PDA

View Full Version : Немски език



geon111
09-30-2012, 21:55
Здравейте! Имам няколко въпроса относно немския и като цяло изпита DaF и ще съм ви благодарен ако може да ми отговорите. Значи в момента съм 12 клас, първо мислех да си уча тук, заради липса на средства, но тези дни извадих късмет и може би ще ми се отвори парашута за Германия. Да, обаче нямам никакви познания по немски. В училище изучавам френски, 2 часа седмично. Та сега ще трябва да започна да уча усилено езика и то от самото начало. Знам, че за една година е на практика невъзможно, но аз не се притеснявам от учене, готов съм да отделям и по 5-6 часа на ден за подготовка.
Проблемът ми обаче е, че живея в село и нямам възможност да пътувам редовно, за да взимам уроци, още по-малко да плащам за самите тях, та ще се наложи да уча сам от интернет. Та въпроса ми е, реална ли е целта ми, като пак повтарям, не ме е страх от учене - всичко, което зависи от мен ще го направя, упорит съм. Не отказвам и варианта да си взема една допълнителна година за подготовка и да кандидатствам по-следващата. Две години със сигурност ли ще ми стигнат да се подготвя за изпита?
И тъй като ще се подготвям сам, някой може ли да ми нахвърля накратко какво се изучава г-д, хронологично. Говоря като граматика, защото нямам идея откъде да започна - сегашно ли време, перфект ли, неправилните глаголи и т.н.
Да, знам, че ще е доста трудно, но силно се надявам да не се окаже невъзможно. Моля ви, ако някой е по-запознат с нещата да помага, защото нямам никакво време, всеки ден е ценен.

ChubbyBunny
10-01-2012, 03:40
Струва ми се невъзможно, че и сам, че и от интернет, че и в рамките на една година, две ... http://www.elanguageschool.net/german/grammar

xoxi
10-01-2012, 05:03
След като нямаш никакви познание по езика, защо питаш от къде да започнеш? Всеки език се почва от азбуката.
Според мен няма да се справиш за 1-2 години. Аз уча немски от почти 6 години, остава ми още 1 и чак тогава ще полагам изпита. Разбира се, аз уча в профилирана паралелка и всичко върви бавно, но с твърди знания.
Първата година само, когато взимахме основните неща, повече от които буквално трябва да се назубрят, имахме по 20 часа седмично в училище. След това в нас си отделях НАЙ-МАЛКО 5-6 часа за писане и учене.

А Л И С А
10-01-2012, 06:06
В немска среда се учи много бързо език, ако ичовекът е сериозен, разбира се. Знам, че в Германия има курсове от самите университети, ще ти разкажа малко повече на лично. :)

iwwo_
10-01-2012, 06:42
Хахааха, ти немския имаш ли си на представа колко труден език е ? Такова самообучение го забрави просто...

princo90
10-01-2012, 07:30
Абсолютно е постижимо да достигнеш ниво за TestDaF за една година, макар и при самоподготовка да се изискват още повече усилия, отколкото с учител. Познавам хора, които септември почнаха от 0 по немски и април бяха на изпит. За две години пък акo решиш да се подготвяш, ще си перфектен. Германците са изчислили, че са нужни ок. 900 -1000 учебни часа за успешна подготовка за TestDaF от нулата, сам вече си направи организацията. Освен това немският в никакъв случай не е по-труден от английския, всичко са безпочвени митове. Дори по английски изпитите (CAE примерно) са в пъти по-трудни от TestDaF.

Ако решиш все пак тази година да се явиш, това са 6 месеца до изпита през април и ако почнеш от утре наистина да учиш дисциплинирано всеки ден по 6 часа, ще успееш. Но с учене от интернет няма как да стане - купи си или си свали от интернет учебниците заедно с дисковете и отговорите към тях, по които да можеш да учиш системно: едни от най-добрите са на издателство "Hueber" - "Delfin" за A1, A2, B1 и "EM neu" за B1+,B2, C1.

vladislavcheto
10-01-2012, 12:58
Абсолютно е постижимо да достигнеш ниво за TestDaF за една година, макар и при самоподготовка да се изискват още повече усилия, отколкото с учител. Познавам хора, които септември почнаха от 0 по немски и април бяха на изпит. За две години пък акo решиш да се подготвяш, ще си перфектен. Германците са изчислили, че са нужни ок. 900 -1000 учебни часа за успешна подготовка за TestDaF от нулата, сам вече си направи организацията. Освен това немският в никакъв случай не е по-труден от английския, всичко са безпочвени митове. Дори по английски изпитите (CAE примерно) са в пъти по-трудни от TestDaF.

