PDA

View Full Version : Думите "Уча в 1 немска"



(-_-)
09-30-2012, 19:31
Искам да ви попитам дали да се стремя към влизане в немска смисъл каква е разликата дали ще науча езикът в 91 нег или някое езиково ? Да да има предимство за дипломата,и че мога да кандидатствам в Германия , но както се знам мързел съм малко :( и се чудя има ли смисъл ами ако изляза с по слаби оценки примерно 4ки и не мога да вляза в хубав университет , а ако уча в някое по не елитно мога да изляза с диплома 6.00 затова питам каква е ползата.Само зареди това ,че можеш да кажеш "Уча в 1 немска" и 1 вид да се хвалиш,а всъщност да не учиш а просто да ходиш на училище там.Затова питам каква е ползата и има ли смисъл. Мерси предварително.


П.С. Писах го набързо и се извинявам ако има грешки или неточности :)

irrationalDecision
09-30-2012, 20:22
Ако ще ходи да се хвали човек с това, няма смисъл. Иначе смисъл има, при много условности обаче. Ако искаш да го научиш езика и си мотивиран да учиш и по другите предмети, ако попаднеш на добри учители, ако, ако, ако.Но то това важи и за другите училища.

А Л И С А
10-01-2012, 06:14
Първа немска си е първа немска. Преподаването на немски е доста по-интензивно от другите училища. До колкото знамима една паралека, която я няма в никое друго училище. В нея май се влизаше с успех над 5.70 за осми клас и получаваш както българска дипрома за средно образование, така и немска. Но за да можеш да си част от тази паралелка, трябва доста да се постараеш. немската диплома би ти била от полза при евентуално кандидастване в Германия. С нея кандидастваш за място като немски възпитаник, тоест все едно си завършил училище в Германия. За немците има повече места в университетите и си заслужава напълно.
Познавам едно момиче, което миналата година завърши първа немска от тази паралека. Кандидаствала е с немската си диплома и са я приели навсякъде, където си е подала документите /разбира се, дипломата й е отлична - 6.00/. В момента учи архитектура.

zlatko98
10-01-2012, 08:32
Ако искаш да учиш там, за да се хвалиш само не виждам смисъла. Откъде си сигурен, че в някое СОУ ще получиш по-висока диплома?

bilqnavod
10-01-2012, 08:46
Познавам едно момиче, което миналата година завърши първа немска от тази паралека. Кандидаствала е с немската си диплома и са я приели навсякъде, където си е подала документите /разбира се, дипломата й е отлична - 6.00/. В момента учи архитектура.

Евала! Нека да учи в Германия, тука няма качествено образование. Просто в нашите университети имат толкова ниска степен на организация, че нямам думи просто. Казвам го на всички. Не учете в Тракийски Университет.

scrooper
10-01-2012, 18:23
Смисълът е, че 1 немска ще те направи по- издържлив и дисциплиниран от някое по- обикновено даскало. Оценките ти ще са ниски, ако не си даваш зор. Така че трябва да решиш кое ти е по- важно- мързелът или развитието ти :))

Xriis..
10-02-2012, 08:48
Ще ти дам реален пример :
Една семейна приятелка завърши обикновено СОУ с отлична диплома ,едновременно с това ходи и на уроци по немски . Сега работи в Германия и има страхотна работа .

zlatko98
10-02-2012, 08:59
Ще ти дам реален пример :
Една семейна приятелка завърши обикновено СОУ с отлична диплома ,едновременно с това ходи и на уроци по немски . Сега работи в Германия и има страхотна работа .

Поздравления за нея, но не е ли по-добре да научиш перфектен немски в училище, да си дадеш малко зор, за да имаш отлична диплома и през това време да ходиш на уроци по английски например. За мен второто е по-добре. При нейния вариант си прекалено натоварен извън училище. И бтв какво работи, че е толкова хубаво и къде е завършила висшето ?

slavi57
10-02-2012, 11:01
dreme li mi gei vida li te v nemskata,daskaloto mi she te spukam ot boi i ebane she te vodim v diskoteka dupara zemi si prezervativ shtoto she te uduparvat 3+ choverka ela ela mamati deba vida li te murtuv si pod pricela si mi ;)

(-_-)
10-02-2012, 12:21
вече реших в немската сам там поне ше мога да ч*кам пе*али като оня с миналия коментар .


