PDA

View Full Version : Момчета, които четат.



BrainlessROCKBABY
10-03-2012, 19:14
Харесват ли ви, рядкост ли са, досадни ли са, има ли? Аз обожавам ;д

bloodyF
10-03-2012, 19:17
харесва ми , когато един човек се интересува от много неща
независимо дали е момче или момиче
харесва ми за момчета, да
предложих му на моя 1-2 пъти като му е скучно да му дам да чете някоя книжка, не изявява желание, няма да го занимавам повече :Д

x7aZzy
10-03-2012, 19:19
Много, много, ама много харесвам. Слабост са ми.
Каквото и момче (мъж) да е, ако го видя с книга в ръка, почвам да го възприемам по- съвсем различен начин.
Последният ми приятел така ме свали.

Бтв обичам след секс да си говорим за книги. Да обсъждаме кой какво е чел последно, да се сравняваме с героите. Ох, размечтах се.

Евала за темата.

brutaLxxbunny
10-03-2012, 19:22
Мисля, че тук сме се събрали извратени интелектуалки.

Обожавам, когато един мъж ми заговори за книги, особено ако не са от поредицата на WoW. Показва ми, че е интелигентен, при което веднага светва лапичката *сееекс* в главата ми.

AnarchyBoy
10-03-2012, 19:24
Харесват ли ви, рядкост ли са, досадни ли са, има ли? Аз обожавам ;д


Ако съм досаден на някое момиче, защото обичам да чета (фентъзи и фантастика и други ,но най-много си падам фантастик) , ще и посоча най-близката психиатрия или просто вратата, а ако пък ми се изрепчи, без никакви угризения ще и тегля една народна майна и да върви по дяволите.

♠Joker♠
10-03-2012, 19:27
Много, много, ама много харесвам. Слабост са ми.
Каквото и момче (мъж) да е, ако го видя с книга в ръка, почвам да го възприемам по- съвсем различен начин.
Последният ми приятел така ме свали.

Край започвам да нося книга навсякъде.:D

x7aZzy
10-03-2012, 19:27
Мисля, че тук сме се събрали извратени интелектуалки.

Обожавам, когато един мъж ми заговори за книги, особено ако не са от поредицата на WoW. Показва ми, че е интелигентен, при което веднага светва лапичката *сееекс* в главата ми.

Абсолютно същото е и при мен.

Бих се примирила да съм извратена интелектуалка.
Ако някой извратен интелектуалец ме нарече така, ще го приема за комплимент.

едит: Жокер, то не е само да носиш книги, ами и да ги четеш.

SisiStrange
10-03-2012, 19:28
Моя чете. :) Ужасно ме радва този факт. Особено гот ми е, когато чете книжка, която вече съм чела и постоянно подпитвам докъде е. 8-) И после чакам мнение.

AnarchyBoy
10-03-2012, 19:30
Пък и от книгите идват толкова много идеи за "роли в секса" :oops:

♠Joker♠
10-03-2012, 19:30
Абсолютно същото е и при мен.

eдит: Жокер, то не е само да носиш книги, ами и да ги четеш.

То много сложно било.:D

AnarchyBoy
10-03-2012, 19:31
То много сложно било.:D

не чак толкова :D

DisappointedDreamer
10-03-2012, 19:33
Сигурно, така най-лесно биха могли да ми привлекат вниманието (след външния вид).

Литературата за мен е като мой крайник. Без нея не мога. Затова изключително много мразя и ненавиждам, когато момче се изсмее на поезията или книгата, която чета. Склонна съм да спра дори да контактувам с въпросния индивид.

GLaDOS
10-03-2012, 19:35
Ъъъ ... Жалко е това,че момче да чете книга се възприема като рядкост.Макар че не отговарям за другите,може наистина да е рядкост,което също е жалко.

AnarchyBoy
10-03-2012, 19:41
а бе рядкост си е, от бившия ми клас (32 черепа) САМО аз чета представи си , и знаеш ли какво ми беше тъпо като няма с кой да обсъдя последното прочетено, или пък нещо ново непрочетено..
Същност до 10 клас единствените хора, с които си говорех за книги бяха, библиотекарката и майка ми. :D
Пародия си е, сега е по яко на 14 да се напиеш и про-ебеш отколкото да прочетеш Война и Мир, да не говорим за нещо Българско, всички си мислят че като знаят какво е "ПОД ИГОТО" знаят върха и пика на Българската литература.
И като кажа тютюн на тях в главата им изниква "цигара" а не "произведение" което е жалко..
А пък камо ли нещо от сорта на "железния светилник"
Миналото лято, се разхождам с приятелката ми и още няколко приятелчета, и нали казвам на моята смятам да си взема "железния светилник" и един приятел ме прекъсва с изречението "от КОЯ ИГРА Е ТОВА?"
При което аз и приятелката ми седим, с ченета увиснали до колене :D

x7aZzy
10-03-2012, 19:42
И аз казвам, че са рядкост.
Поне от личен опит това съм забелязала.
Жалко..

♠Joker♠
10-03-2012, 19:43
а бе рядкост си е, от бившия ми клас (32 черепа) САМО аз чета представи си , и знаеш ли какво ми беше тъпо като няма с кой да обсъдя последното прочетено, или пък нещо ново непрочетено..
Същност до 10 клас единствените хора, с които си говорех за книги бяха, библиотекарката и майка ми. :D
Пародия си е, сега е по яко на 14 да се напиеш и про-ебеш отколкото да прочетеш Война и Мир, да не говорим за нещо Българско
камо ли нещо от сорта на "железния светилник"
Миналото лято, се разхождам с приятелката ми и още няколко приятелчета, и нали казвам на моята смятам да си взема "железния светилник" при което един приятел ме прекъсва с изречението " от КОЯ ИГРА Е ТОВА? При което аз и приятелката ми седим с ченета увиснали до колене :D

В училище едно момиче пита момчетата за любима книга, те започнаха да се хилят. Само аз казах, че чета.

Aeternal
10-03-2012, 20:04
Не знам как четете стихове, единствената поезия която съм прочел докрая е Кънчо.... на Пеньо Пенев. Казват че няма лоши книги, обаче ако имам деца бих искал да я прочетат едва след като са достигнали възраст достатъчна да оценят дълбоката ирония.

Red21
10-03-2012, 20:17
Qko e

Amore-Mio*
10-03-2012, 20:22
И защо да ги няма?
И какъв е проблема, за харесването и нехаресването. Няма нищо в това човек да чете, да обогатява речника си и така нататък. И това го прави всеки човек, макар някои да го правят наистина рядко.

sashko705
10-03-2012, 20:31
В училище ме гледат като извънземен като кажа, че обичам да чета...

xoxi
10-03-2012, 20:40
Литературата за мен е като мой крайник. Без нея не мога. Затова изключително много мразя и ненавиждам, когато момче се изсмее на поезията или книгата, която чета. Склонна съм да спра дори да контактувам с въпросния индивид.

Абсолютно вярно!

На мен много ми пада в очите човек, който се изкаже негативно за книгите/четенето/литературата като цяло. Независимо дали момче или момиче.
Приятелят ми не чете колкото мен, но понякога хваща някоя от моите книги и чете. Чете доста по-бързо обаче. Миличко ми става, когато го видя да се пренася в историята, както аз го правя.
Не познавам много момчета, които четат. Повечето ми отговарят подигравателно или напълно незаинтересовано. Но на такива хора си им личи попринцип, че книга не пипат.

DisappointedDreamer
10-03-2012, 20:57
^Мхм.
Четенето на книги е вид дишане, живеене. Всяка думичка представлява цвят, всяка думичка е част от една голяма картинка, досущ като частите на пъзел. Закачливо танцуво върху езика ни, удряйки се в каменните стени на зъбите ни, преди да се търкулне от устата ни и да бъде оформена от множество също толкова красиви буквички.
Книгата обогатява въображението ни. Разнообразява монотонното ни ежедневие, прави ни по-щастливи. Изпълва ни с духовно удовлетворение, усъвършенства характера ни.

Ох.

SHPAIdURmeN
10-03-2012, 21:40
В училище ме гледат като извънземен като кажа, че обичам да чета...

Същото, обаче един съученик просто спомена и целия клас О_О О_о о_О Той чете, КНИГИ !?!?! :D



Ах, чета, харесва ми да чета, обаче трудно си намирам интересна книга за мен.

Azoria
10-03-2012, 23:03
Харесвам момчета,които четат, защото самата аз чета и обичам да мога да говоря за нещата,които ми харесват без да ме гледа като извънземно.

SisiStrange
10-04-2012, 03:57
^Мхм.
Четенето на книги е вид дишане, живеене. Всяка думичка представлява цвят, всяка думичка е част от една голяма картинка, досущ като частите на пъзел. Закачливо танцуво върху езика ни, удряйки се в каменните стени на зъбите ни, преди да се търкулне от устата ни и да бъде оформена от множество също толкова красиви буквички.
Книгата обогатява въображението ни. Разнообразява монотонното ни ежедневие, прави ни по-щастливи. Изпълва ни с духовно удовлетворение, усъвършенства характера ни.

Ох.

Ах. <3 Колко точно и хубаво казано.

ПП. Хора, къде учите, за бога? В бившия ми клас редовно някой си носеше книжка за междучасията или някой по-скучен час и си четеше. Винаги имаше поне трима-четирима с книга в ръка. Понякога си разменяхме.

xoxi
10-04-2012, 05:22
В бившия ми клас редовно някой си носеше книжка за междучасията или някой по-скучен час и си четеше. Винаги имаше поне трима-четирима с книга в ръка. Понякога си разменяхме.

