PDA

View Full Version : Положителни черти от четенето на книги?



kilers
10-11-2012, 12:12
Кажете ми 4-5 положителни черти от четенето на книги и 4-5 отрицателни от това да не четеш ?

Colouring
10-11-2012, 18:29
Не мисля, че има някакви отрицателни чети от четенето. То те обогатява, което никога не може да доведе до нещо неполезно и недобро.
Положителните черти са ужасно много. Като един човек, обичащ много да чете, мога да кажа, че книгите са ми дали много и се надявам да продължават да ми дават. Пренасяш се в един нов свят, различен, който няма нищо общо със сивото ти ежедневие. Припознаваш се в някой герой, откриваш качества, за които не си подозирал, научаваш неща, които не си знаел, разширяваш мирогледа си. Книгите ти дават желаното бягство, което те откъсва от проблемите, но и ти дава възможност да ги разрешиш. Има нещо изключително в това да се потопиш в книга, да влезеш вътре и да се въплътиш в нещо дотолкова, че да не можеш да се откъснеш от това дори след като си я прочел. И е изумително, че всеки ще намери нещо, за което да се хване; за всеки ще има подходящата книга, от подходящия жанр, с подходящите герои.
Книгите ти помагат да разсъждаваш, развиват имагинерното ти мислене, предизвикват те, учат те.
Както се казва..
Book lovers never go to bed alone.
:)

Dagichka
10-11-2012, 18:38
сериозно ли си мислиш, че четенето има отрицателни черти? при това искаш 4-5, защо? за да ти е оправдание, че не четеш? о.о или някой абсурден учител ви го е дал като тема за есе или нещо такова?
за ползите съм напълно сългасна с мнението на Colouring. ^

kilers
10-11-2012, 19:33
Написал съм отрицателни черти от това , да не четеш :)

Dagichka
10-11-2012, 19:35
оооопа, моя грешка значи. ^^

Colouring
10-11-2012, 20:45
И аз се извинявам. Мисля, че тези, които не четат, губят много. Губят всичко прекрасно, което описах по-горе. Един пъстър свят от думи, коя от коя по-закачливи, учещи, хранещи ни с духовно 'гориво', ако мога да се изразя така. Губят един живот, вярно - нереален, но с уроци, които могат да ни послужат в реалния такъв. Четенето ти дава свобода в много форми, която доста от нечетящите не притежават.

TheBobqk
10-16-2012, 06:25
Не мисля, че има някакви отрицателни чети от четенето. То те обогатява, което никога не може да доведе до нещо неполезно и недобро.
Положителните черти са ужасно много. Като един човек, обичащ много да чете, мога да кажа, че книгите са ми дали много и се надявам да продължават да ми дават. Пренасяш се в един нов свят, различен, който няма нищо общо със сивото ти ежедневие. Припознаваш се в някой герой, откриваш качества, за които не си подозирал, научаваш неща, които не си знаел, разширяваш мирогледа си. Книгите ти дават желаното бягство, което те откъсва от проблемите, но и ти дава възможност да ги разрешиш. Има нещо изключително в това да се потопиш в книга, да влезеш вътре и да се въплътиш в нещо дотолкова, че да не можеш да се откъснеш от това дори след като си я прочел. И е изумително, че всеки ще намери нещо, за което да се хване; за всеки ще има подходящата книга, от подходящия жанр, с подходящите герои.
Книгите ти помагат да разсъждаваш, развиват имагинерното ти мислене, предизвикват те, учат те.
Както се казва..
Book lovers never go to bed alone.
:)

Напълно съгласна! Отчайвам се, когато питам някой дали чете и ми отговорят "nee da ni sum luudaa" примерно. Не че нещо против писането на латиница, но неграмотността направо ме побърква. Скоро бях питала майка ми дали не е и тя потресена от факта, че все по-малко от подрастващите не отварят и една книжка и тя проосто ми каза "Не". Не било нещо ново. http://ask.fm/martitooou/answer/18000157181554 бих искала да споделя това с вас, защото все още съм потресена от отговора, който получих. И мисля, че това е едно от нещата, до които води нечетенето на каквито и да е книги.

Богиня
10-16-2012, 06:48
Аз знам и положителни черти от четенето. Има риск някоя разсърдена буква да изскочи и да те удари по окото.

Ама че въпрос... няма да ги изброявам.
''Стая без книги е като тяло без душа.''-Цицерон

Oldschool
10-16-2012, 13:02
А мен ме дразни това елитарничене на хората, които четат книги и особено онези, които се опитват да минат за много интелигентни, защото просто четат. По-нагоре прочетох нещо, което ме разсмя и ще го цитирам: "развиват имагинерното ти мислене". Искам да попитам авторката на това мнение, дали не се е опитала изкуствено да се натегне и затова е използвала този израз вместо простоватата дума "въображение". Просто имагинерен означава друго и се получава много забавна... глупост.