Ако решиш все пак тази година да се явиш, това са 6 месеца до изпита през април и ако почнеш от утре наистина да учиш дисциплинирано всеки ден по 6 часа, ще успееш. Но с учене от интернет няма как да стане - купи си или си свали от интернет учебниците заедно с дисковете и отговорите към тях, по които да можеш да учиш системно: едни от най-добрите са на издателство "Hueber" - "Delfin" за A1, A2, B1 и "EM neu" за B1+,B2, C1.

Прав си за митовете относно немския и английския,но може ли да дадеш линкове за тези нива и учебници?

JoLLiE92
10-01-2012, 14:22
ташак ли си правиш? как очакваш да учиш в Германия без ГРАМ немски да знаеш? то ти може да отидеш на курсове и да изкараш ДАФ-а, ама после в Германията ко ш прайш ве?? защо не отидеш някъде, където знаеш езика? как ти хрумна точно Германия? То там хората , които говорят немски, трудно се оправят, защото диалектите са ужасни, а ти без никакви знания .... Според мен няма смисъл да харчиш пари да учиш в Германия, по-добре измисли нещо друго.
hueber и em neu съм ги минала до един, но за 5 години интензивно. Как ще се направи за 6 месеца акълът ми не побира.

commonsense
10-01-2012, 14:40
Поне за основата ти трябва едно рамо, а след това вече можеш сам да надграждаш. Ясно ми е каква е ситуацията с уроците по немски- скъпи са и много трудно се намират наистина добри учители ама лично на мен ми се струва доста трудно постижима целта ти. Общо взето всичко зависи от теб- колко бързо усвояваш, бързо ли запомняш, отдават ли ти се като цяло езиците. Мога да ти кажа как аз почнах (на курс).
Първо ни запознаха с азбуката http://beta.wikiversity.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0_% D0%B0%D0%B7%D0%B1%D1%83%D0%BA%D0%B0 ето това е достатъчно. Изчети си го и обърни внимание на някои по-особени букви как се четат.
След това научи числата http://homework.pomagalo.com/preview/12041/chislata+na+nemski+do+60/ (Втория коментар общо взето е казал точно и ясно как стават нещата там.
Като граматика първо се почва със спрежението на глаголите (и заедно с това и личните местоимения аз, ти, той..). https://sites.google.com/site/urocizavsicki/nemski-ezik/verben/praesens Доста описателно са обяснени ама като за начало, за да ги разбереш е хубаво. След това можеш да си ги систематизираш по групи с по 1-2 примерчета, за да можеш бързо да си ги преговаряш ако забравиш нещо как се спряга. (Извади значенията на всички дадени глаголи и си води тетрадка речник). В един пример видях, че е сгрешено значението на klettern. Може и други грешки да има така че ги проверявай винаги думите. http://eurodict.com/bulgarian_properties.html ей този речник ти препоръчвам. http://www.dict.cc/ а тука можеш да чуеш как се прооизнасят думите.

Това е като за първи урок материала. Зубкай и ако имаш някакви въпроси питай. Може да си разменим скайповете хем да ти пратя и някой материали, които си пазя.

anonymous708973
10-01-2012, 16:49
12-ти клас и ще отделяш 5-6 часа на ден за учене по немски? Абсурд.
На самоучение няма да стане, забрави. Намери начин да ходиш на уроци. Има интензивни курсове, има всякакви.

therichbitch
10-01-2012, 17:31
Освен това немският в никакъв случай не е по-труден от английския, всичко са безпочвени митове. Дори по английски изпитите (CAE примерно) са в пъти по-трудни от TestDaF.

Bullshit Английският е един от най- елементарните езици, немският е по-труден.

По темата: Не си прави илюзии, ще те върнат и парите ти ще отидат на вятъра. Това не ти пречи да си изкараш един DaF, пък по- нататък, като си свикнал с езика, пробвай се.

anonymous708973
10-01-2012, 17:42
то ти може да отидеш на курсове и да изкараш ДАФ-а, ама после в Германията ко ш прайш ве??