И аз си нося.
В нашият клас сме общо 3 момичета, които си носим от време на време да запълваме времето. Понякога си ги разменяме, понякога се събираме да четем от една.
Повечето от класа не го разбират това.

sashko705
10-04-2012, 05:43
Същото, обаче един съученик просто спомена и целия клас О_О О_о о_О Той чете, КНИГИ !?!?! :D

Аз веднъж защитих едно момиче, с което няколко човека от класа се заяждаха, защото си беше донесла книга и си четеше.. И тогава им казах, че и аз обичам да чета и те след т'ва ме питха как така съм бил могъл да чета по повече от 20 страници без да съм умрял от скука.... И от тогава, фейт ин хюманити лост :D.

Aeternal
10-04-2012, 06:31
Никога не съм носил книга в училище, обаче ми беше редовна практика да вземам учебници назаем през часовете които са ми скучни и да ги чета като художествена литература, ей така заради самия кеф от четенето.
Независимо от пола ми прави много тягостно впечетление като отида на гости на някой и видя че няма нито една книга у тях.

nymphadora
10-04-2012, 06:56
Въпреки,че приятелят ми не чете книги,аз обожавам и често сме се джавкали на тая тема.
В училище само това правя,и без това е адски тъпо.

Бтв,кой да знае,че Железният светилник ще ме грабне толкова.

пAteNцЕ
10-04-2012, 07:02
обожавам образованите хора,тъпото е че рядко ги срещам -.-
иначе около мене има такива два-три индивида и евала им правя!
много се натъжавам и ядосвам като видя хора,за които четенето е срамно,задръстено,безполез но -.-

bloodyF
10-04-2012, 07:03
за класовете- в моят клас има 3 момичета, които винаги имат книжка у тях, аз понякога си нося и понякога още 2-3 девойки и това е
момчетата-абсурд.. само 1 от време на време чете, ама докато ги няма другите момчета, да не му се подиграват, дафуя
абе рядкост са момчета , които четат нещо
ако четат да е най-много ''железният светилник''

LadyDi
10-04-2012, 07:09
Мен ми е мъка, че изобщо съществува тази тема.

DisappointedDreamer
10-04-2012, 08:29
Мен ми е мъка, че изобщо съществува тази тема.

Мхм.
Затова бях изключително щастлива и горда, когато брат ми прочете до край книга от 400 стр, на втори чужд език. :Д

Оставам разочарована от хора, които казват, че четенето на книги е загуба на време. Момчетата в моя клас не четат изобщо книги. Достатъчно големи са, обаче, за да не се засмеят. Просто не им е интересно и не го правят.

iziskanmladej88
10-04-2012, 08:37
аз чета предимно на английски, но не от книга, а от GSM. брои ли се? :D
а мнението ми за хора, които четат прекомерно много, е по-скоро негативно. повечето от тях приемат прекалено буквално прочетеното, вземат го много насериозно и губят връзка с реалността,,,

KRAKOMOBILA
10-04-2012, 08:55
До някъде го приемам за нормално мъжките да четеме по-малко от женските.... но е и малко странно пък хич да не се чете.... Аз предпочитам да чета някви технически книги.. или нещо историческо, но пък не се случва често да чета примерно в трамвая или на работа... тъй, че донякъде е и нормално да не забелязвате толкова четящи по улицата. Приемете, че не може всеки втори да е забол нос в книга. По-скоро хората предпочитат да четат вкъщи на спокойствие.

Hayashi
10-04-2012, 09:00
В нашият клас си четем редовно. Аз поведох парада още от 8-ми клас и редовно виждам хора да си носят книга и да си четат в час. Дори на много съученици съм давала книги.
Приятелят ми и той много обича да чете. Въпреки че с него за книги, филми и музика сме на тотално различни мнения. Мечтата ни е да си направим библиотека като от Красавицата и звяра. В момента обаче и двамата нямаме време за книги, което е доста тъжно.
Не бих се интересувала от човек, който не чете.

Azoria
10-04-2012, 09:03
До някъде го приемам за нормално мъжките да четеме по-малко от женските....


Защо? о_О
Нали мъжете претендират за по-умни и интелигентни в повечето случаи? А интелекта не расте по дърветата..

KRAKOMOBILA
10-04-2012, 09:12
Как се мери ум ? Аз може да съм по-начетен от някого в една насока, а той в друга - това прави ли ме по-тъп от него ?

Според мен не можеш да прецениш един човек (мъж в случая) колко е интелигентен по това дали си носи книга в трамвая.

Azoria
10-04-2012, 09:29
^^ Дали чете по принцип. Не съм казала какво. Просто четенето развива ума, въображението, паметта и т.н.

KRAKOMOBILA
10-04-2012, 09:33
Така съм съгласен. И все пак - моите наблюдения са, че около 80-85% от хората (около мене) четат... От тях да кажем, че 25-30% четат докато са на работа/училище/навън. Останалите си четат вкъщи на спокойствие. Та реално погледнато не сме толкова малко четящите мъже. Дерзайте. :D

Blab
10-04-2012, 09:38
^на теб ти личи интелекта още от аватара;

Мен ми е мъка, че изобщо съществува тази тема.
ким.
покрай мен няма хора, които не четат.
//единствено брат ми, но работя и в тази посока.

KRAKOMOBILA
10-04-2012, 09:45
Да добавя и друго... интелекта на хората може да се развива и чрез разни други работи освен четенето... Фотография, рисуване, туризъм и т.н.т - от което за мен лично следва, че ако не четеш не значи автоматично, че си малоумен.
Прав ли съм ?

klimatronik
10-04-2012, 09:56
Четенето, особено на художествени разкази с ловна тематика или свързани с природата и тнт ми е особено интерено,но гадното е ,че от тези книги не се научава много Смисъл те обогатяват речниковия запас на думи, развиват мозъчния процес на мислене , ограмотяват ти общата култура ,но...
Едно е художествена творба, роман и друго е например научна книга-учебник ,която те учи на конкретен занаят
Аз като малак доста четох,но нещо спрях и не знам защо ..
Иначе ми е интересно..

Azoria
10-04-2012, 09:57
Четенето е само плюс. Интелекта може да се развива и по други начини - да, но когато прибавиш и четене става още по-добре. Все пак човешкият ум е на принципа "Колкото повече - толкова повече". :)

KRAKOMOBILA
10-04-2012, 10:00
Именно това се опитвах и аз да кажа... Просто ми стана странно, че имаше и изказвания от рода на - "Ако не чете - дори бих спрял/а да комуникирам с него". За мен това е тотално грешно мислене. :)

klimatronik
10-04-2012, 10:20
^Мхм.
Четенето на книги е вид дишане, живеене. Всяка думичка представлява цвят, всяка думичка е част от една голяма картинка, досущ като частите на пъзел. Закачливо танцуво върху езика ни, удряйки се в каменните стени на зъбите ни, преди да се търкулне от устата ни и да бъде оформена от множество също толкова красиви буквички.
Книгата обогатява въображението ни. Разнообразява монотонното ни ежедневие, прави ни по-щастливи. Изпълва ни с духовно удовлетворение, усъвършенства характера ни.

Ох.

Като четеш се гмуркаш в дълбокото си въображение и в съзнанието ти излизат най-различни картини - права си :)
Но не и при всички хора
Духовното удовлетворение и усъвършенстване чрез четенето също е доста точно казано

LadyDi
10-04-2012, 10:22
абе рядкост са момчета , които четат нещо
ако четат да е най-много ''железният светилник''
Най-много? Това си е сериозна книга...

DisappointedDreamer
10-04-2012, 10:25
Би трябвало да е така при всички хора. В пъти по-интересно е. Научаваш се да откриваш красотата в най-малките детайли, които те даряват с щастие :3

sexblqn
10-04-2012, 10:51
а бе рядкост си е, от бившия ми клас (32 черепа) САМО аз чета представи си , и знаеш ли какво ми беше тъпо като няма с кой да обсъдя последното прочетено, или пък нещо ново непрочетено..
Същност до 10 клас единствените хора, с които си говорех за книги бяха, библиотекарката и майка ми. :D
Пародия си е, сега е по яко на 14 да се напиеш и про-ебеш отколкото да прочетеш Война и Мир, да не говорим за нещо Българско, всички си мислят че като знаят какво е "ПОД ИГОТО" знаят върха и пика на Българската литература.
И като кажа тютюн на тях в главата им изниква "цигара" а не "произведение" което е жалко..
А пък камо ли нещо от сорта на "железния светилник"
Миналото лято, се разхождам с приятелката ми и още няколко приятелчета, и нали казвам на моята смятам да си взема "железния светилник" и един приятел ме прекъсва с изречението "от КОЯ ИГРА Е ТОВА?"
При което аз и приятелката ми седим, с ченета увиснали до колене :D

Не те познавам ама се влюбих в теб. Това са ми любимите български романи.
Относно темата- страхотно е мъж да чете обаче се среща много ама много рядко. А мъжете които четат са доста напред в списъка пред останалите............

AnarchyBoy
10-04-2012, 11:10
Въпреки,че приятелят ми не чете книги,аз обожавам и често сме се джавкали на тая тема.
В училище само това правя,и без това е адски тъпо.

Бтв,кой да знае,че Железният светилник ще ме грабне толкова.

+1 много ме зарадва тоя пост, повечето дето познавам си мислят че това е някакъв могъщ артефакт от някоя игра :D


Не те познавам ама се влюбих в теб. Това са ми любимите български романи.

