PDA

View Full Version : Категория А1



Тита
10-24-2012, 22:41
Предварително се извинявам, че пускам темата тук. Ако е необходимо, нека бъде преместена.

На 16г. съм и имам желание да изкарам шоф.книжка. Шофирам от много години, с риск да прозвуча смехотворно, но факт. Решила съм се от доста отдавна-ясно е, че ще взема пустите изпити. Да, ама единственото ''нещо'', на което имам право в тази възраст е скутер (до 45км/ч). Цирк. По-скоро бих карала колело, да не кажа каруца, и то с магаре, отколкото Това.
И така-колкото и неудовлетворена да съм, решила съм да изчакам още година за жадуваната категория А1. Прерових цял гугъл с надеждата, че още тази година ще мога да я взема, но уви-не може. Консултацията ми с жива персона доказва същото. Курсовете за категория А1 могат да започнат на 16г. и 11м. Мъка. А като си помисля, че за истинска машина (кат.А) трябват 21г., ми идва да се обеся.

Та, имам няколко въпроса, на които отговор не мога да намеря, а баща ми не е подготвен психически за тях, тъй като не е много на ти с идеята.

1. Зимата възможно ли е да се карат курсовете, тъй като съм родена тогава?
2. Мога ли да карам извънградско, по магистрали?
3. Колко ще ми коства цялата процедура?

Също се сетих за още няколко въпроса, свързани с кат. Б (лек автомобил).

1. Възможно ли е да изкарам курсовете сега?
2. Ако да-кога ще си получа книжката?
3. С кат. Б върви и ''умопомрачителната'' кат. М, нали?

П.П. Отговори от типажа на ''провери в интернет'' ще ги подминавам. Гледала съм достатъчно, но изпадам в някакви нечовешки дилеми, тъй като всеки пише различно и което е по-шокиращо-каквото си поиска.

ccdesigns
10-25-2012, 00:20
Предварително се извинявам, че пускам темата тук. Ако е необходимо, нека бъде преместена.

На 16г. съм и имам желание да изкарам шоф.книжка. Шофирам от много години, с риск да прозвуча смехотворно, но факт. Решила съм се от доста отдавна-ясно е, че ще взема пустите изпити. Да, ама единственото ''нещо'', на което имам право в тази възраст е скутер (до 45км/ч). Цирк. По-скоро бих карала колело, да не кажа каруца, и то с магаре, отколкото Това.
И така-колкото и неудовлетворена да съм, решила съм да изчакам още година за жадуваната категория А1. Прерових цял гугъл с надеждата, че още тази година ще мога да я взема, но уви-не може. Консултацията ми с жива персона доказва същото. Курсовете за категория А1 могат да започнат на 16г. и 11м. Мъка. А като си помисля, че за истинска машина (кат.А) трябват 21г., ми идва да се обеся.

Та, имам няколко въпроса, на които отговор не мога да намеря, а баща ми не е подготвен психически за тях, тъй като не е много на ти с идеята.

1. Зимата възможно ли е да се карат курсовете, тъй като съм родена тогава? Може и през зимата.
2. Мога ли да карам извънградско, по магистрали? Можеш.
3. Колко ще ми коства цялата процедура? Не знам с точност. Поне 500-600лв., поне до колкото знам аз.

Също се сетих за още няколко въпроса, свързани с кат. Б (лек автомобил).

1. Възможно ли е да изкарам курсовете сега? Май не.
2. Ако да-кога ще си получа книжката? 18г.
3. С кат. Б върви и ''умопомрачителната'' кат. М, нали? Попринцип да. Имаше предложение преди време да се махне М категория като се взима Б, но до колкото си спомням не се прие.

П.П. Отговори от типажа на ''провери в интернет'' ще ги подминавам. Гледала съм достатъчно, но изпадам в някакви нечовешки дилеми, тъй като всеки пише различно и което е по-шокиращо-каквото си поиска.

btw, наскоро четох за ново предложение категория A за над 600 кубика да се взима чак на 24 иначе до преди няколко месеца беше още на 18. В момента и аз не съм 100% сигурен дали е на 18 или 21, но знам, че преди години е било на 21 и може да се бъркаш от това. Бе сбъркана работа е с тия мотори.

