PDA

View Full Version : Защо хората не четат книги?



Gerincettto
10-24-2012, 06:11
Защо хората не четат книги или по-точно защо младото поколение няма интерес към четенето?

bilqnavod
10-24-2012, 06:29
Ха, интересно. Защото на младите им е по-хубаво да си цъкат фейса по цял ден за

Gerincettto
10-24-2012, 08:03
Да и аз го правя, но не смятам, че човек трябва да е толкова ограничен и да прави само това!

theseveredgarden
10-25-2012, 06:12
Четат. Просто явно ти не познаваш такива. М?

Gerincettto
10-25-2012, 06:59
Ами да си призная честно познавам, но са малко. :)

bilqnavod
10-25-2012, 09:16
Е, въпроса е ти да четеш, другите кво те интересуват. :) Човек винаги може да бъде различен, стига да го пожелае...

misheli7a
10-25-2012, 09:42
Младото поколение не съумява да съчетава нещата и да има време за всичко. Дай им да седят по цял ден из фейса, където могат да четат клюки, скандалите на другите и така нататък. Това за тях е достатъчно. Лично аз си разпределям времето така, че да имам време за тренировки, учене, четене, излизане и др. :)

theseveredgarden
10-25-2012, 10:50
Ами да си призная честно познавам, но са малко. :)
Ами това какво ти подсказва?

Makenzi97
10-25-2012, 14:35
Що за глупав въпрос? При всеки са си субективни причините.
А, гледам и фейсбук сте намесили, та едно въпросче ще си позволя да задам:
Има ли разлика и ако има каква е тя между четенето на книги и четенето на клюки/статии в интернет/фейсбук?

Amore-Mio*
10-25-2012, 18:07
^ Едното ти обогатява общата култура и речника, докато с четено на клюки не става току - така.

ledenakrasota
10-25-2012, 18:10
Младото поколение чете и то страшно много. Смениш ли средата, започваш да срещаш страшно много такива хора. Ако се движиш в културна среда, интелигенти, хора на изкуството, каквото и да било подобно съсловие, ще си с обратното впечатление. Ще срещаш по-малко не четящи хора и ще мислиш обратното. :D

Makenzi97
10-25-2012, 19:14
^ Едното ти обогатява общата култура и речника, докато с четено на клюки не става току - така.
Начи, мойто момиче искаш да ми кажеш, че четенето на розови романчета примерно, на 50 нюанса и Под Игото ще ми обогати общата култура и речника, а четенето на статии/клюки в интернет/фейсбук - не... интереснооо

DieselBlood
10-25-2012, 20:08
Вундеркинде, ти колко книги си прочел в жалкия си живот? Съмнявам се, че повече от 1-2. Не се прави на интелект и многознайко, защото изглеждаш смешно. Ако наистина беше гении(в което се съмнявам силно), нямаше да си губиш времето тук, а щеше да пишеш докторантура или някакъв друг научен труд. Не те знам на коя от всичките отрепки, баннати от форума, си фейк, но си жалък и досаден.

Makenzi97
10-25-2012, 20:28
Вундеркинде, ти колко книги си прочел в жалкия си живот? Съмнявам се, че повече от 1-2. Не се прави на интелект и многознайко, защото изглеждаш смешно. Ако наистина беше гении(в което се съмнявам силно), нямаше да си губиш времето тук, а щеше да пишеш докторантура или някакъв друг научен труд. Не те знам на коя от всичките отрепки, баннати от форума, си фейк, но си жалък и досаден.
Смея да заявя, че книги съм прочел в пъти повече от теб. От писане на научни трудове и докторантури полза не виждам.
Защо си губя времето тук ли? Ами защото са ми забавни такива индивиди като теб.

