PDA

View Full Version : Гнойна ангина



ivetty9
10-24-2012, 08:47
Имам я от вчера и не мога да преглъщам и трудно говоря.Днес ходих на лекар и ми даде антибиотик и ми каза да си пръскам спрея Тантум Верде, също така ми каза да ям лимони със захар.Искам да попитам освен тези работи нещо друго да ми препоръчате за по-бързо оздравяване? A и да питам какво може да ям и какво не трябва да ям?

П.П. Никога до сега не съм имала такова "чудо" и г/д колко време трае гнойната ангина..? Мерси предварително!

bilqnavod
10-24-2012, 08:57
Спазвай предписанията на лекаря. Мисля, че това е достатъчно. Бих ти препоръчала освен лимоните и вит С с удължено освобождаване.
Яж си каквото ти се яде. Ако това си имала в предвид. Забранени храни няма.
Мисля, че поне седмица. Упорито е, антибиотика се пие в определените часове. Не пропускай прием.

DisappointedDreamer
10-24-2012, 11:33
Ох, съчувствам ти :(
Ще минат около 2 седмици докато оздравееш напълно. Поне при мен толкова е траело.
Бързо оздравяване!

TrollWare
10-24-2012, 12:05
От 1-2 седмици трае ако спазваш показанията на лекаря и лична хигиена.Поне при мен беше така.

ivetty9
10-24-2012, 13:18
Спазвам всичко,което ми каза лекарката, даже правих инхалация с лайка.Майка ми искаше да ми маха налепите с марля и сода,ама аз не и дадох,защото ме е страх ;д Искам да попитам някой махал ли си е налепите по този начин и дали има ефект(ако има ефект ще се престраша колкото и да не искам).

TrollWare
10-24-2012, 13:32
Спазвам всичко,което ми каза лекарката, даже правих инхалация с лайка.Майка ми искаше да ми маха налепите с марля и сода,ама аз не и дадох,защото ме е страх ;д Искам да попитам някой махал ли си е налепите по този начин и дали има ефект(ако има ефект ще се престраша колкото и да не искам).

Не се бой бе момиче ! Не са ми правили , но съм чувал от приятели.

titinkaa
10-24-2012, 17:43
Яж по твърди храни,това премахва гнойта от сливиците когато преглъщаш.Иначе прави гаргари с лайка.

shmatarok
10-24-2012, 17:50
... или прави гаргари с хлябна сода. Успех и бързо оздравявяване.

Lucho
10-24-2012, 20:14
---.

bilqnavod
10-25-2012, 09:15
Съчувствам ти още повече. Сега и аз съм с гнойна ангина. Толкова ме боли гърлото не мога да говоря, ям и дишам нормално... :(

tori
10-25-2012, 09:23
Какво се шашкате от една гнойна ангина?! Неприятно е, но няма забранени храни или нещо такова. Каквото можеш да ядеш, това. Защото аз като се разболея от това, сливиците ми стават адски надути и ям само кремчета, супички и подобни глупости и седя гладна, щото не мога да се наям с това. Пиеш си антибиотиците, гаргара със лайка, пиеш си чайче и толкова. Лимоните със захар също си хапваш и за една седмица в къщи, на топло, си кукуряк. Все едно си се разболяла от нещо кой знае какво.

haritov
10-25-2012, 12:53
... или гаргара с кислородна вода. Но за този тип гаргара питай лекарят ти в какво съотношение да я правиш (най-често е 2 части вода към 1 кислородна вода, може да е лъжици, милилитри - все става).

