PDA

View Full Version : Данък върху лихвата% ...



radoschetyy
10-15-2012, 20:46
Какво мислите, за данъка които искат да наложат върху лихвата, която се трупа върху парите, които човек е внесъл в банката??? ... Тя не стига, че лихвата е 8%, а те искат да сложат данък от 6% ... тоест остават ти 2%, през които ти се надяваш някакси твоите спестявания да се увеличат малко... По голяма простотия не можаха да измислят ... Да слагат данък на спестяванията на хората ... Как не се накрадоха?!? ...

bilqnavod
10-15-2012, 20:52
Ами естествено не е добре. Но съобщиха, че в другите държави има такава практика. Нали трябва да сме по калъп с европейците и така...

radoschetyy
10-16-2012, 07:41
Даже лихвата не е от 6% ами цели 10 ...

Oldschool
10-16-2012, 13:16
Някой е чел-недочел и се пъне... Това е налог в размер на 10% от постъпленията по лихвата, т.е. 10% от тези 8%. Напълно нормална практика, която е въведена в много страни и си е логична, защото печалбата от лихва пак си е печалба и е редно да бъде обложена.

radoschetyy
10-16-2012, 17:11
А заплатите както в останалите страни ли са? Хайде да си говорим истините?! Всичко мара втасала та опряха до спестяванията на хората и да им взимат % от лихвите... И на края ще вземе да се окаже, че тези пари, които е внесъл човек в банката не са достатъчни и се е оказал този човек 'борчлия' ;д нищо чудно .... Както и простотията която напоследък се говореше, за правенето на минималната заплата по райони ... пълна глупост...

Oldschool
10-16-2012, 17:21
Tова оправдание с другите страни отдавна се изтърка...
Налог върху всички доходи е нещо нормално, а ако някой си напъне мозъка ще се сети, че така ще постъпват много повече пари от всичките богаташчета, които държат огромни влогове и живеят от лихвите, които са им... необлагаеми. Малко мисъл, моля...

radoschetyy
10-16-2012, 19:48
Ето го смисъла ... че предавания като "Стани богат", "Сделка или не" и прочие ... са хазартни игри и т.нар. собственици на тези хазартни игри си плащат данък в определен размер, но когато спечеля пари от тези предавания те биват отново облагани с данък ... така държавата взима пари веднъж от този данък за хазартните игри.. и още веднъж от мен, че аз съм си ги спечелила ... Ще си говорим изтъркани лафове докато продължаваме да си казваме: "в другите страни е така, а ние не сме на нивото на другите страни" ... : )) Мисля, че тази дискусия ще мине към друга насока и няма да се дискутира само въпросния данък върху лихвите така че благодаря, че изказа мнението си по въпроса, беше ми драго да прочета и мнението на други хора как мислят за този данък :) Лека и спокойна вечер.

Oldschool
10-17-2012, 06:36
Хазарта се облага с патентен данък, а ти плащат данък върху печалба... различни неща са и не се плаща едно и също нещо два пъти.

amadeuskb
10-17-2012, 11:44
Нормално ,че го направиха, че даже закъсняха.Мисля ,че имаше някакъв рекорд за депозитите на българите.Незнам точно от коя година,но по памет нещо от сорта на 40 милярда + левчета.Ами крайно време е да се насърчи инвестирането във частния сектор,а не всеки да плаче ... криза е криза е ... ще бъде криза ,докато икономиката не живне,а това ще стане ,когато обикновеният българин започне да си управлява парите и инвестира.Пак казвам доста късно го приеха.

ForTrant
11-13-2012, 10:12
Някой е чел-недочел и се пъне... Това е налог в размер на 10% от постъпленията по лихвата, т.е. 10% от тези 8%. Напълно нормална практика, която е въведена в много страни и си е логична, защото печалбата от лихва пак си е печалба и е редно да бъде обложена.

Добре, че има хора като мен и други, които знаят, че в повечето страни няма такъв данък в европа.

ForTrant
11-13-2012, 10:13
Нормално ,че го направиха, че даже закъсняха.Мисля ,че имаше някакъв рекорд за депозитите на българите.Незнам точно от коя година,но по памет нещо от сорта на 40 милярда + левчета.Ами крайно време е да се насърчи инвестирането във частния сектор,а не всеки да плаче ... криза е криза е ... ще бъде криза ,докато икономиката не живне,а това ще стане ,когато обикновеният българин започне да си управлява парите и инвестира.Пак казвам доста късно го приеха.

Приятелю - инвестирането не се насърчава по този начин - да, ще излязът някакви пари това е ясно, но въпроса е какво ще стане с тях - вместо това да вземат да насърчават малкия и средния бизнес, вмомента става точно обратното - монополистите владеят държавата, а масово фирмите фалират. Факт.