ПС да ти е*а майката уе

FuckingFreak
10-02-2012, 12:49
Само зареди това ,че можеш да кажеш "Уча в 1 немска" и 1 вид да се хвалиш,а всъщност да не учиш а просто да ходиш на училище там

Само на мен ли това изречение ми се наби в погледа и мисля, че такива индивиди там са голяма рядкост!?

xXWinnerXx
10-02-2012, 14:31
Вижте сега, в 1 немска е уникално, по всички параметри. Повечето учители са невероятно добри ,старателни, помагат ти, готини са и са печени най важното (има един педал по БЕЛ (изобщо не се шегувам) но ако му станеш симпатичен/симпатична изобщо няма да те занимава и да те вдига насила да казваш нещо и т.н.). За FuckingFreak ако искаш да знаеш хич не са малко и такива пишлемета напънали се 7 клас и после пак спрели да учат или се възгордели че са в 1НЕГ и ги ударила съчмата, важното е че има и много печени хора. Някой по-горе беше писал за своя приятелка или нещо подобно, това е много хубаво, че се е занимавала с НЕ извън училище и т.н. НО да имаш възможността да ти преподават в училище високо ниво немски и повече свободно време, което да запълваш както си искаш (ако искаш на уроци по АЕ ходи или по някой друг език, няма да са ти безполезни), е това е просто страхотно. И последно за Leistung паралелките: представляват 2 паралелки с природоматематически профил (задължително) и втори език АЕ (пак задължително). Някои от учителите ти са германци, 9-10 клас не учиш особено много но 11-12 ти разказват играта в Лайстунгскласе. На края на 12 клас държиш матура по: български език, немски език, математика (на немски я учиш, матурата също ти е на немски), биология и химия/физика (пак на немски). Ако ги издържиш си получаваш дипломата и бягаш към германия, ако изобщо доживееш дотогава :Д, Лайстунг-паралелките не са толкова лоши, езика го нау1аваш БУКВАЛНО като матерен, предполагам хората оттам даже мислите им са на немски, а в "обикновените" DSD (Deutschsprachdiplom) паралелки обучението е на невероятно добро ниво, неотстъпващо на това на лайстунг и пак получаваш диплома за кандидадстване като германец. И последно за лайстунгскласе, в 1НЕГ тези две паралелки ги поема немския отдел (съставен изцяло от германци), които обучават, ръководят и изпитват лайстунгите. Г/Д останалата част от учителския състав на немската не се бърка в работите на Лайстунгс...Споменах ли обаче че тях ги водят в Германия на обменни начала с немски училища, те отиват при някое германче и по късно германците идват в България, а за целия този период не си на училище :D та така, г/д това е, питай ако нещо не съм изяснил

zlatko98
10-02-2012, 14:40
Вижте сега, в 1 немска е уникално, по всички параметри. Повечето учители са невероятно добри ,старателни, помагат ти, готини са и са печени най важното (има един педал по БЕЛ (изобщо не се шегувам) но ако му станеш симпатичен/симпатична изобщо няма да те занимава и да те вдига насила да казваш нещо и т.н.). За FuckingFreak ако искаш да знаеш хич не са малко и такива пишлемета напънали се 7 клас и после пак спрели да учат или се възгордели че са в 1НЕГ и ги ударила съчмата, важното е че има и много печени хора. Някой по-горе беше писал за своя приятелка или нещо подобно, това е много хубаво, че се е занимавала с НЕ извън училище и т.н. НО да имаш възможността да ти преподават в училище високо ниво немски и повече свободно време, което да запълваш както си искаш (ако искаш на уроци по АЕ ходи или по някой друг език, няма да са ти безполезни), е това е просто страхотно. И последно за Leistung паралелките: представляват 2 паралелки с природоматематически профил (задължително) и втори език АЕ (пак задължително). Някои от учителите ти са германци, 9-10 клас не учиш особено много но 11-12 ти разказват играта в Лайстунгскласе. На края на 12 клас държиш матура по: български език, немски език, математика (на немски я учиш, матурата също ти е на немски), биология и химия/физика (пак на немски). Ако ги издържиш си получаваш дипломата и бягаш към германия, ако изобщо доживееш дотогава :Д, Лайстунг-паралелките не са толкова лоши, езика го нау1аваш БУКВАЛНО като матерен, предполагам хората оттам даже мислите им са на немски, а в "обикновените" DSD (Deutschsprachdiplom) паралелки обучението е на невероятно добро ниво, неотстъпващо на това на лайстунг и пак получаваш диплома за кандидадстване като германец. И последно за лайстунгскласе, в 1НЕГ тези две паралелки ги поема немския отдел (съставен изцяло от германци), които обучават, ръководят и изпитват лайстунгите. Г/Д останалата част от учителския състав на немската не се бърка в работите на Лайстунгс...Споменах ли обаче че тях ги водят в Германия на обменни начала с немски училища, те отиват при някое германче и по късно германците идват в България, а за целия този период не си на училище :D та така, г/д това е, питай ако нещо не съм изяснил
В момента съм заек там и искам да те попитам: от Лайщунга получаваш освен немска и българска диплома, нали? И другото е какво ще рече, че от обикновените паралелки получаваш "диплома за кандидатстване като германец" ?