Gerincettto
10-26-2012, 08:09
Нямам намерение да споря с никой по този въпрос или да обиждам, но е жалко за хората, които смятат, че нямат нужда от четене на книги!Според мен най-вероятно на някои хора не им стига времето или просто не са намерили интересната за тях книга, но че няма смисъл от четене - думи на един доста ограничен човек. :)

Makenzi97
10-26-2012, 09:11
Според мен най-вероятно на някои хора не им стига времето или просто не са намерили интересната за тях книга, но че няма смисъл от четене - думи на един доста ограничен човек. :)
Виж как сама си отговори на въпроса.
Колкото до втората част на изречението - грешно интерпретираш думите ми. Това, което се опитвах да намекна, е, че в днешно време една огромна част от книгите, които се издават, са пълен и неповторим боклук и художествената им стойност е точно толкова, колкото и на клюките във фейсбук - 0.

marsita
10-26-2012, 10:19
Определено средата, в която попаднеш си казва думата!

Gerincettto
10-26-2012, 17:11
Така е средата е важна и се радвам, че въпреки това продължавам да чета.Жалко е, че в днешно време повечето млади е по-вероятно да ги видиш по кафенетата с цигарата, отколкото с книга! :(

DieselBlood
10-26-2012, 17:40
Смея да заявя, че книги съм прочел в пъти повече от теб. От писане на научни трудове и докторантури полза не виждам.
Защо си губя времето тук ли? Ами защото са ми забавни такива индивиди като теб.

Яяя, тъй ли? И ти откъде знаеш колко книги съм прочел бе, келеш? Върви при мама да я питаш може ли да останеш до 11:00 на компютъра и не ми се прави на всезнайко. Колкото до втората част от кухия ти пост, какви точно индивиди, мойто момче? Хора, които са живели мааааааалко повече от теб и знаят маааааалко повече неща за живота от теб ли? ОК. Стой тука и се учи.

xPafx
10-26-2012, 18:21
Виж му набора и не го обиждай повече. Не мога да разбера какво се занимаваш с него?
То е ясно ,че е абсолютно ограничен откъм мозъчен капацитет, езикова култура и изказ.
Винаги ще има хора, които да са на 180 градуса от мисленето ти и мирогледа ти, винаги ще има такива, които ще спорят, само защото виждат, че се връзваш.. но кажи ми, струва ли си? И какво? Ще спорите, ще покажеш, че си по еродиран, че имаш по-богат речник и т.н., за което ЕВАЛА, но какво? След това какво?..
Не знам, ако искаш нападни и мен, че се меся, където не ми е работата, но трябваше да го кажа.

autumn_eyes
10-26-2012, 18:28
Може би не общуваш с достатъчно от правилните хора?

cookie78
10-26-2012, 19:12
Младото поколение чете и то страшно много. Смениш ли средата, започваш да срещаш страшно много такива хора. Ако се движиш в културна среда, интелигенти, хора на изкуството, каквото и да било подобно съсловие, ще си с обратното впечатление. Ще срещаш по-малко не четящи хора и ще мислиш обратното. :D
Аз познавам много хора, които четат..И обожавам да чета! Пък съм бая младо :lol:

xPafx
10-26-2012, 20:08
Годините не са фактор, скъпа.

DieselBlood
10-26-2012, 20:38
Виж му набора и не го обиждай повече. Не мога да разбера какво се занимаваш с него?
То е ясно ,че е абсолютно ограничен откъм мозъчен капацитет, езикова култура и изказ.
Винаги ще има хора, които да са на 180 градуса от мисленето ти и мирогледа ти, винаги ще има такива, които ще спорят, само защото виждат, че се връзваш.. но кажи ми, струва ли си? И какво? Ще спорите, ще покажеш, че си по еродиран, че имаш по-богат речник и т.н., за което ЕВАЛА, но какво? След това какво?..
Не знам, ако искаш нападни и мен, че се меся, където не ми е работата, но трябваше да го кажа.
Аз виждам какъв му е наборът. Виждам, че е тъп келеш, който страда от липса на внимание. Но не разбирам защо се пъне да се прави на интелигент при условие, че нито има речника, нито акъла да спори с по-умен от него човек. Не, нямам намерение да те нападам просто, защото не си ти виновна за неговата ограниченост.