Ох стоп ит, ю.. :oops:

LadyDi
10-04-2012, 11:28
А "Осъдени души", чели ли сте ги?
След тях "Тютюн" ми се стори като... невъзможна за смилане книга.

SisiStrange
10-04-2012, 11:31
^ В шкафа е от няколко дена и ме чака да я видя. Ако е по-хубава от "Тютюн", няма начин да не ми хареса.

LadyDi
10-04-2012, 11:34
Ами, ако трябва да съм честна, "Тютюн" не ми хареса кой знае колко. След "Осъдени души"... нея я прочетох точно за 3 дни на морето. Преди известен брой години. Беше ми като "бонус литература" за през лятото :)

klimatronik
10-04-2012, 11:36
Аз сега завършвам ,,Железния светилник'' - хубава книга е, но ,,Под игото.. много повече ми харесва
Тютюн лятото тръгнах да я чета ,но ми омръзна още в началото,защото действията започват да се заплитат , пък и само любовни сцени .... не ми стана много скучна, но аз по принцип чета бавно , а тези 2 тома хич не са малко, така че я замених с Железния светилник

Aeternal
10-04-2012, 11:37
Ако някой не е чел "Хайка за вълци" на Ивайло Петров му я препоръчвам. Романа проследява един период от българската история за който е писано изключително малко.

LadyDi
10-04-2012, 11:49
Аз сега завършвам ,,Железния светилник'' - хубава книга е, но ,,Под игото.. много повече ми харесва
Тютюн лятото тръгнах да я чета ,но ми омръзна още в началото,защото действията започват да се заплитат , пък и само любовни сцени .... не ми стана много скучна, но аз по принцип чета бавно , а тези 2 тома хич не са малко, така че я замених с Железния светилник
Нали знаеш, че Железният светилник е едва първата книга от тетралогията?

psychopath
10-04-2012, 11:49
Малко глупав въпрос...

AnarchyBoy
10-04-2012, 11:58
Нали знаеш, че Железният светилник е едва първата книга от тетралогията?

знаеш ли кои са останалите 3 романа? :D просто те изпитвам, не се заяждам.

Тетралогията на Димитър Талев
Железният светилник (1952г.)
Илинден (1953г.)
Преспанските камбани (тук година не знам)
Гласовете ви чувам (и тук година не знам , мисля че е някъде около 65-68г.)

klimatronik
10-04-2012, 12:00
Нали знаеш, че Железният светилник е едва първата книга от тетралогията?

И аз какво да направя? виновен ли съм? :D

LadyDi
10-04-2012, 12:05
знаеш ли кой са останалите 3 романа? :D просто те изпитвам, не се заяждам.

Тетралогията на Димитър Талев
Железният светилник (1952г.)
Илинден (1953г.)
Преспанските камбани (тук година не знам)
Гласовете ви чувам (и тук година не знам , мисля че е някъде около 65-68г.)
Знам коИ са :) Знам и че задължителна за четене беше само първата, но на мен ми стана толкова интересна, че същото лято опуках и другите три.

DisappointedDreamer
10-04-2012, 12:09
Знам коИ са :) Знам и че задължителна за четене беше само първата, но на мен ми стана толкова интересна, че същото лято опуках и другите три.

и аз така, миналото лято :)
харесаха ми, но под игото ми се стори по-интересна
понякога книгите бяха малко бавни

klimatronik
10-04-2012, 12:09
ммм ,аз останалите не знам дали ще ги изпре3ба ,щото имам др неща да чета, а и май забравих да споделя ,че съм монстъър мързел :D

klimatronik
10-04-2012, 12:11
и аз така, миналото лято :)
харесаха ми, но под игото ми се стори по-интересна
понякога книгите бяха малко бавни

Под игото е най-яката ;)

Incadeptus
10-04-2012, 12:18
Харесват ли ви, рядкост ли са, досадни ли са, има ли? Аз обожавам ;д


Харесвам интелигентни хора,а вие веднага им светлала лампата "секс" не сте в ред.Ми айде аправете секс с половината население на земята тогава!Чудя се дали ако някой държи Библията в ръка дали пак ще ви светне или пък сатанински проклятия и магии хахаха

klimatronik
10-04-2012, 12:23
Харесвам интелигентни хора,а вие веднага им светлала лампата "секс" не сте в ред.Ми айде аправете секс с половината население на земята тогава!Чудя се дали ако някой държи Библията в ръка дали пак ще ви светне или пък сатанински проклятия и магии хахаха

след 3 ,4 години като те грабнат хормоните и ти ще си така :D

Aeternal
10-04-2012, 12:39
след 3 ,4 години като те грабнат хормоните и ти ще си така :D

Остави го, той май се почуства застрашен от факта че има жени които си падат по интелекта. :D

klimatronik
10-04-2012, 12:44
кой ли не е застрашен .. :D
мисля,че просто разбира твърде буквално това със секса

А Л И С А
10-04-2012, 13:50
"Тютюн" не ми хареса кой знае колко.

На мен много ми хареса и затова я прочетох доста бързо, може би за 3-4 дни. "Осъдени души" не съм прочела, но щом казваш, че е хубава, непременно ще я прочета.

По темата: Когато видя момче с книга, винаги се усмихвам и ми става приятно. Момчета, от които съм заобиколена, не четат книги, даже ги смятат за загуба на време. Имало е случаи, в които с една съученичка сме се говорили коя каква книга е прочела, и като не чуе някое момче да изръси изречение от рода на "А, вие пък четете ли?! По-глупаво нещо от това няма." Много съм се дразнела на подобни коментари.

LadyDi
10-04-2012, 13:53
На мен много ми хареса и затова я прочетох доста бързо, може би за 3-4 дни. "Осъдени души" не съм прочела, но щом казваш, че е хубава, непременно ще я прочета.
Всичко е въпрос на вкус :)

Четете я, за мен си струва. А и дори да не ви хареса, пак е българска класика, хубаво е да я знаем.
После може да изгледате филм. Също е прекрасен... Ян Енглерт е просто... мхееееее :)

brutaLxxbunny
10-04-2012, 14:03
Ох, само аз ли не съм фен на българската литература.

Обаче "Тютюн" много ми хареса. Най-любимият ми цитат:
"Тя разбираше света,който я уморяваше с паденията си,но гледаше на него хладно и безразлично.Не беше нито щастлива,нито нещастна.И много често тя съзнаваше,с тихата насмешка на философ,че беше само сива,никому непотребна вещ."
Красота.

BrainlessROCKBABY
10-04-2012, 14:03
Faith in humanity: Restored :D
Очевидно съм попаднала на грешно място, грешен клас, грешно училище, грешни хора. Случвало ми се е да се карам със съученици по тая тема и накрая, дори и да не го казвам, мислено им тегля по една майна; ми остани си прост. Баща ми не чете и много, ама много го тормозя, ама не..
Рядко попадам на момчета, които се отнасят в книгите. И, btw, независимо дали четеш само вкъщи, винаги си личи, когато обичаш книгите.


Малко глупав въпрос...
Защо мислиш така?

Auriss
10-04-2012, 14:19
Ох, само аз ли не съм фен на българската литература.



Абсолютно не. Аз си я хейтвам тайничко as well. Да не казвам голяма дума (иначе казано - възприемайте го като лично мнение, а не причина да ме изръфате с парцалите), ама повечето 'произведения' са учебника ми по История в стихотворна форма. Никога не съм виждал таланта в това да умееш да садваш аудиторията, а май с изключение на Славейков, всичките това им е репертоарът. Пък и откъм въздействие нещо не ме грабват - не мога да седна и докато чета да си представям нещата като на филм. Не знам как да го обясня - гледам си думички, чета си ги, но не ми въздействат. Затова и не чета бг литература, де. Евала на онези от вас, които са се престрашили да изчетат десетките безвкусни тухли, че и да намерят нещо интригуващо в тях.

Aeternal
10-04-2012, 14:28
. Не знам как да го обясня - гледам си думички, чета си ги, но не ми въздействат. Затова и не чета бг литература, де. Евала на онези от вас, които са се престрашили да изчетат десетките безвкусни тухли, че и да намерят нещо интригуващо в тях.
За бг литературата ясно, а от световната какво харесваш?

strawberry88
10-04-2012, 14:44
Рядкост са.Обожавам момчета, които четат.Обичам да обсъждам с тях книги.За съжаление повечето са идиоти, които не са докосвали книга и говорят само простотии. :/

Azoria
10-04-2012, 14:56
А "Осъдени души", чели ли сте ги?



Принципно не харесвам българската литература, но тази книга е моето изключение. Това е от книгите,които като приключиш седиш и циклиш в една точка 5-10 минути, опитвайки се да се върнеш в действителния свят...
Същия ефект (че и по-хубав) имат романите на Виктор Юго. :)

Enchanting
10-04-2012, 15:14
Ох, само аз ли не съм фен на българската литература.

Обаче "Тютюн" много ми хареса. Най-любимият ми цитат:
"Тя разбираше света,който я уморяваше с паденията си,но гледаше на него хладно и безразлично.Не беше нито щастлива,нито нещастна.И много често тя съзнаваше,с тихата насмешка на философ,че беше само сива,никому непотребна вещ."
Красота.

oo, ще трябва да я прочета
само цитата ме грабна :)

Auriss
10-04-2012, 15:18
@Aeternal , на твоята съвест ще тежи, че продължавам да разводнявам темата ;д
Фентъзи основно чета - голям кеф ми е да си представям пейзажите, героите, оръжията, животните ... въобще 'светът', в който се развива действието.
Ta в момента съм захванал една книжка - казва се King of Thorns (http://thepiratebay.se/torrent/7546178/King_of_Thorns_-_Mark_Lawrence_EPUB)
Последно A spell for chameleon от книгите Xanth четох, но са май към 30 бройки и реших да не ги карам поред, че да не ми втръсне в даден момент.
Иначе от подобни (http://thepiratebay.se/torrent/7553787/A_Science_Fiction_and_Fantasy_E-Book_Library#filelistContainer) торенти си подбирам книжките - харесвам си заглавието, сърчвам Гугъл и чета ако ми се чете. Искам и Белгариад поредицата да изчета ... приятелче ми каза, че били страхотни, ама все не се наканвам да започна.


