PDA

View Full Version : Спестявате ли?



Dark_Vampire23
10-26-2012, 21:35
Ако да,защо?За какво?И от къде/работа/джобни и т.н.

ccdesigns
10-26-2012, 22:08
не

Nakadah
10-27-2012, 06:14
Ако да,защо?

:lol:

TheBobqk
10-27-2012, 07:33
Спестявам е силно казано при мен. По-скоро си отделям някакви пари за спешни случаи или ако трябва да си взема нещо, а не искам да мрънкам на нашите. Спестявам от работа, когато замествам татко и тук-там от джобни.

xoxi
10-27-2012, 07:47
Спестявам. Мои пари почти не харча, освен ако не става въпрос за котката ми.
Спестявам от джобни и от работа. Отделно и по празниците роднините ми бутнат някой лев.

SuNsEt
10-27-2012, 08:01
Опитвам се да спестявам. Едно време ми беше много по-лесно да го правя,но от 1-2 години насам особено в училище почти не се сдържам и все си купувам нещо за ядене ;д . Тъй като съм 12 клас парите винаги са ми нужни за нещо и уж гледам да имам някакви запаси за всеки случай. Вече ще започна да си крия парите от себе си,за да не ги харча съвсем ;д

heartshapedbox
10-27-2012, 08:01
Аз не, не ми се отдава просто..като се видя с пари и ме сърбят ръцете да ги похарча.

FuCKkK13
10-27-2012, 08:02
да.. просто съм такъв човек.. от където има пари винаги си заделям.. има такива,които не пипам изобщо и такива,които събирам , събирам и по някое време си купя нещо голямо/хубаво ...


edit: по празниците от роднини,от джобни,от работа - рядко-само лятото, от стипендията

Colouring
10-27-2012, 15:55
Старая се, не винаги ми се получава обаче. Гледам да отделям по малко от джобни, стипендията не си я харча на момента, а си я отделям, докато не реша какво точно искам да си купя, пазя си също и пари от празници. Не съм много от тия, които, когато имат пари, на момента исках да ги похарчат. Естествено, понякога хача пари за ненужни глупости, ама.. нормално е, мисля.

kitty02
10-27-2012, 18:28
Всеки ден след училище колкото пари са ми останали ги слагам в касата.

Zyra
10-27-2012, 18:37
Спестявам всички пари, които имам в спестовна сметка в Първа инвестиционна. Работя като графичен дизайнер от къщи и така печеля пари. Всеки месец доходите ми са различни и внасям различна сума в банката. Спестявам за една къща в Холандия. Така де от мен не се искат пари, понеже ще ни е подарък, но бих се чувствала неудобно, ако не помогна малко. Ако не ги искат поне ще има повече пари за обзавеждане. Въпреки че мебели лесно можем да вземем на бартер със списанието на мама, а къща на бартер не става. :D
Навремето изобщо не заделях. Харчех по 50лв на ден за глупости като гримове, маски за коси...имах цял шкаф с лакове за нокти сигурно стотици, което беше безумие. Един ден просто ги раздадох, за да не им изтече срока на годност, понеже сама не мога да си ползвам всичките и започнах да спестявам и да инвестирам в бъдещето си.

tori
10-27-2012, 19:19
Аз не, не ми се отдава просто..като се видя с пари и ме сърбят ръцете да ги похарча.
Sama here. :D Най-много ако се видя с ТВЪРДЕ много пари и не ми трябват в точния момент, да ги прибера за момент и след седмица/няколко дни като ми потрябват, да ги извадя и да ги изхарча за нещо. Примерно учебник, книга... Нещо, за което така или иначе трябва да дам пари.

PullMeCloser
10-27-2012, 19:24
... Опитвам. Не, че имам цел да си купя нещо определено или ми трябват. Но не ми се получава пестенето- обикновено в момента, в който ги 'спестя' ги давам за някоя простотия- моливче за очи, сенчици, лакчета и така. Поне е окей, че ги "инвестирам" в нещо, а не ги харча произволно :Д

pifiella
10-27-2012, 20:50
Спестявам за изпити...

Amore-Mio*
10-28-2012, 08:58
Спестявам, да.
По принцип, преди изобщо не си вземах нещо за ядене или поне един - два пъти в седмицата, и си спестявах джобните. Така, поне за месец имах около 30 - 40 лева. Сега си харча и останалото си ги спестявам. Наскоро обмислих варианта да си взема ново портмоне, с тайно джобче гледах наскоро - да си ги сложа там и при нужда да си ги взема. Имам тая воля.

Иначе, за сега само от джобни спестявам. Подадох документи за стипендия и живот и здраве, ще спестявам джобните, също. И като събера една определена сума, мисля да си ги сложа в банка и да спестявам. Така или иначе, все някога ще ми се наложат пари и тогава няма да се налага да искам от някой.

Goddess
10-28-2012, 14:19
Не, отвратителна прахосница съм. Не знам как ми се получава все да харча повече отколкото имам..

