PDA

View Full Version : Помощ по История



prolimbo
10-11-2012, 12:25
Здравейте, приятели. Имам задача за домашна работа по История. Трябва да напиша кратък план на тема "Ренесансът. Настъпване на новото време." Той трябва да се състои от 2-3 точки и няколко подточки към тях. Проблема е, че нямам учебник пък и знаем за компетентността на вас ( съфорумниците ). Трябва ми за утре ( 12.10.2012г.). В допълнение - аз съм 9 клас.

BrainlessROCKBABY
10-11-2012, 13:02
пък и знаем за компетентността на вас ( съфорумниците )

това комплимент ли е или антикомплимент?

I. Същност и хронолигически граници
1. Същност - наричан също Възраждане, е културно движение, продължило приблизително от 14 век до 17 век.
2. Възникване - във Флоренция в края на Средновековието през следващите столетия се разпростира в Западна, Централна и Северна Европа.

II. Основни характеристики и идеи
1. Връщане към ценности и форми на гръцката и римската Античност в литературата, философията, науката и най-вече изкуството и архитектурата.
2. Развитието на линейната перспектива в живописта и постепенното реформиране на образователната система.
* Тези промени в интелектуалния живот превръщат Ренесанса в рязък преход от Средновековието към Новото време.

III. Представители и периоди
1.Предренесанс - Николо Пизано, Арнолфо ди Камбио, Дучо ди Буонинсеня, Симоне Мартини, Чимабуе, Джото, Данте Алигиери.

2.Ранен Ренесанс - Филипо Брунелески, Лоренцо Гиберти, Леон Батиста Алберти, Донатело, Мазачо

3. Зрял Ренесанс - Донато Браманте, Леонардо да Винчи, Микеланджело Буонароти, Рафаело.

4.Късен Ренесанс - Андреа Паладио, Джорджоне, Тициан, Паоло Калиари Веронезе.

5.Северен Ренесанс - Албрехт Дюрер, Ханс Холбайн Младши, Лукас Кранах Старши и Питер Брьогел Стария

6. Философия и наука - Николай Коперник, Николай Кузански, Леонардо Бруни, Марсилио Фичино, Пико дела Мирандола, Лоренцо Вала, Томас Мор, Еразъм Ротердамски, Мартин Лутер, Томазо Кампанела, Джордано Бруно, Николо Макиавели

prolimbo
10-11-2012, 13:21
Комплимент, разбира се. Благодаря много :)

BrainlessROCKBABY
10-11-2012, 13:29
Всичко е от уикипедия, бтв.