PDA

View Full Version : Матурите !!! ПОМОЩ



radoschetyy
10-09-2012, 07:50
Не знам дали вече е пускана такава тема и се извинявам ако е имало такава тема, просто не съм я открила. И така да си дойдем на думата, аз мисля да държа матура по математика ... получих няколко съвета относно това, че е по добре да избера по лесна матура и да си държа кандидат студентски изпит по математика : )) и се колебая между матура по математика и по философия... Какъв съвет ще ми дадете, относно тези 2 матурите(а и не само за тях ами и за други)? Вие каква матура ще държите??? Има ли хора държали матура по математика .. как ви се е сторила ? И такива които са държали по философия, как ви се е сторила? Ще съм благодарна да споделите мнението си : ) Поздрави! ;р

venivr
10-09-2012, 08:00
Значи като за начало си избери какво да кандидатстваш, после виж какви оценки ти взимат от дипламата и какви изпити държиш, защото вече много лесно се влиза с оценките от матурите, и чак тогава прецени каква матура да държиш.

Chacho
10-09-2012, 08:33
Абе много хора изгарят като търсят "по-лесната" матура. Матурата по математика е елементарна за подготвен човек, стига да внимаваш и да не бързаш (като мене, затова вързах някво тъпо 5.04). 6.00 е съвсем постижимо. Кажи ни къде искаш да кандидатстваш и какъв ти е успеха по математика в даскало? Според ситуацията ще прецениш, вени по-горе ти е разяснил(а). Може дори да имаш полза да държиш и кандидатстудентски и матура.

DennisCobain
10-10-2012, 09:53
Яви се на това, по-което си сигурна, че имаш достатъчно знания и, че ще ти е от полза. Недей да търсиш лесна матура.
Аз ще държа по Английски.

dandelion24
10-10-2012, 15:10
Знам, че в някои университети можеш да влезеш с оценка от матура, но не съм много наясно. Проучи първо и после си прецени.
Иначе матурата по математика е много лесна. Аз уча профилирано математика, но хора, които я учат задължително и си знаят добре матетиала, се справят. Иначе аз най-вероятно ще карам по английски, защото ми се струва доста лесна, но може да си променя мнението към математика.

NqkfaNikakva21
10-10-2012, 15:23
Държах по философия аз :)
Буквално дни преди нея почнах да чета (и въобще не беше нужно).
Нещата бяха елементарни, стига да имаш няква представа :)
Матурата по математика е за математическите гимназии и такива с повече часове.
Как я мислите без допълнителни уроци с по 2 часа на седмица в училище?..

dandelion24
10-10-2012, 15:45
Матурата по математика е на материал от задължителната подготовка, така че човек, който е учил всичко достатъчно задълбочено, а не отгоре-отгоре, ще се справи. Това е все едно да кажеш, че матурата по география е само за училища със засилено изучаване на география.

NqkfaNikakva21
10-11-2012, 06:25
Математиката си е достатъчно трудна материя, която не всеки може да разбере и изучи за 2 часа.
Не може г-жата да препуска като стадо коне през материала и да очаква всички да вникнат в нея. Просто няма как да се случи това. Особено с математиката.
Какво значи, че ще се справи? За 3? За 4? Колко от стабилните ученици ще се закопаят така? Николко. Всеки избира максимално лесен предмет, за да има висока оценка и да си вдигне дипломата.
Твай.
Спорът е напълно излишен.
На теб, ако ти се отдава математиката .. евала. На другите 90% не ни се отдава особено много.

Chacho
10-12-2012, 10:08
Може да не са два часа, но за 2 седмици четене можеш да се подготвиш за нея. Не е нужно нито да имаш даскал, нито допълнителни часове, нито нищо. В 12 клас се предполага, че хората имат достатъчно акъл да могат да учат сами. Трябва просто добър източник. С други думи учебник, сборник и решени задачи.

radoschetyy
10-15-2012, 20:16
До колкото разбрах .. ако не успееш да си вземеш матурата после нямаш право да я сменяш ... което мисля, че ме плаши най-много. Матурата по математика е тежка матура, вярно си е ... но мен по скоро ме плаши факта, че може да не успея да я взема ... Също така разбрах, че е по добре да държа кандидат студентски изпит, че с този изпит имам малко повече бонуси така да го наречем ... : ))

Chacho
10-16-2012, 11:00
^Абе ти кажи къде и какво искаш да кандидатстваш, пък ще ти кажем дали имаш или нямаш бонуси и дали е по-добре да я записваш тая матура по математика.

