред на мисли, смятам, че е доста... странно да се знае някакво уравнение по химия (при това то да минава за основно и супер важно), а да не се знае точна година (а защо не и дата?) на началото на Втора световна война. Признавам, че и аз не ги знаех докато не стигнахме до този момент в училище, но в момента мога да кажа година, точна дата, събитие, че и име на акцията, предприели германците.

therichbitch
10-01-2012, 07:32
В момента е само пред "с" и "з". Пуснах го, защото се присетих от вашия "спор" (то не е точно спор, де). Недей така остро, ирационалната е кадърно дете и ти гарантирам, че не го е казала със злост. :)

Пантерке, нямам речника :) Ако трябва да съм напълно честна, не се интересувам кой знае колко от "реформите" в последните години, защото съм убедена, че почти всяка е свързана с орязването на богатството и разнообразието на езика ни. Смятам, че новите правила ще бъдат усвоени (т.е. би трябвало да бъдат, ако трябва да съм точна) от сегашните 13-4 годишни, та даже и по-малки, които по никакъв начин няма да играят роля в по- нататъшното ми развитие (било лично или професионално). С прости думи, ако аз утре работя в голяма фирма, не мисля, че работодателят ще ми се изсмее, че съм написала някой поддлУг (както някои отличници от класа ми го наричаха) с пълен член, защото много добре ще знае за какво иде реч, а именно, че пълният член (примерно) ще е премахнат с едничката надежда онази част от населението, нямаща нужния капацитет, да го усвои по-лесно. Кауза пердута.

pifiella
10-01-2012, 08:34
Според новия речник е правилно да напишеш: джазбенд и джаз бенд, етномузика и етно музика, бизнесцентър и бизнес център, уебстраница и уеб страница,т.н.
Струва 35 лева.

anonymous708973
10-01-2012, 09:33
Ау, това е пълна дебилщина! Че те половината въпроси от матурата отпадат така!

DisappointedDreamer
10-01-2012, 09:53
Сиси, сетих се нещо, което искам да добавя към темата. Привърженичка си на идеята, че трябва/е добре да се учи по всичко, защото това в училище са базови знания, които всеки трябва да придобие, нали така? В същото време, имаше една тема за обща култура, в която ти беше на мнението, че това, че някой не знае основни (за мен, разбира се) неща, няма проблем и излезе, че аз смятам по-широк обхват от неща за включващи се в общата култура.
В този ред на мисли, смятам, че е доста... странно да се знае някакво уравнение по химия (при това то да минава за основно и супер важно), а да не се знае точна година (а защо не и дата?) на началото на Втора световна война. Признавам, че и аз не ги знаех докато не стигнахме до този момент в училище, но в момента мога да кажа година, точна дата, събитие, че и име на акцията, предприели германците.

Good point.
Чакам отговора на Сиси.

pifiella
10-01-2012, 12:38
Ау, това е пълна дебилщина! Че те половината въпроси от матурата отпадат така!


Отпадат, ама не и за нас. От 2014 влизат в сила новите правила (набор 95 да му мислят)!

SisiStrange
10-01-2012, 12:54
Good point.
Чакам отговора на Сиси.
Честно ли, попромених си мнението оттогава. Може би, защото осъзнах, че това, което аз влагам в термина "обща култура" хич не е това, което се предполага и което хората възприемат. Оттогава поотмина време и открих, че както плюя идеята за задължителна обща култура, така моята собствена хич не е плътно концентрирана в едно нещо и далеч не е достатъчно бедна за такъв спор. Въпросната тема, впрочем, е една от общо... 2-3 теми в тоя форум, които са ме накарали да мисля дълго и са променили мнението ми.

Що се отнася до Втората Световна война, тя беше пример. Писала съм общо 3 доклада на нея. Накрая си избрах един и четох него (за концлагерите, май съм споменавала). Датата на началото на Втората Световна война и децата я знаят, защото се среща и в детските анимации. Звучеше ми като чудесен и достатъчно фрапиращ пример пък после вече щеше да прозвучи доста измислено да кажа, че си я знам /както, впрочем, звучи и това с правилото за "със" пред "ш", но както и да е/.