Oldschool
11-13-2012, 15:24
тогава изнеси комунистическите пари в Швейцарски банки :)

Lucho
11-14-2012, 09:32
Нормално ,че го направиха, че даже закъсняха.Мисля ,че имаше някакъв рекорд за депозитите на българите.Незнам точно от коя година,но по памет нещо от сорта на 40 милярда + левчета.Ами крайно време е да се насърчи инвестирането във частния сектор,а не всеки да плаче ... криза е криза е ... ще бъде криза ,докато икономиката не живне,а това ще стане ,когато обикновеният българин започне да си управлява парите и инвестира.Пак казвам доста късно го приеха.

К'во ще управляваш с минималните заплати, които се плащат? Къде ще инвестираш? К'ви инвестиции ще направиш? Въобще, какви са тези филми, които те гонят? Ще инвестираш тогава, когато имаш излишни пари. В случай че дори не ти стигат няма как да правиш инвестиции. "Едрите риби" са хората с пари, но тях не ги интересува обикновения човек, работник, българин да има повече пари. Те се стремят да не дават и малкото, което дават. Инвестиции от всеки - да, ама след 100-150 години у нас, а към момента - в някоя нормална държава.

Oldschool
11-16-2012, 09:35
четене с разбиране?

The_real_one
11-25-2012, 08:35
предавания като "Стани богат", "Сделка или не" и прочие ... са хазартни игри и т.нар. собственици на тези хазартни игри си плащат данък в определен размер, но когато спечеля пари от тези предавания те биват отново облагани с данък ...
Това не са хазартни игри ;) За да имаш хазарт трябва да залагаш твои пари. Простата цел на този данък е :
когато хората си държат парите в банки държавата обеднява - не се влагат парите в икономиката . Демек на общ план всеки обеднява.

haritov
11-25-2012, 09:04
за вас не е добре за други е

Makenzi97
11-28-2012, 12:36
Не виждам как ще се стимулира икономиката като се орежат и без това ниските доходи. За да инвестира бизнеса, то трябва да има платежоспособни клиенти.
От друга страна - вместо тея пари да се трупат в сметките на хората и да стоят в банките, държавата си ги прибира. Повече спестявания в банките - лихвения процент по кредитите намалява. По-малко пари в банките - нямат предпоставки да намалят лихвения процент.
Извод: Хем оставаме с по-малко пари по сметката, хем ни излиза по-скъпо да си изтеглим заем, хем няма условия за инвеститорите.

haritov
11-28-2012, 17:46
данъка не е върху сметката а върху лихвата

имаш 1000лв лихва 10%

100лв - 6% са 6 остават ти 94лв не те ограбват толкова много

Makenzi97
11-28-2012, 18:36
Голяма част от хората не си теглят лихвите, а ги трупат по сметките.

haritov
11-28-2012, 21:20
Голяма част от хората не си теглят лихвите, а ги трупат по сметките.

добре това не променя нещата

Makenzi97
11-28-2012, 21:25
Добре, според теб какви са положителните черти на този данък?(Не целя да се заяждам, интересна ми е гледната ти точка)

haritov
11-28-2012, 22:46
Добре, според теб какви са положителните черти на този данък?(Не целя да се заяждам, интересна ми е гледната ти точка)

за теб са отрицателни за държавата положителни тя ще забогатее

The_real_one
11-28-2012, 23:03
Голяма част от хората не си теглят лихвите, а ги трупат по сметките.
Именно! Целта е да не го правят, защото така държавата не печели, даже губи и респективно всеки един човек в тази държава не печели, а даже губи.

Makenzi97
11-29-2012, 06:50
Държавата колкото ще да забогатее, без развит частен сектор кел файда. А за да се развие тоя сектор трябват инвестиции. От къде ще дойдат тия инвестиции - или от спестявания, или от банков кредит. За размера на лихвения процент съм писал по-горе, няма да се повтарям.

haritov
11-29-2012, 09:42
Държавата колкото ще да забогатее, без развит частен сектор кел файда. А за да се развие тоя сектор трябват инвестиции. От къде ще дойдат тия инвестиции - или от спестявания, или от банков кредит. За размера на лихвения процент съм писал по-горе, няма да се повтарям.

да речем че сбора на всички лихви е 10милиарда 6% са 600 милиона
и ако мислиш че бай Иван ще бачка 20г да събере пари да ги внесе в банка и ще чака още 20 да си направи фирма лъжеш се
иди в страните дето има такъв закон и питай някой който е успял там като се интересуваш

Makenzi97
11-29-2012, 10:40
Бай Иван може с част от лихвата да си купи нещо.

haritov
11-29-2012, 10:53
Бай Иван може с част от лихвата да си купи нещо.
ами да си купува

haritov
11-29-2012, 10:56
и аде те питам ти като имаш бизнес не плащаш ли данък според печалбите?

Makenzi97
11-29-2012, 11:06
Това не означава, че трябва да бъдат въвеждани нови данъци. Кривата на Армей говори ли ти нещо?

haritov
11-29-2012, 11:12
Това не означава, че трябва да бъдат въвеждани нови данъци. Кривата на Армей говори ли ти нещо?
е лихвата не е ли вид печалба?
ти да не мислиш че законите са измислени с цел да забогатееш?