Колкото да не е спам - много си падам по момчета, които четат. Не дай Боже да мина покрай огледалото вкъщи - цял ден няма да ми е стигне да се наслаждавам на неземното си очарование и изразяващата неизмерима ерудираност осанка. Мдам.

klimatronik
10-04-2012, 15:49
Дивото куче казан :D беше първата книга ,коятo ме грабна и бях започнал да чета като малак ;dd, след нея Белия зъб ;D

klimatronik
10-04-2012, 15:51
За съжаление повечето са идиоти, които не са докосвали книга и говорят само простотии. :/
МхМ по тази логика и повечето момичета са кифли и ку р в и
:)

forside1
10-04-2012, 17:23
Адмираций за темата! Много се запалих по Стивън Кинг като малък, може би това ме вкара и ме задържа в света на литературата. Мисля,че не само момчетата ами и момичетата които четат са рядкост :). Въпреки, че съм студент и при мен няма много "четящи". За жалост повечето са хора които дори не знаят какво носят в раниците си :)

brutaLxxbunny
10-04-2012, 17:58
Навихте ме за "Осъдени души".

LadyDi
10-04-2012, 18:00
Навихте ме за "Осъдени души".

ЙЕЙ!

brutaLxxbunny
10-04-2012, 18:02
Хаха ;д Какви хора откривам аз в Тийнпроблем...

BrainlessROCKBABY
10-04-2012, 18:14
Хаха ;д Какви хора откривам аз в Тийнпроблем...

my thought exactly ;d


АдмирациИ за темата! Много се запалих по Стивън Кинг като малък, може би това ме вкара и ме задържа в света на литературата. Мисля,че не само момчетата ами и момичетата които четат са рядкост :). Въпреки, че съм студент и при мен няма много "четящи". За жалост повечето са хора които дори не знаят какво носят в раниците си :)

браво : )))

brutaLxxbunny
10-04-2012, 19:08
Нека си направим секта в някой от разделите.

DisappointedDreamer
10-04-2012, 19:09
Навита!
Какво ще ни е логото? а флаг ще си направим ли? а значки? а дневници? :3

sashko705
10-04-2012, 19:20
знаеш ли кои са останалите 3 романа? :D просто те изпитвам, не се заяждам.

Тетралогията на Димитър Талев
Железният светилник (1952г.)
Илинден (1953г.)
Преспанските камбани (тук година не знам)
Гласовете ви чувам (и тук година не знам , мисля че е някъде около 65-68г.)
Железният светилник (1952г.)
Преспанските камбани (1954г.)
Илинден (1953г.)
Гласовете ви чувам (1966г.)

Това е последователността и годините.

DisappointedDreamer
10-04-2012, 19:23
а трябва ли да са книги?
не може ли и поезия?

brutaLxxbunny
10-04-2012, 19:25
http://24.media.tumblr.com/tumblr_mbdnsgW3c61rc4xhwo1_500.gif

morrison70
10-05-2012, 04:36
Всъщност много малко от нас момчетата четат, но като гледам тук с гордост мога да заявя, че аз съм голям фен на литературата. Пробвайте да четете Хемингуей докато слушате класическа музика - душевен оргазъм.

bloodyF
10-05-2012, 09:34
Най-много? Това си е сериозна книга...

да, но е включена в задължителната литература
и имах предвид, че я четат по задължение, а не защото го искат..

someonerandom
10-05-2012, 09:52
Наистина не са много хората,които четат в момента,обаче противно на общественото мнение,това не означава,че са глупави.Сещам се за много хора,които в никакъв случай не могат да бъдат наречени с какъвто и да било синоним на нискоинтелигентен,имат разнообразни интереси и сериозна обща култура,гледат научни предавания и т.н-обаче не обичат да четат.Просто не ги влече като действие.Зависи си от човека.
Аз принципно обичам,обаче напоследък не мога да си измисля книги,а ако си харесам някоя,тя ще е 15-20 лева,които посмъртно не бих дал за книга,а на компютър не обичам много да чета...

SisiStrange
10-05-2012, 10:17
^ Взимай назаем и от библиотеки. Аз така правя, когато нещо, по случайност, не се намира вече вкъщи. И според мен цените са станали бая солени.

BrainlessROCKBABY
10-05-2012, 13:26
Секта, йес ве ;д
за жалост книгоманите сме като сектанти.. no1curr :<


^ Взимай назаем и от библиотеки. Аз така правя, когато нещо, по случайност, не се намира вече вкъщи. И според мен цените са станали бая солени.

Христо Блажев ми беше казал, че томче под 10 лв. просто не е реално. За жалост печатните и предпечатните услуги са скъпи. Има толкова чалъми - рецензия, проверка, редакция, 500 различни тапии, набор, подвързване, маркетинг, глупости...

someonerandom
10-05-2012, 13:34
Секта, йес ве ;д
за жалост книгоманите сме като сектанти.. no1curr :<



Христо Блажев ми беше казал, че томче под 10 лв. просто не е реално. За жалост печатните и предпечатните услуги са скъпи. Има толкова чалъми - рецензия, проверка, редакция, 500 различни тапии, набор, подвързване, маркетинг, глупости...
То ясно,ама и от наша гледна точка няма как да се дават по 10-20 лева за книги постоянно.Една книга,особено ако е добра,се чете между 2 дни и седмица,в зависимост от това колко е дълга и колко свободно време имаш(има и дни,когато изобщо не ти остава време).После вече се търси нова.И пак отначало...

BrainlessROCKBABY
10-05-2012, 13:37
То ясно,ама и от наша гледна точка няма как да се дават по 10-20 лева за книги постоянно.Една книга,особено ако е добра,се чете между 2 дни и седмица,в зависимост от това колко е дълга и колко свободно време имаш(има и дни,когато изобщо не ти остава време).После вече се търси нова.И пак отначало...

може да нямам какво да ям, ама пак ще си купувам книги D:
случвало ми се е

Blab
10-05-2012, 14:40
може да нямам какво да ям, ама пак ще си купувам книги D:
случвало ми се е
това.
всъщност за книги давам най-много пари:Д
//аз искам да виждам (все по-)красиви книги, така че цените са добре; може би още 5 лева нагоре дори може. но да го има качеството (хартия, корица, паратекстове, статии, рецензии, етц.), а не Труд да пускат Шекспир на прозрачна хартия с дебели корици за 80. просто не става така. дизайн, художници, оформители - о, нека да са повече! навън се печатат масово отвратителни книги, съм забелязала. тези, които са за четене:Д вече допълнително се изготвят едва ли не колекционерски издания на дадени автори, поредици, течения, жанрове, етц. у нас има издателства, които успяват да балансират, да създават красиви, качествени книги, които сами по себе си представляват изкуство, а не просто папки за текстове. заради това ел. четци никога няма да заместят книжното тяло. защото от авангарда насам, дизайнът заема значително място в живота ни, красивото се разпростира от свещника и книжните салфетки, до подвързиите на книгите и чашите за вода. и това е хубаво. и това е ценно. звуча библейски:Д игнорирайте последното:Д

CoNviCt
10-05-2012, 14:44
Книгата се намира между кориците.

BrainlessROCKBABY
10-05-2012, 15:02
това.
всъщност за книги давам най-много пари:Д
//аз искам да виждам (все по-)красиви книги, така че цените са добре; може би още 5 лева нагоре дори може. но да го има качеството (хартия, корица, паратекстове, статии, рецензии, етц.), а не Труд да пускат Шекспир на прозрачна хартия с дебели корици за 80. просто не става така. дизайн, художници, оформители - о, нека да са повече! навън се печатат масово отвратителни книги, съм забелязала. тези, които са за четене:Д вече допълнително се изготвят едва ли не колекционерски издания на дадени автори, поредици, течения, жанрове, етц. у нас има издателства, които успяват да балансират, да създават красиви, качествени книги, които сами по себе си представляват изкуство, а не просто папки за текстове. заради това ел. четци никога няма да заместят книжното тяло. защото от авангарда насам, дизайнът заема значително място в живота ни, красивото се разпростира от свещника и книжните салфетки, до подвързиите на книгите и чашите за вода. и това е хубаво. и това е ценно. звуча библейски:Д игнорирайте последното:Д
!!!!!

Blab
10-05-2012, 15:11
Книгата се намира между кориците.
да, сигурно. по време на класицизма;
сега всяко изкуство е синтетично, както сме синтетични и ние, човеците;
ценно е богатството, различните рефлекции - пътища към едно и също нещо. изкуството съществува чрез и през рецепцията на възприемащия го, няма смисъл само за себе си; в този смисъл "книжка без картинки" придобива ново значение - на мъртво изкуство, което не възбужда/предизвиква творческото в никой друг.
но нека не си говорим за форма и съдържание. виждам, че си лаконичен, но категорично убеден в правотата си, => просто няма смисъл (за мен). благодаря;

brutaLxxbunny
10-05-2012, 15:15
може да нямам какво да ям, ама пак ще си купувам книги D:
случвало ми се е

И на мен! :D

CoNviCt
10-05-2012, 15:16
у нас има издателства, които успяват да балансират, да създават красиви, качествени книги, които сами по себе си представляват изкуство, а не просто папки за текстове. заради това ел. четци никога няма да заместят книжното тяло. защото от авангарда насам, дизайнът заема значително място в живота ни, красивото се разпростира от свещника и книжните салфетки, до подвързиите на книгите и чашите за вода. и това е хубаво. и това е ценно. звуча библейски:Д игнорирайте последното:Д
Не заради това ел. четци никога няма да изместят книжното тяло. А заради допира до листите, близостта до книгата, мириса на мастило. Несравнимо. Незаменимо.