Все още съм на мнение, че да имаш идея от нещата, които се преподават в училище, е по-важно, отколкото да знаеш кой е във Vip Brother, коя е Шакира и защо Риана е скъсала с... не му помня името - онзи, който я наби. В тази тема половината ви примери за обща култура бяха от този тип. С тях все още не мога да се съглася.

Не ме разбирай погрешно, то се знае, че никой не е гениален във всички области. На едни им е по-интересно да се занимават с История, на други с Биология и тн. Но като ще искаш оценка, поне да е заслужена. Когато реших, че аз няма да съм дружка с Немския, си изкарах МОЯТА оценка. Имах предложение за по-висока, но си знаех аз къде съм по този предмет. За всичко, с което считам, че мога да се справя и което преценя, че си струва усилието (демек всичко освен немския), се захващам, но сериозно. Да ми остане нещо в главата. Няма да е урок по урок и идеално, но ще е там. И ще съм си заслужила оценката.

Твърдиш, че не прецакваш никого. Не е така. С тези ти измислени, преписани оценки ще влезеш в университет, нали? И ще заемеш мястото на някое дете, което си е съдрало четирибуквието от учене и наистина си е изкарало успеха. Не с пищови. Не случайно на големи изпити преписването се брои за престъпление.

DisappointedDreamer
10-01-2012, 13:13
Мхм. Въпросната тема беше променила и моето възприятие и дефиниция на обща култура.

Колкото до преписването - съгласна съм. В моята програма, преписването по време на независимо какъв изпит се наказва с дълго и широко говорене с учители, директор и накрая изключване от училището, с 2-ка на есето/задачата/изпита.

SisiStrange
10-01-2012, 13:19
При нас не е направено така още, но се гледа с ужасно лошо око. Ако те хванат с пищов на изпит, хем излиташ с двойка, хем може да си влачиш тоя изпит с години. Лекторите не са свикнали с такова нахалство и те запомнят. Те държат да бъдат уважавани (за разлика от гимназиалните преподаватели) и за тях е голяма обида да си мислиш, че можеш да ги "изиграеш". Предпочитам да изкарам 2ка и до поправката да съм си научила, отколкото да вадя пищови. Не само по тази причина.

therichbitch
10-01-2012, 14:02
Жалко,че при нас излиза, че хич не са себеуважаващи се. На някои толкова не им пука и си оставят да преписват. Само че при нас не е от учебници (защото нещата са като задания- цифрови или словесни, не са теория), а от другарчето.

Знам, че ще прозвучи странно, но аз лично се чувствам ощетена дори ако имам 6 и някой друг, който е преписал, има толкова. Говорим за морално ощетяване естествено, не му правя сметката коя чужда оценка ще детерминира моето бъдеще или обратно. Позволявайки тези неща, преподавателите помагат да се убие желанието и мотивацията у тези, които ги имат и същевремнно са почитатели на fair play-я..

SisiStrange
10-01-2012, 14:08
^ Съгласна съм.

CoNviCt
10-01-2012, 14:12
Знам, че ще прозвучи странно, но аз лично се чувствам ощетена дори ако имам 6 и някой друг, който е преписал, има толкова. Говорим за морално ощетяване естествено, не му правя сметката коя чужда оценка ще детерминира моето бъдеще или обратно. Позволявайки тези неща, преподавателите помагат да се убие желанието и мотивацията у тези, които ги имат и същевремнно са почитатели на fair play-я..

Хапваш си от неговия хладилник и всичко е честно.

therichbitch
10-01-2012, 14:16
Гениално, нали досега това обяснявах, че ако всички така правят, накрая няма да има нито един специалист в нито една област, защото всички ще са преписали..

