PDA

View Full Version : Кандидатстване след 12 клас в Англия



allure
10-08-2012, 11:25
Здравейте! Искам да попитам по-информираните на тема кандидатстване в чужбина, и по-специално в Англия, какви изпити са необходими и достатъчно ли е да имаш сертификат (TOEFL например). Тъй като не съм особено наясно, бих се радвала ако някой, който има опит с това, ми даде насоки или съвет. Специалността, която ме интересува е Business Administration.

anonymous708973
10-08-2012, 17:55
Ако си 12. клас, късно си се сетила.
Една съученичка подаде документи преди 2 седмици.

dandelion24
10-08-2012, 18:16
За кандидатсване в Англия ти искат академична справка, препоръка (най-добре от англоговорящ учител), мотивационно писмо и изпит, определящ нивото ти на английския език. Относно този изпит, най-често искат TOEFL или IELTS, всъщност не съм срещала университет, който да не ги приема. За TOEFL искат най-малко 80 точки, по-хубавите университети или по-сложните специалности и 100, като може на определена секция да искат примерно да имаш най-малко 25 точки.. IELTS искат най-малко 6.0, най-много 7.0 съм срещала, като пак може да имат изисквания относно секциите. По принцип има университети , които признават и други сертификати като CAE (B май е най-ниското изискване), CPE (C) и други.
Ако имаш някакви въпроси, може да ме питаш, и аз мисля да кандидатствам там и доста съм проучила, само мотивационното писмо остана да си дооправя. ^^

allure
10-08-2012, 18:17
Мисля, че не си достатъчно запозната, за да се изказваш по този начин. Всеки университет има индивидуален срок за подаване на документи и определено не съм се сетила късно. Ако имаш по-компетентно мнение, бих се радвала да го прочета, стига да не е безпочвено :)

brutaLxxbunny
10-08-2012, 18:17
За Бизнес администрации мисля, че нямаш нужда от допълнителни изпити. Използва се UCAS, стандартният пакет - мотивационно писмо, препоръчително писмо, среден успех...

allure
10-08-2012, 18:18
За кандидатсване в Англия ти искат академична справка, препоръка (най-добре от англоговорящ учител), мотивационно писмо и изпит, определящ нивото ти на английския език. Относно този изпит, най-често искат TOEFL или IELTS, всъщност не съм срещала университет, който да не ги приема. За TOEFL искат най-малко 80 точки, по-хубавите университети или по-сложните специалности и 100, като може на определена секция да искат примерно да имаш най-малко 25 точки.. IELTS искат най-малко 6.0, най-много 7.0 съм срещала, като пак може да имат изисквания относно секциите. По принцип има университети , които признават и други сертификати като CAE (B май е най-ниското изискване), CPE (C) и други.
Ако имаш някакви въпроси, може да ме питаш, и аз мисля да кандидатствам там и доста съм проучила, само мотивационното писмо остана да си дооправя. ^^


Благодаря много :)

allure
10-08-2012, 18:29
dandelion, към каква спецaлност си се насочила и би ли ми препоръчала някои университет, или ако си по-запозната с такси, някаква по-подробна информация. Задължително ли е участието в иницaтиви от типа на БМЧК във връзка с мотивационното писмо? Какви други постижения може да се включат? Ако искаш ми пиши на ЛС. Благодаря ти за отговора. :)

dandelion24
10-08-2012, 18:52
Ще отговоря тук, в случай, че и някой друг се поинтересува от отговора. :D
Насочила съм се към психология за бакалавър, за магистър психотерапия, но май се отказвам от това и друго ще бъде.. Има време да го измисля магистъра, де. :D
Университет не мога да ти препоръчам, тъй като не съм гледала за твоята специалност. http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?o=Academic+Services+Spend&s=Business+Studies - това е класация на университетите във Великобритания според твоята специалност (Business Administration конкретно нямаше) за 2013. Колкото по-нагоре е унивеситетът, толкова по-добре, ама си зависи от оценките, успехите, мотивационното писмо и т.н. къде ще те приемат. Гледай, влизай им в сайтовете, чети, пише всичко - такси (доста си е скъпичко там), сертификати, настаняване и т.н., ако не ти е ясно нещо можеш да им пишеш имейл.
Могат да се включат всякакви постижения от 9. клас насам - грамоти от състезания, конкурси, от участия в някакви обучения, академии, семинари, лагери, общо взето всичко, което можеш да докажеш, даже членска карта от БМЧК. Не е нужно да си ставала първа на национално ниво, те гледат просто да имаш нещо, да знаят, че си активна. Не е задължително участието в БМЧК и подобни, но е препоръчително. Участието в разни клубове и тренирането на спортове показва, че имаш някакви интереси, че си част от обществото, че си целеустремена да постигнеш нещо. В мотивационното си писмо трябва да напишеш за извънкласните си дейности и на какви качества са те научили (ако тренираш отборен спорт - на работа в екип, примерно).
(Лирическо отклонение: Запиши се в БМЧК, ако имаш време и желание, разбира се, не е като разни други организации, там наистина се правят интересни неща и навсякъде хората са супер приятни и социални и не се правят на важни, познавам от доста области. :D)
И няма проблем, пак заповядай. ^^

anonymous708973
10-08-2012, 19:04
Мисля, че не си достатъчно запозната, за да се изказваш по този начин. Всеки университет има индивидуален срок за подаване на документи и определено не съм се сетила късно. Ако имаш по-компетентно мнение, бих се радвала да го прочета, стига да не е безпочвено :)

Хубаво де, ти си знай. Предвид колко елементарни неща питаш, закъсняла си, да.
Въпросната съученичка кандидатства с Ucas, знам, че на първо място е писала London School of Business and Economics.

BrainlessROCKBABY
10-08-2012, 19:17
Хубаво де, ти си знай. Предвид колко елементарни неща питаш, закъсняла си, да.
Въпросната съученичка кандидатства с Ucas, знам, че на първо място е писала London School of Business and Economics.

това
но пък имаш още време да се справиш
повечето срокове са до 15.01

иди в някоя консултантска агенция за помощ

Zorin
10-08-2012, 20:07
(Лирическо отклонение: Запиши се в БМЧК, ако имаш време и желание, разбира се, не е като разни други организации, там наистина се правят интересни неща и навсякъде хората са супер приятни и социални и не се правят на важни, познавам от доста области. :D)

(Лирическо отклонение в отговор на лирическото отклонение: Я! БМЧК колежка! :) )

Не е вярно това, че всеки университет си има срок. За Оксбридж и медицинските специалности, срокът е 15ти октомври (тоест след седмица). За всички останали унита е 15-ти януари. По-късно от този срок кандидатури не се приемат.
Общо взето каквото ти трябва са ти го казали. Аз мога само да добавя, че admission tutor-ите, сиреч тези, които ти преглеждат документите, взимат под внимание най-вече колко well-rounded персона си. Ако искаш може да имаш хиляди постижения в хиляди области, трябва да докажеш че тези постижения се отнасят директно към специалността ти и освен това, че си наистина развълнувана от възможността да учиш и да се развиваш в академична среда като британската. Те търсят амбицирани, сериозни хора, които могат да допринесат и на университета. Трябва ясно да покажеш, че си такъв/такава.

DesireToFire
10-09-2012, 13:38
Нямам какво друго да допълня, освен че ако искаш да се запишеш в БМЧК ,само колкото да го напишеш в мотивационното, не губи времето на хората, има много други организации :Д Но ако имаш поне малко желание, със сигурност няма да съжаляваш.