Blab
10-05-2012, 15:38
тези неща сме си ги говорили.

CoNviCt
10-05-2012, 15:38
да, сигурно. по време на класицизма;
сега всяко изкуство е синтетично, както сме синтетични и ние, човеците;
ценно е богатството, различните рефлекции - пътища към едно и също нещо. изкуството съществува чрез и през рецепцията на възприемащия го, няма смисъл само за себе си; в този смисъл "книжка без картинки" придобива ново значение - на мъртво изкуство, което не възбужда/предизвиква творческото в никой друг.
но нека не си говорим за форма и съдържание. виждам, че си лаконичен, но категорично убеден в правотата си, => просто няма смисъл (за мен). благодаря;


Да, съгласен съм. Може би не се възхищавам на кориците като теб, но ги харесвам. Тези корици значително повишават цената на книгата. Не съм съгласен с това. Все пак отиваш да си купиш книга, а не корица. Съдържанието е по-важно. И това е моят избор, когато цената е прекалено висока.

BrainlessROCKBABY
10-05-2012, 15:44
Ja, aber го има и тоя момент, че една хубава книга не може да си позволи да е грозна! :D

etorres9
10-05-2012, 15:55
http://www.troll.me/images/pissed-off-obama/hey-you-your-gay.jpg

x7aZzy
10-05-2012, 16:14
Само аз ли харесвам стари книги.
На които им личи, че са препрочитани отново и отново.
С намачкани корици и пожълтели страници.
Вдъхват история. Като стар приятел.

Чисто новите в книжарницата са ми стерилни.
И скучни.
Да, точно тези с лъскавата корица. Красивите с белите листи.
Които струват 20 лева.

И не че не обичам да си купувам книги. Но нищо не бие антикварните книжарници. Там мога да прекарам дни.
Да знаеш, че някой друг преди теб е чел същата книга. Докосвал същата корица. Имал е свой живот и тази книга е била част от него. А сега е моя. И аз чета същите думи.
Понякога се питам какво ли си е мислел човекът, докато е чел дадена книга. Дали му е харесала. Кои моменти точно. Имал ли си е любим герой. Може пък да я е купил и да я е забравил на някой рафт, да си е живял живота без да подозира за нея. После да е умрял без да я прочете. И сега аз я чета. Баси иронията.

И прав е CoNviCt - корицата не прави книгата.

едит:
Ja, aber го има и тоя момент, че една хубава книга не може да си позволи да е грозна! :D

Това даже няма да го коментирам.

SisiStrange
10-05-2012, 18:10
Само аз ли харесвам стари книги.
На които им личи, че са препрочитани отново и отново.
С намачкани корици и пожълтели страници.
Вдъхват история. Като стар приятел.

Чисто новите в книжарницата са ми стерилни.
И скучни.
Да, точно тези с лъскавата корица. Красивите с белите листи.
Които струват 20 лева.

И не че не обичам да си купувам книги. Но нищо не бие антикварните книжарници. Там мога да прекарам дни.
Да знаеш, че някой друг преди теб е чел същата книга. Докосвал същата корица. Имал е свой живот и тази книга е била част от него. А сега е моя. И аз чета същите думи.
Понякога се питам какво ли си е мислел човекът, докато е чел дадена книга. Дали му е харесала. Кои моменти точно. Имал ли си е любим герой. Може пък да я е купил и да я е забравил на някой рафт, да си е живял живота без да подозира за нея. После да е умрял без да я прочете. И сега аз я чета. Баси иронията.

И прав е CoNviCt - корицата не прави книгата.

едит:

Това даже няма да го коментирам.

Напълно съгласна. Купувала съм стари книги с мизерен външен вид, които са ме карали да рева на глас или да се смея като фрийк. Колкото и да я пазиш, всяка книга остарява. Това не я прави по-нечетима. Бих си купила и електронен четец. Обожавам усещането от допира на книга, незаменимо е, но не мога да си позволя да купя всички книги, които искам да прочета. Не са 1-2, нито 10-15. Случвало ми се е да не се сдържа и да си купя книга, а следващите 2 седмици да карам на солети. Добре разбирам и това усещане. Ако една книга струва 40лв, а аз мога да я имам за 7, но без лъскави корици - така ще направя. При мен усещането не идва от цвета на страниците, твърдите корици или специалния мирис на нова книга (който също обожавам), а от думите и това как за отрицателно време си другаде и въображението ти дивее.

anonymous708973
10-05-2012, 18:12
Ja, aber го има и тоя момент, че една хубава книга не може да си позволи да е грозна! :D

Брейнлес звучи правилно тук.

П.П. Ще взема да прочета "Под игото". Шести за седми клас я започнах 2 пъти, стигнах до 50 страница, умрях от скука и вече толкова години не съм правила втори опит. Срамота.
Със съжаление забелязвам, че напоследък чета доста по-малко, да не кажа никак. Едно време (не чак толкова отдавна, но има 2-3 години) не можеше да ми изкараш носа от книгата. Четвърта/Пета част на "Хари Потър" (давам ги като пример за дебели книги) ги прочетох за по 2 дни.

DisappointedDreamer
10-05-2012, 18:24
Не гледам хубаво на хората, които не са чели Под Игото. Не гледам хубаво на хората, които наричат книгата безинтересна. Може да не я харесваш, но далеч не е безинтересна или скучна.

Екстази го каза най-добре. Първото нещо, което правя когато отворя книга или учебник е да помириша страниците. Жълтите, измачкани листове допринасят за чувството на утеха, уют, дори щастие.

w0sh
10-05-2012, 18:45
В момента чета колелото на времето в 14 тома. Подмокрихте ли се?

Апък Под Игото е бавноразвиваща книга. Ако я смятате за "интересна" може би също така ще ви е интересно да си правите формички от съдържанието на носовете си и освен това да си миришете междупръстието на краката.

Dark_Heartbreaker
10-05-2012, 18:55
Същия ефект (че и по-хубав) имат романите на Виктор Юго. :)

Виктор Юго....Обожавам!!!!! :)

DisappointedDreamer
10-05-2012, 19:02
В момента чета колелото на времето в 14 тома. Подмокрихте ли се?

Апък Под Игото е бавноразвиваща книга. Ако я смятате за "интересна" може би също така ще ви е интересно да си правите формички от съдържанието на носовете си и освен това да си миришете междупръстието на краката.

тц,
не разбираш.

SisiStrange
10-05-2012, 19:12
"Под Игото" ви е скучен, защото го четете по принуда. Има сладка любовна история, битки, загадъчен, смел и зверски честен главен герой на страната на доброто. Не знам с какво "Здрач" е по-добър та лапетата го обожават. Вярно, романът е старичък и това затруднява да бъде разбран хубаво, но донякъде това му е и чарът. Представяш си как е било и разглеждаш нравите, които са имали хората по онова време. Тогавашната им психология. Трябва да си доста ограничен, за да кажеш, че е бавноразвиваща се книга. Съгласна съм, обаче, че не всички класически или подчертани като важни книги са интересни на всекиго. Аз така и не харесах Шекспир, например. Не бих го нарекла тъп никога.

w0sh
10-05-2012, 21:06
Трябва да си доста ограничен, да смяташ една книга за интересна, когато има "сладка любовна история, битки, загадъчен, смел и зверски честен главен герой на страната на доброто". Това че Огнянов е изрод и убиец и разрушава всичко около себе си в името на сляп идеал сигурно е "доброто", на чиято страна е.

Edit: Като се замисля и любимият ви здрач има любовна история, която хората смятат за сладка, битки и загадъчен главен герой, който се бие на страната на добрите вампири.

Книгата е писана за хора от 19ти век, така че ако ви е интересна, може сами да си отсъдите какво значи. А и неслучайно се изучава в години, когато трябва у българчето да се научи малко родолюбство, но е много далеч от интересна книга. Има беден речник и доста праволинеен сюжет, "идеите" са остарялата Вазовска форумула, която го е проваляла толкова пъти, колкото го е и спасявала. Но това, че той е бездарен писател просто не е толкова значимо, защото е важен писател от историческа гледна точка.

И за да сравниш всяка книга със "здрач", за да покажеш колко е "интересна", показва колко малко други примери можеш да дадеш. Сигурно следва "50 нюанса на сивото" е по-скучна от "Под игото". ръкопляскам.

IseeDEADbodies
10-05-2012, 21:09
За четене на книги ли става дума ?! Че живеем във време в които трябва да се пояснява, за к'во "четене" става дума :lol:

Blab
10-05-2012, 21:15
с w0sh съм този път!

//колкото до старите книги - девойки, съществува И съвременна литература, но да не отваряме тази тема, че ще се заговори за вкус и т.н.;

x7aZzy
10-05-2012, 21:18
Тук съм съгласна с w0sh.

"Под игото" не ми е интересна.
Никога не съм харесвала Вазов.
Уважавам паметта му, но не го харесвам. Нито него, нито творчеството му. Но това не ми пречи да съм запозната с всичко, което е писал. Даже мисля, че точно заради това не ме радва. Прекалено е ...как да кажа... закостенял. Няма никакво движение при него.

