PDA

View Full Version : Привилегиите прозират справедливостта в обществото или не?



Allex
10-11-2012, 19:13
почти нищо не разбирам от това, вие какво мислите? смятам че, например ако си болен от нещо, хората трябва да бъдат по справедливи с теб, а не да те подминават ей така...
странно нещо е тази етика...

mal4oty
10-11-2012, 19:58
Според мен това е иронично, хора с привилегии са тези, които ни "управляват" и паралийте, така че по моето тълкуване това показва колко е несправедливо.

irrationalDecision
10-11-2012, 20:12
Неясно и неточно формулиран според мен въпрос още в заглавието на темата. Какво означава привилегии да прозират справедливостта?! В този набор от думи липсва смисъл. Нещо да прозира означава да се вижда слабо, само частично да проличава зад някаква преграда.

scrooper
10-12-2012, 08:36
Да, това "прозират" не е употребено правилно и не става ясно какво означава. Май даскалицата е искала да каже "отразяват" или "разкриват". В този смисъл на малчо тълкуването върши работа.

kalpazanka
10-12-2012, 08:46
Или прЕзират?

Allex
10-12-2012, 18:33
прОзират, калпазанке.. и ви благодаря много:)))

pifiella
10-16-2012, 13:21
Аз го разбирам,че като имаш някакви привилегии,няма никаква справедливост,ти си над всички(тоест мачкаш справедливостта),а това прозират(е като изобличават съвременната обществена справедливост- която се ръководи от пари и интереси,тоест такава няма), а ако прозират е в кавички ще е по-добре...учителката ти май се е опитала да го каже с ирония.

irrationalDecision
10-16-2012, 13:32
Аз го разбирам,че като имаш някакви привилегии,няма никаква справедливост,ти си над всички(тоест мачкаш справедливостта),а това прозират(е като изобличават съвременната обществена справедливост- която се ръководи от пари и интереси,тоест такава няма), а ако прозират е в кавички ще е по-добре...учителката ти май се е опитала да го каже с ирония.


Въпросът не е в това как ще анализираме казаното, а в това как е формулирано то от самото начало.А то е погрешно и неясно формулирано, с или без вложена някаква ирония от страна на учителката. И ако глаголът все пак е прозирам, аз лично бих сложила един предлог и едни кавички, но другаде, а не на описаното от теб място (на думата справедливост бих ги сложила). Иначе казано: Привилегиите прозират зад " справедливостта" в обществото ни. Тоест, че зад така наречената справедливост се крият нерядко привилегии, които я изкривяват и опорочават.