PDA

View Full Version : Биология 10ти клас Важно



desivg95
10-25-2012, 15:59
Здравейте!Може ли някой от вас,който е на ''ти'' с генетиката да ми обясни как се решава следната задача,със съответните генетични символи:Конете страдат от наследствено заболяване на гръкляна.При бягане болните коне издават характерен хрип.От болни родители може да се роди здраво конче.1вият въпрос:Доминантна или рецесивна е тази болест?
И вторият:Направете кръстосване м/у две болни кончета ако в поколенията има поне едно здраво конче. Искам малко обяснения,свързани със стъпките,по които трябва да се реши тази задача.

notlike
10-25-2012, 16:32
Щом от болни родители може да се роди здраво конче, значи самото конче съдържа доминантен ген, а то е здраво. По тази логика мисля, че болестта е рецесивна. Това е, което знам, но дори и това не гарантирам. А за задачите - там съм пълен трап ;)

delphine_
10-25-2012, 18:08
а) Не, болестта е доминантна. Ако беше рецесивна, то родителите трябваше да бъдат аа и аа, а от тях не може да се получи доминантен алел. Родителите са Аа и Аа и от тях се получават три болни кончета, едно от които наследствено чисто (АА, Аа и Аа) и едно здраво - аа (виж снимката, сори за качеството).
б) За задачката условието е същото - имаме двама болни родители, от които трябва в първо поколение да се получи здраво конче. Няма как да ти я напиша тук, необходими са ми символи, затова ти я реших и ти я снимах.

http://prikachi.com/images.php?images/216/5416216Q.jpg

Надявам се да съм ти помогнала :)

notlike
10-25-2012, 18:29
а) Не, болестта е доминантна. Ако беше рецесивна, то родителите трябваше да бъдат аа и аа, а от тях не може да се получи доминантен алел. Родителите са Аа и Аа и от тях се получават три болни кончета, едно от които наследствено чисто (АА, Аа и Аа) и едно здраво - аа (виж снимката, сори за качеството).
б) За задачката условието е същото - имаме двама болни родители, от които трябва в първо поколение да се получи здраво конче. Няма как да ти я напиша тук, необходими са ми символи, затова ти я реших и ти я снимах.

http://prikachi.com/images.php?images/216/5416216Q.jpg

Надявам се да съм ти помогнала :)

Извод: по биология съм бил, съм и ще си остана пълен трап, хахаха :D