xPafx
10-26-2012, 20:46
Ето, всички знаем,че е тъп келеш, без явно действащи мозъчни клетки. Не е нужно да си Сократ, за да го установиш това.. ;д. Наистина е глупаво, че се опитва, да изпъкне по някакъв начин със знания, или познания, на които очевидно има дефицит, но пък защо да спорим? Ако ти не му отговаряш, няма как да води спор сам.. О не, чакай има.. Шизофрения и там другите психично отклонения, но ако не страда от такива, едва ли може.. Не знам, ако ти е интересно- спори.. ама си е чиста загуба на време да спориш с такива деградирали пикльовци.. Опа, не, той няма как да е деградирал, като първо не е бил градирал.. (wtf, тва доби ли смисъл o.O? ) .. Та, така де, надявам се , че ме разбра.

Makenzi97
10-26-2012, 21:44
С риск да се повторя - опитите ви да ме провокирате няма да се увенчаят с успех.
Самият факт, че ме нападате така настървено говори достатъчно.
От тук нататък ще игнорирам постовете ви по мой адрес, освен ако не съдържат конкретен въпрос.

DieselBlood
10-26-2012, 22:30
А ние ще продължаваме да те храним, защото е яГо.

marsita
10-30-2012, 06:44
Годините не са фактор, скъпа.
Точно така! По-лабилните се подвеждат от средата си, но онези- устойчивите, си държат на това, което харесват. И си четат, и си слушат музика, и си ходят по кафета. Жалко, че някои не разбират какво изпускат, ако не четат книги...

Nam3less3
10-31-2012, 07:29
Едно време четенето на книги е било критично важно, но много хора не са можели да си го позволят, доста даже не са можели да четат, други са нямали време защото са били работници/селяни, и четенето е било само за средната/висшата класа.
През миналия век вече книгите са били широкодостъпни(заради развитието на технологиите) и хората са били по-образовани, четенето е било по-масово и есенциално.
Сега технологията е още по-развита, но именно информационните технологии, благодарение на които навсякъде по света може да си изтеглиш(даже без да плащаш) всякаква литература имат и лош страничен ефект - пълно е с безполезна информация и развлечения(в които само по себе си няма лошо), но младите почти винаги избират приятното пред полезното(а и отвсякъде ги залива такава пропаганда) дотакава степен, че една част от обществото автоматично ще те определи за зубър/смахнат/nerd или нещо такова ако четеш, пък какво остава ако и пишеш нещо литературно.
Естествено техен проблем де, така голяма част от хората остават невежи или не си развиват интелектуалния капацитет, и има по-малко конкуренция в живота, заради голямата разлика между някой образоващ се и мислещ човек и между някой празноглавец който да върши черната работа.

Dark_Vampire23
11-01-2012, 06:13
Ами запознай се с хора,които 4етът

tori
11-02-2012, 08:39
приятното пред полезното
Четенето на книги за мен е и двете, не знам защо го разделяш така. о.о Някак си, освен че от книгите можеш да се образоваш и да научиш български, определено може да ти стане и приятно ако историята е интересна, реалистична и добре развита.
Единственото добро, което е дала на света Майер (дано не бъркам името), е разпалването на интереса на много малки момиченца към романтичните книги за вампири. Шапка и свалям.
Не, в никакъв случай не е достатъчно, но да - чете се. Малко и рехаво, но се чете. Имам един съученик, който мисли само за секс и за цигари, но знае авторите на всички български класики като "Крадеца на праскови" и така нататък и то защото ги е чел и ги разбира. Имам в предвид - не го е правил по задължение. Говори ми за Яворов и за разни там негови стихосбирки, а аз седя опулена пред него и безмълвно се съгласявам със всичко, защото не мога да си размърдам мозъка да му отговоря подобаващо от учудване. А и повечето, които четат са се изпокрили из форумите за роул плей. Все пак ако видиш един прекрасен РП трябва да си сигурен, че човека чете, защото от четенето се натрупват красиви изрази и прочие в главата и речника ти. Една кифла или един гъзар дето само за цигари мислят по никой начин няма да се изразят така добре както ще си изрази едно същество, което прави постоянно скандали с родителите си за книги и как парите никога не стигат за оня роман във Пингвините. Нали, все пак книгата дава нещо, не е просто да поглъщаш прочетеното без да го осмисляш. Точно за това учебниците не се четат често. Защото са написани по труден за разбиране начин. Защото вътре няма летящи на метли Хари-Потъровци или подобни герои, които могат да бъдат измислени само от четящ човек. А ние пишещите в днешно време сме много. Всеки втори пише разкази, стихове и прочие и ако попитам форума, сигурно поне 40 процента ще имат да ми дадат толкова техни неща, че да не стана с дни от компютъра. Което ме навежда на мисълта, че само четящия човек може да измисли нещо за четене от друг.
И все пак се чете малко според мен. Дори бих дала пример с моето училище - може би съм единствената, която пише роул плей. Правете си сами изводите ...


