PDA

View Full Version : Спешна нужда от помощ!!!



mech7a7elka
10-06-2012, 10:55
Имам курсова работа.Темата е :" Цели на обучението" - на 50 педагози
Въпросът ми е - има ли разлика между обучение и възпитание и каква е тя???
Аз мисля , че възпитанието е - да възпиташ детето на морални и нравствени ценности.
Обучението - на знания , относно дадена наука или греша?

Търсих в Google , питах колеги и нищо! Моля помогнете! ;(

Kaena Smith
10-06-2012, 12:34
Мисля,че си на прав път.
Според мен разликата е,че обучението е общо взето едно и също,методите донякъде са различни,но знанията не се променят.Навсякъде по света химичните елементи са бележат по един и същи начин,където и да отидеш,ще ти кажат,че 1+1,е две,а столицата на Великобритания си остава Лондон.Докато възпитанието - методите,подходът,начинът са различни,дори ценностната система.Някои родители ще учат децата си да не крадат,а други обратното.В зависимост от религията,на децата от мюсюлмански семейства строго ще се забранява яденето на свинско месо,това може да се случи и при родители вегетарианци,докато трети - ще насърчават детето си да го консумира.В зависимост от много фактори(религия,населено място,проблеми в детството/с родителите,възпитание и т.н.)децата биват възпитавани по различен модел от своите родители.Докато обучението,макар в различните страни/институции да се различава,е общо взето едно и също.
Не знам,може да греша,но за това се сещам.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8A%D0%B7%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D 0%B8%D0%B5

Възпитание - Процес, при който се цели формиране на личностни качества, отношение към света, норми и форми на поведение...Възпитателният и образователният процес протичат успоредно и зависят един от друг.

mech7a7elka
10-06-2012, 15:59
Благодаря за мнението :)
Главият проблем при мен е , че трябва да открия и систематизирам тези цели на обучението.
В това се състои уловката-има голяма разлика между методи,цели,средства и принципи на обучението.Целта е да прочета учебника,да направя разликата и да си напиша правилно курсовата работа.
Прочела съм учебника , от корица до корица - и нищо.
Наприме Конфуций - целта за възпитанието е "идеалният мъж" , методът е "механично наизустяване" , тогава каква е целта на обучение????