Той лежеше в своето легло мяташе се на всички страни и за поредна нощ беше измъчван от безсъние. Беше на 26 години и се чувстваше стар и немощен. Искаше да разкрие да покаже дълбокия и безкраен свят в душата си, а беше безсилен.

Той знаеше че има скрита сила, дарба в дълбоко в него и искаше да разкрие на света това което знаеше защото беше сигурен че е единственият който го знаеше. Ала щом хванеше перото и думите се губеха и на белия лист се появяваха само безмислици и блудкави заключения.

Въртеше се в леглото и се питаше защо? Защо е безсилен физически когато беше силен духовно? Питаше се как с какво да изрази съкровищата в главата си. Той виждаше миналото и бъдещето а беше безсилен да види и живее в настоящето. Той беше раздвоен между това което е било и това което ще бъде и в кражна сметка беше едно нищо.

Скочи от леглото за да напише нова мисъл която точно му хрумна ала в момента в който хвана перото и сякаш химерата-вдъхновение изчезна. Унил сам изгубен той седна на леглото и пак се запита защо. Отговор нямаше. Може би не искаше да намери може би беше по лесно така. Може би. И може би нямаше никогада разбере.

Легна обратно в леглото и продължи да се върти. Мислеше си. Потапяше се бавно в спомените си за бъдещето. И ето там той виждаше предстоящата война, виждаше ужаса страха в собстевените си очи. Усещаше как тича бяга опитва се да се спаси.и този път не беше безсилен. Този път той беше герой. Там в бъдещето той знаеше че ще бъде способен да отключи съкровището скрито дълбоко в него и да го използва за да спаси себе си и хиляди други. Виждаше славата която щеше да му бъде донесена от книгите му за ужаса на войната. Да сега той беше силен и не се страхуваше от нищо.

Заспа преди отново да се запита защо беше безсилен сега…

Съжалявам за грешките, но го взимам от чернова в момента...

Amore-Mio*
10-25-2012, 18:08
Аз не знам да има отрицателни черти.

ledenakrasota
10-25-2012, 18:13
Четеш и в момента, авторе. Няма да можеш да пишеш и общуваш без това. Егати въпроса...

Makenzi97
10-25-2012, 20:37
сериозно ли си мислиш, че четенето има отрицателни черти?
Дон Кихот чела ли си?

Auriss
10-26-2012, 07:11
+ езикова култура, безполезни знания, които да използваш в опитите си да забавляваш околните, грамотност, забавление, нерядко и чувство за преоткриване на аз-а в някой герой => някакво изкривено себеопознаване.

- загуба на време и енергия, социално отдръпване, нужда от социализация сред индивиди, съответстващи като стандарт на въображаемите такива, в зависимост от предпочитания жанр - често склонност към свръх драматизиране, делюзии (обратно на последния плюс).

Тъкмо по пет ти изредих.

DisappointedDreamer
10-26-2012, 20:45
+ езикова култура, безполезни знания, които да използваш в опитите си да забавляваш околните, грамотност, забавление, нерядко и чувство за преоткриване на аз-а в някой герой => някакво изкривено себеопознаване.

- загуба на време и енергия, социално отдръпване, нужда от социализация сред индивиди, съответстващи като стандарт на въображаемите такива, в зависимост от предпочитания жанр - често склонност към свръх драматизиране, делюзии (обратно на последния плюс).

Тъкмо по пет ти изредих.

одобрявам

ledenakrasota
10-26-2012, 20:48
+ езикова култура, безполезни знания, които да използваш в опитите си да забавляваш околните, грамотност, забавление, нерядко и чувство за преоткриване на аз-а в някой герой => някакво изкривено себеопознаване.

- загуба на време и енергия, социално отдръпване, нужда от социализация сред индивиди, съответстващи като стандарт на въображаемите такива, в зависимост от предпочитания жанр - често склонност към свръх драматизиране, делюзии (обратно на последния плюс).

Тъкмо по пет ти изредих.

Минусите важат за кисненето в интернет с по-голяма тежест. :D

Auriss
10-27-2012, 00:12
^ Oу , спор няма. Въпросът е да правим това, което ни носи удоволствие - дали ще е четене на книги, висене в интернет или разкисването в някое заведение - разлика има само за отделния индивид спрямо собствените му предпочитания. Няма лошо да не се интересуваш от наука или литература стига другите ти дейности да те правят щастлив и да не ти вредят. Та макар аз да не намирам минуси в книгите, а изреденото да е просто някакъв опит за 'обективно' представяне на нещата спрямо колектива (т.е. спрямо масата с всичките ни различия), редно е да се отбележи, че книгите и четенето изобщо са плюс в очите на хората, които просто го възприемат като плюс.