Къде ми са детските книжки ?!

marsita
11-02-2012, 11:47
... Всеки втори пише разкази, стихове и прочие и ако попитам форума, сигурно поне 40 процента ще имат да ми дадат толкова техни неща, че да не стана с дни от компютъра. Което ме навежда на мисълта, че само четящия човек може да измисли нещо за четене от друг.
Тук си много права, tori. Всеки един автор, който създава въздействащи текстове притежава талант- категорично! Но той е изчел не едно произведение и има непрекъсната нужда от това... Всеки с различните си интереси обогатява културата си по различен начин. Потребността от четене сама се появява в един момент. И този, който я придобие, има възможност да моделира един обогател светоглед.

Lucho
11-02-2012, 15:22
Защото нямат време, защото са им безинтересни, защото имат интернет, защото не им се занимава, прекалено са заети и т.н. и т.н.

А на плоските провокации на Макензи-то не се впечатлявайте, напъва се чиляка да троли из темите, ама не му се отдава особено. Аз не на един път пусках сигнали да бъде баннат, понеже непрекъснато сее раздори на най-различна основа - религиозна, политическа, етническа и др. А дано пък се намери някой да го банне. А до тогава, дето вика онее с нафтата в кръвта "ще го храним яГо".

cookie78
11-03-2012, 18:03
Годините не са фактор, скъпа.

Точно така! По-лабилните се подвеждат от средата си, но онези- устойчивите, си държат на това, което харесват. И си четат, и си слушат музика, и си ходят по кафета. Жалко, че някои не разбират какво изпускат, ако не четат книги...
Това за годините изглежда, като че трябваше да е за мен..Аз това се опитах да кажа, явно не съм го казала правилно обаче.

~The Smile~
11-03-2012, 20:58
Голяма част от младото поколение не чете книги, "взема" информация от интернет.

Chacho
11-03-2012, 23:10
Ох, как мразя някой да парадира с това, че чете книги. К-Н-И-Г-И. Дори не си прави труда да дефинира точно какви, щото явно четенето на "Сто години самота" и Наказателния кодекс не се различава по нищо. Какво точно я възмущава авторката, не можах да разбера? Искаш да четат книги хората покрай тебе, за да... Кво, глупави ли са ти, не можеш да си обсъдиш точно твоето книжле ли, какво? Или искаш да движиш с четящи хора, за да можеш да кажеш, че, ей, баце, тия хора четат? Всъщност съм почти сигурен, че и ти не знаеш за какво искаш хората покрай теб да четат. Съдя по това, че досега не успя въобще да обосновеш ползата от четенето, а единствено си повтаряш възмущенията, щото приемаш за даденост, че четенето е добродетел. Тук е редно да вметна, че не знам защо нападнахте Макензи, като много право си каза, че някои книжлета са много по-годни да си избършеш гъза с тях, отколкото да разгледаш нещо в нета. Та нека се върна на думата. Авторката се изтъкна достатъчно пъти, че чете, което, както обикновено се развиват аргументите на тази тема, автоматично води до по-значителна грамотност и по-усъвършенстван изказ. Въпреки всичко не можа в две думи да каже къде действително се корени възмущението й, че чак тема да пусне и да повдигне въпроса на всеослушание.