Schtefito
10-16-2012, 11:49
Ако ще кандидатстваш с изпит по математика, се предполага,че няма да имаш никакъв проблем да си вземеш матурата.

radoschetyy
10-16-2012, 16:58
В момента уча геодезия .. тоест за да продължа с геодезията това трябва да се случи в ВИАС или сегашното УАСГ (София)

ALetterFromTheSky
10-16-2012, 17:07
Иначе аз най-вероятно ще карам по английски, защото ми се струва доста лесна, но може да си променя мнението към математика.

Глупостим преди 2 години беше ебахти дерта...

пт-не се преебавай с тая философия, щото там или го знаеш, или не, доколкото по математика може да го измислиш някак си .

violette94
10-16-2012, 19:55
и аз се чудя дали по математика да ми е, защото не съм много добра, да не говорим особено по геометрия .. никаква ме няма!И за това много се чудя :(

radoschetyy
10-20-2012, 07:58
А как се готвихте за матурата по математика :?

Colouring
10-20-2012, 08:43
И аз да се включа, може би не много на място, ама все пак - мисля да дръжа матура по математика. За готвенето - честно казано не съм почнала още да се готвя, 11 клас съм. В училище ми върви. Не съм нито мастър, нито някакъв гений по математика, но като седна си научавам нещата и в училище се справям добре. Знам, че това не е фактор за нищо, но, според мен, ако си седна на гъза, то ще науча необходимото. И не съм от математическа, от езикова гимназия съм. Не мисля, че ще има някакъв проблем с това. Изобщо не е задължително да си бил в МГ, че да държиш матура по математика. Аз лично не мисля да ходя на уроци, най-вероятно сама ще се подготвям (с помощ от майка ми).

А Л И С А
10-20-2012, 14:44
Аз правих матура по история. Някои от познатите ми казваха, че това е най-лесната матура, но зависи просто от човека. Ако те бива в запомнянето на дати и факти и, разбира се, ти е интересно, подготовката за матурата не е нищо особено. Учебникът от 11. клас е около 400 страници, а от 10. клас се събират до 50 страници. Единственото по-сложно е разработката на темите, но знаеш ли си какво кога е станало, другото е лесно.
За математиката не знам точно, но едномомче от моя вече бивш клас прави матура по математика и не изкара много висока оценка, а винаги е бил отличник по този предмет. Знам, че нямаше някаква специална подготовка при него, но може би факта, че подцени материала, му изигра лоша жега.
Обикновено матури по философия са лесни, но трябва да разбираш нещата. Аз лично никога не съм си и помисляла да държа точно тази матура.
Вече ти си избираш, но мен ме съветваха да не избирам матура, по която трябва да държа кандидатстудентски изпит, защото може на изпитът да изкараш по-висока оценка от колкото на матурата. А правиш ли такава матура, оценката от нея се взема в образуването на бала.

radoschetyy
10-21-2012, 06:39
А Л И С А мен именно това ме притеснява, че може да изкарам по ниска оценка на матурата по математика и така да си сваля бала. Още не съм решила, каква матура ще държа и се надявам да се справя, понеже това ми е най-голямото притеснение сега... а вече ни карат да обмисляме 2-та матура понеже ще поддаваме молби към средата на декември... и аз май нямам много време да обмислям нещата ;д ... ами така ще е като оставяме всичко за последния момент ;д ...