И като стана дума за съвременна литература - склонна съм да давам пари за нови книги. За жалост обаче често оставам разочарована. Някой да препоръча нещо, bitte.

therichbitch
10-05-2012, 21:19
Абе, гложди ме един въпрос. Като книгите увеличавали всички 'убави качества (интелект, въображение и т.н.), защо едно 80% от форума са неграмотни, пък уж толкова много четете? Явно на голяма част само им минава от едното през другото и навън, докато четат задължителната литература..

Иначе, чела съм класиките (което за мен е малко по- обширно понятие, отколкото повечето ще си представят, като прочетат това) в българската литература и си признавам, че не съм се задълбочавала в някои по- модерни произведения. Харесвам чуждестранна литература, но обичам да чета в оригинал, което понякога ограничава малко избора ми.

Като ходя на лекции, стои при подлеза един човечец, който очевидно е закъсал и продава книги на смешни цени, въпреки това хората си подминават все едно го няма. Разбирам книгата да е 50 лв и да се чудиш, ама за 2-3 лв... Т.е. вече никой не се интересува от стойностното. А пък веднъж, като задуха един вятър, литнаха всички и паднаха на стълбите на подлеза и хората пак подминаваха, та даже някои ги и настъпваха. Мнооого тъпо ми стана, може би го възприех и метафорично, не знам. Освен мен, от 50ма минаващи, само още едно момче се спря да му помогне да ги събере...

ММ, спомних си какъв всъщност беше въпросът. Ами да, харесвам мъже, които четат. Аз самата ценя книгите, така че ако е някой, който ще ме пита "Под Игото" от кого е (не се смейте, има ги и такива днес), не виждам никакъв смисъл не само от връзка с него, а от каквото и да било общуване.

Последно (пре)прочетена- Fahrenheit 451. В нея с горичва ирония се представя какви са хората в един свят, където четенето е престъпление. Аз пък харесвам Шекспир. Макбет ми харесва най-много. )

П.П. Да наречеш Вазов бездарен, е смехотворно, малоумно, самонадеяно и още не знам какво (всъщност знам, ама искам да спазвам добрия тон заради естеството на темата)

D12Respect
10-05-2012, 22:03
Литературата като всяко изкуство е субективно и е забавно как се спори дали даден автор е интересен или не. Моля, продължавайте.

102
10-05-2012, 22:29
Май искаше да кажеш, че "Литературата като всяко изкуство е субективна" ?...

SisiStrange
10-06-2012, 06:12
Трябва да си доста ограничен, да смяташ една книга за интересна, когато има "сладка любовна история, битки, загадъчен, смел и зверски честен главен герой на страната на доброто". Това че Огнянов е изрод и убиец и разрушава всичко около себе си в името на сляп идеал сигурно е "доброто", на чиято страна е.

Edit: Като се замисля и любимият ви здрач има любовна история, която хората смятат за сладка, битки и загадъчен главен герой, който се бие на страната на добрите вампири.

Книгата е писана за хора от 19ти век, така че ако ви е интересна, може сами да си отсъдите какво значи. А и неслучайно се изучава в години, когато трябва у българчето да се научи малко родолюбство, но е много далеч от интересна книга. Има беден речник и доста праволинеен сюжет, "идеите" са остарялата Вазовска форумула, която го е проваляла толкова пъти, колкото го е и спасявала. Но това, че той е бездарен писател просто не е толкова значимо, защото е важен писател от историческа гледна точка.

И за да сравниш всяка книга със "здрач", за да покажеш колко е "интересна", показва колко малко други примери можеш да дадеш. Сигурно следва "50 нюанса на сивото" е по-скучна от "Под игото". ръкопляскам.
Уоооу, никога не съм казала, че "Здрач" е хубава книга. Беше пример за "популярна" сред малките книга. Не съм чела "50 нюанса сиво", тъй че нищо не мога да кажа.

"Под Игото" не ми е харесало заради загадъчния пич. Харесва ми идеята за саможертвата и битката. Намирам, че това, което се е случвало тогава си заслужава уважението. Не е задължително да харесваш Вазов, разбира се. Повечето твърдят, че го харесват общо взето, защото е класика и така трябва. Но ми се струва адски грубо и хич не на място да наречеш книга, която е карала толкова много хора да плачат и да се гордеят откъде идват - бавноразвиваща се.

Бах. За някоя и друга годинка пребиваване във форума мислех, че си по-проницателен.

ПП. therichbitch, това ми е любимото произведение на Бредбъри. Доста ме накара да се огледам и забелязах, че малко или много има нещо пророческо в него. Въпреки всички тези хора тук, които твърдят, че четат. Не знам дали е толкова сред нас, колкото сред по-малките. Ние изкарахме детствата си без компютър и с доста повече четене и излизане навън. Сега малките си живеят пред компа.

bloodyF
10-06-2012, 06:33
Апък Под Игото е бавноразвиваща книга. Ако я смятате за "интересна" може би също така ще ви е интересно да си правите формички от съдържанието на носовете си и освен това да си миришете междупръстието на краката.

това

''под игото'' е ужасна книга.
'Чичовци'' примерно го изтърпях, защото беше кратко, но ''Под игото''- не мога

BrainlessROCKBABY
10-06-2012, 07:10
Абе, гложди ме един въпрос. Като книгите увеличавали всички 'убави качества (интелект, въображение и т.н.), защо едно 80% от форума са неграмотни, пък уж толкова много четете? Явно на голяма част само им минава от едното през другото и навън, докато четат задължителната литература..
...

Последно (пре)прочетена- Fahrenheit 451. В нея с горичва ирония се представя какви са хората в един свят, където четенето е престъпление.

бредбъри as awesome as ever, една от най-любимите ми е;

❝ -Хората не говорят за нищо.
-Е, все трябва да говорят за нещо!
-Не, не говорят за нищо. През цялото време дрънкат за разни коли, дрехи или плувни басейни и само повтарят: колко са хубави! Но те всички казват едни и същи неща, никой не казва нищо различно от другия. ❞

очевидно е, че някой не чете, ако пише неграмотно; инак никой уважаващ себе си човек не би си позволил да се излага така

w0sh
10-06-2012, 07:37
Сиси, сигурно си се засегнала лично от това, че нападнах книга, на която си плакала с умиление и гордост. Аз все пак ще се изкажа още веднъж и ще се повторя, пък вярвам, че сте станали по-проницателни (нали тъй) и може да вникнете в едно изказване след като съм го сдъвкал. Сега ще ви го изплюя:

Качеството на литературата и нейната историческа значимост нямат корелация помежду си. Ще дам пример с друго изкуство, защото се спомена, че нещата били субективни - Ако един художник от 16ти век рисува грозно, то е защото е остарял: това не означава, че картината му е несъществена в някакъв друг аспект, но качеството и ОПРЕДЕЛЕНО е ниско с оглед съвременните виждания. Аз не съм длъжен да харесам литература с нисък стил и слабо езиково богатство, само защото това е моя гордост като българин (о.О) що за разсъжедение е това?

SisiStrange
10-06-2012, 07:47
Все още не съм плакала с умиление и гордост на Вазов та да се засягам лично. Не ми е и най-любимата книга на света. Когато някой зачеркне една книга/автор от списъка със стойностни книги, винаги задавам един и същи въпрос: Какво е за теб стойностна литература? Приемам, че не харесваш Вазов, ок. Дай тогава твои примери за нещо, което си струва да бъде прочетено.

ПП. Любопитно ми е какво би казал за "Тримата мускетари" тогава. Или Ремарк. Или Виктор Юго.

w0sh
10-06-2012, 08:08
За да дам отговор на твоето запитване първо трябва да дам важно уточнение за българската литература: Българската литература е предметна. Тя често се движи в конкретиката и е насочена към "простия българин" още от вазово време, и включва дори съвременните разказвачи които съм чел. Българската литература е преходна, тя бързо губи актуалността си (с малки изключения, разбира се).

След това трябва да се уточни и термина "качествена литература" (ако ще се влиза в дускусия, не е редно всеки да застава сам със своите определения). На първо време авторът трябва да има удачен за жанра стил и речник. След това качеството се определя от слоевото, символно задълбочаване на автора и покриването му на поне няколко пласта. (което както ще видим в следващия абзац значително удължава актуалността на една творба)

Сега за книгите, които поиска да оценя:
Дюма - Приключенска книжка за 10-11 годишни. И е нормално да е за тях, не може да предостави нищо друго освен история. Чел съм я преди над 10 години и не смятам да повтарям. Злите копнежи на Ришельо не са ми присърце.

Юго - Определено книга, която още може да бъде дадена за пример, когато се обсъждат борбите на човека в свят, който сякаш не го забелязва. Аз лично не я харесвам особено, но поради лични жанрови и стилови съображения. Езикът и не е особено адекватен, но героите са много интересно развити. Интересно е преплитането на човек и институция. (пример Жавер)

Ремарк - Един от любимите ми автори, който за мен ще остане вечен. Герои с множество пукнатини, в рушащите им се лични светове, тези герои винаги намират смисъл, макар и понякога той да е трошица. Чудесни картини и метафори - просто писател с дух.

Предполагам си задала тези въпроси относно авторите, за да ми покажеш някаква гледна точка, че годината, през която е написана книгата няма никакво значение, но аз ти дадох пример защо българската литература е различна още в първия си пост.