В крайна сметка аз пък се радвам, че не съм от тия, дето четат толкова много. Първо, защото имам някакъв собствен изграден вкус, а не чета самоцелно. Второ, защото към художествената литература посягам за удоволствие, а търсейки забавлението мога да избера подходящата за мен дейност, която да ми осигури такова, без предразсъдъци или да се влияя от чуждо мнение, че именно четенето е най-добрата ми опция.


ПС: Между другото, знаете ли че в академичните среди вече е по-вървежна тезата, че висенето пред компютъра не е фактор за лошия правопис? Май някой от вас не е чел и кряка безсмислено.

Incadeptus
11-04-2012, 06:55
Не е нужно да четеш книги,за да имаш богат речник и да си умен,но повечето хора,които не четат са обратното на това,което написах в началото на изречението

tori
11-04-2012, 17:56
ПС: Между другото, знаете ли че в академичните среди вече е по-вървежна тезата, че висенето пред компютъра не е фактор за лошия правопис? Май някой от вас не е чел и кряка безсмислено.
Всъщност това не съм го чувала, може би защото не се въртя в тези академични среди. Донякъде са прави хората - четенето не е фактор за добър правопис, както ти каза. Познавам хора, които книга в живота си не са бутвали да прочетат, а пишат ужасно правилно и даже ме поправят ако сгреша някъде. Но колкото повече четеш, толкова по-богат речник ще натрупаш, съответно ще запомниш правописа на толкова повече нови думи. Склонна съм да вярвам, че дори и да не си шампион в състезания по тази дисциплина, ако си умен, ще успееш да се докажеш по някакъв начин. Все пак диамант, изтърван в калта, пак си блести и си остава диамант.

Chacho
11-05-2012, 01:19
Но колкото повече четеш, толкова по-богат речник ще натрупаш, съответно ще запомниш правописа на толкова повече нови думи.

Тогава защо децата учат думи от филмите? А ако разговаряш с някой интелигентен човек, вместо да четеш? Колко фентъзи романа ще те научат на бизнес или технически английски?

Също така има разлика между пасивен и активен речник. Вторият е много по-обвързан с възгледите ти и нуждата за изразяването им, отколкото с паметта ти.


Не казвам, че е лошо да се чете, но не е особено мерило. Поне не такова, каквото се изкарва. И кой по дяволите чете, за да си обогатява речника? (като изключим учебниците по езици, разбира се, за което май не иде реч в темата)

tori
11-05-2012, 09:01
Децата гледат детски филмчета и анимациики, в повечето от тях е често срещано явлението "обучение", както по езика, така и по други неща като броене, цветове и прочее. Да разговаряш с интелигентен човек обаче няма никаква връзка с четенето според мен. Човека може да е умен, еродиран и добър оратор обаче какъв е смисъла от това ако само за глупости ще си говорите? Пък за техническия английски и бизнеса си има учебници, аз лично говоря за книги тип "художествена литература". Естествено, не говоря за писатели дето имат толкова много тавтология, неточности и други такива грешки или за книги, в които става на въпрос основно кой как се облякъл, с кого ходел и кой филм щял да гледа. Говоря за книгите, с които можеш да се откъснеш от собствения си скучен свят и да се разхождаш по полето примерно, да затваряш буркани с героите или пък да обикаляш Париж и някак си да запомниш някоя малка подробност като височината на Айфеловата кула. Аз това смятам за научаване на нещо. Щото колкото и лесно да е правенето на зимнина, винаги можеш да научиш техния начин (на героите смисъл). А за речника - зависи от книгата и от автора. Ако започне да ползва думи, дето никой няма да ги разбере и половината от страницата ще е заета от непознатите изрази, никой няма да му я разбере и ще си виси из книжарницата като прани гащи. Ако пише като нормален човек, със всичките му там жаргони, е много по-вероятно някой да я прочете и дори да има непозната дума, ти някак си ще я запомниш. И какво значи, и как се пише. Затова казах, че съм съгласна донякъде с онези академици отгоре, но и че не съм, също донякъде.
Абееееее леко объркано го написах, съжалявам за което. :д Дано ме разбереш.