кислородната вода може да е опасна

ivetty9
10-25-2012, 21:33
Съчувствам ти още повече. Сега и аз съм с гнойна ангина. Толкова ме боли гърлото не мога да говоря, ям и дишам нормално... :(


Спокойно :-) На мен вече ми е 3ти ден и се чувствам учудващо добре.Съвсем малко ме боли гърлото,имам още налепи, но мога да ям,дишам,говоря,преглъщам спокойно за разлика от вчера. Не знам дали от лекарствата,лайката или лимоните има толкова голям ефект,но наистина съм доволна. :smt005

ivetty9
10-25-2012, 22:00
Какво се шашкате от една гнойна ангина?! Неприятно е, но няма забранени храни или нещо такова. Каквото можеш да ядеш, това. Защото аз като се разболея от това, сливиците ми стават адски надути и ям само кремчета, супички и подобни глупости и седя гладна, щото не мога да се наям с това. Пиеш си антибиотиците, гаргара със лайка, пиеш си чайче и толкова. Лимоните със захар също си хапваш и за една седмица в къщи, на топло, си кукуряк. Все едно си се разболяла от нещо кой знае какво.


...Както споменах, никога не съм имала гнойна ангина и,да нормално да се "шашна".Питах за храната,защото четох,че не трябва да се ядат люти храни, също така и,че трябва да се ядат по меки храни както каза ти-кремчета,супички.На друго място пък пишеше,че е по-добре да се ядат по твърди храни,за да махнат гнойта (както написа titinkaa по-горе).За това реших да питам вас,и общо взето хора който са боледували и знаят от личен опит.Иначе мерси за всички за съветите.

DisappointedDreamer
10-26-2012, 20:38
Спазвам всичко,което ми каза лекарката, даже правих инхалация с лайка.Майка ми искаше да ми маха налепите с марля и сода,ама аз не и дадох,защото ме е страх ;д Искам да попитам някой махал ли си е налепите по този начин и дали има ефект(ако има ефект ще се престраша колкото и да не искам).

Да, аз съм ги махала с марля и сода. Няма нищо страшно, не боли, просто не е приятно.

Lucho
10-27-2012, 19:21
Номера с марля и сода е може би най-ефикасен. Него не го отричат, но не го и препоръчват. Принципно помага.

pifiella
10-27-2012, 20:16
Преди да ми извадят сливиците бях всеки месец с гнойна ангина и о,чудо още съм жива!
Нищо не ми помагаше,какво ли не съм пила,пръскала,яла........сливи ците ми бяха станали на дупки,пълни с гной и тогава открих скалпела!
Та моят съвет е,ако имате чести проблеми със сливиците ги махайте,защото болните сливици ми преебаха 10 години от здравето и живота.

jghgh
10-27-2012, 20:21
И аз май ще си махам сливиците, понеже ПОСТОЯННО имам ангини. Е, айде, не постоянно, но 2 пъти годишно поне...

Има забранени храни и още как. Шоколад пробвай да ядеш и виж как ще се почувстваш *не опитвай*.

Гаргари си правя с топло мляко и хлебна сода - много е неприятно, но се отхрачва добре.

И тъй като станах спец с ангините (гнойни и негнойни), да ти кажа - ако пиеш концентриран лимонов сок (от истински лимон, ест.) с малко вода и жабуриш хубаво около сливиците, ще видиш, че се чувства подобрение. Първо, вит.Ц най-добре се усвоява от лигавицата на устата, второ, че бактериите, от които се причинява ангината (най-често стрептококи, или поне в моя случай) се повлияват от вит. Ц. Половата им с-ма се забавя и нормално има облекчение след прием на вит.Ц в лошо състояние на сливиците.

pifiella
10-27-2012, 20:48
А и да вметно нещо,което на мен ми помагаше.
Вземаш клечка за учи и я потапяш в сода,тогава си отваряш широко устата(пред огледало) и бъркаш във всяка една дупчица,пълна с гной като потапяш отново,и отново.Помага,ако изкарате цялата гной,а ако сте по смели давайте и без сода,но боли.

jghgh
10-28-2012, 07:23
^Пифи, аз дупчици не си виждам по сливицте или недовиждам? ;/
Но бих пробвала това, защото точно в момента имам ангина и то май е гнойна... Не съм ходила още да се преглеждам.