Относно конкретния случай- казах вече, при нас са задачи, трябва да помислиш и единственият начин е да препишеш от някое другарче, което знае по- добре от теб. Аз нямам от кого да препиша, if u know what I mean

CoNviCt
10-01-2012, 14:21
Всъщност не е така. Ако всички преписват и никой не е учил, то никой няма да има какво да препише. Няма да могат да преминат. Е, все пак наистина няма да има специалисти.

jghgh
10-01-2012, 14:34
Не съм чела никакви дискусии и постове по-дълги от 2 реда, но мен пък ме дразнят хората, които се дразнят на бележкарите.

Да, аз искам да имам по всичко, ако е възможно, 6. Уча с разбиране винаги - не мога да запаметявам.
По химия след 4ки и 5тици стигнах до 6 с труд и старание, със седене да пиша формули в една тетрадка и пр.
По физическо пак давах всичко от себе си, просто ей така. Доставя ми удоволствие да имам 6. Не ми доставя удоволствие да знам за 6, а да имам по-малко.
Не съм била "нацистка" в убежденията си ... приемала съм по-слабите оценки с усмивка, защото съм ги заслужила - не съм се старала достатъчно или просто не са ми в компетенцията. По математика и по физическо не можех или много трудно минавах 5тицата, която ми се пишеше по милост заради огромното старание.

На бележкарите* гледам със снизхождение, защото това просто много често са хора без възможности, но с желание. А аз освен желанието, имам и възможностите и защо да не си редя шестиците. Кеф ми е, сериозно. По-скоро ми беше де, вече не съм в училище.
За сметка на това не ми харесваха тия теории как оценките не отразяват колко знаеш, как даскалите те прецакват, и системата за средно стресира децата и т.н. : D


*Имах едно момиче от класа, дето беше така. Защо нямала 6 по БЕЛ, а давала всичко от себе си. Ми тя зубреше. Дума по дума наизустяваше, просто нямаше интелектуална възможност да СХВАНЕ нещата в дълбочина и да възпроизведе наученото със свои думи. Как да има повече от 5 по милост. Именно такива хора аз наричам бележкари. Нямат възможности, не осъзнават, че нямат, и тъкмо заради това искат на всяка да имат 6.. Просто защото не знаят, че не могат. Еми как да е по друг начин.

Аз категорично съм против да се наричат бележкари или зубъри хората, които знаят, могат, искат да имат само най-добрите оценки заради самия кеф да постигаш високи резултати. Това е амбиция, това са няк'ви цели и те не изключват желанието да се научи нещо повече.
Аз винаги съм искала да научавам повече по доста въпроси - история, литература и подобни и като бях в у-ще задавах въпроси. Няма някаква закономерност, при която желанието за оценка и желанието да научиш са в противоречие.



пп. То и моето мнение едно дълго стана...

therichbitch
10-01-2012, 14:43
По математика и по физическо не можех или много трудно минавах 5тицата, която ми се пишеше по милост заради огромното старание.

Отличен по математика за старание?
Първо, че е смехотворно и адски некоректно, второ, че е адски голям бонус, само заради наличието на който не би трябвало да си позволяваш да критикуваш другите как не можели да схванат в дълбочина нещата и други такива (не ми достигната нервите да дочета поста ти)

CoNviCt
10-01-2012, 14:47
Мога да казвам едно и също мнение на всяка една тема, била тя и коренно различно, и винаги ще съм прав. И винаги сгрешил. Животът е тъй многоцветен, че и две противоположни мнения биха били верни. И едновременно грешни. Въпрос на избор е. Един преписва - прави избор. Него го удовлетворява, смята, че това е достатъчно. И е прав. За друг това е грешно. И те са прави. За вселената няма добро и лошо, нито правилно и грешно.