marsita
11-14-2012, 14:41
Това за годините изглежда, като че трябваше да е за мен..Аз това се опитах да кажа, явно не съм го казала правилно обаче.
Не съм визирала никой конкретно в поста си... Хубавото е, че всеки има правото на свободен избор и в случай, че е прекарал известно време в нечетене, може да го промени и да обогати знанията си, начина си на изказ, културата си и т.н.

airpump
11-14-2012, 17:16
Това, че другите не четат какво ме интересува? Нали аз си чета :)

marsita
11-21-2012, 13:55
Това, че другите не четат какво ме интересува? Нали аз си чета :)
По принцип е така, само че няма ли да ти стане едно такова.. страхотно, ако си говориш с някого, който в момента чете същата като твоята книга? Тогава ще се отворят много интересни теми за обсъждане :) Естествено, че не само книгите дават теми за разговор, но приятно да си бъбриш с някого, който е с твоя вкус :)

junkies
11-28-2012, 17:22
Чачо глупости говориш...

Momicheto:)
11-28-2012, 20:05
Начи, мойто момиче искаш да ми кажеш, че четенето на розови романчета примерно, на 50 нюанса и Под Игото ще ми обогати общата култура и речника, а четенето на статии/клюки в интернет/фейсбук - не... интереснооо

*facepalm*

Тц, тц, докъде стигнахме... да сравняваме книгите с фейсбук.

Makenzi97
11-28-2012, 20:22
*facepalm*

Тц, тц, докъде стигнахме... да сравняваме книгите с фейсбук.
Това, че не схващаш какво съм написал си е лично твой проблем. Ако прочетеш научна статия в някоя енциклопедия, а аз я прочета в някой блог или фейсбук пост по-малко ли ще съм научил от теб?

haritov
11-28-2012, 22:33
Това, че не схващаш какво съм написал си е лично твой проблем. Ако прочетеш научна статия в някоя енциклопедия, а аз я прочета в някой блог или фейсбук пост по-малко ли ще съм научил от теб?
ти до вчера искаше да се махат Вазов и Ботев от учебниците щото били расисти сега си ново 20
момче кой ти е объркал мозъка така кажи ми

Makenzi97
11-29-2012, 04:05
Какво общо има темата с Вазов и Ботев и какво точно не ти хареса в написаното от мен?? Или да приемам, че си чешеш езика само?

haritov
11-29-2012, 09:45
Какво общо има темата с Вазов и Ботев и какво точно не ти хареса в написаното от мен?? Или да приемам, че си чешеш езика само?
за да говориш така ти не цениш книгата сега пич ми намери някакъв научен текст във фейсбук или някакъв блог който е само за научна цел и в него да има от литература до латински език материали

Momicheto:)
11-29-2012, 10:45
Това, че не схващаш какво съм написал си е лично твой проблем. Ако прочетеш научна статия в някоя енциклопедия, а аз я прочета в някой блог или фейсбук пост по-малко ли ще съм научил от теб?

Щото фейсбук е пълен с научни статии.

Makenzi97
11-29-2012, 11:10
И ето ти една прилика на фейсбук с книжния пазар - и двете са пълни предимно с боклук, но тук-таме се намира и нещо свестно.

haritov
11-29-2012, 11:18
И ето ти една прилика на фейсбук с книжния пазар - и двете са пълни предимно с боклук, но тук-таме се намира и нещо свестно.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol:

ти да си чувал за енциклопедии по книжарниците ги има повече отколкото във фейса

Makenzi97
11-29-2012, 11:20
Пич, не ти ли омръзна да се опитваш да ме тролиш?

haritov
11-29-2012, 11:21
Пич, не ти ли омръзна да се опитваш да ме тролиш?