Ivaaaaa
10-28-2012, 12:09
И аз съм имала, но май само на мен са ми правили инжекции. А колко мразя иглии. Правеха ми сутрин и вечер. Мина ми за 4 или 5 дни, но колко ме болешее ужас. Не съм се ограничавала до определена храна. Бързо оздравяване.

DisappointedDreamer
10-28-2012, 17:26
А и да вметно нещо,което на мен ми помагаше.
Вземаш клечка за учи и я потапяш в сода,тогава си отваряш широко устата(пред огледало) и бъркаш във всяка една дупчица,пълна с гной като потапяш отново,и отново.Помага,ако изкарате цялата гной,а ако сте по смели давайте и без сода,но боли.

уши*
и точно така се прави. И аз така съм правила при гнойни ангини. Виждат се дупчиците и белите налепи.
бтв, и аз ще си махам сливиците май защото постоянно съм болна :Д

rubby179
10-29-2012, 08:48
Антибиотика и витамините са напълно достатъчни за лечението на гнойната ангина. Продължителността на заболяването трае около 10 дни. През този период е хубаво да се консумира чай от лайка и плодове съдържащи повече витамин С. При хронично възпаление на сливиците, понякога се налага тяхното отстраняване, но това е в редки случаи.

ivetty9
11-01-2012, 14:46
Хора,край! Пак съм болна от тая ш*бана болест,а няма и седмица от както спрях антибиотиците.И пак същата болка,и пак не мога да говоря,и да ям, и да преглъщам, и пак имам налепи.Утре ще ходя до болницата и не знам какво ще ми каже лекарката,след като не може толкова често да пия антибиотици. :@

ALetterFromTheSky
11-01-2012, 15:36
Ох не знам какво става, почти постоянно и аз съм на антибиотици заради гърлото-уж беше хроничен фарингит, уж ми правеха гърлен секрет и няма нищо-а сега съм присипнала, кашлям и не знам. Ако знаете нещо за тия гърла :D

DisappointedDreamer
11-01-2012, 15:38
Аз съм същата :lol: давайте съвети, че ще се побъркам.

ivetty9
11-01-2012, 15:51
А бе направо ми се плаче от болки.Досега си правих гаргара с лайка и се опитах да хапна малко,но след първата хапка се отказах. :D Само ме е страх да не ми изпишат инжекции.И не знам от какво ми се получиха сега при положение,че "уж" ми се бяха махнали и налепи и всичко и сега изведнъж след 5 дни пак ми се появиха. :@

bloodyF
11-01-2012, 18:24
лошо
била съм болна от ангина десетки пъти, но чак сега установих , че се пренася по въздушно-капков път
при мен винаги се е получавало от студени храни или напитки,доста кофти
забранени храни:твърде горещо, студени храни, твърди храни
препоръчителни:домашно сладко от боровинки, грейпфрути и портокали, фрешове грейпфрут/портокал/лимон, лимони със захар
:3

tori
11-01-2012, 18:26
:D Най-много да ти нашиндят дупето с инжекции, нищо повече. Както казах, а и други след мен - оцелява се. Един въпрос - аз пък защо не съм имала никакъв проблем с шоколада? о.о

ivetty9
11-01-2012, 18:35
Tori-не ме успокояваш много :D (имам страх от игли).Нямам проблем с храната,защото като ям по-твърда храна и не ме боли толкова,колкото даже като пия течности.

tori
11-01-2012, 18:47
:д Е, ти няма да ги гледаш. Стига, да не предпочиташ да се тровиш още една седмица с антибиотици и да се влачиш с температура, вместо за 3-4-5 дни да се оправиш?! Никой не обича лекарства ама като трябва, трябва. Ако беше вкусно, сладко и приятно, нямаше да се продава в аптека, а в сладкарница. Отиваш на чичко доктор и квото каже - това. От киснене болна в къщи без лекарства, нищо добро няма да излезе.

jghgh
11-02-2012, 19:47
Да не би да не си си пила антибиотика пълно време?
Защото ако си го спряла предварително, мислейки, че вече си Ок, това е голяма грешка.

