PDA

View Full Version : Проблем с кандидатстване



georgik
10-01-2012, 12:07
Здравейте всички !

Нов съм тук . Причината , поради която дойдох е , че имам проблем в избора си какво да кандидатствам , главата ми ще се пръсне и не мога да си избера подходяща специалност.Надявам се вие да ми помогнете . Малко информация да споделя за мен : в момента съм 12ти клас , английска или чуждо-езикова паралелка не знам точно как се води , имам първи сертификат FCE по английски с B , миналата година карах и 2рия CAE обаче изкарах 57 точки и ми дадоха отново първи , относно математиката реших да се пробвам и там , вече втора седмица ходя на уроци , но просто съм изпуснал супер много материал и нямам никакво време да наваксам . Така че отписвам математиката за кандидатстване , искам да знам с География или История какви специалности ще мога да си намеря ? Много се колебая , нужно ми е вашето мнение дали ще успея за това време което имам до края на годината ..

pifiella
10-01-2012, 13:00
Здрасти!
Направо на въпросите.
Така с география и английски език можеш да кандидатстваш туризъм, също така и в някой икономически - МИО,МО,Регионално развитие и много дриги,за целта си избираш университет,влизаш в сайта и гледаш;само с география - геодезия,педагогика(не съм много запозната,признавам си!)
С история - отново в икономически(например УНСС) - право и общо взето всичките специалности там,също така и Публична администрация,Бизнес администрация,История,Прав о - с изпит по история и бел,(за СУ ти говоря,защото аз се интересувам от него).
Питай ме нещо по-конкретно?
Къде искаш да учиш,от къде си,матурата по какво ще ти е?

georgik
10-01-2012, 14:38
Ми искам да кандидатствам в един от двата града - София или Пловдив , София ми харесва , защото има само престижни университети , а Пловдив е на 1 час път от Карлово и сега както имам книжка хич няма да ми е проблем разстоянието .
Относно матурата , българския е задължителен , мисля че го знаеш няма какво да споменавам , а другата матура не съм я избрал понеже се чудя между география и история с кое от двете да кандидатствам . Четох из сайтове че географията е супер трудна за учене , ако искам да кандидатствам , за Историята не знам , но ми харесва най-много от всички предмети , в момента учим българската история и не е кой знае колко трудно , поне така ми изглежда .

sexa_na_kompleksa
10-01-2012, 15:03
Грешно подхождаш. Първо, избери с какво искаш да се занимаваш, после разбери каква специалност ще трябва да завършиш, за да имаш нужните умения. След това се проверява в кои университети я има тази специалност и накрая с какво се кандидатства, защото завсеки университет е различно. И чак тогава ссе записваш на курсове, а сега защо си тръгнал на математика, като не знаеш дали ще кандидатстваш с нея... А да кажеш, че искаш да учиш в Пловдив, защото ти е на един час път с кола, е най-тъпият аргумент, който съм чувала.

georgik
10-01-2012, 16:19
sexa_na_kompleksa Виж сега , наистина не се аргументирах много добре за Пловдив , освен че ми е късо разстоянието , признавам че по-хубав град от него досега не съм виждал . Атмосферата е супер в самия град , имам доста познати от там , с две думи града е уникален , а относно че грешно подхождам , може би си права , затова тия 1-2 дена ще поразмишлявам и ще реша между География и История , макар че повече склоня към История :) Мерси за забележката !

pifiella
10-01-2012, 17:09
sexa_na_kompleksa Виж сега , наистина не се аргументирах много добре за Пловдив , освен че ми е късо разстоянието , признавам че по-хубав град от него досега не съм виждал . Атмосферата е супер в самия град , имам доста познати от там , с две думи града е уникален , а относно че грешно подхождам , може би си права , затова тия 1-2 дена ще поразмишлявам и ще реша между География и История , макар че повече склоня към История :) Мерси за забележката !
За матурата по история знам,че са 22-23 теми от тази история ,която ти учиш в момента - българска. А по география темите са бая повече, някъде към 50 (не съм сигурна).
Също така вземи под внимание факта,че ако държиш матура по история и имаш 5,после при кандидатсването в университата ще ти вземат за балообразуваща оценката от матурата,а не от дипломата(9,10,11,12 клас историята).
Хммм и нещо друго в Пловдив има мн хубава специалност нещо,като хотелиерство и туризъм беше...