JoLLiE92
11-30-2012, 08:16
Нашият лектор по финанси споменава това доста. Целта им е да накарат хората да харчат, а не да спестяват. :) Данъците не са с цел "дайте да им вземем паричките" , с тях държавата подтиква хората да купуват едно вместо друго, да увеличат или намалят консумацията на даден продукт. :)

The_real_one
11-30-2012, 08:22
Целта им е да накарат хората да харчат, а не да спестяват.
Ма и аз се чудя що тръгнах да споря с дете на тема икономика.

The_real_one
11-30-2012, 08:27
Това не означава, че трябва да бъдат въвеждани нови данъци. Кривата на Армей говори ли ти нещо?
Ми да говори ми. А ти като толкова много ти говори можеш ли да ми кажеш в България данъчните ставки високи или ниски са?

JoLLiE92
11-30-2012, 08:30
Ма и аз се чудя що тръгнах да споря с дете на тема икономика.

моля?

The_real_one
11-30-2012, 08:40
моля?
Не говоря за теб, а за Makenzi97. ^^

JoLLiE92
11-30-2012, 08:44
А , добре. :D Защото не съм чела другите коментари и като цитира мое мнение, викам "тоа па?!" :D

Makenzi97
11-30-2012, 09:41
Нашият лектор по финанси споменава това доста. Целта им е да накарат хората да харчат, а не да спестяват. :) Данъците не са с цел "дайте да им вземем паричките" , с тях държавата подтиква хората да купуват едно вместо друго, да увеличат или намалят консумацията на даден продукт. :)
Точно такъв тип намеса не е правилен, според мен. Икономиката е система, която може да се регулира сама, а този тип подтиквания, дори да имат положителен ефект в краткосрочен план, биват негативни в дългосрочен.

JoLLiE92
11-30-2012, 09:43
Ми да махнем всички данъци и всички осигуровки, пенсии, социални добавки - ВСИЧКО. :)

Makenzi97
11-30-2012, 09:48
Ми да говори ми. А ти като толкова много ти говори можеш ли да ми кажеш в България данъчните ставки високи или ниски са?
В България си имаме плосък данък с ниска ставка - 10%. И тоя данък според мене е средния пръст, размахан в лицето ни. Би било много по-удачно вместо данък лихва да се върне отново прогресивния данък. По тоя начин хем ще има приходи за държавата, хем няма да са на гърба на бедните.

JoLLiE92
11-30-2012, 09:50
Makenzi97, да те питам: тоя прогресивен данък за физическите или юридическите лица трябва да бъде и защо? :)

Makenzi97
11-30-2012, 09:51
Ми да махнем всички данъци и всички осигуровки, пенсии, социални добавки - ВСИЧКО. :)
Виж сега, данъците трябва да бъдат използвани за обслужване на обществените нужди, за подобряване на инфраструктурата, пенсии и т.н, но не и посредством тях да се опитваме да манипулираме търсенето и предлагането.

JoLLiE92
11-30-2012, 09:55
Виж сега, данъците трябва да бъдат използвани за обслужване на обществените нужди, за подобряване на инфраструктурата, пенсии и т.н, но не и посредством тях да се опитваме да манипулираме търсенето и предлагането.
Добре, тогава като не ги използваме за икономически нужди , да ги премахнем и да увеличим ДДС-то на 30%. Държавата има лесно събираеми приходи, повечето хора не се замислят колко плащат, никой не "манипулира" нищо - всички са доволни??

The_real_one
11-30-2012, 09:55
Виж сега, данъците трябва да бъдат използвани за обслужване на обществените нужди, за подобряване на инфраструктурата, пенсии и т.н, но не и посредством тях да се опитваме да манипулираме търсенето и предлагането.

Ти меко казано еба майката на всички съвременни икономически теории с това изказване.

Makenzi97
11-30-2012, 10:25
Виж какво стана със социализма - държавата се меша навсякъде и накрая това доведе до неконкурентоспособна икономика.

The_real_one
11-30-2012, 10:26
Виж какво стана със социализма - държавата се меша навсякъде и накрая това доведе до неконкурентоспособна икономика.

Несериозен си с изказванията си.

SpiritInBlack
11-30-2012, 11:04
Не разбирате нито от политика , нито от финанси.Единствената причина законът да бъде въведен от дясно правителство ( защото именно богатите по презумция би трябвало да пострадат най-много след законодателните промени относно банковата тайна ) е , че финансовият министър е некадърен и си запълва дупка в бюджета , а най-лесно става чрез данъци.Точка.В други страни има подобни закони , но там и реалният лихвен процент е в пъти по-нисък , така че не слушайте популистки глупости за стимулиране на инвестиции.В България НЯМА условия за инвестиране , а лихвата по ДЦК дори и след 10 % данък върху ПРИХОДИТе по депозити остава по-малка.ТОва е истинта.