Elli *
10-02-2012, 14:50
dreme li mi gei vida li te v nemskata,daskaloto mi she te spukam ot boi i ebane she te vodim v diskoteka dupara zemi si prezervativ shtoto she te uduparvat 3+ choverka ela ela mamati deba vida li te murtuv si pod pricela si mi ;)

ти сериозно ли, нещо си много силен

irrationalDecision
10-02-2012, 14:56
Ще ти дам реален пример :
Една семейна приятелка завърши обикновено СОУ с отлична диплома ,едновременно с това ходи и на уроци по немски . Сега работи в Германия и има страхотна работа .


Примери винаги ще има, но те не са показателни за масата.
Да вземем най-често срещания случай за ученици, учили активно до 7 клас английски. Болшинството се ориентира към друг език, за да излезе на финала с два. Но да кажем, че си останем с английския в обикновено СОУ и решим да научим немски на ниво навън(под ниво разбирам С1, което при наличие на желание за следване в Германия да ми гарантира приема). Чака ни дълбоко бръкване в джоба. За справка - сайта на Goethe Institut.
курс ниво А1 - 580 лева
курс ниво А2 - 580 лева
курс ниво В1.1 - 460 лева
курс ниво В1.2 - 460 лева
курс ниво В1.3 - 460 лева
курс ниво С1.1 - 460 лева
курс ниво С1.2 - 460 лева
курс подготовка DaF - 320 лева
явяване на изпит DaF -сигурно 3 стотака.
И каква е равносметката? 4000 лева за достигане на ниво и получаване на сертификат, което при старателно учене в 91 НЕГ или 73 СОУ ще ми е напълно безплатно. Останалото ми повече свободно време ще оползотворя с надграждане на английския. За далеч по-малко средства ще си доусъвършенствам достигнатото до 7 клас ниво като вървя нагоре. И на финала ще съм с два сертификата, със солидни знания и по двата езика, при минимален възможен разход на средства и време. Но всеки си знае.

Колкото до дипломата, ниска е , ако си пълен непукист или просто тъпак. Понеже и такива има, нищо, че НЕГ се води уж the best. Иначе за мен е мит това, че ако в това даскало не си съдереш задника от учене по всичко , няма да имаш отличен успех. Не знам как се изкарва успех в другите училища, но аз моите оценки в НЕГ изкарвам с лекота. И това не е хвалба или самочуствие в излишък и без покритие, тъй като има още n на брой хора като мен.

Гимназията си има куп кусури, но все пак за мен е в пъти по-предпочитан вариант от курсове по немски и учене в нормално СОУ. Шансът да си заобиколен в НЕГ от хора с амбиция все пак е по-голям от този да попаднеш масово на хора от тази порода в кварталното СОУ.Рабира се, винаги има изключения и от двете страни. Има супер готини, можещи и амбициозни хора в училищата без претенции да са нещо особено, има и тотални скапаняци в гимназиите, претендиращи да са на върха. Но пак казвам, не гледаме изключенията, а масата. А там везната натежава несъмнено в полза на НЕГ и научаването на езика в нея.

irrationalDecision
10-02-2012, 15:15
Winner, какво подвеждаш заека с това?
"Лайстунг-паралелките не са толкова лоши, езика го нау1аваш БУКВАЛНО като матерен, предполагам хората оттам даже мислите им са на немски, а в "обикновените" DSD (Deutschsprachdiplom) паралелки обучението е на невероятно добро ниво, неотстъпващо на това на лайстунг и пак получаваш диплома за кандидадстване като германец. И последно за лайстунгскласе, в 1НЕГ тези две паралелки ги поема немския отдел (съставен изцяло от германци), които обучават, ръководят и изпитват лайстунгите. Г/Д останалата част от учителския състав на немската не се бърка в работите на Лайстунгс.."