Amore-Mio*
10-01-2012, 18:00
Географията е кажи - речи лесна, но е нужно да започнеш с подготовките от сега. Историята е супер трудна и се съмнявам да си научила нещата през всичките класове, най - вече всичко от 10 , 11 и 12 клас. Супер много имена и дати имаш да помниш, че надали ще успееш да се подготвиш за тая матура. Ориентирай се към нещо, с което ще ти е лесно.

А Л И С А
10-02-2012, 06:17
За кои университети мислиш да кандидастваш в София? Ако мислиш за УНСС, откажи се. Ще се аргументирам. 90% от завършилите в моето училище отиват в УНСС,ние сме подготвени за обучение там, но то е под всякаква критика. Не ми се струва нормално преподавател да казва "Вие не идвайте на лекции, а си купете учебника, на който аз съм автор." СУ е чудесен избор /лично мнение/.
Мога да говоря само за Историята. Държах матура по История тази година, сама съм си написала всички теми и изкарах отлична оценка. Можеш да прегледаш матурите от предишните години и да прецениш коя ти се струва по-лесна. Аз избрах История, не защото мисе стори най-лесното, а защото ми беше приятно и докато учех. Материалът, който ще е на матурата е от 10. и 11. клас, като от 10. клас има от един до три въпроса. Не е задължително да помниш всичко, но за темата трябва да знаеш малко повече детайли. Подготовката ти трябва да е сериозна, каквато и матура да избереш, защото все пак оценките ти влизат в дипломата и имат голяма тежест.
Успех с избора!

scrooper
10-02-2012, 07:32
Не ми се струва нормално преподавател да казва "Вие не идвайте на лекции, а си купете учебника, на който аз съм автор." СУ е чудесен избор /лично мнение/.
Успех с избора!
Олеле, някои "професори" съвсем се уляха (с "у" се пише мамка му). СУ отвсякъде го хвалят.
За Пловдивските университети нямам идея, но си прав, че майна таун е велик ^^

А Л И С А
10-02-2012, 07:39
Олеле, някои "професори" съвсем се уляха (с "у" се пише мамка му). СУ отвсякъде го хвалят.
За Пловдивските университети нямам идея, но си прав, че майна таун е велик ^^

Написала съм "преподавател" от преподавам и няма как да се пише с "у". Провери правописния речник.

UNITED2
10-02-2012, 10:50
Според мен не трябва да държиш матура по това което смяташ да кандидатстваш освен ако не си силно убеден,че имаш знания и ще изкараш силна оценка.. :D
Нищо,че аз ще държа матура по Биология,но и с матурата мисля да кандидатствам..
Абе общо взето всичко си е трудна работа,но в крайна сметка човек решава в последния момент винаги,много рядко учиш това което реално искаш :|

pifiella
10-03-2012, 14:21
Защо винаги всеки знае всичко, за всеки университет,какво е и що е?
Слухове за УНСС бол,ама и СУ не е цветенце ( и аз го казвам от личен опит,базиран на сестра ми,която си купува ТОЧНО едни учебници,на едни автори за безбожно много пари и ако отиде на изпит без ТОЧНО този учебник,познайте какво - е да, двойка получава....
Не защитавам нищо и никой, но е много грозно да говорим и да разтягаме приказки от "1001 нощ" във всяка тема и сайт.
Живеем в България и всички сме на едно дередже...а като плюем другите няма да ни се подобри положението. Няма значение къде ще учиш - София,Пловдив,Каспичан,Дол а Митрополия и т.н., ако ти си стабилен човек и искаш да успееш...

georgik
10-06-2012, 12:41
Здравейте пак!

Разгледах много специалности и наистина ми хареса специалността МИО ( Международни Икономически Отношения ) . Може ли да ми кажете с какви предмети се кандидатства , макар че имам горе долу представа , но искам да го чуя и от вас . А също УНСС добър избор ли е да кандидатствам там ?