PDA

View Full Version : Нуждая се от спешна помощ по химия. Благодаря предварително на отзовалите се.



Amore-Mio*
10-01-2012, 17:58
Хора, имам нужда от помощта ви.
Дадени са примерни задачи за подготовка за входно ниво по химия, но нещата не са ми особено ясни. Миналата година тъкмо бях започнала да ги схващам нещата, но училището свърши и сега отново някак си не мога да се ориентирам в подобен тип задачи. Ще ви помоля не да ми решите задачите, а да ме упътите с формулите, които трябва да се използват. Тъй като почнах да реша, стигнах до някъде и изобщо не знам дали е правилно. Задачите са следните:

Взаимодействието между AL и HCL се изразява със следната формула /няма нужда да я пиша/. Първото условие е да се изравни уравнението - направих го. Второто условие на задачата е да се определи количеството в молове солна киселина, необходимо за пълно разтваряне на 2,7 грама алуминий, ако моларната маса е 27 грам/мол. И третото условие е: да се определи обема на отделения водород при нормални условия. Тук нещата също не съм сигурна как стават.

Втората задача е: Да се изчисли масата на содата за пиене, необходима за приготвяне на 1000 грама разтвор с масова част 2%, който се използва за компрес при изгаряне.

Третата задача е: Изчислете моларната концентрация на разтвор на натриева основа с маса 8 грама и обем 200 кубични сантиметра, ако моларната маса е 40 грам/мол.

Пак повтарям: не искам да ми решите задачите, а просто да ме упътите с формулите и стъпките, които трябва да следвам.

Amore-Mio*
10-02-2012, 04:56
Така.
Изкарах си всички формули, за да се опитам и видя дали няма да ми е по - лесно. И за първата задача, за второто условие получавам, че количеството солна киселина /n/ е равно на 0,6 мола. И за третото получих, че обема на отделения водород е 67,2 грама.
Някой да потвърди дали е вярно или грешно?

Darth_Komorin
10-02-2012, 06:15
Аз също съм много зле по химия. Че я уча и на немски !!! Пък немския колко го разбирам.....мн дроп