П.С Губя смисъл за всичко, когато мисля в такава посока. Не значи ли това, че няма значение какво правиш, какви избори поемаш? Каква е разликата между преписващ и учещ?

jghgh
10-01-2012, 15:22
Отличен по математика за старание?
Първо, че е смехотворно и адски некоректно, второ, че е адски голям бонус, само заради наличието на който не би трябвало да си позволяваш да критикуваш другите как не можели да схванат в дълбочина нещата и други такива (не ми достигната нервите да дочета поста ти)

Ми да, но разликата между мен и тези, които не им достига пипе да разберат, че просто НЕ МОГАТ, аз си знам, че по физическо НЕ МОГА да бягам за 8 секунди или такива. По математика НЕ МОГА да мина 5, винаги има грешка, която ми смалява оценката и аз го осъзнавам. :) По математика даскалите се радваха, че се старая, но не са ми писали повече от заслуженото, освен последната ни учителка - рускиня, която на всички начатка 5 и 6. 7ми клас завърших с 4 и бях единствената от класа ми с 4 от амбициозните хора. Не се тръшках, защото не съм бележкарка, а и осъзнавам, че толкова мога.

Докато има хора, които или не си дават зор въобще и много лесно казват: "Тва не е за мен/Не го мога", или не могат да схванат, че просто не ги бива.

И фактът си е факт - някои хора са интелигентни. Някои хора имат интелект. Някак си, усещат ги нещата. Други ги нямат тея неща и разчитат на наизустяване и после се чудят що не им се получава в даскало. Такива все реват как в училище не е справедливо, колко е трудно и тн.
Еми аре БЕГИ. Бог не ти е дал акъл, дал ти е нещо друго.
Знам, че звучи супер надуто, но е така. Някои се справят в училище, някои не се справят. За да е равно, може да се допълни, че интелигентните хора обикновено са и малко по-нещастни от другите, ама това е друг въпрос.



И ако не смяташ да ми четеш целите постове, не им отговаряй. Или изобщо не ги чети, вместо да скачаш да отговаряш, при положение, че не си ги прочела. Ясно е к'во имам предвид, не извъртай. Нали, не съм писала че имам 6тици за старание, но много добри оценки - да. И напълно заслужени в рамките на ВЪЗМОЖНОСТИТЕ МИ. А те, при достатъчно старание, са по-големи.

CoNviCt
10-01-2012, 15:24
Коментар?

jghgh
10-01-2012, 15:28
Идеята е, че като не схващаш нещо - сядаш и се стараеш колкото се може повече за да започнеш да схващаш. Може да си имаш някакъв лимит, естествено.

Приемам, че в първия пост не съм употребила правилните изразни средства и излиза, че за някакво напрягане съм имала високи оценки. По-скоро труд. И за хора, трудещи се по определен начин - искат да разбират, искат да могат, и действително покачват знанията си, разбира се, че трябва да има награди. За хора, тлачещи в една посока (зубрене)... мии, беги, няма да ти се получи.

Аз и по математика, и по физическо се СТАРАХ. Сядах вкъщи, решавах задачи по стереометрия. Излизах навън, бягах обиколки. Покачих доколкото можах възможностите. Със смирение установих, че не мога да стигна по-напред.



Но вместо толкова обяснения, може и просто да се каже, че си личи кой ученик е буден и му работи мисълта в дълбочина или поне има желание да работи по този начин. Има и небудни ученици, дето разчитат да са като запаметяващи компютри. Има и пълни мързеланковци, нали разбираш картинката?

therichbitch
10-01-2012, 15:35
Не искам да звучи сякаш издигам математиката в култ и да омаловажавам другите науки, но това е един от предметите, който изисква най- много логическа мисъл и показва кой има природна интелигентност. Мисля, че стана ясно какво искам да кажа.
ПиснА ми да наливам акъл.

CoNviCt
10-01-2012, 15:36
Не съм съгласен. Целта ти е да обидиш момичето. Ами литературата? Нима изисква по-малко? Ами физиката?

therichbitch
10-01-2012, 15:40
А така вече става. Само с "не съм съгласен" се губи смисълът на темата.
Да, физиката също изисква адски много мислене и бих казала, че е по- трудна от математиката. Споменах 2рата, защото това беше и примерът й. Освен това нямам желание да събуждам отново разсъждения за индукцията.
Литературата я причислявам към талантите. Там я нама логическата страна на нещата.