SuNsEt
10-21-2012, 08:01
В момента уча геодезия .. тоест за да продължа с геодезията това трябва да се случи в ВИАС или сегашното УАСГ (София)

Охооо, честито ,хахах... За тебе -матура по математика щом си тръгнал/а към ВИАС няма смисъл от философия.
Математиката е доста важна материя,която се изисква във вуз-а,дали ще е геодезия,архитектура,хидро инженерство или нещо друго просто няма какво да си замазваш очите с предмети,които няма да ти трябват и няма да ти свършат работа.
От друга страна, много хора се прецакват с математиката поради факта,че слушат други ,които им казват 'матурата по математика е елементарно лесна и проста' -това НЕ е вярно.
Хората,които изкарват хубави оценки на математиката просто им се отдава или са учили много здраво с постоянство и тн. Аз съм профил математика и трябва да ви кажа,че задачите от матурата и това,което учим в даскало (имам по 5-6 часа седмично) няма кой-знае колко общо. Първо,защото решаваме за 40 минути много по-малко задачи,от колкото са ни нужни и второ,защото даскала си върви по материала,а не работи за матура(за сега).
Ако някой ,на който не му върви особено много математиката,а иска да прави такава матура-задължително уроци.

Интересно ми е как искаш да влезеш във ВИАС пък се чудиш и се маеш дали да правиш матура по математика...Страхотна логика.
И без това математиката,както казах вече,ще ти трябва , какъв е смисъла да се сцепваш 2 пъти повече от учене И за философия?

А за философията... ами, много си мислят,че просто си пишеш някакви неща там на есето и въпросите са едва ли не супер лесни и от обща култура ама не е баш така.Да, има въпроси,на които човек може да отговори правилно и без никаква подготовка,а само от логика ,но те не преобладават в теста.Има си неща,за които си трябва учене и които няма как иначе да знаеш. За есето накрая мога да кажа,че ... темите може да изглеждат някак по-лесни на някои хора,НО си има критерии за оценяване ,които си се гледат и не е като да праскаш разни твои мисли ей така. Пък и да не говорим,че не можеш да знаеш какво ще ти се падне, дали ще е Кант,Аристотел или който и да е, все трябва да си запознат/а с работата му.

От тази гледна точка математиката също е много по-добър вариант,защото това са си задачи и материята си е една и съща ,ако ще и на другия край на света да отидеш пак ще се решава по същия начин задачата.
Та накрая ще кажа,че ако решиш да си с математика(което е доста препоръчително) , то уроците са доооста желан фактор.

radoschetyy
10-21-2012, 16:07
Интересното е че ми казаха, че било по хубаво да държа нещо по лесно като матура, за да изкарам хубава оценка която да повиши малко бала ми. Също така, че е по изгодно да държа кандидат-студентски изпит по математика, понеже него го взимали 4 пъти (там при въпросното пресмятане) а матурата само 3 пъти .. така уж съм имала по големи шансове (тоест бала ми да е по голям и да ме приемат) Но като се замисля, май от една страна е по- добре да се понапъна и да взема с хубава оценка матурата и въобще да не се мъча с кандидат студентския изпит ... :? За това искам да чуя и други мнения, много благодаря и на SuNsEt : ))

justmee19
10-21-2012, 16:43
Държах матура по философия. Избрах този предмет,защото за кандидатстването ми трябваше български,а другата матура не беше от значение. Не съжалявам. Оценката ми беше 4.15 и сега някои ще кажат толкова ниска,а тя е доволна,но аз не бях учила нищо. Ако избереш философия с малко усилия ще успееш да изкараш хубава оценка,а не като мен да мързелуваш. Казвали са ми,че матурата е по математика е по-трудна от кандидат-студентските изпити.

violette94
10-21-2012, 18:21
Тотално се обърках :D Но се отказах от матура по математика.Мисля си за История.. вие какво мислите? :)

А Л И С А
10-21-2012, 18:41
radoschetyy, щом ти трябва тази оценка за бала, по-добре избери друга матура. Това е моят личен съвет.