Тита
10-25-2012, 08:18
Благодаря ти!
Всъщност въпросът, който най-много ме вълнува е дали е възможно да се кара извънградско и по магистрали. Всеки случай градско няма да карам, поне не често-не намирам за нужно, не че нещо.


btw, наскоро четох за ново предложение категория A за над 600 кубика да се взима чак на 24 иначе до преди няколко месеца беше още на 18. В момента и аз не съм 100% сигурен дали е на 18 или 21, но знам, че преди години е било на 21 и може да се бъркаш от това. Бе сбъркана работа е с тия мотори.

Не го вярвах, но е истина. Законът е в сила от 2013. Скив това, ако те интересува:

''От 2013 година смятат да въведат следните наредби касаещи бъдещите кандидат - мотористи:

- От 16 - 18 години да имат право да изкарат категория А1 и да може да карат мотоциклет до 125 сс
- От 18 - 24 години да имат право да изкарат категория А2 и да може да карат мотоциклет до 400 сс
- От 24 години да имат право да изкарат А категория, и да може да карат мотоциклет над 600сс.

Всичко звучи чудесно и разумно, но в действителност самата наредба която смятат да въведат е напълно абсурдна, защото например ако си на 25 години и нямаш А1, или А2 ще бъдеш задължен за дa се качиш на 600 кубиков мотор и да си изпълниш елементите.
За тези които вече имат "А" категория много добре знаят че това е почти невъзможно ако нямаш никакъв опит и не си карал по малки кубатури мотоциклети. Да не говорим за най-елементарните неща "бутане на мотор" който тежи около 200 кг от една жена например.''

С подчертаното съм напълно съгласна, а то в общи линии е негативно и отричащо наредбата. Аз посмъртно не мога да побутна 200-килограмов мотор, какво остава да го карам. И на 24-5 да съм, без опит, също няма да успея. Аман от слабоумни ''закони''.
Но като се замисля, това означава ли, че 2013, началото примерно, когато още ще съм на 16, ще мога да изкарам курсове за к.А1? Май да, което не е толкова зле и по-важно-няма да се наложи да чакам. И все пак не ми се вярва.

machoka
10-25-2012, 08:30
Не просто може, а е задължително по време на курсовете ти за шофьорска книжка за автомобил B категория да те изведат извънградско. Не виждам смисъл в това да караш на магистрала, тъй като там само държиш волана направо и това е. Най-добре е междуградски път - 2 платна, където буквално да се 'сблъскаш' със суровата действителност - дупки, някой бавно движещ се тир пред теб, да предприемеш изпреварване, да навлезеш в завой без видимост какво става след него, да ти изкочат животни и т.н.. Градското също е много важно - да ти изгасне колата на светофар, да те ръгнат в задръстванията, да се научиш да се престрояваш от платно в платно НАВРЕМЕ, а не под светофара да правиш глупости.
С категоря B си върви и M. Практически курсове по кормуване можеш да започнеш при навъшрени 17 год и 9 месеца, а листовките и ЗДП винаги можеш да си ги четеш и учиш. За да се явиш на изпит по кормуване ТРЯБВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да имаш 18 навършени години, та може на следващия ден. Аз така направих. Зимата можеш ест да караш с инструктура и то си е препоръчително да се научиш на по-тежки условия.

Тита
10-25-2012, 09:02
С категория Б съм напълно наясно. Карам от 7-годишна и не ми е никакъв проблем. Всички тези изброени ''трудности'' съм ги минала отдавна. Градско съм карала и продължавам да карам-баба ми живее в малък град и ми е предоставена възможност. В моя град също мисля, че ще се справя, въпреки задръстванията и дупките. Имам някои неща за доизглаждане, но къде няма. Благодаря все пак! Въпросът ми с тази категория беше възможно ли е сега (на 16г.) да изкарам ШК за к.Б? (Ясно ми е, че няма да ми е в позла, докато не навърша 18.)

Това за магистралата беше свързано с кат.А1 (мотор до 125к.с.). Въпросът ми е породен от това, че с к.М (скутер) можеш да се движиш градско, мисля че и извънградско, но не и по магистрали. Демек от Бургас до Варна не мога да стигна, нямам и право. Куките ще ме сгащят. Не бих се замислила да им избягам, но това Чудо развива скорост max 45km/h. Чисто олицетворение на гротеската.