никой не те троли просто споря с теб и за сега успявам да ти натрия носа

youonlyliveonce
11-29-2012, 12:25
Познавам много хора, които четат...

stynioo
11-29-2012, 14:34
защото не знаят колко е приятно ..

EinGutesKind
11-29-2012, 17:44
Аз чета, защото специалността ми го изисква, но също така ми е интересно. Факт е обаче, че отнема много време и се иска пълна концентрация, което не се нрави на повечето хора в постмодерността.

Hayashi
11-30-2012, 14:13
Всичките ми приятели четат книги. Кой каквато среда си е намерил.

CoNviCt
11-30-2012, 18:50
Парадирате.

Gerincettto
01-21-2013, 18:23
Съгласна съм, че отнема много време.Въпреки че, съм все още ученичка и на мен не ми остава много време за четене, но се опитвам да намеря, не защото някой ме задължава като учителите например,а защото ми е приятно.Радвам се, че все пак са останали хора които да обичат четенето! :)

vladyman
01-26-2013, 17:15
За мен лично възспиращият фактор е цената. Иначе още си чета по 20-30 книги на година (което е в пъти по-малко от преди), но гледам предимно да ги заемам. При средна цена от по 10 лева на книга това са едни 300 лева на година само за книги. Съжалявам, ама не съм направен от пари.

Идиотската ситуация на книжният пазар у нас няма даже да я коментирам - хората не купуват книги защото им са скъпи, издателствата слагат високи цени защото почти никой не купува... Еми gg.

Gerincettto
02-06-2013, 07:52
Да цените наистина са сериозна спънка, но затова пък ги има библиотеките. :)

Ukhtar
02-08-2013, 13:39
По-скоро

защо в днешно време, когато хората не четат книги, някои четящи(дан браун, паоло куелю етц.) с нервната система на гъба се смятат за ебем ти духовно извисените?

melmo
02-18-2013, 14:57
Не четат защото, не са чели достатъчно или по-скоро са чели задължителните книги от първи до четвърти клас, който лично на мен не ми бяха увлекателни и не са намерили и разбрали, преимуществото на книгата, пред филма.

magneticfields
02-18-2013, 15:15
Защото е много по- готино да си цъкаш из фейса по цял ден, да слушаш чалга и най- вече да парадираш с това, че си полуграмотен. Кой ще те забележи ако четеш книги?! Никой! Но ако отидеш и се натряскаш в дискотеката нещата ще стоят съвсем другоятче, нали?! Просто днес чалгата, интернет пространството, фимите...ни налагат тоя манталитет. Не може идолите ти да са Андреа и Азис и да пращиш от акъл.

FlowerPower
02-18-2013, 17:40
Начи, мойто момиче искаш да ми кажеш, че четенето на розови романчета примерно, на 50 нюанса и Под Игото ще ми обогати общата култура и речника, а четенето на статии/клюки в интернет/фейсбук - не... интереснооо
:D Добри примери. В 5 клас се бях запалила по книжките на УИЧ (съвременно дебилно издание) и си мислех, че чета. Сега осъзнавам, че щеше да е по-полезно изобщо да не отварям такъв тип "книги".

Chacho
03-05-2013, 12:19
По-скоро

защо в днешно време, когато хората не четат книги, някои четящи(дан браун, паоло куелю етц.) с нервната система на гъба се смятат за ебем ти духовно извисените?

Това.

@melmo, какво по дяволите е преимуществото на книгата пред филма? Като да чуя "I don't wanna miss a thing" на Aerosmith и да кажа, че филмът Армагедон е по-добър от песента.


Няма да хванете бога за рога и да ви препръщите от акъл, само щото четете художествена литература. Може да се обогатите, най-вече да си храните фантазията и емоциите дълго време, да погледнете на това-онова по друг начин и толкоз. Това не ви прави по-умни от дечурлигата във Фейсбук, за тая цел трябва целенасочено да учите и да мислите.