п.с. Не одобравям данъка , защото заради него годишно губя около 70 лв. и да не говорим , че начинът , по който беше приет е неконституционен.

JoLLiE92
11-30-2012, 11:12
Финансовият министър е първият от години, който изглежда сякаш знае какво прави. :)
Лош закон, но закон казали хората. Губиш => те карат да ги вложиш в нещо друго по-добро. Щото е тъпо да си къташ парите в банки и да събират мизерна лихва.

Makenzi97
11-30-2012, 15:05
И в какво по-добро да ги вложиш като нямаш подходящите условия?
Не виждам как тоя закон ще накара хората да си изтеглят парите и да почнат да ги харчат. Положението ще си остане същото, пак на Бай Иван ще са му в банката парите, ама вместо с тия пари от лихвата да си купи нещо и да стимулира производителите, те ще отиват за държавата.

haritov
11-30-2012, 15:14
И в какво по-добро да ги вложиш като нямаш подходящите условия?
Не виждам как тоя закон ще накара хората да си изтеглят парите и да почнат да ги харчат. Положението ще си остане същото, пак на Бай Иван ще са му в банката парите, ама вместо с тия пари от лихвата да си купи нещо и да стимулира производителите, те ще отиват за държавата.

ти изкарай пари преживей месеца и тогава ги влагай

The_real_one
11-30-2012, 15:39
Положението ще си остане същото, пак на Бай Иван ще са му в банката парите, ама вместо с тия пари от лихвата да си купи нещо и да стимулира производителите, те ще отиват за държавата.

АХхахаахахахХААХХАХахахАХ ХААХ (не се сдържах)

Lucho
11-30-2012, 21:00
Дойдохме си на думата най-после. Къде е оня от предната страница, дето ми викаше за четене с разбиране?


ти изкарай пари преживей месеца и тогава ги влагай

.....В България НЯМА условия за инвестиране....

Ambiguous
12-23-2012, 23:49
Tова оправдание с другите страни отдавна се изтърка...
Налог върху всички доходи е нещо нормално, а ако някой си напъне мозъка ще се сети, че така ще постъпват много повече пари от всичките богаташчета, които държат огромни влогове и живеят от лихвите, които са им... необлагаеми. Малко мисъл, моля...

Просто като прочетох този пост спрях нататък, така че искам да се извиня ако повдигам вече обсъден въпрос.

Ще започна като питам хората не дават ли това оправдание с право?
Знам, че това е стандартна практика в другите страни, но за твое съжаление това не е 'другите страни', а България.
Тук сме назад с много неща, но не смятам, че е логично да се правят такива кожодерски ходове. Пропагандират постояно как трябвало "Всичко да е по европейски", но в крайна сметка нито здравеопазването ни е европейско, нито заплатите са ни европейски, нито образуванието, но за сметка на това цените на стоките трябва да са европейски, данъците също глобите и какво ли още не от което държавата може да има изгода. Разбираш ли неможе само от едната страна на везната да трупаш европейски мерилки, трябва и от другата.

Като прочетох това как богаташите за живеели от лихвите си се разсмях искрено! Благодаря ти!
Недей да четеш морал когато не знаеш какво приказваш, това са пълни глупости. Как може някой да живее от лихви, окей на теория работи, но ти взимал ли си предвид м-а-а-а-лкият факт, че естествената инфлация е по-голяма от лихвата?!

Auriss
12-24-2012, 00:16
Как може някой да живее от лихви, окей на теория работи, но ти взимал ли си предвид м-а-а-а-лкият факт, че естествената инфлация е по-голяма от лихвата?!

Не е баш така, но е доста близо.
В едно имаш право - депозитите са с цел да бориш инфлацията, а не да вадиш пачки. От депозит в банка пари няма да направите и 5 минути размисъл + един калкулатор ще ви го докажат.

+ това още една дребна подробност - в държави на дереджето на Б-я в момента ( като Япония и ФРГ след ВСВ) се е стимулирало пестенето.
В държави като САЩ (чийто икономически модел г-н Дянков следва бтв, поради което и потъваме така безславно) пък се прави както правим ние тук - стимулират се чужди инвестиции ( мързи ме да ви вадя инфо - разровете се - направо е трагедия там), а населението се подтиква към харч.


... що ли си губя времето >.<

Ambiguous
12-24-2012, 00:56
Не е баш така, но е доста близо.
В едно имаш право - депозитите са с цел да бориш инфлацията, а не да вадиш пачки. От депозит в банка пари няма да направите и 5 минути размисъл + един калкулатор ще ви го докажат.

+ това още една дребна подробност - в държави на дереджето на Б-я в момента ( като Япония и ФРГ след ВСВ) се е стимулирало пестенето.
В държави като САЩ (чийто икономически модел г-н Дянков следва бтв, поради което и потъваме така безславно) пък се прави както правим ние тук - стимулират се чужди инвестиции ( мързи ме да ви вадя инфо - разровете се - направо е трагедия там), а населението се подтиква към харч.