Чудесни автори - Маркес, Грас, Ремарк, Хелър, Клавел (ако се кефиш на по-приключенски неща, които не са изумително плоски)

Който се интересува - ето ми и гуудрийдс акаунта http://www.goodreads.com/user/show/3979524-chavdar-chankov

CoNviCt
10-06-2012, 08:42
Мнението си е твое. Имаш право да не харесваш романа. Но най-малкото би трябвало да го уважаваш. Поне заради приноса му към този народ, от който си част. Романът е написан на опростен български, за да може да стигне до всички, до масата.
Какво мислиш за "Епопея на забравените"? Бавноразвиващи ли са дванадесетте оди?

w0sh
10-06-2012, 08:48
Като за толкова уважаващ литературата, конвикте, май не си се научил да четеш. Пробвай да проникнеш по-навътре от просто сричане на думичките.
Относно епопеята - ще те светна някои неща, които ще ти дойдат малко като шок сигурно. То е поезия. Освен това е писана по друг повод и с друга цел - а именно в опресняване на родовата "героична" памет в годините след освобождението. Като цяло сбирката е hit n' miss, но като лирика не е нищо впечатляващо, макар да постига целта си с някои оди.

CoNviCt
10-06-2012, 09:03
Посочи ми къде си показал уважение към някоя от творбите му!

Апък Под Игото е бавноразвиваща книга. Ако я смятате за "интересна" може би също така ще ви е интересно да си правите формички от съдържанието на носовете си и освен това да си миришете междупръстието на краката.

Но това, че той е бездарен писател просто не е толкова значимо, защото е важен писател от историческа гледна точка.

Ето го неуважението, за което говоря. Интересно ми беше дали го смяташ и за бездарен поет. Няма какво повече да кажа, ако е така.

Книгата е писана за хора от 19ти век, така че ако ви е интересна, може сами да си отсъдите какво значи.

За хора от деветнадесети век. И за всички следващи поколения, които ще живеят по тези земи.

x7aZzy
10-06-2012, 09:14
За да дам отговор на твоето запитване първо трябва да дам важно уточнение за българската литература: Българската литература е предметна. Тя често се движи в конкретиката и е насочена към "простия българин" още от вазово време, и включва дори съвременните разказвачи които съм чел. Българската литература е преходна, тя бързо губи актуалността си (с малки изключения, разбира се).

Тук не съм напълно съгласна.
Българската литература, както всяка друга, претърпява много промени и се характеризира с различни периоди. Това че Вазов и последователите му (представителите на народническата литература) се съсредоточават върху патриотичните стремежи, а не върху универсалните ценности, не означава, че въпросните естетически идеи съставят българската литература. Не ми се говори за кръга "Мисъл" и индивидуалистите (щото и тях не ги харесвам особено). Няма как да не спомена Алеко - каквото и да си говорим, Бай Ганьо си е доста актуален.
Нашата литература не е само Вазов. Елин Пелин (и него не харесвам), Йовков, Димов, Талев. А това са само тези, които изучаваме задължително.
Изключвам поетите. Които са прекрасни.

Искам да чуя кои са изключенията според теб.

CoNviCt
10-06-2012, 09:29
Като за толкова уважаващ литературата, конвикте, май не си се научил да четеш. Пробвай да проникнеш по-навътре от просто сричане на думичките.


Не претендирам за нищо. Захванах се с тази част от поста ти, която ме възмути. Останалото или е вярно, или е твое мнение. Както казах, имаш право да харесваш/не харесваш определени произведения.

Aeternal
10-06-2012, 10:05
Аз не съм длъжен да харесам литература с нисък стил и слабо езиково богатство, само защото това е моя гордост като българин (о.О) що за разсъжедение е това?
За Сиси не знам, обаче мен успя да ме разревеш. :D :D
Да кажеш че Вазов има слабо езиково богатсво. Сериозно ?!?
Вазов за който казват че е използвал ~100 000 думи? За Шекспир, дето дори в англия го четът с речник, казват че е използвал около 30 000.
Под игото и на мен не ми харса много, ако трябва да съм честен. Тегаво ми се видя, обаче описва много детайлно живота на хората, нравите им през интересно време.
Непонятно ми е как слагате етикети като "актуално" и "неактуално" върху българското творчество. Живяли са хората в едно бурно, интересно време и са го описали. Това че не са се занимавали с абстракни и екзистенциални въпроси не прави творчеството им по-малко актуално.
Изобщо какво е е актуална литература? Словесната диария на Дан Браун, дето беше толкова нашумяла, а същевременно всичките му книги са писани по един калъп, и като прочетеш една знаеш как ще свършат другите.

w0sh, от чисто любопитство какво мислиш за "цитаделата" на Екзюпери?

w0sh
10-06-2012, 10:20
Актуална литература е литература, към чиято проблематика може да се съотнесе съвременния човек - не мислех, че ще ми се наложи и това да обясня. И тоя път сравнявате Дан Браун с каквото и да е? Еми аз мога и с Бъроуз да сравнявам и с Умберто Еко и с Толкин и всяко сравнение ще е различно и нищо няма да докаже....
Екзюпери не съм чел. (като изключим принца)

Иначе относно българската литература. Просто сме научени да слушаме Алеко, той бърка в много свои убеждения и това се държи отчасти на произхода му, отчасти на тогавашния сблъсък с нова Европа. Това че постоянно се наричаме Байганьовци прави творбата му да бъде разглеждана и днес с богоговение, но аз смятам, че тя действа по-скоро като самоизпълняващо се предсказание. Ние виждаме Бай Ганьо в българина, защото тази книга ни е създала модел, който лесно се открива у другия. Не смятам, че е творба, която трябва да даваме като пример.

Да сега сигурно и това няма да можете да го проумеете, но моето мнение не се е изградило на часовете в училище, защото те не са били единственият ми досег с писаното слово. Може да ме наплюете и, защото Елин Пелин не харесвам, както и Смирненски, Славейков и Багряна, Дора Габе и Иво Сиромахов? Дори в днешно време ще забележите една вечна тенденция, която не мога точно да назова, защото ще я огранича - погледнете за пример нашумялата книга "Алкохол"

Добри български автори ми е трудно да назова - Аз лично харесвам Йовков и Ивайло Петров (с неговата Хайка за вълци) и разбира се Димитър Димов. От поетите Дебелянов и Гео Милев.

Това е по темата, уморих се да обяснявам едни и същи неща, за всеки който чете отгоре отгоре все едно съм му дал флаер.

klimatronik
10-06-2012, 10:28
Гледам всички тук се правите на големи разбирачи
Брей ,че учено било моето родно и мило ново поколение :D

Разправяте коя литература ква била , кой автор що за стока бил , тц тц все едно сте някви видни критици и писатели
зНаете ли,че никой не ви слуша?

x7aZzy
10-06-2012, 10:47
Това че постоянно се наричаме Байганьовци прави творбата му да бъде разглеждана и днес с богоговение, но аз смятам, че тя действа по-скоро като самоизпълняващо се предсказание. Ние виждаме Бай Ганьо в българина, защото тази книга ни е създала модел, който лесно се открива у другия. Не смятам, че е творба, която трябва да даваме като пример.

Не знам кой го гледа с благоговение, но не съм аз.
Бай Ганьо е актуален, защото ние не успяхме да го надраснем. И е жалко, че се/ви слагам в
една категория с тези българи, но истината боли.
И "Бай Ганьо" не е единствената творба на Алеко, която влиза в графата "актуално".
Визирам "Пази, боже, сляпо да прогледа".


Добри български автори ми е трудно да назова - Аз лично харесвам Йовков и Ивайло Петров (с неговата Хайка за вълци) и разбира се Димитър Димов. От поетите Дебелянов и Гео Милев.

Адмирации.
Малко хора разбират Гео Милев. А какво остава за харесване.
Дебелянов винаги ми е бил на сърце.
Легенда за разблудната царкиня. <3


klimatronik, а на нас мислиш ли, че ни пука?

klimatronik
10-06-2012, 10:53
все ми е тая
А Емилиян Станев никой ли не харесва?

Blab
10-06-2012, 11:27
//с неназоваването на Терзийски темата умря:Д

kitty02
10-06-2012, 11:35
Момчетата, които четат са рядкост ..

Aeternal
10-06-2012, 12:23
На мен конкретно понятието съвременност винаги ми се е струвало много широко понятие и поради това лишено от съдържание. Както и да е, отплесвам се.
Аз май ще съм първия който ще заяви че не харесва Тютюн и творчество на Димов като цяло. Не ми допадна.
Може би защото имах много големи очаквания. Струва ми се че романа е надценен, защото е първия роман издаден след '44та година в който персонажите са живи хора с добри и лоши страни, а не картонени кукли изтъкани от клишета( добрия комунист който не може да сгреши и лошия изедник,фашист, враг на народа на когото липсва и едно добро качество).
Не казвам че романа е лош, просто ако не беше издаден в време на литературен глад нямаше да предизвика чак толкова шум около себе си.
Харесвам почти всичко на Хайтов, ловните разкази на Емилиан Станев, Радичков и Дончо Цончев. Георги Марков също ми харесва.
Страшно интересни ми бяха строителите на Симеон Радев. Хайката за вълци наистина е уникална, Преди да се родя и след смъртта ми също. Никога не съм харесвал Вапцаров, даже даскалката по литература ме беше изхвърлила от час, понеже и заявих че не ми се вижда редно да изучаваме творбите на терорист и бомбдаждия.

therichbitch
10-06-2012, 13:27
Ама аз ако видя мъж с книга в ръка, тази книга може да в стихосбирка... Защо коментираме само проза?

therichbitch
10-06-2012, 13:33
не ми се вижда редно да изучаваме творбите на терорист и бомбдаждия.

