PDA

View Full Version : Филология или Икономика?



LuFlee
10-26-2012, 09:28
Заглавието може би не е особено точно,но сега ще обясня за какво става дума...
В момента съм 12 клас и съм раздвоена,какво искам да следвам след като завърша.
Имам чувството,че в света стават все повече икономически и екологични кризи и че сякаш ако искам да си намеря добре платена и хубава работа,която (никога) да не ме остави ,то трябва да запиша нещо с икономика или екология. Малко е глупава логиката ми,признавам си, но като слушам навсякъде как всички изобретения се насочват към графа 'еко' и как
ще настъпят еди си какви кризи, сякаш няма да има място след 5-10 години за останалите по-артистични (ако мога така да се изразя) професии. Просто си представям бъдещето като голям взрив , от който ще могат да се измъкнат само хората,работещи в такива сфери. Само да отбележа,че имам няколко специалности,които ми харесват (маркетинг,ПР,нещо с екология и тн) , но има толкова много хора,които ги записват,че вече навсякъде е пълно и това ме обнадеждава.
Да,обаче мен ме влече към българска филология.
Чела съм и съм се интересувала от всякакви по-интересни професии на бъдещето,които бих могла да работя , но нещата,които се изучават половината не ми харесват или са ми някаква каша,единствено изучаващото се в българската филология ми е да не кажа едно 80-90% интересно и разбирам за какво става дума,имам интерес и желание, тегли ме да опозная колкото се може повече тази специалност.
Знам,че най-вече се излиза учител от там,но всъщност в днешно време добрите учители не взимат никак малко пари,ако дават и частни уроци. Освен това бих искала да следвам докторска степен (стига да не си променя решението до тогава де) и всъщност винаги съм искала да стана редактор или журналист в някой вестник/списание(не говоря за жълти статии).
Ще кажете,че ,за да станеш журналист ,то трябва да следваш журналистика,но не съм особено съгласна с това по ред причини,които няма да споменавам сега.

Та...какво мислите? Да направя това,което трябва или това,което искам отвътре?

antineutral
10-26-2012, 09:43
Учи сериозно това, което те влече, а запиши в подходящ момент дистанционно/втора специалност другото, колкото да се докопаш по-бързо до диплома по него. Има и колежи или по-кратки курсове за известни базисни познания по икономика. Не го приемай като крайно мнение, просто действай максимално в твой интерес :)

DieselBlood
10-26-2012, 10:09
Бих ти препоръчал икономика. Аз самият съм подобна специалност(дори да не е чиста икономика). Философията е нещо, с което трудно ще си намериш работа.

marilyn
10-26-2012, 10:17
Съгласна съм с казаното преди мен от antineutral. Слушай си сърцето. Аз записах това, което ми харесва и винаги съм искала.. знаеш ли колко ми е готино сега... чувствам си се на място и си ми харесва това, което уча. :)

BrainlessROCKBABY
10-26-2012, 11:16
Философията е нещо, с което трудно ще си намериш работа.

Филология

Himbeer
10-26-2012, 11:47
Като и двете толкова ти хареват защо не запишеш и двете ?

SuNsEt
10-26-2012, 20:19
^ не е ли множко две специалности наведнъж?

Иначе...и аз мисля,че ще е по-добре да послушаш сърцето си :)

ledenakrasota
10-26-2012, 20:26
Здравей! Аз уча българска филология. Трудна ориентация имах, защото съм се занимавала с нещо коренно различно, не кой знае колко- музика. В същото време исках всичко- от човешки ресурси до право. :D Най-много от всичко обичам литературата и честно казано знам до какви измерения мога да стигна със специалността си, а те са много. :) Просто трябва да си ориентирана какво искаш. Езикът, какъвто и да е той, отваря хиляди врати и е едно богатство. Не би отишла да учиш икономика в Германия, ако не знаеш поне английски и елементарен немски, нали? Кризи и безработица винаги е имало, просто на истериите около тях се отдавна различно значение. Каквото те влече, това. От опит ти го казвам. Важното е да не спиш за професионалната си изява по време на следването, защото имаш страшно много възможности. :)