... що ли си губя времето >.<

Горе-долу инфалцията и лихвите над депозити имат същият ръст, исках да демонстрирам, че от това не може да печелиш пари, като хиперболизирах.Защо? Because I got caught up in the moment.

В САЩ се налага този модел, защото така по-лесно могат да оправдавят изкуствената инфлация която създават. Не следя яростно Българската политика, просто защото са пълни цървули, но може ли да ми посочиш по какъв начин, защото от по-нашумелите новини забелязвам, че отхвърлят чужди инвестиции.

Aко говорим за субсидийте от ЕС не мисля, че имаме някаква изгода от тях, основно идват пари за пътища и то не какви да е пътища, а международните. Не съм напълно убеден, че на ЕС му дреме много за България, стига да могат да си превозват стоките през България спокойно, като в крайна сметка после ще трябва да им изплащаме тези пари, а дори нямаме пряка изгода.
Ще повторя, че не съм особено запознат с Българската политика и някой от аргументите ми са спекулации.

Oldschool
12-28-2012, 08:23
Приятно ми е да си говоря с ученици за икономика, финанси и политика, но искам да попитам младежа с калкулатора да сподели дали има изобщо има смисъл парите да се държат в банка и да се трупа лихва, след като естествената инфлация е по-висока от лихвеният процент, дали има един таван (или праг ако искаш) на сума, над която е обосновано депозирането на тези пари с минимален риск и т.н.?

В Япония и ФРГ след ВСВ не се е стимулирало пестенето, а са се наливали външни средства - план Маршал, а-у?

За европейското:

"Европейското" здравеопазване е много интересно понятие - дали ще говорим за немския модел на здравеопазване и здравноосигуряване, дали за британския или френския?
Или още си спомняме за времето, когато всичко беше безплатно и супер "качествено"? Защото качествената услуга е скъпо удоволствие навсякъде и или избираш евтиния вариант, или скъпия - това си е абсолютно ваше право. Ама евтино и качествено здравеопазване е... страхотна концепция, бих гласувал за който я предложи LOL

SpiritInBlack
01-01-2013, 15:30
Като сте 1ва година икономически ВУЗ , помолете преподавателите си да ви обяснят разликата между икономическия модел на САЩ и Европа , мамка му.Като не разбирате , не говорете глупости

Auriss
01-01-2013, 15:46
Не съм такъв търтей бездарен, че да тръгна икономика да уча >.> //в случай, че към мен беше насочено това, де.

Коментарът ми беше от няк'ва обща култура. От реакцията на олдскул съдя, че не е бил от най-компетентните, но пък той реши да се прави на интересен, вместо да каже каквото има за казване, та ще си спестя унижението да моля за сносно написано пояснение от такъв човек.

Oldschool
01-02-2013, 06:23
Защото е обяснено на достатъчно прост език преди това, а не ми се впуска в обяснения с терминология и т.н., че ще пиша цял ден. Общо взето мярката е насочена към хора, които държат големи суми в банки, които им трупат добра лихва и има малък риск, за разлика от това тези пари да са в движение - дали като инвестиция или по друг начин. И естествената инфлация би имала значение, ако се пречупва през покупателната способност или т.нар. потребителска кошница, което е валидно за нормалните хора, но не и за такива, които държат огромни суми в банката и лихвата им осигурява доход, който им е необлагаем. :)

JoLLiE92
01-02-2013, 09:57
Не съм такъв търтей бездарен, че да тръгна икономика да уча >.>
А какво учиш (ако учиш) ?

SpiritInBlack
01-02-2013, 11:37
Защото е обяснено на достатъчно прост език преди това, а не ми се впуска в обяснения с терминология и т.н., че ще пиша цял ден. Общо взето мярката е насочена към хора, които държат големи суми в банки, които им трупат добра лихва и има малък риск, за разлика от това тези пари да са в движение - дали като инвестиция или по друг начин. И естествената инфлация би имала значение, ако се пречупва през покупателната способност или т.нар. потребителска кошница, което е валидно за нормалните хора, но не и за такива, които държат огромни суми в банката и лихвата им осигурява доход, който им е необлагаем. :)

Идиот , мнението ми беше насочено само към теб.Още по кофти за теб е , че уж трябва да имаш някакво образование и знания , уви , тях ги няма.Очевадно е , че целта на закона е само и единствено една - да се запълни дупката в бюджета , която ще се появи след като новите по-големи пенсии почнат да бъдат изплащани.ГЕРБ са дясна партия , съвсем нормално е да не удрят по електората , избрал ги.Трудно ще тиб ъде да го асимилираш като гледам фен на кой футболен клуб си , обаче замислял ли си се някога дали истината , която ти представят по телевизии , радио , вестници и т.н. , не се различава коренно от реалното положение на нещата ? Влез в сайта на БНБ и се разрови малко , какви са спестяванията на хората и какви по вид са депозитите им.Казвал съм го и преди , казвам го и сега - в България НЯМА условия за инвестиции , независимо от смешните данъци , така че не се надявай законът върху доходите от лихви да увеличи предприемачеството или пък да удари доходите на най-богатите.Има офшорни зони