И не знам защо така ти се прецакват лигавиците, но ти съчувствам! Казва го човек, който има ХРОНИЧНИ оплаквания от ангина. На теб, както разбирам, ти е за втори път (сега, с повторението). Ангината е най-гадното нещо, въпреки че аз вече й свикнах :<


И за игли не знам, ама аз ще пия 8 дена антибиотик. Вече направих 6 дена.
Чудя се да ги махам ли тея сливици, че само се блъскам с химии така....


пп. Гаргара с лайка, ха ха! И мислиш, че това ще помогне? Жабури се с вода и сода да махнеш налепите, а за болката и преглъщането парацетамол. УНГ специалист ми го е казал това. И въпросният отрече всякакви други методи с бъркане в дупките на сливиците, марли и пр. Не ги докосвай с ръце и предмети. Мляко+сода също не става. Само вода.
И ако ще правиш гаргари, нека е вода+прясно изцеден лимонов сок - ще видиш, че ефектът е добър (нека съотношение лимон:вода да е 3:1, примерно), а и вит. Ц никога не е излишен...

пп2. Ако забележиш, че си противореча за млякото и содата (по-назад в темата съм препоръчала това), трябва да отбележа, че си смених мнението, откакто бях в Пирогов 3 дена на венозен антибиотик и сега продължавам още 5 дена на хапчета. Говорих надълго и нашироко с УНГ специалист и ми се разбиха всички представи. За ангина при УНГ, а не при джипи. Даже излезе, че джипито досега ми е изписвала само някакви тесноспектърни антибиотици (пеницилини), които нищо чудно, че не са ми вършели НИКАКВА работа.

DisappointedDreamer
11-02-2012, 20:09
^Вода и сода е същото като това да си бръкнеш сам с клечка за уши и сода. А пък тея Пирогов, УНГ и не знам си какви други специалисти са пълни шитове. Нали цяла година само по такива обикалям.

ivetty9
11-03-2012, 09:24
jghgh-Не съм спирала антибиотика,просто го пих 5 дни(за толкова беше един блистер),но болката ми мина на 3тия ден и аз реших,че съм здрава(нямаше болка и нямаше налепи...) и няма нужда от още.Сега пък лекарката ми каза,че са много опорити гнойните ангини и в краен случеи-инжекции.Гаргарата с лайка ми помогна донякъде,но сега правя гаргара със смрадлика.Иначе да,пия лимон със сода и захар или ям ломоните със захар.Този път антибиотика ми е за 7 дни и в понеделник пак ще ходя на преглед. И да питам,има ли възможност ако пуша да се усложни или просто ще ми мине по бавно болестта?

tori
11-03-2012, 15:49
:D Ще ти бъде гадно да пушиш, но дали е проблем от медицинска гледна точна не знам понеже не съм пушач. Антибиотика не е трябвало да го спираш толкова рано.

bloodyF
11-04-2012, 08:43
някой да си опише първите симптоми, плийз?
забравила съм какво е, подозирам че го имам отново :Д
тече ми носа, отпаднало ми е, запушен ми е носа?
много нежна болка в гърлото, почти не се усеща :Д
май имам Т , ама не съм сигурна,мързи ме да меря..

DisappointedDreamer
11-04-2012, 08:53
някой да си опише първите симптоми, плийз?
забравила съм какво е, подозирам че го имам отново :Д
тече ми носа, отпаднало ми е, запушен ми е носа?
много нежна болка в гърлото, почти не се усеща :Д
май имам Т , ама не съм сигурна,мързи ме да меря..

Иве, и аз съм тъй. Едвам дишам. Кашлица - жестока, мокра. И главоболие.
И това за 1 месец 2 пъти.
Ужас.

jghgh
11-04-2012, 09:45
някой да си опише първите симптоми, плийз?
забравила съм какво е, подозирам че го имам отново :Д
тече ми носа, отпаднало ми е, запушен ми е носа?
много нежна болка в гърлото, почти не се усеща :Д
май имам Т , ама не съм сигурна,мързи ме да меря..