Целта ми не е да обидя никого, целта ми е да й покажа, че не много по- различна от тези, които плюе, защото и тя сама не осъзнава къде има пропуски- направо ями. (Не, не говоря за математиката й или кофти бягането, за начина и на мислене иде реч.)

CoNviCt
10-01-2012, 15:51
А ти тъй страстно искаш да и докажеш. Защо?

therichbitch
10-01-2012, 16:01
Честно, коментарите са ти странни.
Ако всеки изказваше мнението си чисто и просто и никой друг не го разискваше, щеше ли да има дискусия?
А не е ли дискусията тази, която съпътства евентуалните алтернативи за решение на даден проблем?
Ти казваш: "Ами всичко е относително, за едни е правилно, за други не" и с това приключваш въпроса.
Е, аз пък, а като гледам и повечето от пищещите в темата, се запитват кое защо и как. Не можеш да приемаш ситуацията за даденост, целта е , когато не отразява възгледите ти, да направиш нещо да я промениш.

Страстната е тя, защото се обяснява как с много пот на челото е изкарала заветната шестица, как е учила, за да изкара шест, а не за да придобие някакви знания. И на всичкото отгоре нарича себе си будна. Ето това е бъгавото.

So? Достатъчно изчерпателна ли бях относно въпроса ти, а именно защо не отговарям с по едно изречение, нямащо особен смислен заряд?

CoNviCt
10-01-2012, 16:07
Не го приключих. Очаквах коментар.

Не можеш да приемаш ситуацията за даденост, целта е , когато не отразява възгледите ти, да направиш нещо да я промениш.


Абсолютно вярно. Интересни са ми вашите възгледи. Затова задавам въпроси.

anonymous708973
10-01-2012, 16:38
Мхм. Въпросната тема беше променила и моето възприятие и дефиниция на обща култура.

В каква посока?

Сиси, тогава не съм те разбрала. Мислех, че не знаеше датата на началото на войната.
И никой не говори за преписване на изпит, за Бога. Изпитите седми клас ги изкарах с отлични оценки напълно честно (даже подсказах на приятелка :д), бях първа в града си. До изпитите в университета не съм стигнала още.

jghgh
10-01-2012, 16:53
А така вече става. Само с "не съм съгласен" се губи смисълът на темата.
Да, физиката също изисква адски много мислене и бих казала, че е по- трудна от математиката. Споменах 2рата, защото това беше и примерът й. Освен това нямам желание да събуждам отново разсъждения за индукцията.
Литературата я причислявам към талантите. Там я нама логическата страна на нещата.

Целта ми не е да обидя никого, целта ми е да й покажа, че не много по- различна от тези, които плюе, защото и тя сама не осъзнава къде има пропуски- направо ями. (Не, не говоря за математиката й или кофти бягането, за начина и на мислене иде реч.)
Аз знам, че съм ограничена, и не искам да се променям, защото това да се променя не ми е в кръвта и винаги е изнасилено.
Май пойнт из, за 3ти път, че когато знаеш, че НЕ МОЖЕШ, не рипаш за шестици.
Аз по някои предмети НЕ МОГА и си го виждам, и не се ядосвам на по-слабите оценки. Не може да имаш по всичко шест.
А тези, които го искат отчаяно, явно не вдяват кое го могат и кое не го.
Щото съм имала и 3, и 4 по някои предмети. С повече напъни - 5. Но не ми се удава и това е, не се ядосвам на оценката. Направила съм каквото съм могла.