Oldschool
01-02-2013, 12:29
Драги, поеми си малко въздух, че след малко ще ти изскочи някоя вена на челото и ще те мислим с инсулт на тези години.
Това, което казвам е, че е редно този вид доход да е облагаем, както е и всеки друг - за жалост в България се разчита на фискално попълване на бюджета. Да, очевидно е, но не е ненормално, нито ще е някакво огромно нововъведение, каквото беше задължаването на операторите на вендинг автомати и услуги, да регистрират устройствата си с фискални такива, с връзка към НАП ;)
За дясното и лявото в България мога отново да се смея - би ли ми обяснил защо тогава предишното правителство, което се водеше "ляво" взимаше крайно-десни решения в икономически аспект, а сегашното правителство има леви такива?

Някакви други глупости да имаш да ми кажеш?

SpiritInBlack
01-02-2013, 14:36
лявото правителство имаше само 1 грешка , дебил , че при фискалната си политика не въведе необлагаем минимум , обаче няма смисъл да ти обеснявам какво значи коалиционно правителство и нужда да се съобразяваш с други в парламента.дянков може да продава само пасти на Орешарски ,който беше избран за най-добър финансов министър в Европа.приеми го , брат , аз съм най-разбиращият от политика и икономика човек , с когото ще се запознаеш. ако имаш някакви въпроси допълнително , да ти дам дата и час на лекциите ми ?

п.с. данъчната политика ни е ебана , само фиск , но не и социални функции.

JoLLiE92
01-02-2013, 14:38
^Не бях срещала човек с повече самочувствие от мен. :)

Oldschool
01-02-2013, 14:57
С удоволствие бих посетил лекциите ти, особено когато ще ми го води човек, който знае толкова много и има такъв уникален подход към всичко, както и ще ми отвори очите за всичко относно икономика и политика, това че съм работил в централния орган на изпълнителната власт и онзи льольо, който величаеш и другарчетата му съм ги виждал всяка седмица е отделен въпрос.
ИСКАМ ДА СЕ ЗАПОЗНАЯ С ТЕБ, О ВЕЛИКИ УЧИТЕЛЮ - по-велик от Йода и Кейнс взети заедно.

JoLLiE92
01-02-2013, 14:59
С удоволствие бих посетил лекциите ти, особено когато ще ми го води човек, който знае толкова много и има такъв уникален подход към всичко, както и ще ми отвори очите за всичко относно икономика и политика, това че съм работил в централния орган на изпълнителната власт и онзи льольо, който величаеш и другарчетата му съм ги виждал всяка седмица е отделен въпрос.
ИСКАМ ДА СЕ ЗАПОЗНАЯ С ТЕБ, О ВЕЛИКИ УЧИТЕЛЮ - по-велик от Йода и Кейнс взети заедно.
а сега му обясни кой е Кейнс :cool:

Oldschool
01-02-2013, 15:04
Нямам намерение да обяснявам каквото и да е на рандъм самохвалко, който макс е бакалавър от някое смешно провинциално университетче или в най-добрия случай следва икономика на краставиците и зъбните колела в УНСС.

JoLLiE92
01-02-2013, 15:06
По-скоро счетоводство в някоя гимназия :)

Oldschool
01-02-2013, 15:09
Споко, много е възможно дори да е чел мои неща в някой от учебниците си (ако е в УНСС), но просто да не ги е схванал :(
Аз съм толерантен и много искам да отида на негова лекция и да чуя новите икономически теории, които се зараждат в залите на висшите ни учебни заведения, дали ще има нещо интересно след Алберт и Ханел? Нещо още по-актуално...

SpiritInBlack
01-05-2013, 16:15
мислех , че дори за идиотите в тоя форум е ясно , че аз не ходя да слушам лекции , а да преподавам рофл ти бачкай за стотинки , аз пък се познавам с тях и мога да ти кажа мн неща , които все пак не би трябвало да са ти интересни , хорцата като теб не бива да се замесват с неща , които не могат да контролират.

не , сериозно , и на живо ли си толкова смешен като говориш глупости , или мълчиш като путка ?

JoLLiE92
01-05-2013, 18:01
мислех , че дори за идиотите в тоя форум е ясно , че аз не ходя да слушам лекции , а да преподавам рофл ти бачкай за стотинки , аз пък се познавам с тях и мога да ти кажа мн неща , които все пак не би трябвало да са ти интересни , хорцата като теб не бива да се замесват с неща , които не могат да контролират.

не , сериозно , и на живо ли си толкова смешен като говориш глупости , или мълчиш като путка ?
Човек, който ходи на лекции да преподава, не би говорил по този начин. Лично мнение. :)

Oldschool
01-06-2013, 08:12
Перфектно, щом преподаваш ще посетя някоя лекция и да послушам глупости - е, къде преподаваш, какво и кога са ти лекциите, драги?