Няма такова нещо, че шпрахпаралелките получават диплома за кандидатстване като на германец. Завършват с най-нормална БГ диплома за средно образование и сертификат за владеене на немския на ниво С1 или В2 ( ако си го изкарат, естествено). И това, че другите даскали не се бъркат в работата на лайстунг е говорене наизуст.Или че съставът от преподаватели е само немски. Милена Симеонова по химия предава и на шпрах, и на лайстунг. Ченкова също, Христемова също, Григорова, Павлова, Грегъри, Кожухарова, сигурно и други.

Иначе, zlatko,да, лайстунг имат и бг, и немска диплома за средно образование.

zlatko98
10-02-2012, 15:28
Winner, какво подвеждаш заека с това?
"Лайстунг-паралелките не са толкова лоши, езика го нау1аваш БУКВАЛНО като матерен, предполагам хората оттам даже мислите им са на немски, а в "обикновените" DSD (Deutschsprachdiplom) паралелки обучението е на невероятно добро ниво, неотстъпващо на това на лайстунг и пак получаваш диплома за кандидадстване като германец. И последно за лайстунгскласе, в 1НЕГ тези две паралелки ги поема немския отдел (съставен изцяло от германци), които обучават, ръководят и изпитват лайстунгите. Г/Д останалата част от учителския състав на немската не се бърка в работите на Лайстунгс.."

Няма такова нещо, че шпрахпаралелките получават диплома за кандидатстване като на германец. Завършват с най-нормална БГ диплома за средно образование и сертификат за владеене на немския на ниво С1 или В2 ( ако си го изкарат, естествено). И това, че другите даскали не се бъркат в работата на лайстунг е говорене наизуст.Или че съставът от преподаватели е само немски. Милена Симеонова по химия предава и на шпрах, и на лайстунг. Ченкова също, Христемова също, Григорова, Павлова, Грегъри, Кожухарова, сигурно и други.

Иначе, zlatko,да, лайстунг имат и бг, и немска диплома за средно образование.

Мерси, на мен също ми се стори странно това с дипломите и затова питах.

(-_-)
10-02-2012, 16:49
Някой може ли да ми каже нещо за 73-то смисъл каква диплома взимам от там и така :)

anonymous708973
10-02-2012, 17:06
Уоу, какви са тия немски дипломи?
Аз съм в Leistungsklasse/DSD паралелка. Получавам си българска диплома + сертификат DSD.

irrationalDecision
10-02-2012, 17:22
Leistung в 91 НЕГ в София е едно, а лайстунг в немските гимназии в другите градове е съвсем друго. Просто имената съвпадат.
Лайстунг на 91 НЕГ наистина имат и немска диплома за средно,учат по учебници от Германия, оценяването им е по немската система с единица за най-висока оценка, държат и задължителни немски матури освен нашите две. Това са две паралелки на випуск-Д и Е клас. Другите 5 в 12 клас си държат писмен и устен изпит за DSD. Викат им шпрахпаралелки заради сертификата. Те си завършват с две матури, нормална бг диплома и DSD. Точно такива са и лайстунг в другите градове.Нямат нищо общо със софийския лайстунг.

scrooper
10-02-2012, 17:41
Лайстунгите в 1 НЕГ са машинки. Струва си само по отношение на езика, защото имаш много часове с немци. Но така ги товарят... там през пръсти не може, смъква ти се успеха и те изритват в ДСД (тъй като махнаха "нормалната паралелка", на която не й се полага ДСД- изпит).
На немската й се гледа с добро око в Германия в някои университети. Това + лайстунг класетата са предимствата й пред 73-то. Във второто обаче също е пълно с амбициозни хора, а материалната им среда е доста по- добра. Така че не го отписвай. Но и на двете места се учи, пак да кажа- все ще видиш зор.

irrationalDecision
10-02-2012, 17:48
^ А, те и сами се "изритват". И миналата година, и тази има хора, които по собствено желание си тръгват от лайстунг. Държат нужните приравнителни по неучените предмети и отиват в шпрах.

zlatko98
10-02-2012, 17:56
^ А, те и сами се "изритват". И миналата година, и тази има хора, които по собствено желание си тръгват от лайстунг. Държат нужните приравнителни по неучените предмети и отиват в шпрах.