"нежна" болка в гърлото, която ако оставиш така става доста гадна, неприятна, някак боцкаща, щипеща... неприятно преглъщане, усещаш сливиците си някак подути и цялото си гърло подуто и се вдига много лека температура.
това е началният стадий при моите ангини. ако оставя положението така (правила съм си експеримент), става все по-гадно и по-гадно. Налепи по сливиците, които е едва ли не невъзможно да изкараш, трудно преглъщане, затруднено дишане, огромен дискомфорт в сливиците. иии отиваш при джипи-то и ти изписва един антибиотик и ти е мирна главата.

bloodyF
11-04-2012, 10:08
аз почнах да пия колдрекс
нещо носа ми става все по-запушен и въобще не мога да дишам през него, пфу
а иначе лимфните възли са ми подути и направо гърлото си го чувствам подуто отвсякъде
как можах да се нахендря тей гадно ...

ivetty9
11-04-2012, 13:59
^^ Щом ти е запушен носа,едва ли имаш ангина.Просто си настинала можеш да пиеш парацетамол, слагай си капки за нос,пии чайове и мед,за гърлото можеж да смучеш таблетки Орофар(взимат се през 3 часа) много ми помагат на мен,за 2-3 дни и си готова. :)

Vivid
11-06-2012, 18:45
За ангината натопяваш клечка за уши в газ и намазваш сливиците. След 1-2 дена се оправят

ch0c0late44
11-10-2012, 16:29
Оф и мен пак ме хвана.Писна ми вече...Едвам преглъщам и говоря,бухам се с чайове,мед,лукчета,и ще пръскам Тантум Верде.Последният път пих антибиотик но сега се надявам да не се стигне до там.Ако има още останали болни - бързо оздравяване ви пожелавам..че доста боледуващи се събрахме май ;3

едит:Видях ще е питано за забранени храни/напитки в началото на темата:Никакви студени напитки,газирано и прочие.За храна - забравете за всякакви видове ядки,пуканки,сладолед,и разни други храни които дразнят гърлото...положението може много да се влоши от едни ядки дори,повярвайте...

ivetty9
11-10-2012, 17:05
Аз вече свикнах, за 2 седмици съм изпила 2 антибиотика и един ден след като спрях АБ бях добре и днеска ПАК.Този път не е гнойна ангина като миналите 2 пъти,а е херпангина.Направо вече не мога да си намеря място в нас от болки. :X

ch0c0late44
11-10-2012, 18:49
Аз вече свикнах, за 2 седмици съм изпила 2 антибиотика и един ден след като спрях АБ бях добре и днеска ПАК.Този път не е гнойна ангина като миналите 2 пъти,а е херпангина.Направо вече не мога да си намеря място в нас от болки. :X

горката. ;/ сега четох за херпангина в нета,за първи път го чувам.Сливиците ти като при гнойната ангина ли са?понеже моите имат и червени мехурчета,налипи и отделно едни такива като дупчици,вероятно от предишната ангина...

ivetty9
11-10-2012, 19:12
Сливиците ми са адски червени и са толкова подути,че почти няма място между тях.А по тях има бели мехурчета и са значително по-големи от налепите при гнойната ангина.

antineutral
11-10-2012, 19:25
Налепите съм си махал с дръжката на лъжица, на която има умесено мед, сода и амониев хлорид. В настинките по-важна е превенцията - подсилването на организма с повече глюкоза, течности, лимони, постепенна закалка на студ. Пипне ли, вече е късно за ефективни мерки и обикновено човек си я преболедува :)

rubby179
11-12-2012, 06:39
Съгласна съм с antineutral, че всичко зависи от състоянието на имунната система. Най-доброто лечение е превенцията...!!!