Auriss
01-06-2013, 08:20
Ако съдим по езиковата култура - дърворезбра в основното във Филиповци.

Oldschool
01-06-2013, 08:23
Е, на всички е ясно, че момчето отдавна няма какво да каже по темата и сега си амортизира клавиатурата, за да се прави на интересен, та поне да се позабавляваме малко.

anonymous708973
01-06-2013, 08:35
Тя не стига, че лихвата е 8%, а те искат да сложат данък от 6% ... тоест остават ти 2%, през които ти се надяваш някакси твоите спестявания да се увеличат малко... По голяма простотия не можаха да измислят ... Да слагат данък на спестяванията на хората ... Как не се накрадоха?!? ...

Как го изчисли това? Щото хич не е същото.

Ако сложиш 1000 лева в банката, 8% от тях са ти 80 лв. Държавата взима 6% от тия 80 лв, тоест 4.8 лв.
Сметката става:

1000 лв за теб чисто
80-4.8 - за теб от лихвата, което е доста по-различно от 2% лихва, което биха били 20 лв.
4.8 за държавата.

Като ще обвиняваме държавата, поне да направим елементарни сметки...

JoLLiE92
01-06-2013, 08:40
Те ако можеха да правят елементарни сметки, щяха да се замислят, че не може само да искаш без да даваш и тази дискусия нямаше да съществува. :)

anonymous708973
01-06-2013, 08:50
Чак се замислих аз ли ще откривам топлата вода след 3 страници разпалена дискусия от хора, които уж разбират от икономика.

Oldschool
01-07-2013, 06:50
е, аз го обясних още с третото мнение в темата, ама както вече бях написал - никой не чете, а всеки бърза да плюе и да се излага :(

amk933
01-08-2013, 10:38
Оффф....аз пък прочетох уводния пост и се изнервих. Вече пяна ми излезе на устата да обяснявам, че налагането на такъв данък е абсолютно логично и адекватно.

Но да се върна към първия пост. Това НЕ е данък върху спестяванията на хората. Никой не ти взима 10% от спестените пари. Взимат ти 10% от това което спестените пари генерират, докато стоят във въпросния влог с даден процент на някаква (месечна, годишна, етц.) база. Тоест. Взимат ти едва 10% от някакъв вид доход (в случая от влог), а не от спестявания.
Например:
Имаш влог от 100,000.
Процентът ти е 8 на годишна база.
Получаваш 8000 след 12 месеца.
8000х.9 = 7,200 получаваш, 800 прибира държавата.
Никой не ти облага спестените 100,000.
А 8000 е абсолютно нормално да си се обложат - това си е доход и във всяка държава от белия свят (ест, че има изключения) е облагаем.

Не мога да разбера това дори защо е спор.

D*Rose
01-17-2013, 20:59
Оффф....аз пък прочетох уводния пост и се изнервих. Вече пяна ми излезе на устата да обяснявам, че налагането на такъв данък е абсолютно логично и адекватно.

Но да се върна към първия пост. Това НЕ е данък върху спестяванията на хората. Никой не ти взима 10% от спестените пари. Взимат ти 10% от това което спестените пари генерират, докато стоят във въпросния влог с даден процент на някаква (месечна, годишна, етц.) база. Тоест. Взимат ти едва 10% от някакъв вид доход (в случая от влог), а не от спестявания.
Например:
Имаш влог от 100,000.
Процентът ти е 8 на годишна база.
Получаваш 8000 след 12 месеца.
8000х.9 = 7,200 получаваш, 800 прибира държавата.
Никой не ти облага спестените 100,000.
А 8000 е абсолютно нормално да си се обложат - това си е доход и във всяка държава от белия свят (ест, че има изключения) е облагаем.

Не мога да разбера това дори защо е спор.

Абе ти къде живееш? От кога България стана "държава от белия свят" с тоя стандарт на живот, заплати, пенсии и магистрали!
Искаме да живеем като германци, ама то не става първо да уеднаквим законите, трябват работи места, приходи, износ; генерация на средства по по-естествен начин отколкото да взимат на хората полагащата им се лихва!
Логичен е законът, но при действащата ситуация в България той просто е поредният отчаян ход на ГЕРБ, по-конкретно на гения Дянков.

SpiritInBlack
01-27-2013, 23:55
Айде да ви кажа , че държавицата вместо да приеме закона , който прокламираше, е приела един доста различен.Лихвите са обложени с 10 % данък , дори и когато са придобити преди 1 януари 2013

Oldschool
01-28-2013, 08:57
За да има приходи, износ и т.н. е редно и да работите като германци, а не само да се философства колко сме зле...

D*Rose
01-29-2013, 16:52
За да има приходи, износ и т.н. е редно и да работите като германци, а не само да се философства колко сме зле...