Немската диплома дава ли ти тласък при кандидатстването в Германия, защото например за САЩ, колкото по си екзотичен толкова по-добре ?

anonymous708973
10-02-2012, 18:45
Leistung в 91 НЕГ в София е едно, а лайстунг в немските гимназии в другите градове е съвсем друго. Просто имената съвпадат.
Лайстунг на 91 НЕГ наистина имат и немска диплома за средно,учат по учебници от Германия, оценяването им е по немската система с единица за най-висока оценка, държат и задължителни немски матури освен нашите две. Това са две паралелки на випуск-Д и Е клас. Другите 5 в 12 клас си държат писмен и устен изпит за DSD. Викат им шпрахпаралелки заради сертификата. Те си завършват с две матури, нормална бг диплома и DSD. Точно такива са и лайстунг в другите градове.Нямат нищо общо със софийския лайстунг.

Леле, не знаех това! Страхотна възможност е :)

therichbitch
10-03-2012, 17:29
Да, диференцирането на оценките е много строго. Не е като тук- с 5 и 6 , ами има точки, коит отговарят на оценки от сорта на, 5,875 и тъй.
Да, zlatko98, дава ти. Ако отидеш с немска диплома, с 6 (или айде да не е пълна шестица, защото това означава през 11 и 12 клас буквално да си имал по всичко на всяко контролно 6.00, както и на хилядата матури) и с българска с 6, ще вземат този с немската, гарантирано.
Тая диплома ти дава статута на Muttersprachler при кандидатстването.

Има си и отрицателни страни това да си ластик, споменавала съм ги многократно из темите.

therichbitch
10-03-2012, 17:37
Лайстунгите в 1 НЕГ са машинки. Струва си само по отношение на езика, защото имаш много часове с немци. Но така ги товарят... там през пръсти не може, смъква ти се успеха и те изритват в ДСД (тъй като махнаха "нормалната паралелка", на която не й се полага ДСД- изпит).

Това са пълни глупости. Първо, че "натоварването" не е кой знае колко голямо, понеже се набляга на определни предмети, но системата е различна, да. Повечето, които не са свикнали да решават 548230 задачи за 40 мин, няма да стане. Тези, които са си повярвали, че знаят немски, но не могат да свържат 2 приказки на кръст, пак няма да прокопсат. Единствените "изритани" от класа бяха 3ма човека, които показаха пълна незаинтересованост пред ръководителя на Abteilung-a (разбирай пиеха в час и заспаха в часа му), а той си беше доста суров и ги замери с тебешир и им изхвърли учебниците през вратата. Имаше хора, които изкараха 2ка на матурата по математика, и пак завършиха- не с 2ка де, пратиха ги на устен и им писаха 3. Така че който смята, че там е ебаси гърча, или е доста ограничен във възможностите си, или има някакви изкривени представи за натовареност. Интересно как имаше достаъчно хора, на които не ни се смъкна успехът.

Единственото кофти беше, че имахме доооста повече матури - освен българските още 3 писмени и 2 устни. Писмените бяха в понеделник, сряда и петък.

СИмеонова и Цанева са част от немския отдел, нищо че са българки.

П.П. Sorry за double post-a

Малък едит: На когото не му върви много математиката и не я обича, да не се захваща. В началото имате по 6часа на немски и 2 на български, т.е. 8 на седмица, после са 6 . В 11и и 12и клас се учи висша математика.

irrationalDecision
10-03-2012, 20:11
Редактирам си поста, че наистина се отклони от темата, а и стана доста личен.

therichbitch
10-03-2012, 20:26
Ами заради нито един от двамата. При нея нямахме много часове и тези, които имахме, понякога ги пропускахме. Това, което взимахме с нея, беше стереометрия, но най най-основните неща.
И на изпита в СУ реших стереометричната задача (тъй като с германците не сме учили, а с нея, както казах, само най- важните неща) с АГ и не ми я признаха. :D

За германците е вярно. Щом ми се е налагало не да им поправям грешките (това е ясно), като пишат на дъската (на всеки се случва), но и да давам идея как се решава дадена задача, за която преподавателят не се сеща (направо да я реша вместо него), значи не е на добре. Това не се отнася само за математиката. ТОва беше една от причните да не се запиша за следване в Германия (кандидатствах естествено, за да си почеша егото :D). Сега, като ни преподават немски преподаватели (в университета), мааалко ми се промени мнението. Те са квалифицирани. Може би просто в даскало не сме случили на много добри. Но примерно Цанева е на светлинни години от немците, които имахме (2ма ни се смениха по математика). Тя обаче е за хора, които разбират така или иначе математика. Тези, които не са в час, не могат да и насмогнат на темпото.

