PDA

View Full Version : Връзката между ренесанса и реформацията



TheMan9191
10-09-2012, 08:49
Някой може ли да ми помогне с темата 'Връзката между ренесанса и реформацията'. Тей като не мога да намеря връзка между двете движения, защото едното е културно а другото е религиозно движение и не знам какво трябва да пиша... Благодаря предварително. :)

BrainlessROCKBABY
10-09-2012, 10:50
Така. Събуди си останалите мозъчни клетчици и ми кажи - каква е същността на Ренесанса? Възраждане? Пробуждане? Промяна?

Реформацията е започнала 1517 със заковаването на 95-те тезиса на Мартин Лутер; същността и идеята на Реформацията също е промяна.

Най-важната придобивка на Реформацията е свободният достъп на народа до Библията и слизането на християнското учение до нивото на всеки отделен вярващ. Ударението върху личната връзка с Бог в лицето на Исус Христос и нуждата от собствено разбиране на Свещеното Писание освежава и съживява духовният живот на милиони християни. Под влияние на различните реформатори в протестанството се формират различни течения с общ корен, които съставляват протестансткото християнство. Реформацията преобразява коренно западната религиозна мисъл за последните пет века и повлиява изключително много върху развитието на западното икономическо мислене и развитие, което в много голяма част се основава върху протестантската етика. Реформацията изключително спомага за развитието на науката и богословието. Реформацията е огромно явление в духовно, социално и икономическо отношение, както и Ренесанса и Просвещението.

Виж какво съм подчертала и мисля, че можеш да се справиш :D