Правилно те е изхвърлила. Той е направил много повече, отколкото ти ще направиш през жалкия си живот и е повече от идиотско да наричаш хора като Вапцаров и Ботев (имаше такива, които като теб бяха го оприличили на терорист) бомбаджии.

Но разкажи със думи прости
на тях – на бъдещите хора,
които ще поемат поста ни,
че ние храбро сме се борили.

Е, да, ама едно 80% от бъдещите хора са отрепки, жалко за което.

Aeternal
10-06-2012, 13:47
Абе че съм идиот, идиот съм.
Ботев е над всичко което може да се каже за него. Вапцаров не го разбирах тогава и с лапешкия си акъл го отричах. И сега не го разбирам, това е друга тема.
Та моята постъпка тогава си тъп опит да се правя на интересен, обаче за твоето глупаво сравнение какво е оправданието?
С какъв акъл сравняваш Вапцаров и Ботев? Още малко ще ми кажеш че са се борили и рамо до рамо.

Aeternal
10-06-2012, 13:50
Двоен пост :Д

SurfSky
10-06-2012, 13:52
Момчета който четат детски книжки на децата си :D

therichbitch
10-06-2012, 16:43
Абе че съм идиот, идиот съм.
Ботев е над всичко което може да се каже за него. Вапцаров не го разбирах тогава и с лапешкия си акъл го отричах. И сега не го разбирам, това е друга тема.
Та моята постъпка тогава си тъп опит да се правя на интересен, обаче за твоето глупаво сравнение какво е оправданието?
С какъв акъл сравняваш Вапцаров и Ботев? Още малко ще ми кажеш че са се борили и рамо до рамо.

Ами направих препратка към едно есе на ученик, което осмиваха по новините. Беше написал момъкът, че Ботев е терорист. Може да не са се борили рамо до рамо, но са имали кауза и са си дали живота за нея. А ти нямаш такава кауза, не си допринесъл нищо за човечеството, народа си или дори за града си, така че не е уместно да се изказваш така. Аз също не съм, не ме разбирай погрешно. Не смятам живота си за жалък сам по себе си, защото е ценен само защото е живот, но сравнен с този на такива личности е такъв. Пояснявам, за да не схванеш грешно изказването ми, че те обиждам, наричайки живота ти жалък.

klimatronik
10-06-2012, 16:59
призовавам ви за революция чада мои :D

BrainlessROCKBABY
10-06-2012, 17:04
Никога не съм харесвал Вапцаров, даже даскалката по литература ме беше изхвърлила от час, понеже и заявих че не ми се вижда редно да изучаваме творбите на терорист и бомбдаждия.

and he doesn't like you either :3

SurfSky
10-06-2012, 17:06
Добре момчета,кажете какви книги четете?

klimatronik
10-06-2012, 17:22
Пепеляшка и пипи дългото чорапче

xoxi
10-06-2012, 17:57
Осрахте темата.

klimatronik
10-06-2012, 18:01
а ти на върха на всичко се изпика...

BrainlessROCKBABY
10-06-2012, 18:03
Никво право да ми осирате темата пък -.-

Auriss
10-06-2012, 18:27
Имам предложение. Ако ще се коментират книги, нека не са тези от задължителната литература, тъй като е ... смешно.
Поне да има файда да я чета тази тема, че иначе ми приличате малко на ментално хендикапнатите дами от ФБ, които са прочели 2 книги в живота си и само те са им в устата.

Не че нещо , ама стига с тия български автори. Достатъчно години са ме приспивали с тях в училище. Дайте нещо интересно за четене (и пак - по възможност нека не е заглавие, за което всеки образован човек е слушал хиляди пъти).

SisiStrange
10-06-2012, 18:37
Добре. В последно време се радвам на Мо Хейдър. За великите критици: не е нещо философско, дълбоко, затрогващо или изпълнено с поуки. Криминалета са, малко садистични, с приятни за четене, но не прекалено задълбочени герои. Увлекателни са и ми е кеф да си ги чета преди заспиване.

Иначе сега издирвам книжки, преведени на български на Даря Донцова. Руски криминалета, много забавни с едно такова сладко, тънко чувство за хумор и приятно заплетени. Не може да се мери чак с Агата Кристи, но си струва определено. Имаше още една писателка с подобен стил... четох и една книга и повече не съм. Не си спомням името, но ще потърся.

На миналия панаир на книгата с мама си накупихме загадъчни криминалета. Тя ужасно хареса "Стъклен град" на Арналдур Индридасон. Не е лоша като четиво за отпускане, но на мен специално не ми допадна много много.

klimatronik
10-06-2012, 18:42
Джек Лондон Хиляди дозина

Aeternal
10-06-2012, 20:17
Ами направих препратка към едно есе на ученик, което осмиваха по новините. Беше написал момъкът, че Ботев е терорист. Може да не са се борили рамо до рамо, но са имали кауза и са си дали живота за нея. А ти нямаш такава кауза, не си допринесъл нищо за човечеството, народа си или дори за града си, така че не е уместно да се изказваш така. Аз също не съм, не ме разбирай погрешно. Не смятам живота си за жалък сам по себе си, защото е ценен само защото е живот, но сравнен с този на такива личности е такъв. Пояснявам, за да не схванеш грешно изказването ми, че те обиждам, наричайки живота ти жалък.
Виж, и ти не ме разбирай погрешно. Вапцаров е сложна и обаятелна личност. Аз съм абсолютно гол на тема поезия, но от това което съм слушал, гледал и чел съм останал с впечетлението че е много добър, дори гениален поет.
Освен поет, обаче е участник в терористична група, осъден и разстрелян по ЗЗД за тероризъм в военно време. Жалко е наистина, че така нелепо и безумно си отива един талант, но той е жертва на идеализма си.
Моя е грешката, че като ученик се впечетлих повече от политическата му дейност, а не от литературната.

AnarchyBoy
10-07-2012, 13:35
Темата умря?


Заговорихте в съвсем не правилна посока , не смятам , че някой го интересува (сега ще ме изядете с парцалите) това , смисъл всичко това което говорите е дъвкано ли дъвкано в час, после изплюто на матурата, и няма смисъл от повече коментари..

Ето няколко любими цитата от на скоро започнатите
"Песен за огън и лед" - може да го разпознаете като наскоро нашумелият "Игри На Тронове" - "Game Of Thrones"
за тези, които са гледали екранизацията, прочетете книгата тя е 10 пъти по епична и интересна.

Та любими цитати и реплики.

Power is a curious thing. Who lives who dies? Power resides where men believe it resides. It's a trick a shadow on the wall.And a very small man can cast a very large shadow... - Варис

A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge - Тирион

I will hurt you for this. The day will come, when your joy will turn to ashes, and you will know the debt is paid - отново Тирион

"Всички джуджета са копелета в очите на бащите си, но не всички копелета са джуджета!" - Тирион

и още едно от него:

"Аз съм родоубиец, кралеубиец, лъжец, изменник, джудже и какво ли не още, но ти какъв си? И по - важното: КОЙ СИ?"

Това е от един от най-интересни герой в книгата.
"Сега започва моят страж и няма да свърши до смъртта ми. На поста си ще живея и на поста си ще умра. Защото аз съм мечът в мрака, защото аз съм стражът на ледения вал, защото аз съм огънят, пламтящ против студа. Светлиникът съм, от който надига се зората, рогът, спящите събуждащ, щитът, пазещ света човешки. Обричам живота си и честта си на Нощен страж. За тази нощ и всички нощи бъдни!" - Джон Сняг

И Любимият ми момент в който даже пророних мъничка сълза
Става въпрос за сватбата в гората, между Роб Старк и Талиса

The Priest: In the signs of the seven, i here by seal these two souls, binding them as one, for eternity, look upon one another and say the words.
Rob & Tallisa: Father , Smith , Warrior , Mother , Maiden , Crown , Stranger
Rob: I am hers
Tallisa: I am his
Rob: And she is mine
Tallisa: And he is mine
Rob & Tallisa: From this day, until the end of my days!

http://www.youtube.com/watch?v=yJZm-9nITWQ (ето това е екранизация на сватбата, която в книгата е още по хубава дори и от тази на видеото)

Да това не е Ботев,Вазов и нито един от тези дето изброихте, но пък е невероятно.
Харесвам всякаква литература но "Fantasy" са ми слабост, относно сериозността на книгата е не е като "Под Игото" "Клетниците" и т.н но е разтоварваща.

(Сега ще ме изядете с парцалите)

Aeternal
10-07-2012, 14:20
"Защо, по дяволите, всеки иска да успее? Бих искал да срещна някой, който иска да се провали. Това е единственото възвишено нещо."
Manhattan Transfer
AnarchyBoy, никой не обича да яде парцали :D :D

SisiStrange
10-07-2012, 14:25
"Игра на тронове" и мен ме чака. :P В моя случай ще се чете от електронен четец.

CoNviCt
10-07-2012, 15:00
Какъв електронен четец?

SisiStrange
10-07-2012, 15:01
Приятелят ми наскоро си купи електронна книга от Multirama и вероятно тази поредица ще си я чета оттам.

CoNviCt
10-07-2012, 15:02
Натоварва ли очите? Какви са впечатленията ти?

SisiStrange
10-07-2012, 15:06
Никак. То си е направено специално да щади очите, не се рефрешва постоянно. Сам си настройваш шрифтовете (което е хубаво, каквато съм кьорава :d ). Засега съм чела на неговия само един път в рейса и бях доста доволна. Чувствам си го почти като истинска книга, дори понякога като се зачета и разсея се пробвам да го разлистя. :D