PDA

View Full Version : Валентности



Flue
10-26-2012, 18:02
От какво зависят променливите валентности на тези елементи - Cl, Br, I, S, C
Също така при основите примерно LiOH тъй като знам че OH се счита се един елемент и има общ индекс, той обща валентност ли има и каква е тя.

Само моля да не ми казвате например сяра 2,4,6 а да ми обясните кога е 2 кога е 4 и 6.
В 9 клас съм и поради различни причини в 7 и 8 не научих абсолютно нищо по химия и сега наваксвам. Обяснете ми като на някой от 7 клас а не като 12. Мерси.
Без глупави отговори от сорта на Не знам!

FuCKkK13
10-26-2012, 18:17
ами някой елементи имат постоянна валентност - трябва да ги знаеш наизуст и от там се ориентираш... другото лесно е да гледаш индексите отдолу .. ако елемент 1 е с индекс две,а елемент 2 е с индекс 4 примерно на едно ще е 4та валентност,а на 2рия 2ра .. ако 1вия елемент има постоянна валентност - 2ра примерно с индекс 3,а втория му е даден само индекса примерно 2 правиш така : ясната валентност ПО индекса на същия химичен елемент делено на индекса на 2рия химичен елемент ти дава валентността на 2рия химичен елемент,а в този случай 2.3 /2 = 3,което ти е валентността и то се получава на кръст.. и валентността . индекса на първия елемент трябва да ти е = на валентността . индекса на 2рия елемент ... в примера по горе - 2.3 = 3.2

FuCKkK13
10-26-2012, 18:18
сега ако не разбра по просто не знам как да го обясня

~The Smile~
10-27-2012, 16:01
Ах..тази химия! Така ми е любима. Сега сме 7ми клас и учим валентности ,но са мн.мн. леснички.

Тита
10-27-2012, 16:44
Първа главна група (алкалните елементи: Li, Na, K, Rb, Cs, Fr /Fr, ако не ме лъже паметта беше радиоактивен/) е първа валентност. Мисля, че всички главни групи (А групи) пиемат номера на групата си за валентност. Мисля, че нямаше изключения, но това сега не е важно. Елементите от II A гр. (алкалоземните метали-Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra* /*също радиоактивен/) също приемат номера на групата си за валентност, в случая-2.
Cl приема валентност 1-7. В зависимост от киселинните оксиди, които, разбира се, образува с кислород (О), се променя и валентността му. Нямам долни индекси, но се надявам да разбереш:
>когато е от I вал.: Cl2O (защото О е винаги от II вал.)
>когато е от II вал.: ClO (няма долни индекси, защото в случая и двата ХЕ са от II вал.)
>когато е от III вал.: Cl2O3
>когато е от IV вал.: ClO2
>когато е от V вал.: Cl2O5
>~ от VI вал.: ClO3
>~ от VII вал.: Cl2O7

LiOH-литиев(а) хидроксид(основа)
Li е от IA гр. => от I вал.; OH- винаги е I вал. => няма долни индекси
*ако вземем обаче Ca (калций), който е от IIА гр. => II вал., става следното:
Ca(OH)2 ->именно защото Ca е от II вал.

S (сяра), както знаеш има 3 вал.- II, IV, VI.
-приема II вал. спрямо металите и водорода, които са от I;
пр.: Na2S
H2S
-IV и VI вал. приема спрямо О (кислород)

Разликата е, че когато е от IV вал., при взаимодействие с кислород се образува серен диоксид (SO2),
а когато е от VI вал., при взаимод. с О се образува серен триоксид (SO3).

Когато SO2 взаимод. с H2O (вода), се получава H2SO3-сериста киселина.
А когато SO3 ~, се получава H2SO4-СЯРНА киселина.

SO2 и SO3 мисля, че бяха причинители на киселинни дъждове!

FuCKkK13
10-27-2012, 16:49
^ нда.. точно за таблицата имах предвид че трябва да знае наизуст кое каква валентност има, а за да ги научи трябва да знае и таблицата...

Amore-Mio*
10-28-2012, 10:56
S02
Като за начало гледаш кислорода, той е с постоянна втора валентност, следователно сярата приема валентност 4.

При S03 , сярата става 6.
Като направиш няколко упражнения, научиш постоянните валентности - всичко ще е 6. От постоянните валентности ще се ориентираш кое е как е, що е.

В ІА група елементите са от първа валентност, а елементите от ІІА група са от втора валентност.

В периодите с увеличаване на поредния номер на химичните елементи висшата им валентност спрямо кислорода расте и съвпада с номера на групата. Валентността спрямо водорода расте и съвпада с номера на групата за химичните елементи от ІА до ІVА група, а за химичните елементи от VА до VІІА е равно на 8 минус номера на групата.