За други "да направят каквото могат" се изразява в зубрене и наизустяване, и не, те нямат моят респект, защото са хипер неосъзнати :д

В това отношение мнението ми винаги е било надменно и ограничено и такова смятам да си остане. Сми, надменно и ограничено за всички хипи коментари от сорта на как всеки е добър в нещо, и как е нормално някой да не вдява няк'ви неща и да не може да покачи точка или да приеме факта, че някои неща не ги умее след като е опитвал вече да ги разнищи. Ако не е опитал, т'ва си е чисто пораженческо мислене, но то не е обект на темата.

jghgh
10-01-2012, 17:00
Хаха, ми с пот, защото съм седнала, писала съм формули, решавала съм задачи (примерно по химия). Казала съм си: "Кое не разбирам?" и съм започнала от стр. 1 на учебника, за да разбера. После виждам, че то можело.
Не, не мисля, че е бележкарство. Мисля, че е амбиция да съм по-добра в повече сфери. Всеки може да е задоволително добър в дадена област, а отделно нещо му се удава до изключителност.

Да не си мърдаш пръстта да мислиш аналитично и да вникнеш в дълбочина къде се корени проблема ти с даден предмет, за мен значи че или си неамбициозен, или си некъв тъп.
Хаха, с какво аз съм зубрач, при положение, че не зубря? Или пък бележкар, при положение, че в крайна сметка за да си получа високата оценка (доколкото е възможна, не съм казала, че искам от ред до ред 6, при положение, че нямам възможностите), аз съм НАУЧИЛА информация, а не запаметила? Не съм се мазнила, опитвала съм се да вникна в предмета.


Има умни, има и тъпи хора. Има и хора, които си пилеят енергията в безсмислени неща като наизустяване. Какво да направим като е така? В даскало е просто очеизвадно, не всички са на едно ниво :х

therichbitch
10-01-2012, 17:21
В това отношение мнението ми винаги е било надменно и ограничено

Както кажеш.

DisappointedDreamer
10-01-2012, 17:25
В каква посока?

Ми, вече не възприемам "общата култура" като признак на интелигентност. Да, хубаво е да знаеш основите на всички предмети (както някои формули в химията, така и важните дати в историята), но осъзнах, че някои хора ги влече дадено нещо и са решили да се специализират в него. Демек, по една тема може да дискутират с часове и да отворят очите ти за много неща, но пък по друга да седят мълчаливо и да не могат да обелят и дума. Не ги съдя, така да се каже, въпреки че самата аз се стремя да се специализирам в дадена сфера, но пък да знам и разбирам от много други. Така живота не само че става по-интересен, хваща възгледите ти, зачерква ги и нарисува нови, но пък и където и да попаднеш, в каквато и компания да попаднеш все ще има какво да кажеш (и да научиш, разбира се).

Като цяло, онази тема ми хареса страшно много. От любимите ми във форума е.

edit:



Има умни, има и тъпи хора. Има и хора, които си пилеят енергията в безсмислени неща като наизустяване. Какво да направим като е така? В даскало е просто очеизвадно, не всички са на едно ниво :х

Не съм съгласна с това мнение. Не мисля, че има тъпи хора. Просто някои хора са добри по даден предмет, изкарват високи оценки по него, интересуват се от него, и гледат САМО него. Смятат, че не си струва да си правиш труда да учиш по другите предмети, при положение че в бъдеще няма да се занимават с тях (с което не съм съгласна, защото може да не се занимаваш с тях, но пък е хубаво да си осведомен и aware of основните неща по основните предмети), и гледат да са добри само по предмети, които харесват. До някаква степен са мързеливи, макар че ги разбирам - ако не беше любопитството ми, и аз щях да си гледам само езиците, математика и историята, без да ми пука за останалите предмети.

anonymous708973
10-01-2012, 17:41
Ми, вече не възприемам "общата култура" като признак на интелигентност. Да, хубаво е да знаеш основите на всички предмети (както някои формули в химията, така и важните дати в историята), но осъзнах, че някои хора ги влече дадено нещо и са решили да се специализират в него. Демек, по една тема може да дискутират с часове и да отворят очите ти за много неща, но пък по друга да седят мълчаливо и да не могат да обелят и дума. Не ги съдя, така да се каже, въпреки че самата аз се стремя да се специализирам в дадена сфера, но пък да знам и разбирам от много други. Така живота не само че става по-интересен, хваща възгледите ти, зачерква ги и нарисува нови, но пък и където и да попаднеш, в каквато и компания да попаднеш все ще има какво да кажеш (и да научиш, разбира се).