Аз самата, както винаги неинфомирана достатъчно, не знаех, че има Лайстунг и никога не ми е било фикс идея да следвам в чужбина. Ама разбрах за него, реших да се пробвам и след класирането сърце не ми даде да се откажа (няма да споменавам тук причината, че ще стане много хвалебствено). И така.

Накой път ще си коментираме на лични, че оспамихме малко темата и стана много лично. :)

irrationalDecision
10-03-2012, 20:33
ОК, мерси много :) и сори на всички за спама. Ама може и всеки да е намерил все пак нещо за себе си дори и в тази дискусия.

anonymous708973
10-04-2012, 06:55
В 11и и 12и клас се учи висша математика.

Сериозно?
Това в Германия така ли е? Съмнявам се. Бях в техни часове... СУУУУУПЕР бавно вървят по всичко. По химия - 2 уравнения за час, по физика 45 минути си обясняваха мястото на волт- и амперметъра. И това в свястно училище. Как тези деца, свикнали на доста бавно темпо, учат висша математика... Трудно си го обяснявам.

therichbitch
10-04-2012, 09:58
Когато ние бяхме в Германия в 10и клас, учеха за подобни триъгълници и ние отговаряхме на техните въпроси (те не можеха, представи си). Та не знам в 11и и 12и клас какво учат, но нас ни занимаваха с АГ (дооста) и интеграли. (и много функции де...). Аз не следвам математическа специалност, но всичко, което учихме в 1и курс, бях го учила в даскало (с изключение на диференциални уравнения).
Може би са прозряли, че ние сме по- умни тук, в Б-я, и затова така. :D

irrationalDecision
10-04-2012, 10:16
Може би са прозряли, че ние сме по- умни тук, в Б-я, и затова така. :D
Нали знаеш, че във всеки майтап има и по някаква доза истина. Самите немци го казват завоалирано или не толкова.Е, може и да са малко фалшиви в изказването си, знам ли. В номинациите за Muttersprachler често им задават въпроса какво мислят за българските ученици. И поне двама трима съм чувала през различни години да отговарят , че намират българските ученици за много умни и по-мотивирани да учат в сравнение с наборите им в Германия.

therichbitch
10-04-2012, 11:02
Ооо, тох хич не беше майтап. :)
Може да звучи високопарно, но българите са много по- умни от германците, то и по световните олимпиади си показва, не съм чула германец да вземе медал по нещо. Но е факт, че са първата икономика в Европа, което пък леко противоречи, на факта, че не са умни като нация. Аз си имам някакви хипотези защо се получава така, но те не са за тази тема, че ще стане поредната, която ще се врътне в много различна посока. :)

(-_-)
10-04-2012, 19:54
73тоооо ????

(-_-)
10-04-2012, 19:55
73тоо ?

therichbitch
10-04-2012, 20:11
Кво за него?

irrationalDecision
10-04-2012, 20:24
73тоооо ????
Аре малко по-леко с подканата.

Училището има сайт, от който става пределно ясно, че възпитаниците му също държат DSD в 12 клас. Ако си го изкарат, имат си и те същия сертификат за владеене на езика. Пише си колко часа немски имат седмично през всяка една от годините, пише си кои предмети се учат на немски, пише си кои са профилите. Ама човек трябва да се мръдне ,да потърси и да прочете, не само наготово да чака да му снесат инфо.

zlatko98
10-30-2012, 17:00
Малко е оффтопик, но не исках да правя нова тема. Та въпроса ми е : Вярно ли е че в Германия дори за специалностите с ограничени места се кандидатства само с DSD (или DaF), диплома (легализирана и преведена) и мотивационно писмо на някои места? Защото доста се рових и все само това пише, а аз не знам защо очаквах повече :D
П.с. Ако е така за мен ще е супер, защото Германия ми е резерва и ще е супер, ако не ми трябва толкова голяма поготовка за нея

therichbitch
10-30-2012, 20:08
С това се кандидатства, но може да не те вземат особено ако имаш само една преведена бг диплома.