DisappointedDreamer
03-05-2013, 12:21
най-вече да си храните фантазията и емоциите дълго време

туй то.
+ да упражнявате език :С

scrooper
03-05-2013, 12:55
За езика много помагат, но свестните статии и филми имат същата функция. Значи единствените предимства останаха развиване на фантазията и учене на правопис.

Makenzi97
03-05-2013, 16:24
Един добре направен филм също може да ти развие фантазията. Учене на правопис от некадърните БГ преводи, пълни с правописни, граматични и логически грешки... good luck.

DisappointedDreamer
03-05-2013, 16:30
Учене на правопис от некадърните БГ преводи,

кой говори за преводи? Аз преведена книга много рядко чета.

Makenzi97
03-05-2013, 16:45
Така да, при все, че масата четат преводи.

CoNviCt
03-05-2013, 17:45
Как масата ще чете преводи?! Четем си ги на иврит, китайски, японски.

ronaldinio337
03-06-2013, 12:24
Аве я бягай от тук ве ще ти чета книги ко ме ебе назад кво е станало не мога да изчистя лъсна стегна колата примерно да се занимавам с двигателя , да си оправя музиката да се разкарвам ами ще чета книги аз да не съм луд.. И да търся от някъде да изкарам пари.!!!!!!!!!!

Naive
03-07-2013, 09:04
Защото не са им интересни, не ги увличат, не изпитват потребност от четене на книги.

В днешно време имаме достъп до толкова много източници на информация, че не е нужно на всяка цена да четеш книги, за да бъдеш ограмотен, да си обогатяваш общата култура и да развиваш въображението си.
В крайна сметка, ако само ще се мъчиш с тая книга, за да бъдеш грамотен и да имаш развито въображение, а същевременно ти е много по-интересно да четеш статии в нета, да четеш уикипедия или просто не ти се чете нищо, няма смисъл да се напъваш само защото, видиш ли, това, че четеш книги те прави тоооолкова умен и извисен.

На мен ми е интересно и ми доставя удоволствие да чета, а същевременно всяка книга ми дава по нещичко, затова чета.
На други хора им е отегчаващо и предпочитат да четат други неща, а не непременно художествена литература. Нито аз съм по-умна от тях, защото чета книги, нито те са по-тъпи от мен, защото не четат.
Трети пък въобще не ги ебе за грамотността им, за общата им култура и т.н.

psychopath
03-16-2013, 19:01
Иначе много ме забавляват самоизявяващите се като морални съдници, особено начетени, грамотни и ерудирани хора, които са прочели 2 книги през живота си, за да се направят на готини. :D

Аз чета, защото така искам, не защото се чувствам длъжен, поради някакви си причини (които сте ги споменали вече).
Защото за себе си знам какво получавам, а не да се доказвам пред когото и да било.

ormys
03-16-2013, 23:16
Младите хора имат нови възможности за обогатяване на културата си , за забавление и изобщо всички функции на книгата.
Аз лично чета доста , но определено не мисля че четенето на книга е по някакъв начин по-продуктивно от гледането на един смислен документален филм, примерно.

hey.mistery
03-17-2013, 09:36
Аз лично обичам да чета книги! В последно време имам много за учене и ми отнема повече време да прочета някоя книга, но въпреки това чета. Днешното поколение ..ами има хора, които примета за много ' срамно ' и ' изтръпнало ' да четеш книга. Ще ви разкажа за една моя случка, бях навън с едно момиче и минахме през библиотеката да разгледам за някакви книги. Взех си две и седнахме на една пейка и аз се зачех в моята и тя разгледа другата и взе че й стана интересна. На 10-15 крачки от нас идваха някакви момчета и тя тогава каза ' виж, пичове, бързо да крием книгите! ' :)

Oldschool
03-22-2013, 13:21
ха-ха-ХА