Ъъъ, като е минал ТестДаф, ще има достатъчно знания по немски, за да се оправи в Германия, ВЕ.

geon111
10-01-2012, 17:57
Благодаря много за отговорите на всички! Не мисля да държа изпита тази година, казах, че мога да пропусна една. Така че питах и за 2014 дали ще съм подготвен.
Аз също имам огромно желание за уроци, но просто няма откъде да изкарам по 20лв. за час.
Отивам в Германия, защото майка ми си намери работа там и единствената ми възможност за чужбина е Германия, за друга не може и да се помисля.
commonsense, ей сега ще ти пиша на лично. Благодаря много за спретнатия урок, както и на всички други, които се отзоваха.
И пак да кажа - наясно съм, че е много, много трудно. Затова и пуснах темата, да видя дали изобщо е реално това мое желание. Но съм упорит, готов съм да уча колкото е нужно, по-добре е отколкото да си остана в България.

anonymous708973
10-01-2012, 18:11
Не ходи на уроци, а на курсове. Далеч по-бързо се напредва.

JoLLiE92
10-01-2012, 18:20
Ъъъ, като е минал ТестДаф, ще има достатъчно знания по немски, за да се оправи в Германия, ВЕ.
Една моя колежка се върна от Германия преди няколко дни, тя с нейното интензивно изучаване каза, че в началото едва се е оправяла, защото те не говорят като от учебниците. И аз забелязах същото лятото с немските туристи. ДАФ-а се научава с един подготвителен курс за ДАФ и го изкарваш, не е проблем. Но точно в Германия имам много познати, които отидоха и се върнаха заради езика.
Пич, ти не беше казал, че и майка ти ще живее там. Това доста променя нещата. Като поживееш там ще научиш езика много повече от подготвителния курс за ДАФ. Ще го научиш по-разговорно и т.н.
ДАФ-ът специално има срок на годност, така че съобразявай кога ще го изкарваш. :)
Немският е по-труден език поне за мен, защото английски уча от 3годишна от телевизора ;д И ми е на едно ниво с българския вече, както и на доста хора. Немският има доста по-ясна граматика (под ясна нямам предвид лесна, а че за всичко си има правило, въпреки че те не са никак малко) , при английския времената са проблемни. Като живеете там ще се оправиш някак, една година ще си подготвителен там и така ;п Поне в тоя случай го няма шансът да се откажеш и да завлечеш ваште с доста пари.

anonymous708973
10-01-2012, 18:26
Немският е по-труден език поне за мен, защото английски уча от 3годишна от телевизора ;д И ми е на едно ниво с българския вече, както и на доста хора.

Такива ги знаем, да.

JoLLiE92
10-01-2012, 18:35
Не твърдя, че граматиката ми е перфектна, но разговорният ми е перфектен и лексиката също. Не се замислям когато говоря. Докато на немски граматиката ми е много по-добра, но разговорният ми не толкова. :) На английски ходих на уроци преди 1ви клас и съм ранночуждоезиково и т.н., така че не с тази ирония моля :)

sunrisee6
10-01-2012, 21:17
Най-добре ще е, ако можеш да отидеш да поживееш малко в Германия, преди да кандидатстваш. Да свикнеш да ти говорят на немски на място. Според мен имаш шанс, щом имаш възможност, пробвай. Пиши на ЛС, ако ти трябват материали, граматика и т.н. :)

HiEnAtA82
10-02-2012, 04:08
според мен това е "Мисията невъзможна" .. изключено е сам, от Интернет и в село да научиш немски - УЖАСНО Е ТРУДЕн..така че подкрепям мнението на sunrisee6 да идеш в Германия.. съжалявам за толкова резкия ми отговор, но погледни реално и не пропилявай време и усилия в нещо, което няма шанс да стане :)

А Л И С А
10-02-2012, 06:05
Не е невъзможно. Просто си зависи от самия човек. Аз имам знанията за Б1, пък отивам да уча в Германия. Към някои университети има възможност да се запишеш на курсове, за да си вземеш сертификат /DSH,DaF/. В средата се учи много по-добре един език. Можеш да си вземеш някакво начално ниво тук, но никой няма да те върне, ако няма нужните знания по езика. Те немците са го измислили, не се притеснявайте! Явно доста неосведомени хора има в този форум.

tori
10-02-2012, 09:03
Доста е трудничко, така че се въоръжи с търпение. 3та година го уча интензивен и никаква ме няма. Ама имам тетрадки, учебници и милиони листи от предни години, така че ако има нужда от материали, свиркай на лично, няма да те върна. А и не само аз де. :дд Успех.