PDA

View Full Version : ВНИМАНИЕ!!! Огромна грешка в учебник!!!



AmyLee_123
10-26-2012, 17:51
Първо-мерси, че ще ми обърнете внимание! Сега съм в 7-ми клас. Миналата година на крайните уроци по човекът и природата (мисля, че беше за здравни проблеми на кръвоносната система) имаше място където пишеше, че когато тече кръв от вена, трябва да се направи превръзка под раната. Примерно (казвам само примерно) резнала съм си със стъкло вените по средата между лакътя и китката и трябва да си вържа кръвоспиращата превръзка непосредствено под раната, защото кръвта от вените се движила от крайниците към сърцето. WTF??? Какво става с тези учебници??? Какво да ви давам примери ето ви снимка http://prikachi.com/images/305/5419305y.jpg Аз уча БЧК и знам къде, какво и как.. (ама то и човек да не знае и да не изучава бчк е логично да вържеш превръзка над раната) Тези учебници разцепват мрака. Няма да казвам издателство. Мислех да изпращам снимка на "Господари на ефира", обаче няма да има файда голяма, защото само за пред тях ще направят учебник без такава грешка, а по училищата-ще си остане същото. И от артерия също е грешно, защото не може да се направи превръзка (кръвоспираща) на лакътя, по всички помагала, където уча пише, че и при артерия и вена се връзва превръзката на костта между рамото и лакътя. Просто съм изумена..

irrationalDecision
10-26-2012, 20:12
Първо-мерси, че ще ми обърнете внимание! Сега съм в 7-ми клас. Миналата година на крайните уроци по човекът и природата (мисля, че беше за здравни проблеми на кръвоносната система) имаше място където пишеше, че когато тече кръв от вена, трябва да се направи превръзка под раната. Примерно (казвам само примерно) резнала съм си със стъкло вените по средата между лакътя и китката и трябва да си вържа кръвоспиращата превръзка непосредствено под раната, защото кръвта от вените се движила от крайниците към сърцето. WTF??? Какво става с тези учебници??? Какво да ви давам примери ето ви снимка http://prikachi.com/images/305/5419305y.jpg Аз уча БЧК и знам къде, какво и как.. (ама то и човек да не знае и да не изучава бчк е логично да вържеш превръзка над раната) Тези учебници разцепват мрака. Няма да казвам издателство. Мислех да изпращам снимка на "Господари на ефира", обаче няма да има файда голяма, защото само за пред тях ще направят учебник без такава грешка, а по училищата-ще си остане същото. И от артерия също е грешно, защото не може да се направи превръзка (кръвоспираща) на лакътя, по всички помагала, където уча пише, че и при артерия и вена се връзва превръзката на костта между рамото и лакътя. Просто съм изумена..


Аз не претендирам да съм супер по биология, а и тези неща съм ги учила отдавна. Но си мисля, че илюстрациите на картинките са съвсем верни. При артериален кръвоизлив нараненият крайник, в случая ръката, се повдига от помагащия по-високо от нивото на сърцето на пострадалия, маха му се всичко, което със стягането си възпрепятства лесното завръщане на кръвта към сърцето, притиска се с пръст артерията НАД нараняването, тоест между раната и сърцето. Затова и превръзка се прави над раната. Но трябва да е по-яка, за да спре не само венозния, а и артериалния кръвоизлив.

Докато в другия случай, при венозен, е обратно. Натискът трябва да е между раната и края на ръката, тоест ПОД раната.

Аз поне не съм ходила на занятия на БЧК, та и да греша ще е разбираемо.Дано не ми се налага да оказвам помощ. Но ти твърдиш, че си пределно наясно, щото ходиш на такива. Ами ако грешиш, както си мисля, че правиш - тогава какво?

Интересно ми е някой вещ по темата да каже къде е истината.

Lucho
10-26-2012, 20:45
Никое издателство няма да направи учебник "за пред медиите". Това е пълна глупост. Учебници се преиздават след нанасяне на необходими корекции. От друга страна грешката и да е фрапантна, предвид факта, че се обръща малко внимание на тези уроци от страна на учениците, а и да е грешно учителите са за това - да обясняват грешките. Възможно е грешката да е поправена в по-ново издание на учебника (ако въобще е грешка).

И пак да кажа, грешката не е огромна. Какви разминавания ще видиш занапред между различните издателства по отношение на цифри и базова информация - идея си нямаш!

haritov
10-27-2012, 08:28
ако е грешка как трябва да е?

nor4eto99
10-27-2012, 08:39
Ами трябва и при венозно и артериално да се върже кръвоспираща превръзка над мястото на нараняването, между лакътя и рамото. Няма никакъв ефект, ако при венозно се върже под, защото кръвта ще продължи да си тече.

BrainlessROCKBABY
10-29-2012, 19:00
Първо-мерси, че ще ми обърнете внимание! Сега съм в 7-ми клас. Миналата година на крайните уроци по човекът и природата (мисля, че беше за здравни проблеми на кръвоносната система) имаше място където пишеше, че когато тече кръв от вена, трябва да се направи превръзка под раната. Примерно (казвам само примерно) резнала съм си със стъкло вените по средата между лакътя и китката и трябва да си вържа кръвоспиращата превръзка непосредствено под раната, защото кръвта от вените се движила от крайниците към сърцето. WTF??? Какво става с тези учебници??? Какво да ви давам примери ето ви снимка http://prikachi.com/images/305/5419305y.jpg Аз уча БЧК и знам къде, какво и как.. (ама то и човек да не знае и да не изучава бчк е логично да вържеш превръзка над раната) Тези учебници разцепват мрака. Няма да казвам издателство. Мислех да изпращам снимка на "Господари на ефира", обаче няма да има файда голяма, защото само за пред тях ще направят учебник без такава грешка, а по училищата-ще си остане същото. И от артерия също е грешно, защото не може да се направи превръзка (кръвоспираща) на лакътя, по всички помагала, където уча пише, че и при артерия и вена се връзва превръзката на костта между рамото и лакътя. Просто съм изумена..
Дишай, бе, дйете. И сефте чувам БЧК да се учи :D Дано не го учиш както учиш Човекът и природата. ;р

Lucho
10-29-2012, 19:48
Неточно се е изказала - такова нещо като БЧК в учебниците няма. Явно ходи на курсове за оказване на първа помощ, организирани от БЧК.

Amore-Mio*
10-30-2012, 07:30
Вената е кръвоносен съд, който внася богата на въглероден диоксид кръв от органите и тъканите към сърцето. Артерията е кръвоносен съд, който изнася богата на кислород кръв от сърцето към органите и тъкани. Следователно, тия неща, на картинките са си верни - при разкъсване на вена, превръзката трябва да е под раната, по-горе обясних защо. При артерията - над раната, тъй като кръвта излиза от сърцето. И по тия начини, в зависимост от разкъсването, може да се спре кръвоизлива.