violette94, справяш ли се със запомнянето на дати и факти? Можеш ли да пишеш хубави съчинения-разсъждения? Изборът на матура не става от днес за утре. Аз лично реших, че по Истроия ще ми е матурата още в 11. клас, когато трябваше да се записваме на ЗИП. Чудех се дали да не правя матура по АЕ, но се радвам, че се отказах.
Ако в крайна сметка, решиш да правиш матура по История е подготви за доста учене. И ако имаш някаква нужда от помощ, питай, с какво мога ще помагам. :)

sOniO
05-29-2013, 16:22
Здравейте и от мен! След като таз годишните матури привършиха паниката тотално ме е обзела :D Наред съм аз :X
Моята дилема е - география или математика. Госпожата ми по география е страхотен учител, но постоянно обяснява колко е трудна матурата, което доста ме плаши. Постоянно обяснява, че това което е в учебника, не само задължителния ами и профилиращия е МАЛКО!! Че трябва да се чете супер много и че могат да ти се паднат дори въпроси от исторически гледни точки :X A пък госпожата ми по математика говори коренно различни неща. Тя пък обяснява как, целият материал на матурата е изучен за разлика от матурите по история и география. Изобщооо шантава история са моите госпожи! :D

Ta, въпросът ми ... Можете ли да кажете, тези който са държали матура и по двете, с какви пособия са се подготвяли и по какъв начин са работили? И най-вече по география - как разработихте темите си?

klimatronik
05-29-2013, 16:41
Здравейте и от мен! След като таз годишните матури привършиха паниката тотално ме е обзела :D Наред съм аз :X
Моята дилема е - география или математика. Госпожата ми по география е страхотен учител, но постоянно обяснява колко е трудна матурата, което доста ме плаши. Постоянно обяснява, че това което е в учебника, не само задължителния ами и профилиращия е МАЛКО!! Че трябва да се чете супер много и че могат да ти се паднат дори въпроси от исторически гледни точки :X A пък госпожата ми по математика говори коренно различни неща. Тя пък обяснява как, целият материал на матурата е изучен за разлика от матурите по история и география. Изобщооо шантава история са моите госпожи! :D

Ta, въпросът ми ... Можете ли да кажете, тези който са държали матура и по двете, с какви пособия са се подготвяли и по какъв начин са работили? И най-вече по география - как разработихте темите си?
Прегледа ли матурата по география в сайта на МОН ?
Всичко е от учебниците за 9 и 10 клас и 1, 2 въпроса от обща култура. Това е.

sOniO
05-29-2013, 20:09
Това е другият проблем. Повечето ученици си мислят че като решат матурите от предходните години, със сигурно са добре подготвени. Но това е супер относително. За това и зададох въпроса си за помагалата. Искам оценката ми да е възможно най-висока, а това няма да стане като гледам само матурите. Плюс тях трябват и отделни пособия. Колкото повече неща се изчетат толкова по- добре. Мисля, че това е основното за матурите по География и История.

НО най-вече, моля ви, кажете добри помагала с разработените теми по география!!!!

klimatronik
05-29-2013, 20:33
Това е другият проблем. Повечето ученици си мислят че като решат матурите от предходните години, със сигурно са добре подготвени. Но това е супер относително. За това и зададох въпроса си за помагалата. Искам оценката ми да е възможно най-висока, а това няма да стане като гледам само матурите. Плюс тях трябват и отделни пособия. Колкото повече неща се изчетат толкова по- добре. Мисля, че това е основното за матурите по География и История.

НО най-вече, моля ви, кажете добри помагала с разработените теми по география!!!!
То има няколко известни.. 10 примерни теста - 10 лв. на регалия май бяха, няма голямо значение .
Отиваш в книжарницата и си избираш между 3, 4 помагала .. Купи си и атлас, защото докато учиш е хубаво да е пред теб и да гледаш.
Не ти трябват никакви уроци , за да изкараш 6 по география. Препоръчвам ти да отделиш повече време за матурата по български, защото там наистина се иска повече четене и уроци за много добра оценка

sOniO
06-06-2013, 11:33
Вчера случайно намерих в Нета един доста добър сайт: http://geografia.kabinata.com/ . Искам да попитам тези теми достатъчно добре ли са развити? Достатъчно пълни ли са? И най-вече.... стигат ли за критерия на матурата? Не ми трябват теми за ВУЗ. До колкото знам там се изискват по подробно развити теми....