А, не, не.
Общата култура е точно признак на интелигентност и означава точно това, което си написала - да се интересуваш и да имаш познание от дадена област в голяма дълбочина, но да имаш базови познания от останали области.
А не като един мениджър-продажби на работа, който взима хиляди, но не знае какво е "подлог". Смешно е.

Няма да задълбаваме по въпроса, че има много видове интелигентности и обща култура далеч не означава само академична такава :)

DisappointedDreamer
10-01-2012, 17:44
Извинявам се. Исках да кажа, че далеч не е единствения критерий, според който някой казва дали си интелигентен или не.
И все пак, интересно ми е. Примерно професор по история - знае всичко по своя предмет, страхотен анализатор и оратор, но си няма и понятие от физика. Същия индивид интилигентен ли е? Или не, тъй като познанията му физика са кръгла нула? (И все пак, осъзнавам че малко професори всъщност disregard (ох, губят ми се български думи) всички останали предмети, освен този, по който най-много се интересуват).

SisiStrange
10-01-2012, 18:03
О, връщаме се на темата за общата култура. 8-)

Можеш да си много интелигентен и без голяма обща култура. Давах май за пример и в миналата тема моя най-добър приятел. Той е гениален (не се бъзикам) с растенията и животните. Знае буквално всичко с латинско име, с интересна информация, с личен опит в отглеждане/наблюдения. Никой не може да го нарече тъп, защото е имал максимум 3ки по История (и една 5ца, за да ме зарадва с мега усилия). Просто... за да го наречеш тъп, трябва да си болен. Виждала съм го да определя мравка до семейство от 2 метра. И после ми обясни защо седи баш там тая мравка. Случвало се е да знае повече от лекторите ни.

Това не променя факта, че общата култура е важна по друг начин. Тя е нещо като ценност. Прави те оправен, начетен, доразвит, компетентен по много теми. Хубаво е като седнем на една маса да можем да си говорим и за интеграли, и за физика, и за гугутките в София (доколкото ги има), и въобще за всичко. Най-малкото, не можеш да не си любопитен. В смисъл... нещо ме човърка в мозъка, когато съм слаба в дадена дисциплина. И мен математиката (по право висшата математика) ме тормози до краен предел, но имам намерение да се справя. Още не съм започнала (университетът е виновен 8-) ), но когато започна, смятам да направя максималното от мен. Ако е за 4ка - еми 4 да е. jghgh e права за едно: Човек трябва да си познава възможностите. Но това не значи да се отказва. Идеята е да стигнеш наистина до предела на тези възможности и тогава вече да си кажеш: Ок, това беше от мен. Не предела ти да е 4, ти да решиш: "Еми, не мога, няма и да се мъча да уча", а после да искаш 6 и то на всяка цена. Глупаво е.

anonymous708973
10-01-2012, 18:13
Извинявам се. Исках да кажа, че далеч не е единствения критерий, според който някой казва дали си интелигентен или не.
И все пак, интересно ми е. Примерно професор по история - знае всичко по своя предмет, страхотен анализатор и оратор, но си няма и понятие от физика. Същия индивид интилигентен ли е? Или не, тъй като познанията му физика са кръгла нула? (И все пак, осъзнавам че малко професори всъщност disregard (ох, губят ми се български думи) всички останали предмети, освен този, по който най-много се интересуват).

Много точно, браво!
Съгласявам се напълно с поправката.

scrooper
10-01-2012, 18:25
Хора, каква е тази тема за обща култура?
Звучи ми супер интересна :3

DisappointedDreamer
10-01-2012, 18:27
Хора, каква е тази тема за обща култура?
Звучи ми супер интересна :3

ох, по едно време в любов я имаше, не мога да се сетя как се казваше. Ще потърся и ще ти пиша ЛС ако я намеря


Много точно, браво!
Съгласявам се напълно с поправката.

:)