SurfSky
10-28-2012, 15:40
Да , ученик съм , не работя и спестявам от празници , джобни и т.н Последна година ми е ( 12ти клас ) , и обмислям да си взема някаква кола ... По повод спестяването миналата година бях събрал една кутия със стотинки ( по 1,2,5,10,20 ст. ) Излезнаха 100 лева накрая като ги бройх 2 часа :P :D

marsita
10-31-2012, 07:32
Понякога спестявам, но и обичааам да харча! Когато се харчат пари за хубаво, не се брои :) (по телевизията го казаха!)

mimsssssss
10-31-2012, 08:03
Спестявам си от джобни предимно сега. Преди нямах възможност, защото всичките пари които ми даваха наще бяха разпредели - наем, сметки, храна.
Сега обаче като съм при тях и ми дават пари. Аз даже ония ден им върнах една двайсетачка щото накрая не излизахме.
То пък майка другия ден купи един джин и тоник и седнахме да играем карти, та пак заминаха, хах.
Ама иначе си спестявам. Тук за два месеца някъде събрах около 150 евро, ама ми трябват за екскурзия, така че няма да ги барам изобщо...

circlesquare
10-31-2012, 15:33
да, спестявам дори без определена цел, от работа (през лятото) , от стипендия, от джобни... пък като си харесам нещо си го купувам :)

Vivid
10-31-2012, 19:31
Да, 10 процента.

ross
11-01-2012, 09:30
Да, спестявам. Научих се да не харча пари за глупости и когато нещо наистина ми хареса, мога веднага да си го взема.

kalpazanka
11-01-2012, 09:37
Да, даже съм направо стипца. И винаги парите са разпределени до стотинка. Не купувам нещо, ако нямам крещяща нужда от него.

strawberry88
11-01-2012, 09:46
Да, и аз спестявам.От джобни най-вече.Също и баба и дядо ми дават понякога.От рожденния ми ден и празници също.

bReAk3R
11-01-2012, 10:02
Допреди 2 месеца си бях спестил 750 лв, тъй като имах за цел да си взема дадено нещо на тази цена и много усърдно спестявах :д 1лв както се казва да спестя, го слагам при тези, които събирам. И успях да не ги барам през цялото време на събирането като ги дадох при баба ми да ми ги пази. Тя самата не ми позволяваше май да взимам ако няма защо. :D И от тези 750 лв, 20 изхарчих за мене си, 30 си запазих и 700 дадох за това което исках да си взема, а нашите ми доплатиха. Сега имам 30 лв и не спестявам, а и да искам май няма да мога.. Има шанс да успея, ако си искам повече пари за даскалото и една част харча... Но пак не успявам, защото и следобед излизам, а няма никой вкъщи да ми даде отделно преди да излеза и така си ги харча... С няколко думи не спестявам

druzilla
11-01-2012, 10:27
От понеделник до петък джобните са ми 50 лева,за събота и неделя ако излизам ми дават допълнително и въпреки това изобщо не мога да си спестя пари.Искам,ама не ми се получава изобщо :D Просто искам да знам,че в касичката имам някви 50-60 лева и като ми се прииска нещо,което нашите смятат за простотия и не искат да ми купят - аз да мога да си го купя сама :D В момента в касичката имам 7 лева и някакви жълти стотинки :D

titinkaa
11-01-2012, 12:00
Да,спестявам за кола.

mrankoniiii
11-01-2012, 16:18
Не , защото когато някой ми даде пари съм като луд с картечница . Но когато искам да спестявам съм най-големия Чичо Скруч :D

stambelan
11-02-2012, 01:44
Дори и да спестявате пак няма да ви стигнат.

TheBeliever
11-02-2012, 03:58
Дори и да спестявате пак няма да ви стигнат.

Дам.

Аз се старая винаги да поддържам някакъв резерв за спешни случаи. Затова от всяка заплата/премия/страничен доход се опитвам да заделям по малко. Така знам, че дори да стане нещо непредвидено ще мога да се грижа за себе си известно време.

tori
11-02-2012, 08:05
Да, даже съм направо стипца. И винаги парите са разпределени до стотинка. Не купувам нещо, ако нямам крещяща нужда от него.
Все едно слушам гаджето си...

BrainlessROCKBABY
11-02-2012, 08:22
200 лв за Spirit 2013 ^^

ivetty9
11-02-2012, 12:23
Не спестявам,просто има дни в които не си копувам нищо и си ги заделям,така като не ми достигат пари за нещо си взимам от там или когато майка ми забрави да ми остави пари или ако са се събрали повече си купувам козметика с тях.

fizzyg
11-02-2012, 19:52
Да,дори мога да кажа,че съм много пестелив човек. От малка съм свикнала да си спестявам,много се радвам,за което,понеже имам приятелки,които не могат и 5лева да съберат.
Спестявам от джобни,празници. И винаги като ме питат дали имам някакви спестени пари и аз казвам леко фрапиращи суми и ми се чудят как съм ги спестила. :Д Не мога да си представя тези хора,които като им попаднат 30лв и веднага отиват да ги изхарчат,не защото имат нужда,а защото ги имат.Аз бих ги дала,естествено,ако ми трябва нещо,но не и ей така..

kuklichka_bg
11-02-2012, 22:48
Да,даже съм спестила доста от лятото,все пак работех,сега само да те ги изхарча за глупости.