Къде бе, приятел? Къде да работим? Казваш къде и отивам. Какъв износ какви 7 лева? Май ти го раздаваш философ нещо. Германия има.. абе какво ти се обяснявам, като те гледам си станал шеф.

Oldschool
02-04-2013, 08:28
Ами има къде, в България също могат да се правят много пари, ама трябва да си кадърен и работлив, а не само да мрънкаш, че нищо не ставало и да чакаш да ти падне наготово или някой друг да ти каже какво и къде.
Какво ти е образованието, уменията и т.н.?

JoLLiE92
02-04-2013, 09:36
Ами има къде, в България също могат да се правят много пари, ама трябва да си кадърен и работлив, а не само да мрънкаш, че нищо не ставало и да чакаш да ти падне наготово или някой друг да ти каже какво и къде.
:)

Lucho
02-04-2013, 18:53
За да има приходи, износ и т.н. е редно и да работите като германци, а не само да се философства колко сме зле...

В България и да работиш като германец пак ще ти плащат българска заплата. В най-масовите случаи никой не се трогва от твоето старание.


Какво ти е образованието, уменията и т.н.?

А като го имаш образованието да не би да можеш да се реализираш веднага щом завършиш? Или пък ако случайно без "познатите начини" започнеш работа по специалността си то заплащането ще отговаря ли на образованието ти (въпреки стажа)?

Наясно съм, че винаги има изключения, че има и такива професии. Но аз се фокусирам върху най-общите и често срещани случаи от ежедневието. От друга страна да се сравнява България с Германия по каквито и да е показатели е изключително неуместно - излишно е да се коментира дори защо.

Oldschool
02-05-2013, 06:11
Проблема е, че искате да се сравняваме с Германия, но ако някой попита дали вие се отнасяте към ситуацията като германци - започваме с българските оправдания. Ами не, не е лесно да се изкарват много пари и да получаваш адекватно заплащане - започваш с малко, никой не е излязъл от университета и веднага да му предложат мекото на хляба - работиш и трупаш стаж, завързваш контакти, доказваш се. След време се местиш, защото си видял, че си достигнал тавана и търсиш нова реализация с повече перспективи. Няколко години работих за CV, сега то работи за мен - винаги е така. Другият вариант е да се предадеш преди да си почнал и да се оплакваш в нета

Violenza
02-05-2013, 07:35
А като го имаш образованието да не би да можеш да се реализираш веднага щом завършиш? Или пък ако случайно без "познатите начини" започнеш работа по специалността си то заплащането ще отговаря ли на образованието ти (въпреки стажа)?

Да, абсолютно възможно е. И въпросният познат ми е най-големият стимул. :)

Lucho
02-05-2013, 16:16
Oldschool, аз лично никъде в темата не съм сравнявал България и Германия, защото такова сравнение би било абсурдно. Ако ще се сравняваме с други държави, то трябва да го правим с по-реалистични такива с оглед на нашата действителност. Освен това ми разбираш думите неправилно - не казвам, че веднага след като завършиш трябва да получаваш голяма заплата. Съвсем естествено е първо да си нископлатен, после с натрупването на стаж ще дойдат и парите. Е да, ама не. Такова нещо все още е рядкост у нас (да, има изключения, но те са изключения - а не съвсем нормална практика с всеки един млад човек, започнал работа след като завърши) ако въобще желаещият започне работа (било то по специалността си или не). Но да не се отплесвам толкова далеч, че излизам извън рамките на темата.

Violenza, дочети ми поста до края - точно последния пасаж. Така е, но да не се повтарям защо - написал съм го.

Oldschool
02-06-2013, 06:28
Лъчо,

проблема е, че аз гледам на въпроса и като работодател. Ако знаеш какви абсурдни CV-та са идвали, както и хора с някакви претенции, които са просто... нямам думи. Затова и казах, нека и ние работим като германци, а не само да се оплакваме, че това и онова.

JoLLiE92
02-06-2013, 08:33
Oldschool а знаеш ли какви абсурдни обяви за работа съм чела. :)

Oldschool
02-06-2013, 09:51
мога да си представя..

JoLLiE92
02-06-2013, 10:09
Аз имам правило никога да не пиша на неграмотно написани обяви. Само че съм виждала и наистина абсурдни такива, не бих искала да работя за такива хора.
Работодателите вечно забравят, че на интервю "за работа" те също са на интервю - дали ще се представят добре, дали ще иска този човек да работи точно за тях. Лошото е, че се държат сякаш ти подават спасителна сламка под формата на подминимална работна заплата.

Oldschool
02-06-2013, 12:03
Аз с такива не съм се занимавал, сега по-скоро някакви хора си играят на хедхънтъри, ама са леко тъжни и ненаясно какво точно означава това, та ми звъни и ми говори на ти, все едно всеки ден си разхождаме кучетата заедно

JoLLiE92
02-06-2013, 18:47
Ужас. Чувството за такт е рядко срещано напоследък качество.