irrationalDecision
10-30-2012, 22:34
Малко е оффтопик, но не исках да правя нова тема. Та въпроса ми е : Вярно ли е че в Германия дори за специалностите с ограничени места се кандидатства само с DSD (или DaF), диплома (легализирана и преведена) и мотивационно писмо на някои места? Защото доста се рових и все само това пише, а аз не знам защо очаквах повече :D
П.с. Ако е така за мен ще е супер, защото Германия ми е резерва и ще е супер, ако не ми трябва толкова голяма поготовка за нея


Еееее, зависи. Ако си поел примерно към следване на медицина или стоматология в унито в Heidelberg, само с упоменатото няма да стане толкова лесно. Има един тест за готовност, зове се TMS (Test für Medizinische Studiengänge), направата на който е уж доброволна, но определено дава при добро представяне преднина на явилия се пред неявил се , но иначе с много висока диплома.
Ето тука има примерни задачи от такъв тест.
http://www.tms-info.org/content/files/informationsbroschuere_tms2012.pdf
А за него предполагам се изисква подготовка. Не съм задълбавала, понеже медицината въобще не ме интересува. Дадох я като пример за желана специалност, в хубав университет, в който само дипломата и С1 от DSD -то не стигат.

zlatko98
10-31-2012, 16:23
Еееее, зависи. Ако си поел примерно към следване на медицина или стоматология в унито в Heidelberg, само с упоменатото няма да стане толкова лесно. Има един тест за готовност, зове се TMS (Test für Medizinische Studiengänge), направата на който е уж доброволна, но определено дава при добро представяне преднина на явилия се пред неявил се , но иначе с много висока диплома.
Ето тука има примерни задачи от такъв тест.
http://www.tms-info.org/content/files/informationsbroschuere_tms2012.pdf
А за него предполагам се изисква подготовка. Не съм задълбавала, понеже медицината въобще не ме интересува. Дадох я като пример за желана специалност, в хубав университет, в който само дипломата и С1 от DSD -то не стигат.

Мерси, но и аз не искам медицина. Сещате ли се други специалности, за които се изискват допълнителни изпити?

therichbitch
10-31-2012, 17:16
Каква специалност искаш?

mrankoniiii
10-31-2012, 18:20
Мойто момче първо да влезеш в 1 немска трябва да искараш на изпита повече от 5.40 по български и толкова по математика . Второ в 1 немска ги спукват от учене , та ако те мързи просто не си усложнявай живота . Казвам го , защото най-добрата ми приятелка влезе в 1 немска секи ден проклина деня в който реши че ще учи там .

zlatko98
10-31-2012, 18:40
Каква специалност искаш?

Финанси бих искал и по принцип стремежа ми са Щатите и информиция относно кандидатстване и т.н. съм намерил бол, но проблема е Германия, която искам да ми е резервен вариант. Колкото и да се ровя в и нтернет накрая все оставам с противоречиви отговори. Ако може някой да ми даде линк или пък да каже някаква книга, която да изяснява кандидатстването спрямо различните университети и специалности, ще съм му много благодарен(само не ми казвайте zaedno.de)

irrationalDecision
10-31-2012, 19:15
Мойто момче първо да влезеш в 1 немска трябва да искараш на изпита повече от 5.40 по български и толкова по математика . Второ в 1 немска ги спукват от учене , та ако те мързи просто не си усложнявай живота . Казвам го , защото най-добрата ми приятелка влезе в 1 немска секи ден проклина деня в който реши че ще учи там .


А ти, мойто момче или момиче, първо чети и после се обаждай така назидателно. zlatko98 е написал, че УЧИ вече в НЕГ.Та каквото му трябва за прием там го е иЗкарал.А това със спукването от учене въобще няма да го коментирам - градски легенди. Последните мнения, с изключение на твоето, са все на хора, учили или още учещи там. Много са ни нагънали, да знаеш, дъх не можем да си поемем. Направо по цял ден проклинаме съдбата си и зверското натоварване в училище. Откровена смешка.

Имаш ли достатъчно сиво вещество и амбиция , там можеш с минимални усилия да постигнеш максимални резултати. И никой никого не спуква от учене.